Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Patru milioane dezrădăcinate.

* * * - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
147 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,049
  • Înscris: 02.03.2003

Attached File  radacini.jpg   14.85K   14 downloads

o oglindă a realităţii ?



Este luna concediilor şi se întorc românii în ţară. S-au întors cei buni de muncă, cei care nu au fost racordaţi la sistemul de pile, cunoştinţe şi relaţii.
Îi recunoşti după numerele de înmatriculare străine şi după stilul de condus diferit. În trecut erau mai agitaţi, acum au devenit mai înceţi, mai calmi decât autohtonii.

Recorduri româneşti

Aparţinem de un popor de campioni, oameni sportivi, cu rezultate deosebite la nivel internaţional.
Primul zece olimpic, patru lovituri de la unsprezece metri apărate consecutiv, a cincea parte din populaţie izgonită în aproape douăzeci de ani.


De ce se întorc românii din diaspora ?
Au rude, au origini, au rădăcini la care nu renunţă. Încă au speranţa ca lucrurile să se îndrepte şi să dispară sistemul care i-a gonit.

Cine a izgonit această populaţie ?

Tentaţia amatorilor de tabloide şi scandaluri TV ar fi să afirme că vinovat este un partid, unul din trei litere.
Ar fi frumos că răspunsul să fie atât de simplu, de uşor.
În realitate este vorba despre o hidră multicefală, un sistem vechi şi rău, cu rădăcini în trecut, care depăşeste hotarele şi implică inclusiv oamenii de rând.

Cine sunt aceşti oameni şi ce reprezintă ei pentru ţară ?

Sunt muncitori, intelectuali, oameni harnici, plictisiţi de războiul permanent românesc şi de inutilitatea acestui conflict fără scop.
Ei reprezintă o masă de oameni dezrădăcinaţi care încă vor dreptate şi nu ştiu unde să o găsească.

Cui i-a folosit această relocare ?

Ţărilor gazdă da, României mai puţin. Normal ar fi ca plecarea forţei de muncă să deranjeze dar în realitate ea a fost pe placul unora.
Aceştia încă au impresia că în lipsa celor 4 milioane au rămas stăpâni pe ţară.

Edited by terratec, 11 August 2021 - 10:30.
editare literă lipsă, mulțumesc pentru semnalare


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,521
  • Înscris: 30.10.2003

 terratec, on 11 august 2021 - 08:46, said:

intelectuali, oameni harnici,


M-a chemat careva?:serifu:

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
mă uit la unu pe youtube care cară pizza cu bicicleta in olanda si câștigă 1500 de euro pe lună.dacă pentru banii ăia bat calea mânzului își merită soarta

din ăia 4 milioane un milion taie frunza cum o tăiau și pe aici

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,521
  • Înscris: 30.10.2003

 terratec, on 11 august 2021 - 08:46, said:

Cine a izgonit această populaţie ?

Cine sunt aceşti oameni şi ce reprezintă ei pentru ţară ?
Cui i-a folosit această relocare ?
Nu i-a izgonit nimeni, au plecat ei. Fiecare cu motivele lui si sunt foarte variate. "Relocarea" i-a folosit si Romaniei. O buna parte a romanilor au trait experienta vestica, nu numai cei care s-au mutat, dar si rudele lor din Romania venite in vizita. E un schimb de experienta continua si se vad schimbari de mentalitate in randul populatiei. Din pacate fenomenul se manifesta cam incet.

 EMPP, on 11 august 2021 - 08:59, said:

mă uit la unu pe youtube care cară pizza cu bicicleta in olanda si câștigă 1500 de euro pe lună.dacă pentru banii ăia bat calea mânzului își merită soarta

din ăia 4 milioane un milion taie frunza cum o tăiau și pe aici
Si in Romania cat castigau?

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 EMPP, on 11 august 2021 - 08:59, said:

mă uit la unu pe youtube care cară pizza cu bicicleta in olanda si câștigă 1500 de euro pe lună.dacă pentru banii ăia bat calea mânzului își merită soarta
din ăia 4 milioane un milion taie frunza cum o tăiau și pe aici
Mai bine cara pizza pentru 1500 de Euro, decat sa-si rupa spatele sau sa-si distruga vederea in tara pentru 1500 de lei net.
Poate tu ai norocul sa traiesti intr-un oras prosper, unde gasesti usor locuri de munca bine platite.
Dar milioane de alti romani tariesc in orase unde singurele locuri de munca disponibile fara PCR (pile-cunostinte-relatii) sunt la Altex, LIDL si alte magazine care ofera minimul pe economie.

 Bursul, on 11 august 2021 - 09:03, said:

...Si in Romania cat castigau?
Cel mai probabil minimul pe economie, in timp ce chiria depaseste 50% din salariu daca nu vrei sa stai la comun cu inca 3 persoane in camera.

Edited by Hider141, 11 August 2021 - 09:09.


#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Evreii au fost cu totii plecati vreo 1900 de ani. Aia drama. Si si-au pastrat identitatea. In consecinta, si-au refacut si tara. Poate e ceva de invatat.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,521
  • Înscris: 30.10.2003
Unii cred ca banii sunt totul. Poate nu se stie de viata tihnita si serviciile faine pe care le poti avea la 1500 euro.
BTW, unu cu 1500 euro poate sa stranga bani si sa trimita bani si la parinti, copii, frati in tara.

#8
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005

 terratec, on 11 august 2021 - 08:46, said:

radacini.jpg

o oglindă a realităţii ?




Recorduri româneşti

Aparţinem de un popor de campioni, oameni sportivi, cu rezultate deosebite la nivel internaţional.
Primul zece olimpic, patru lovituri de la unsprezece metri apărate consecutiv, a cincea parte din populaţie izgonită în aproape douăzeci de ani.
De ce se întorc românii din diaspora ?
Au rude, au origini, au rădăcini la care nu renunţă. Încă au speranţa ca lucrurile să se îndrepte şi să dispară sistemul care i-a gonit.



Imi vine sa si rad , ce are sula cu prefectura (aparatul de 11 m cu plecatul din tara ) ?
Tine de foame 10-le Nadiei sau paradele lui Duckadam ?

Si aia cu poporul de campioni e trasa rau de tot de par , e ca si cu generatia de aur la fotbal , generatie care nu a castigat nimic niciodata , toate tarile vecine Romaniei avand performante mai bune ca noi (la fotbal).

Edited by kriiss, 11 August 2021 - 09:11.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 Bursul, on 11 august 2021 - 09:08, said:

Unii cred ca banii sunt totul. Poate nu se stie de viata tihnita si serviciile faine pe care le poti avea la 1500 euro.
BTW, unu cu 1500 euro poate sa stranga bani si sa trimita bani si la parinti, copii, frati in tara.

Cand ii ai, nu sunt totul. Cand nu ii ai, sunt.
1500 de euro in Amsterdam nu sunt mare lucru raportat la costul vietii de acolo.

#10
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Mai ai rabdare vreo 10 ani si ne intoarcem toti.  Plus vreo cateva milioane de vest-europeni.  Daca vestul continua cu neo-marxismul, woke, "cancel" culture si restul de eco-trenduri la moda, venim voluntar inapoi.
Cel putin pentru mine 2 perioade de comunism intr-o viata de om sunt deja prea mult.Posted Image

Edited by N62B44, 11 August 2021 - 09:17.


#11
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Fiecare cu motivele lui, dar marea majoritate a plecat de saracie. Si tot o larga majoritate a plecat la munca, nu de tot.

Cativa, printre care si eu, au plecat scarbiti de sistemele defecte: sanitar, juridic, educational, social. Am tot sperat ca se vor schimba lucrurile dar nu mai am timp, nu vreau sa fiu o alta "generatie de sacrificiu" cum au fost parintii mei. Eu am nevoie de sanatate acum, copiii mei au nevoie de educatie acum, nu mai pot sa astept. Si da, consider vinovat principal pe Iliescu si PSD-ul lui.

Am plecat si le-am obtinut imediat, nu fara efort, in alta tara. Insa am facut in 5 ani de strainatate ce nu am reusit in 20 de ani de Romania. Si am tot incercat, am avut o firma si trei PFA-uri. NU. AI. CU. CINE. PUNCT.

Ma intorc din cand in cand sa-mi vad familia si prietenii ramasi. Nu ma intereseaza sa revin, poate la batranete, nu stiu. Mai vedem.

PS: Faza cu recordurile romanilor si folosirea termenului "dezradacinare" care ar trebui sa trezeasca un sentiment nationalist in noi e rupta de realitate. Probabil mai sunt cativa romani pentru care inseamna ceva, dar marea majoritate nu da doi bani pe "mandria de fi roman". Daca mergi un pic prin Europa o sa vezi ca nu este o mandrie deloc.

Edited by LukRo, 11 August 2021 - 09:33.


#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,521
  • Înscris: 30.10.2003

 AlexEn, on 11 august 2021 - 09:15, said:


Cand ii ai, nu sunt totul. Cand nu ii ai, sunt.
1500 de euro in Amsterdam nu sunt mare lucru raportat la costul vietii de acolo.
Depinde. Romanii ca si alti muncitori care au venit mai mic, au obiceiul sa locuiasca mai multi intr-un apartament si sa imparta costurile.

Am mai scris, nu prea exista un tipar al romanului plecat pe dincolo. Am cunoscut romani care au avut motivele lor de a lucra in strainatate, unii au ramas, altii nu s-au adaptat, altii au venit pentru 2-3 ani, majoritatea programatori. Insa am cunoscut romani si cu 2 joburi, dar si in constructii care nu s-ar mai intoarce in tara in veci. De fapt respectivul nici nu a mai vizitat tara de cel putin 20 de ani, desi putea sa o faca. Fiecare cu motivele lui.

Exista o vorba:  "Mai bine sa regreti ceva ce-ai facut decat ceva ce n-ai facut". Oamenii au incercat, daca au reusit bine, daca nu, asta e.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Evident ca e alegerea fiecaruia.
Incercam sa spun ca sumele astea, in valoare absoluta, mai mult induc in eroare. Unora le sclipesc ochii cand aud de 1500 de euro dar nu realizeaza ca banii aia valoreaza in alta tara cat valoreaza 500 de euro la noi (e doar un exemplu).
Fiecare trebuie sa decida ce e mai bine pentru sine si nu vad vreo reteta universal valabila pentru a reusi in viata.

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007

 N62B44, on 11 august 2021 - 09:16, said:

Mai ai rabdare vreo 10 ani si ne intoarcem toti.  Plus vreo cateva milioane de vest-europeni.  Daca vestul continua cu neo-marxismul, woke, "cancel" culture si restul de eco-trenduri la moda, venim voluntar inapoi.
Cel putin pentru mine 2 perioade de comunism intr-o viata de om sunt deja prea mult.Posted Image
Nu stiu daca milioane dar exista interes din vest pentru mutatul incoace la batranete intr-un oras linistit. Mai ales din partea pensionarilor saraci care isi vad incet incet oraselul ocupat de "multiculturali". Faze ca aia cu ruandezul care l-a ucis pe preotul care-l avea in grija e doar varful aisbergului.
In alta ordine de idei, daca deschidem liber la emigratie pentru fermierii din Africa de sud va fi coada si chiar cred ca ar fi un lucru bun sa ii aducem aici pe oamenii aia.

Edited by Kokoshmare, 11 August 2021 - 09:35.


#15
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Migratia pe  baza  economica  va duce la  schimbarea  peisajului politic de aici.
Cei plecati  in Vest  au deja optiuni diferite de  cei din tara.
Cam prea  diferite.....
Ar fi posibila o alianta  USR + AUR ? Nu spuneti nu din start....nici un analist  politic sau nici un politolog de aici nu au prevazut  asensiunea  USR  si mai  ales  a AUR....

#16
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
nostalgia potentialului trecut

realitatea nu putem face nimic pentru ratarile avute.

obsedant e ca societatea nu vrea sa reusesti, sa o tragi in sus
sa excelezi.
trebuie sa stai in banca ta,sa depinzi, sa platesti amenzi, sa dormi, sa te ineci in formulare, ofiicii oficiale, ghisee, legi neinteligibile, baroni, politisti-zei
sa traiesti mult de dragul de-a plati
sa lucrezimai mult daca se poate. dar neaparat nu mai bine daca schimba ceva
sa fii o platitudine umila care nu spune nimic, dar munceste cu dobanda si plateste valoare adaugata

Edited by ionfacatoru, 11 August 2021 - 09:47.


#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

 Kokoshmare, on 11 august 2021 - 09:34, said:

In alta ordine de idei, daca deschidem liber la emigratie pentru fermierii din Africa de sud va fi coada si chiar cred ca ar fi un lucru bun sa ii aducem aici pe oamenii aia.

Doar ca ne mai trebuie cateva zeci de ani noua, ca popor, sa trecem peste rasism si peste gandirea de genul 'a venit sa imi fure jobul' si sa ii putem integra aici.

#18
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
mk

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate