Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Se cauta vinovatul

- - - - -
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#19
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostMiaJiro, on 12 iulie 2021 - 07:36, said:

Cat priveste INTRAREA in sensul giratoriu, nu prea e clar daca tu intri pe banda 1 ar trebui sau nu sa-i dai prioritate celui care este in sens pe banda 2, 3 sau n. In mod legal, nu ai avea de ce si cum sa-i dai prioritate atat timp cat el circula pe banda 2, 3 sau n si tu intri pe banda 1.  Nu te intersectezi cu el.

ai de ce, și este foarte clar, la intrarea în sensul giratoriu ai semnul de cedează trecerea

Cedeaza trecerea – Atunci cand soferii intalnesc pe sensul de mers acest indicator trebuie sa cedeze prioritatea tuturor vehiculelor care circula pe drumul principal, dar nu sunt obligati sa opreasca masina daca pe drumul principal nu circula vehicule.

deci nu contează benzi, dacă cineva circulă pe drumul cu prioritate și tu ai cedează, trebuie să aștepți să treacă. motivul este specificat chiar de tine, poate ăla schimbă banda în ultimul moment, are dreptul ăsta. te lovește = nu ai acordat prioritate

View PostMiaJiro, on 12 iulie 2021 - 07:36, said:

Chiar am postat acum catva timp ca un politist m-a apostrofat la iesirea din sens, eu circuland pe banda 2 si semnalizand deja dreapta si dand prioritate celui de pe 1 care intrase in sens odata cu mine si nu semnaliza dar isi continua drumul fara intentia de a iesi din sens. M-a apostrofat ca de ce circul pe banda 2 daca merg inainte!? Nu m-a oprit, doar m-a "certat".

foarte bine ți-a făcut. circulația se desfășoară pe banda 1, nu ai ce căuta pe b2 decât dacă este b1 ocupată

#20
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Ce-mi plac mie teoriile astea cu legătura dintre evenimente și distanța în metri dintre ele. Nu înțeleg însă de ce nu funcționează în toate situațiile. Și la Călugăreni e distanță în timp și spațiu între neacordarea de prioritate și accident, acolo, fiind chiar un element în plus, adică cel ce nu a acordat prioritatea nici nu a fost implicat în tamponare. Dar totuși e considerat vinovat și riscă ceva ani de închisoare.
https://stirileprotv...a-tragedie.html

#21
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Nu e acelasi lucru, acolo accidentul s-a produs ca urmare directa a neacordarii de prioritate, aici chiar daca ar fi vorba de asa ceva masinile si-au vazut de drum pana la urmatoarea intersectie cand una din ele a schimbat banda in orb.
Altfel de ce sa ne oprim la intrarea in giratoriu? De ce nu mai in spate, poate n-a dat prioritate cand a iesit din parcare, sau poate a condus cateva sute de km pana la giratoriul ala si sigur a mai facut ceva pe drum…


#22
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 24.11.2019

View PostFlat, on 12 iulie 2021 - 09:40, said:

ai de ce, și este foarte clar, la intrarea în sensul giratoriu ai semnul de cedează trecerea

Cedeaza trecerea – Atunci cand soferii intalnesc pe sensul de mers acest indicator trebuie sa cedeze prioritatea tuturor vehiculelor care circula pe drumul principal, dar nu sunt obligati sa opreasca masina daca pe drumul principal nu circula vehicule.

deci nu contează benzi, dacă cineva circulă pe drumul cu prioritate și tu ai cedează, trebuie să aștepți să treacă. motivul este specificat chiar de tine, poate ăla schimbă banda în ultimul moment, are dreptul ăsta. te lovește = nu ai acordat prioritate



foarte bine ți-a făcut. circulația se desfășoară pe banda 1, nu ai ce căuta pe b2 decât dacă este b1 ocupată
Pai cam era ocupata... Am intrat in sens eu pe banda 2 si el pe 1. Si mai erau si alti participanti la trafic - nu numai noi. Am simplificat, ca oricum e ecuatie diferentiala...
La preselectie, pe asfalt erau semne catre inainte si stanga pe B2 si catre DREAPTA pe B1. Dar eu oricum nu m-am "besicat", m-am asigurat ca intotdeuna, am semnalizat, am incetinit si i-am acordat prioritate.

Politistul era politist. Ca sa nu zic altfel...

Si poate nu se intelege clar: nu m-am repezit de pe B2 sa ies direct, perpendicular. Semnalizam de ceva timp si ma asiguram. Iar "proful" de pe B1, in spatele meu si pe dreapta nici macar nu binevoia sa semnalizeze stanga (nici dreapta). Sa stiu si eu ca nu v-a iesi pe A DOUA iesire de unde a intrat si ca intentioneaza sa INTOARCA in sens, pe B1 sau sa iasa la a treia iesire.

Edited by MiaJiro, 12 July 2021 - 12:11.


#23
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019

View Post_-livio-_, on 12 iulie 2021 - 11:40, said:

Nu e acelasi lucru, acolo accidentul s-a produs ca urmare directa a neacordarii de prioritate, aici chiar daca ar fi vorba de asa ceva masinile si-au vazut de drum pana la urmatoarea intersectie cand una din ele a schimbat banda in orb.
Altfel de ce sa ne oprim la intrarea in giratoriu? De ce nu mai in spate, poate n-a dat prioritate cand a iesit din parcare, sau poate a condus cateva sute de km pana la giratoriul ala si sigur a mai facut ceva pe drum…
1. Care drum și intersecție în interiorul intersecției? Un text, ceva, din codul rutier?
2. Care e elementul care îți spune că tamponarea nu a fost ca urmare directă a neacordării de prioritate de la intrarea în giratoriu?

Edited by exqusit_drunk, 12 July 2021 - 12:02.


#24
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
1. Poti trata iesirile ca pe intersectii, ca doar de aia ai marcaj de cedeaza, nu e nevoie de despicat firul in 10 in mod inutil.
2. Faptul ca masinile au ajuns in paralel fara impact si accidentul s-a produs in alta zona din cauza ca cineva nu s-a asigurat la schimbarea benzii.
Sa tratezi cele 2 evenimente impreuna e gresit, 1 nu a dus la impact, pe cand 2, da.

Edited by _-livio-_, 12 July 2021 - 13:31.


#25
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostMiaJiro, on 12 iulie 2021 - 11:57, said:

La preselectie, pe asfalt erau semne catre inainte si stanga pe B2 si catre DREAPTA pe B1.a intrat si ca intentioneaza sa INTOARCA in sens, pe B1 sau sa iasa la a treia iesire.
Ce am ingrosat reprezinta o prostie monumentala, pe care o vad, din pacate, in multe locuri. Sageata "stanga" te invita sa virezi la stanga imediat ce poti, adica sa intri pe contrasensul giratoriului. Cam ca in Anglea. Incompetenti la butoane in politie, in administratie si in politica.

#26
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
de acord. săgețile de preselecție înaintea sensurilor giratorii sunt ilogice și efectul lor este anulat de sens în sine și regulile de circulație din sens
imediat ce ai trecut de semnul de cedează .. din acel moment săgețile alea sunt irelevante, fiindcă ești guvernat de regulile circulației pe benzi într-un sens unic circular cu ieșiri numai la dreapta

#27
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 24.11.2019

View Postdanvlas, on 12 iulie 2021 - 13:51, said:

Ce am ingrosat reprezinta o prostie monumentala, pe care o vad, din pacate, in multe locuri. Sageata "stanga" te invita sa virezi la stanga imediat ce poti, adica sa intri pe contrasensul giratoriului. Cam ca in Anglea. Incompetenti la butoane in politie, in administratie si in politica.
Da ce! E singura?

Si aporpo de anglezi. Eram in Pucioasa, la ultimul sens giratoriu spre Motaieni. Eu ocolesc sensul giratoriu corect, prin dreapta si cand sa ies pe a treia iesire ma pomenesc cu un anglofon care venea din stanga mea, pe contrasens.  L-am vazut in spate, dar nu ma asteptam la manevra lui "jmechera". Dar ce era sa fac? I-am acordat prioritate... De stanga, ca eram in sens giratoriu. :)

Edited by MiaJiro, 12 July 2021 - 14:29.


#28
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
Sunt destui d-astia si in uk, prostia nu tine cont de granite.

#29
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Si asta cu "prioritatea de stanga" e o interpretare care duce la conflicte. E adevarat ca din dreapta n-ar trebui sa vina nimic, dar unul care vine din stanga si inca n-a intrat in giratoriu NU are prioritate fata de unul care a intrat, de pe o ramura din dreapta, cu jumatate de masina. Un TIR care intra cu cabina in sens are prioritate fata de un Lamborghini care vine ca racheta din stanga, dar e inca in afara sensului.

Edited by danvlas, 12 July 2021 - 14:37.


#30
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019

View PostFlat, on 12 iulie 2021 - 14:17, said:

ești guvernat de regulile circulației pe benzi într-un sens unic circular cu ieșiri numai la dreapta
Ești bun să pui, cu copy/paste din codul rutier regulile la care faci referire? Sau sunt doar vorbe fără nici un fundament?

#31
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 24.11.2019

View Postdanvlas, on 12 iulie 2021 - 14:36, said:

Si asta cu "prioritatea de stanga" e o interpretare care duce la conflicte. E adevarat ca din dreapta n-ar trebui sa vina nimic, dar unul care vine din stanga si inca n-a intrat in giratoriu NU are prioritate fata de unul care a intrat, de pe o ramura din dreapta, cu jumatate de masina. Un TIR care intra cu cabina in sens are prioritate fata de un Lamborghini care vine ca racheta din stanga, dar e inca in afara sensului.
Eu glumeam! Am pus si emoticon. Pai ce prioritate de stanga sa-i dai unuia care vine pe contrasens in sensul giratoriu?!
Dar ce sa faci? Sa intri in el ca e dreptul tau si el greseste? Sau sa-l lasi sa intre el in tine ca e bolovan?
Intotdeauna cel mai destept, si cand are dreptate, cedeaza primul. Pana si trecerea...

Si mi-aduc aminte de bancul cu examenul de la politie.
Candidatii erau invitati sa introduca in decupajele unui blat metalic gros, in locasurile specifice, un cilindru si o prisma triunghiulara tot din metal.
Pentru cei admisi erau acordate doua calificative: foarte destept sau foarte puternic.

Edited by MiaJiro, 12 July 2021 - 17:53.


#32
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ai uitat "foarte insistent" :D

#33
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008

View Postexqusit_drunk, on 12 iulie 2021 - 16:24, said:


Ești bun să pui, cu copy/paste din codul rutier regulile la care faci referire? Sau sunt doar vorbe fără nici un fundament?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SPgyDQj9vZ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ia de aici si citeste,baiatul asta a muncit mult sa explice,inclusiv unor politisti de rutiera(Perțea de ex),ca in sens avem benzi de circulatie printre altele,....gasesti in videoclipurile sale si trimiteri la legislatie si regulamentele de interpretare OUG.
Subiectul a fost arhidiscutat si pe aria "legis",dar o recapitulare nu-ti strica.

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,578
  • Înscris: 30.10.2003
Sensul giratoriu - neverending story :)

#35
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019

View Postalinmpi, on 12 iulie 2021 - 21:25, said:

Subiectul a fost arhidiscutat si pe aria "legis",dar o recapitulare nu-ti strica.
Dacă a fost atât de arhidiscutat, de ce e greu de dat citatul din legislație și se preferă ”opinia” unuia de pe youtube? Poate pentru că ”opinia” nu are corespondent în legislație? Doar întreb, pentru că sunt sigur că nu există nici o prevedere a benzilor din intersecție și nici altă reglementare specifică giratoriilor cu excepția priorității celor din intersecție față de cele ce urmează să pătrundă în intersecție.
De altfel, însăși definițiile benzii spune că e ”subdiviziunea longitudinala a partii carosabile” și a intersecției care e ”orice incrucisare, jonctiune sau bifurcare de drumuri la nivel, inclusiv spatiile formate de acestea” fac imposibilă existența benzilor în intersecție.

#36
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 17.12.2019
Altul indignat care vorbește de marcaje deși nu poate să le identifice. Explicația acelor linii din giratoriu e în art. 79 alin. 1 lit. a) pct. 5 din HG 1931 pe când cel de delimitare a benzilor e la pct. 2. Cele 2 marcaje seamănă, dar nu sunt același lucru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate