Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Unde-i d-zeu si daca-i atat de smecher

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
616 replies to this topic

#1
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,926
  • Înscris: 26.01.2010
E 10:24 seara la mine.
Prietena mea a plecat acasa iar prietenul meu s-a ascuns intr-un dormitor cu scuza ca e obosit. A folosit scuza asta inainte sa plece prietena mea asa ca nu am motiv sa-i zic sa-si impacheteze lucrurile si sa se mute.
Postez pe aria asta pentru ca nu pricep, nu inteleg de ce credeti in ceea ce numiti d-zeu. Inteleg ideea necesitatii de a crede intr-o entitate care are puteri supranaturale si poate rezolva problemele tuturor dar nu pricep de ce tineti neaparat sa ma faceti sa cred in acelasi lucru.
Religia e un subiect de care m-am ferit intotdeauna.  Am observat cum reactioneaza lumea la intrebarile mele si am zis pana mea,nu am chef sa ma stresez cu subiectul asta iar.  Am discutat Tema cu 3 preoti si de fiecare data am reusit sa enervez persoana cealalata. Eu nu incerc sa schimb parerea nimanui dar pentru un motiv cunoscut doar de voi, eu sunt persoana enervanta si care nu stie ce spune in conditiile in care voi imi impuneti sa cred in ceva ce nu vad sau simt.
Long story short,  astia doi imi spun ca d-zeu e super smecher si ca daca ma combin cu comunitatea catolica o sa simt caldura si nu mai stiu ce de acolo.
Intrebarea mea a fost ceva de genu "okay inteleg ca voi sunteti privilegiati dar ce faceti cu copii din Africa care mor de foame sau persoanele bolnave de cancer ?"
Unde e d-zeul asta de care vorbiti si incercati sa mi-l cam bagati pe gat la o adica?
Cum poti spune ca exista d-zeu in conditiile in care eu am asistat neputincioasa la durerile prietenei mele bolnave de cancer?
Cand auzi cazuri de copilasi violati si ucisi bestial cum poti sa-mi impui sa cred in d-zeu?
Inteleg ca TU ai gasit o metoda de a scuza bestialitatile si hororile din lume dar nu inteleg de ce nu intelegi ca eu nu sunt ca tine !
In ultimele 2 luni am ajutat mai multe persoane necunoscute personal decat ai ajutat tu toata viata.....nu am zis nimic despre cine si cum am ajutat pentru ca nu am considerat ca e un subiect de discutat.
Long story short,  i-am luat la bani marunti cum se zice si in final am iesit pe plus !
Nu le-a placut cand am intors cartile si le-am zis cum stau lucrurile in realitate.  Sunt a dracu de directa si daca-mi strici zenul am de ales intre a te lasa in pace sau a raspunde cu aceasi moneda.  

Polemici religioase e aria.....asta e polemica mea acum.
De ce trebuie sa Las de la mine si sa nu continui sa intreb "what about the kids from Africa " in conditiile in care asta chiar e o intrebare care e importanta pentru mine?
D-zeu nu da nimanui ceea ce nu poate duce nu este un raspuns.
Am primit deja raspunsul asta si nu e acceptabil!  
Nu-mi spune ca e voia lui d-zeu ca un puradel sa se nasca intr-o familie super saraca care nu are apa,mancare,haine si e batut de parintii debili sau saraci ca nu te cred!  
Intrebarea zilei : unde-i d-zeu si daca-i atat de smecher precum ziceti ca este ,de ce avem discutia asta acum?


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNoua_pe_site, on 29 iulie 2021 - 06:02, said:

E 10:24 seara la mine.
Prietena mea a plecat acasa iar prietenul meu s-a ascuns intr-un dormitor cu scuza ca e obosit. A folosit scuza asta inainte sa plece prietena mea asa ca nu am motiv sa-i zic sa-si impacheteze lucrurile si sa se mute.
Postez pe aria asta pentru ca nu pricep, nu inteleg de ce credeti in ceea ce numiti d-zeu.


Am discutat Tema cu 3 preoti si de fiecare data am reusit sa enervez persoana cealalata. Eu nu incerc sa schimb parerea nimanui dar pentru un motiv cunoscut doar de voi, eu sunt persoana enervanta si care nu stie ce spune in conditiile in care voi imi impuneti sa cred in ceva ce nu vad sau simt.

Eu nu am inteles de fapt ce vrei cu acest topic. Prietena a plecat acasa iar prietenul tau s-a asuns in dormitor inainte ca prietena sa plece (?!?!) . Ce treaba are partea asta cu topicul.

Care este tema topicului? Titlul ar trebui sa fie sugestiv, insa tu ai pus doar "Hmmm ...help?". Ce anume "help"?

Ai discutat cu 3 preoti ce "TEMA" ?

Edited by MembruAnonim, 29 July 2021 - 06:14.


#3
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,926
  • Înscris: 26.01.2010
Help me understand them....ar fi trebuit sa numesc topicul
Tema topicului e de ce incerca unii sa ma faca sa cred in ceea ce nu cred si se supara cand aduc dovezi palpabile gen copii din Africa

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,955
  • Înscris: 20.10.2015
Jeez, m-ai bagat in ceata cu prima fraza, :lol:

De activisti auzisi?
Ei, astia te enerveaza. Care numai crestini nu sunt.
Adica tu-i respecti, ei fac pipi pe respectul tau.

Destul de surprins insa ca din State sa vii cu o asemenea intrebare.
Sincer, abia in State am observat valoarea bisericii si ajutorul ei in comunitate.

Vrei sa crezi?
Am una buna:

" Daca nu exista si crezi, nici o nenorocire, dar daca exista si nu crezi, meri in iad, asa ca e mai bine sa crezi!"

#5
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Faptul că prietenul tău s-a ascuns într-un dormitor începe să devină tot mai plauzibil.
Dar nu am înțeles ce încerci tu să ne impui să credem și de ce.

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,062
  • Înscris: 23.09.2005

View PostNoua_pe_site, on 29 iulie 2021 - 06:25, said:

se supara cand aduc dovezi palpabile gen copii din Africa

Dovezi palpabile ca... ce?

#7
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
data viitoare le spui doar ca sunt incuiati, sau pui pariu pe bani inainte de a incepe cu "argumentele". sau zici ok, hai sa radem putin..si razi la fiecare argument de-al lor

#8
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"Din putul gandirii" unui ateu= de moment ce ne-a dat liberul arbitru..suntem responsabili pentru bine si rau.(" dovezi palpabile gen copii din Africa"= ia vezi cate lucruri inutile(resurse) ai prin batatura si ai sa gasesti ceva explicatii..)

Edited by danb1961, 29 July 2021 - 07:24.


#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,462
  • Înscris: 10.08.2005

View PostNoua_pe_site, on 29 iulie 2021 - 06:25, said:

Tema topicului e de ce incerca unii sa ma faca sa cred in ceea ce nu cred si se supara cand aduc dovezi palpabile gen copii din Africa
Pentru ca le permiti.
Vezi ce argument Biblic aduc si daca se contrazice
https://philb61.github.io/

Edited by MarianG, 29 July 2021 - 07:28.


#10
Ciups

Ciups

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 16.07.2016
Inca de acum zeci de mii de ani oamenii s-au rugat la ceva entitate supranaturala. Asta i-a ajutat sa colaboreze in grupuri mari si sa comunice flexibil. Omul pesterii se ruga la zeul tigru si dansa in jurul focului, unii oameni de azi inca se roaga la Allah, Dumnezeu, Yahwe , canta, pupa icoane, moaste, vorbesc in limbi, etc.
Dumnezeu sau orice alt zeu nu exista. Astea sunt inventii ale oamenilor care voiau sa gaseasca o explicatie pentru ceea ce nu cunosteau. La asta se adauga si frica mortii, le ofera o falsa iluzie, care analizata putin pica imediat, asa ca au inventat tot felul de povesti cu Valhalla, Rai, Iad, mituri ale creatiei etc. Oamenii destepti(escrocii) apoi au profitat de lucrul asta si au vazut religia ca pe o sursa de facut bani. Omul e o maimuta care datorita creierului mai complex are capacitatea de a povestii. Nu are nimic deosebit fata de un alt animal(95% din oameni au o cel putin o boala/afectiune si 15% au o dizabilitate).  Intreaga noastra societate e construita pe tot felul de "povesti", nu vorbesc de cele de natura religioasa. Pe un cimpanzeu nu il poti pacali sa iti dea banana ca va primi 1 milion de banane in raiul cimpanzeilor, in schimb pe om da.

#11
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,894
  • Înscris: 22.12.2005
1. care e treaba cu impachetarea si mutatul ? ai un sclav?
2. ca sa poti sa te bagi in asemenea discutii ( ce ai facut tu e un fel de " despre ce mai vorbim la un sprit") si mai ales daca pui intrebari de acest gen ( care sunt intrebari de troll in bisierica ) - du-te si poarta o discutia cu cineva " De meserie".
Personal la tot ce ai intrebat tu ( chiar daca retoric cumva) am aflat raspunsurile de ani de zile pur si simplu din conferintele unor oameni deosebiti (care sunt si profesori in teologie pe langa faptul ca "profeseaza" si ca preoti ).

sa te lumineze si sa te linisteasca Dumnezeu!

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,955
  • Înscris: 20.10.2015

View Postpenticostalul, on 29 iulie 2021 - 07:03, said:

Faptul că prietenul tău s-a ascuns într-un dormitor începe să devină tot mai plauzibil.
Dar nu am înțeles ce încerci tu să ne impui să credem și de ce.

1. A vrut sa spuna "in culori" ca a ramas singura si a deschis o discutie.
2. Te roaga, "crestinete" sa o respecti chiar dpdv crestinesc.

View PostCiups, on 29 iulie 2021 - 07:35, said:

Inca de acum zeci de mii de ani oamenii s-au rugat la ceva entitate supranaturala. Asta i-a ajutat sa colaboreze in grupuri mari si sa comunice flexibil.

Nu numai colaborarea, dar a ajutat viata la o evolutie artificiala fortata a omului, ceea ce nu e tocmai rau.

#13
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 03.02.2010

View PostNoua_pe_site, on 29 iulie 2021 - 06:02, said:

Unde e d-zeul asta de care vorbiti si incercati sa mi-l cam bagati pe gat la o adica?
Cum poti spune ca exista d-zeu in conditiile in care eu am asistat neputincioasa la durerile prietenei mele bolnave de cancer?
Cand auzi cazuri de copilasi violati si ucisi bestial cum poti sa-mi impui sa cred in d-zeu?

Quote

Religia - o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug,
Căci de-ar lipsi din inimi speranța de răsplată,
După ce-amar muncirăți mizeri viața toată,
Ați mai purta osânda ca vita de la plug?


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,572
  • Înscris: 30.10.2003

View PostNoua_pe_site, on 29 iulie 2021 - 06:25, said:

Help me understand them....ar fi trebuit sa numesc topicul
Tema topicului e de ce incerca unii sa ma faca sa cred in ceea ce nu cred si se supara cand aduc dovezi palpabile gen copii din Africa
In Biblie scrie ca si daca vine Cel de sus si invie din morti, oamenii tot nu vor crede si tu vrei sa fii convinsa de niste necunoscuti pe net. Bun asa!

#15
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,089
  • Înscris: 30.07.2006

View PostNoua_pe_site, on 29 iulie 2021 - 06:02, said:

Intrebarea zilei : unde-i d-zeu si daca-i atat de smecher precum ziceti ca este ,de ce avem discutia asta acum?

Fiecare are propriul sistem de "coping".

Unii aleg religia, altii bautura,altii drogurile.

Un sfat : nu purta conversatii cu cei religiosi.
Nu ajungi nicaieri.
Pierzi vremea.

Edited by marius.bunu, 29 July 2021 - 08:24.


#16
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostNoua_pe_site, on 29 iulie 2021 - 06:02, said:

Cum poti spune ca exista d-zeu in conditiile in care eu am asistat neputincioasa la durerile prietenei mele bolnave de cancer?
Cand lucrurile merg bine, multumiti lui d-zeu, precis el este responsabil!
Faptul ca lucrurile merg bine este dovada suprema ca exista si ca este omni-potent si omni-benevolent!

Cand lucrurile merg prost, precis oamenii sunt de vina!
Cand se intampla lucruri ingrozitoare unor copii neputinciosi si nevinovati, de vina sunt pacatele stramosilor acestora!
D-zeu omni-scient, omni-potent si omni-benevolent nu vrea sa ajute niste copii neputinciosi si nevinovati.


View PostNoua_pe_site, on 29 iulie 2021 - 06:02, said:

De ce trebuie sa Las de la mine si sa nu continui sa intreb "what about the kids from Africa " in conditiile in care asta chiar e o intrebare care e importanta pentru mine?
Nu trebuie sa lasi.
Doar propaganda religioasa incearca sa sa te faca pe tine sa te simti vinovat pentru ca-ti pui niste intrebari cat se poate de firesti, la care nu s-a dat niciodata nici un raspuns logic, in afara de insulte si arogante si atacuri la persoana.
De exemplu:

View Postpenticostalul, on 28 iulie 2021 - 09:42, said:

Crezi că Dumnezeu i-a înfometat pe copiii ăia sau tu și alții ca tine, cu lăcomia și zgârcenia voastră nemăsurată?

View Postdanb1961, on 29 iulie 2021 - 07:23, said:

"Din putul gandirii" unui ateu

View Postdanb1961, on 29 iulie 2021 - 07:23, said:

ia vezi cate lucruri inutile(resurse) ai prin batatura si ai sa gasesti ceva explicatii

View Postpenticostalul, on 29 iulie 2021 - 07:03, said:

Faptul că prietenul tău s-a ascuns într-un dormitor începe să devină tot mai plauzibil.

View Postfoxbat, on 29 iulie 2021 - 07:41, said:

1. care e treaba cu impachetarea si mutatul ? ai un sclav?
2. ca sa poti sa te bagi in asemenea discutii ( ce ai facut tu e un fel de " despre ce mai vorbim la un sprit") si mai ales daca pui intrebari de acest gen ( care sunt intrebari de troll in bisierica ) - du-te si poarta o discutia cu cineva " De meserie".
Personal la tot ce ai intrebat tu ( chiar daca retoric cumva) am aflat raspunsurile de ani de zile pur si simplu din conferintele unor oameni deosebiti (care sunt si profesori in teologie pe langa faptul ca "profeseaza" si ca preoti ).

View PostTsunnnami, on 29 iulie 2021 - 06:59, said:

" Daca nu exista si crezi, nici o nenorocire, dar daca exista si nu crezi, meri in iad, asa ca e mai bine sa crezi!"
Dar daca, doamne-fereste, crezi in zeul gresit?
Ca sunt sute si mii de zei, fiecare este egoist si gelos si razbunator daca crezi in alti zei.

Edited by kolfleading, 29 July 2021 - 08:23.


#17
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postkolfleading, on 29 iulie 2021 - 08:23, said:

Dar daca, doamne-fereste, crezi in zeul gresit?
Decât să crezi in zei mai bine pui mana si faci ceva că vorba multă e sărăcia omului.
Și de obicei ăia care-L acuză pe Dumnezeu nu fac chiar nimic ci doar comentează.

#18
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Daca ai avea posibilitatea de a intelege ce gandesc ( daca gandesc) niste furnici dintr-un musuroi de pe Valea Cerbului in Bucegi poate iti vor spune ca ele sunt "miezul din dodoașcă” fara sa realizeze ca tu stai la 2m de ele si le privesti......
Ca vrem sa acceptam sau nu , exista o "Forta Smechera" care conditioneaza tot si toate...Ca unii il vad cu barba, ca-i dau nume diferite, ca nu-l vad.....Asta e alta discutie....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate