Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 

Mai mergeti cu stb?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#271
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 11.08.2003
C- 0.65E + tva => <4 lei pentru o ora jumate de calatorii la suprafata
AB - 1.5E + TVA => <9 lei pentru 24 de ore de calatorii la suprafata

Mi se pare foarte decent (asta comparat cu cat costa o calatorie acum).
SMS la numarul oficial, vine raspunsul imediat, baterie sa ai daca te verifica.

Edited by sorin147, 27 October 2021 - 16:51.


#272
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007
@sorin147: Pai da, dar parca tot prin aplicatie ar fi mai bine ca cel putin acolo plata se face instant fara costuri suplimentare si fara sa mai astepti vreun raspuns. Totul e sa ai o conexiune cat de cat buna la internet si sa ai noroc ca aplicatia sa functioneze in acea zi Posted Image

Daca nu aveau aplicatia 24Pay atunci poate ca ar fi rentat cu plata prin SMS cu toate ca as mai fi avut si posibilitatea cu reincarcarea online de acasa inainte sa plec cu 60 de minute.

Pacat ca nu pot sa achizitionez de acasa din fata calculatorului si titlul de abonament de o zi din oferta lor tarifara ca sa nu mai am grija conexiunii la net a telefonului sau a bateriei pe toata durata zilei. Asta ar fi fost ceva cu adevarat decent sa avem la dispozitie.

Edited by alexmorph3us, 27 October 2021 - 17:10.


#273
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 11.08.2019
Poți lua mai multe cartele de o zi dacă știi că mergi mai des, că au data de expirare de 60 de zile (verifică la chișcul de bilete informația). Cartela se activează la prima validare.

Edited by -TINO-, 27 October 2021 - 17:54.


#274
m25

m25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.11.2005
La ceva vreme de la uttima scumpire la 3 lei biletul STB am aflat ca se pot cumpara cate 10 calatorii cu 25 lei pe Cardul Activ - numai de la chiosc, nu se pot reincarca on-line acestea (de ce? numai STB stie...), deci oarece economie. Totusi ulterior am patit ca unele validari sa imi scada cate 2 calatorii, asta la validari unice la aparatele noi si verificat imediat cu contul on-line care imi arata cu 2 calatorii mai mult. Eu am contorizat clar 2 cazuri la 3 x 10 calatorii achizitionate, unul la care mi-au restituit o calatorie, al doilea in curs de rezolvare (sper, deocamdata am pierdut cam mult timp cu ei).
A mai observat cineva asa ceva? Ca impresia mea este ca sistemele lor de taxare dau rateuri mari, intentionat sau nu, si deja poate ca este mai rentabil de mers cu bilet prin 24Pay care este sub controlul nostru.

#275
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007
La ei sistemul online se actualizeaza la fiecare 24 de ore astfel incat chiar daca tu ai validat azi cardul sa zicem nu o sa-ti para decat a doua zi creditul actualizat. La fel e si cu incarcatul online.

#276
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 11.08.2019
Nu am pățit și numai câte 10 călătorii cumpăr.

#277
m25

m25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.11.2005

View Postalexmorph3us, on 18 octombrie 2022 - 14:56, said:

La ei sistemul online se actualizeaza la fiecare 24 de ore astfel incat chiar daca tu ai validat azi cardul sa zicem nu o sa-ti para decat a doua zi creditul actualizat. La fel e si cu incarcatul online.
Stiu, exact asa am vazut ce se intampla: validat, vazut ca validatorul afiseaza cu 2 calatorii mai putin, verificat pe on-line si confirmat ca acolo sunt trecute cu 2 calatorii in plus. Incarcarea de la chiosc trebuie sa se vada imediat inclusiv pe card.
Am mai remarcat o data o taxare cand am validat in al doilea mijloc de transport pe parcursul celor 90 minute si de atunci nu mai validez decat o data pana expira.

#278
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007

View Postm25, on 18 octombrie 2022 - 15:15, said:

Am mai remarcat o data o taxare cand am validat in al doilea mijloc de transport pe parcursul celor 90 minute si de atunci nu mai validez decat o data pana expira.
Acolo trebuia sa-ti transfere titlul de calatorie de pe un mijloc de transport in altul.

#279
m25

m25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.11.2005

View Post-TINO-, on 18 octombrie 2022 - 14:57, said:

Nu am pățit și numai câte 10 călătorii cumpăr.
Eu am Cardul Activ de multa vreme, cam de cand au aparut, o fi vreo incompatibilitate cu taxatoarele astea noi, desi daca ar fi asa STB trebuia sa stie si sa ne schimbe cardurile (desi daca asa este, este in avantajul lor, ca probabil nu se prinde toata lumea si nu reclama toti care se prind).

#280
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,984
  • Înscris: 24.04.2013

View Postm25, on 18 octombrie 2022 - 14:52, said:

… Totusi ulterior am patit ca unele validari sa imi scada cate 2 calatorii, asta la validari unice la aparatele noi …
Da, am patit si eu asa. Stiu pentru ca imi notez calatoriile ca sa stiu cand sa reincarc si sa imi dau seama cat ma costa fata de ‘donatia’ veche de 50LEI/luna pentru un abonament pe care desi nu prea il foloseam il cumparam totusi considerand ca suma merita ca sa nu am griji.

Si eu cred ca tot de validatoarele noi e legat, de regula merg pe linii pe care sunt validatoare vechi din cele portocalii si nu mi s-a intamplat.
Prima data am crezut ca am uitat eu sa notez ceva. A doua oara insa chiar am fost atent la ce afiseaza: la validare mi-a zis ca am mai ramas cu 5 calatorii, si imediat dupa i-am dat consultare si a zis ca e validat pentru 1 persoana (deci nu 2, nu am gresit sa apas butonul 2) dar mai am doar 4 calatorii.

Am impresia ca e legat de a avea mai multe incarcari de 10 calatorii, adica reincarc cu 10 cand mai am inca un rest de la reincarcarea anterioara. Nu pare sa apara de la inceput. Mai curand se comporta ca si cum consuma din cele 10 noi iar cand raman in numar egal cu ‘ramasita’ din cele 10 vechi ia din amandoua.

De atunci astept sa ajung la 0 si abia apoi reincarc, desi e cam neconvenabil sa stau asa la limita (ca poate uit, nu am timp, sau am nevoie la o ora cand nu e deschis la chiosc). Momentan nu sunt sigur daca de atunci (= de cand am grija sa nu mai am ‘suprapuneri’) am mai facut vreo prima validare la validatoare noi. Eu ca regula nu re-validez cand schimb autobuzul ca sa nu am probleme de genul. In schimb imi pun cronometrul pe telefon de la inceput sa stiu tot timpul cat mai am si daca apuc sa ma si intorc cu acelasi biletPosted Image.

Se poate verifica online lista calatoriilor? Unde? La carduri NEnominale? Eu nu am facut reclamatie ca totusi aveam un dubiu, poate am omis sa notez vreo calatorie.

LE: Cardul meu ACTIV e nou, cumparat la cateva luni dupa scumpire, special pentru a fi NEnominal dar fara expirare ca la cardurile MULTIPLU.

LLE: M-am uitat pe lista mea, si dupa numerele de autobuz cred ca de cand nu mai am ‘suprapuneri’ am validat si la validatoare noi si nu m-a taxat de 2 ori. Deci s-ar putea sa se adevereasca suspiciunea mea ca taxeaza din mai multe ‘pachete’ daca sunt egale ca numar de calatorii disponibile. Ceea ce imi da cu virgula, dar la tampeniile pe care le fac ei cu sistemul de taxare nu m-ar mira, este de ce ar crea un nou ‘pachet’ in loc sa modifice numarul de calatorii din cel existent.

Edited by sags, 18 October 2022 - 16:58.


#281
m25

m25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 29.11.2005
Eu verific ceea ce am pe card cu un cont facut pe https://online.stbsa.ro/ , am card activ nominal dar cred ca ar merge si cele nenominale, am vazut ca are o lista cu titluri ce pot fi incarcate pe card si unul este NENOMINAL Portofel electronic, totusi nu vad cum as putea sa mai adaug un card nou, poate merge numai unul pe cont, desi trebuia sa mearga cu mai multe.
Am suspiciunea ca problema s-a intamplat de mai multe ori, dar de 2 ori am documentat-o atent, sa zic asa. Prima oara aveam si calatorii din pachetul de 10 si credit si a luat din ambele. A doua oara aveam numai calatorii dintr-un singur pachet si a luat 2 calatorii, deci nu conta prea mult ca nu se intampla daca nu sunt 2 pachete.

#282
alexmorph3us

alexmorph3us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 20.01.2007
Online merge doar la cardurile nominale sa verifici creditul si sa reincarci. Singurul dezavantaj e ca trebuie sa astepti cele 24 de ore pana e transmis la validatoare si inca 24 de ore ca sa- ti apara soldul actualizat precum si sa reincarci. O alta varianta mai rapida ar fi folosind aplicatia 24Pay pentru ca oricum platesti tot cu cardul bancar in cele din urma.

#283
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,984
  • Înscris: 24.04.2013
Nu merg cardurile NEnominale pe online.stbsa.ro. In trecut stiu ca nu mergeau, dar vad ca nu le-au adaugat. La creare cont iti cere CNP si serie card.

Quote

Codul numeric personal si seria cardului STB sunt verificate impreuna. Trebuie sa detineti un card nominal de transport inregistrat cu datele personale furnizate.


#284
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
poți să bagi alt card nominal. poți să îți faci alt card nominal și să ai două. eu așa am
te duci la tonetă și zici că l-ai pierdut pe ăla vechi sau că nu mai merge și îți face altul

#285
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate dacă îl pierzi pe ăla nenominal, trebuie să dai banii pe altul.   :(
Mai merg cu S.T.B., că a venit rece şi cu bicicleta doar pe la prânz merg, dacă de la 18-19 ° C. în sus.

#286
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,277
  • Înscris: 08.01.2021
Eu merg cu bicicleta la oricât peste 0 grade. Sub 0 mi-e teama de gheata.

#287
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Circul cu tramvaiul si autobuzul destul de des, in diferite zone. O data la doua-trei zile, iau tramvaiul 32 spre Unirii. La prima ora a diminetii. Si e plin, inclusiv azi. Unde se duc oamenii astia? Sau sunt putine tramvaie?

Edited by Puferiu_, 19 October 2022 - 10:13.


#288
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Stau de 20 de ani in Bucuresti, nu am folosit niciodată STB 🤷

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate