Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Patru milioane dezrădăcinate.

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
147 replies to this topic

#55
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 carturarulobosit, on 11 august 2021 - 10:39, said:

vezi cum imigrantul baga cuțitul în tine sau o violează pe nevasta-ta și scăpa pe motiv că *trebuie sa fim toleranți*, te gândești de doua ori daca merita.
Daca o sa calculezi probabilitatea de a muri de moarte violenta o sa vezi ca in Ro e mai mare.
In Vest sunt mai frecvente crime precum cele care le-ai amintit, in Ro insa compenseaza cu decesele prin accidentele rutiere, cu cele prin malpraxis medical etc etc

#56
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Migratia fortei de munca reprezinta normalitatea si nu vreo tragedie de telenovela. Oamenii pleaca la cules fructe in zonele in care este nevoie de munca manuala. Este preferabil asa decat sa lucrezi la patronul tipic roman. Tragic pentru ei este lipsa lor de educatie financiara, oamenii isi cheltuie veniturile castigate cu greu pe case si masini scumpe doar pentru a-si promova imaginea de "succes", desi asta o fac spre raul lor si binele celorlalti, fiind o infuzie de capital in economie.

#57
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 eiffel, on 11 august 2021 - 10:53, said:

O multinationala din US.
Post de IT - programare.


Nu prea. Se plangea ca ajungea acolo la 9 dimineata si pleca pe la 10 seara...
Misto, da-ne adresa, si sun eu la multinationala, sa ii anunt ca avem oameni mai pregatiti decat donsoara, care ar face intershipu si pe juma de suma.

#58
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 eiffel, on 11 august 2021 - 10:53, said:

O multinationala din US.
Post de IT - programare.


Nu prea. Se plangea ca ajungea acolo la 9 dimineata si pleca pe la 10 seara...
Nu prea iese la socoteala. 6000 lire net e vreo 10.000 brut = 120.000 lire brut/an = 165.000$ . Si in Silicon Valley (ca ziceai de multinationala US ) asta e salariu de medior software developer cu 3-4 ani de experienta.
Internship la banii astia in UK, nu prea cred.

#59
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 tehnics, on 11 august 2021 - 10:55, said:

Atatia plecati, atatea obiceiuri.
Cred ca fiecare din cei plecati au avut fiecare motivul lui.
Unii s-au dus de sacrificiu pentru familie, altii s-au dus pentru ca s-a oferit ocazia, altii au plecat pentru ca au rude prin strainatate si se duc si ei acolo, unii au plecat cu studiile si au prins cheag, altii au plecat pur si simplu la ghici pe premisa "lasa ca vad eu ce fac cand ajung acolo..."...etc.

Un alt aspect important din punctul meu de vedere ar fi varsta. Una e sa pleci student la 23 de ani intr-un domeniu bine cautat gen inginerie, medicina....si alta e sa te duci la 40-50 de ani sa lucrezi in abator...

Si ultimul aspect din punctul meu de vedere este adaptarea la tara in care ajungi. Indiferent de varsta, daca nu reusesti sa te acomodezi cu clima, oamenii, viata sociala, obiceiuri degeaba ajungi si castigi bine, ca tot nu te vei simti confortabil si in largul tau oricat ai castiga.

Dar per general, majoritatea considera si pleaca din tara pentru ca e nasol, ca ceva e putred, ceva nu functioneaza. Ok. Dar mereu mi-am pus intrebarea: de ce aia din Vest vin in Ro si isi gasesc linistea si se simt foarte bine in Ro, chiar laudand si apreciind Romania mai bine decat o fac romanii ? Bine, proportia e mult mai mica...dar uite ca sunt unii care stiu sa se simta bine si in Romania cu toate problemele romanesti.

Am vazut si eu o familie de americani, ce s-au mutat in Brasov. Si nu sunt d-aia bogati. Ei vad plusuri mai pe placul lor in Romania decat in SUA. CUm ziceai si tu, suntem oameni diferiti, cu nevoi diferite. Asta presupunand ca trecem peste nevoile de baza(acoperis deasupra capului si mancare) ce se acopera cu bani.

#60
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 N62B44, on 11 august 2021 - 10:43, said:

Ca 6000 lire neto sunt vreo 10.000 bruto , salariu de chirurg cu experienta sau avocat in UK.
Aia fac cam dublu-triplu, insa  oricum suma mentionata e mult exagerata, Pt internship nu se da nicaieri mai mult de 1500 - 1800 euro/ dolari/ lire pe luna.

#61
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 Bursul, on 11 august 2021 - 09:03, said:

,


Si in Romania cat castigau?


25 de meleoane,te joci.Mandria IT-istului neplatitor de impozit care condamna pe toti cei care vor sa-si faca viata mai buna.M..ia va veni cand va iesi si el la pensie si va avea tot 400-500€.

Edited by Kean, 11 August 2021 - 11:04.


#62
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 Kean, on 11 august 2021 - 11:03, said:

25 de meleoane,te joci.Mandria IT-istului neplatitor de impozit care condamna pe toti cei care vor sa-si faca viata mai buna.M..ia va veni cand va iesi si el la pensie si va avea tot 400-500€.

Un om cu educatie financiara nu se bazeaza doar pe pensie. Indiferent in ce domeniu lucreaza. Doar ca in Romania educatia financiara este precara si putini o au, inclusiv cea de baza.

#63
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006

 EMPP, on 11 august 2021 - 10:38, said:

să stai în  genunchi la căpșunii altora este mai bine decât să te vadă vecinul muncind la tine-n sat și să faci aici bani gârlă

Ce bani garla faci la tine-n sat?

Producatorii nostri autohtoni ori isi arunca marfa la gunoi ori o dau la samsari pe nimic.
Nici cheltuielile nu si le acopera.

Nu sunt in stare sa se asocieze si sa trateze cu marile lanturi de desfacere.

#64
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007
Marea majoritate au plecat de SARACIE.
O mica parte (aici e durerea cea mai mare) au plecat deoarece erau oameni foarte valorosi pe domeniile lor dar nu si-au gasit locul in societatea noastra care numai meritocratie nu e.
Cea mai mica parte este formata din persoane care au avut ocazia sa calatoreasca si puterea de intelegere ca suntem vai de capul nostru (ca sa nu spun indobitociti ), un popor care nu are cum sa se ridice. In consecinta, au decis sa plece.
Se intorc cei din prima categorie...

#65
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006

 qew, on 11 august 2021 - 11:01, said:


Am vazut si eu o familie de americani, ce s-au mutat in Brasov. Si nu sunt d-aia bogati. Ei vad plusuri mai pe placul lor in Romania decat in SUA.

In Romania nu respecti nici o regula si nici o lege.

#66
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Internship la banii astia in UK, nu prea cred.
Nici eu, dar mi-a aratat cec-ul...

#67
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010

 qew, on 11 august 2021 - 10:39, said:

Procentual taxele(darile la stat) sunt marisoare in Romania.
Procentual, dar în România taxele sunt aplicate în multe locuri mai mult "teoretic". Mai știm și noi câte ceva, economia "gri" și cea "la negru" sunt în floare în România, secretul lui Polichinelle! Ceva pe cartea de muncă și niște "bani în mână" că doar STAT-ul e un mare hoț, dar de la care cer ajutor toți cei aflați în suferință. Bon fiscal eu primesc la supermarket și la magazinul din colț, în rest...

#68
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 marius.bunu, on 11 august 2021 - 11:12, said:


In Romania nu respecti nici o regula si nici o lege.
Eu te contrazic. Nu e dracu asa de negru nici in Romania. E adevarat, avem chestii care merg prost , si coruptie, dar nu e numai asta. Daca vezi doar partile negative, atunci vezi totul in negru.

Uite exemplu la mine pe strada i nRomania: este o strada cu sens unic si masini ce se pot parca pe partea dreapta a drumului. Lumea mai parca si pe partea stanga catarand masina pe trotuar, trotuar care era destul de mic si era acoperit in intregime de masinile parcate. Cu situatia asta straduta parea super plina de masini, iti dadea senzatie de parcare. Acum 2 saptamani, au inceput sa se dea amenzi. Si se dau zilnic. E mai mare placerea sa vezi ca nu mai parcheaza nimeni acolo, straduta pare mai aerisita, ai loc sa mergi pe trotuar. SI sa ne intelegem, e o zona de blocuri cu locuri de parcare nu prea multe, si totusi au gasit solutii. Un nene din bloc ce avea 3 masini si doar una o folosea, a scapat de cele 2 ce ocupau locuri de parcare. Ne-am aliat ca vecini, am discutat cu el si s-a rezolvat.

#69
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

 qew, on 11 august 2021 - 11:01, said:


Am vazut si eu o familie de americani, ce s-au mutat in Brasov. Si nu sunt d-aia bogati. Ei vad plusuri mai pe placul lor in Romania decat in SUA. CUm ziceai si tu, suntem oameni diferiti, cu nevoi diferite. Asta presupunand ca trecem peste nevoile de baza(acoperis deasupra capului si mancare) ce se acopera cu bani.

Esti sigur ca nu au fost dati cu praf de stele, sau nu au niste scheleti in dulap?

#70
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016

 AlexEn, on 11 august 2021 - 10:41, said:


Spre deosebire de Romania unde justitia zice ca o fetita de 5 ani a consimtit la actul sexual la care a fot supusa?
Nu cred asa ceva. Iar daca chiar s-a intamplat nu inseamna ca sunt o regula.

Romanul are capacitatea de a-si da la gioale. Siesi si intre ei. Nu ne vom ridica pana nu se schimba mentalitatea majoritatii, a celor de aici si a celor din afara granitelor.

#71
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,072
  • Înscris: 30.07.2006

 qew, on 11 august 2021 - 11:21, said:

Eu te contrazic. Nu e dracu asa de negru nici in Romania. E adevarat, avem chestii care merg prost , si coruptie, dar nu e numai asta. Daca vezi doar partile negative, atunci vezi totul in negru.


Vad pe motociclistul ala care avea dosar penal din 2014 si care a mai provocat moartea altuia, aruncandu-i casca in cap.
Dosarul lui de 7 ani statea uitat la procuratura.

Vad pe Mario Iorgulescu -care deja era condamnat la 3 ani de inchisoare cu executare pentru sechestrare de persoane- cum omoara un om cu masina apoi pleaca bine mersi in Italia
de unde dracu il mai scoate.

Vad cocalari care circula pe contrasens pe autostrada si spun senini ca oricum nu platesc amenda, ca mai au o gramada neplatite.

Mafioti din Ndrangheta spunand ca in Olt cu 500 de euro cumpara orice politist, ca e rai la noi.

Lista e lunga.

Normal ca americanii aia vad raiul la noi, ca la ei nu-si permit orice.

Edited by marius.bunu, 11 August 2021 - 11:30.


#72
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 Sidorin, on 11 august 2021 - 11:19, said:

Procentual, dar în România taxele sunt aplicate în multe locuri mai mult "teoretic". Mai știm și noi câte ceva, economia "gri" și cea "la negru" sunt în floare în România, secretul lui Polichinelle! Ceva pe cartea de muncă și niște "bani în mână" că doar STAT-ul e un mare hoț, dar de la care cer ajutor toți cei aflați în suferință. Bon fiscal eu primesc la supermarket și la magazinul din colț, în rest...

De acord cu tine. De aceea eu sunt de acord sa se taie beneficiile din IT, si nu numai. Cunosc 2 ingineri geodezi, pana in 30 de ani, fac 2000 de euro pe luna, dar la negru, si mai au si scutire de impozit. Si sa se refaca cumva impozitarea sa fie mai justa. De asemenea, sa se si ia taxele de la toti. Nu sa ii jupuim doar pe cei corecti. trebuie incurajata corectitudinea cu masuri de genul.

 marius.bunu, on 11 august 2021 - 11:25, said:


Vad pe motociclistul ala care avea dosar penal din 2014 si care a mai provocat moartea altuia, aruncandu-i casca in cap.
Dosarul lui de 7 ani statea uitat la procuratura.

Vad pe Mario Iorgulescu -care deja era condamnat la 3 ani de inchisoare cu executare pentru sechestrare de persoane- cum omoara un om cu masina apoi pleaca bine mersi in Italia
de unde dracu il mai scoate.


Lista e lunga.

E lunga lista, si progresele sunt lente. Crede-ma ca stiu cum merge justitia, am si eu frustrari de genu asta si sunt implicat chiar direct.
Dar eu vad simplu:
- incerci sa faci locul unde locuiesti mai bun
- sau pleci

Eu am ales prima varianta, din anumite motive. Am prieteni ce au ales a doua varianta, tot din anumite motive. Nu am nicio problema cu nicio varianta, amandoua mi se par ok.

A vedea totul negru si doar a te plange nu ajuta nimanui.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate