Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Mai mergeti cu stb?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
293 replies to this topic

#1
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Dupa ce am citit stirea cu scumpirea abonamentelor stb
https://www.digi24.r...-si-stb-1596175
La un calcul simplu sot+sotie daca ambii merg si cu metroul plus stb ii va costa abonamentul 280 lei lunar.
Mie personal dupa scumpire nu mai mi se pare nici un avantaj sa merg cu transportul in comun.
Nici macar la cumparaturi nu mai renteaza, adica iesi cu sotia si copilul sa zicem asta inseamna 18 lei dus intors.
Mai bine bag benzina de 25 lei si dau o fuga cu masina pana la auchan decat sa iau stb si sa dau 20 lei pe bilete
Pana acum mai foloseam mijloacele de transport in comun dar acum cu dublarea biletului stb nu mai am nici un avantaj.

#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
la cresterea propusa de ei cred ca nimeni nu o sa mai mearga cu stb-ul sau o sa mearga pe blat.
multi o sa prefere sa ia masina ca s-ar putea sa coste ceva mai ieftin si ai conditii mai bune.

asa ca asteptati-va la aglomeratie si mai mare pe strazi.

#3
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Chiar azi am să merg. Că am pană la vehicul (bicicletă). Mă duc la radiologie şi apoi să iau anvelopă.
În rest, până vine frigul, doar dacă e pe distanţe mari sau bag ceva combustibil în mine.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVaronul, on 13 iulie 2021 - 10:30, said:

La un calcul simplu sot+sotie daca ambii merg si cu metroul plus stb ii va costa abonamentul 280 lei lunar.
Mie personal dupa scumpire nu mai mi se pare nici un avantaj sa merg cu transportul in comun.
Devine mai liber si mai practic Posted Image 3 lei e tot zeama fata de alte capitale europene unde se discuta de la 5-6 lei in sus. In alte orase din tara e deja 2 lei sau 2.5 lei. Bucurestiul a ramas mult in urma cu tarifarea desi veniturile sutn cele mai mari aici, cu 3 lei se aliniaza fie ca ne convine sau nu... e ceva necesar.

Edited by andreic, 13 July 2021 - 10:41.


#5
claude_m76

claude_m76

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.04.2018
Așteptăm să ni se spună că acesta este prețul și în Berlin, Paris, Roma, Copenhaga și așa mai departe. Ba chiar mult mai mare! Așa că, de data asta, am scăpat ieftin!

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Nici nu trebuie sa ti se spuna, te uiti la ei pe site :P

#7
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postrex, on 13 iulie 2021 - 10:36, said:

la cresterea propusa de ei cred ca nimeni nu o sa mai mearga cu stb-ul sau o sa mearga pe blat.
Foarte mare cresterea eu mergeam cu stb fix pt tariful mai mic.

#8
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004

View Postclaude_m76, on 13 iulie 2021 - 10:40, said:

Așteptăm să ni se spună că acesta este prețul și în Berlin, Paris, Roma, Copenhaga și așa mai departe. Ba chiar mult mai mare! Așa că, de data asta, am scăpat ieftin!
Ar fi fost bine sa fie pretul acesta acolo...

#9
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
dacă fac benzi unice peste tot, va merita
oamenii inteligenți vor merge cu stb și metrou, masochiștii în trafic cu mașinile

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
E un soc pentru unii dar e inevitabil. Eu ma bucur ca au reconfigurat fostul 300 prin desfiintare... au facut 381 care are acelasi traseu plus pana in pta Resita. Asa ca poti merge cu el in cealalta parte a orasului, mult mai bine decat era linia clasica 300, cred ca era una din cele mai scurte de autobuze.

Edited by andreic, 13 July 2021 - 10:52.


#11
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014

View Postclaude_m76, on 13 iulie 2021 - 10:40, said:

Așteptăm să ni se spună că acesta este prețul și în Berlin, Paris, Roma, Copenhaga și așa mai departe. Ba chiar mult mai mare! Așa că, de data asta, am scăpat ieftin!

Daca tot vrei comparatii: Pretul biletului STB a ajuns cu putin mai mare decat ala din Suceava, tot plai mioritic. Ca acolo e 2.5 lei de multa vreme.

#12
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Mă aștept ca în prima zi de după scumpire să circul în vehicule curate, întreținute, cu aer condiționat, să nu fac mai mult de 25-30 de minute cu transportul în comun pe o distanță de 10 kilometri. Perioada de așteptare să nu fie mai mare de 5 minute.

Dacă nu se întâmplă asta, înseamnă ca banii se duc spre partenerii de afaceri ai celor care administrează Ministerul Transporturilor si Primăria .

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View Postneur0, on 13 iulie 2021 - 10:53, said:

Dacă nu se întâmplă asta, înseamnă ca banii se duc spre partenerii de afaceri ai celor care administrează Ministerul Transporturilor si Primăria .
Nu se va intampla imediat nimic de genul. Mai mult orice transport public e subventionat, nici cu bilete de 8 lei nu devin rentabile ca afacere.

Edited by andreic, 13 July 2021 - 10:55.


#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,934
  • Înscris: 24.04.2013
La aceste preturi vor pierde donatia lunara de 50LEI de la mine. Mai ales de cand cu pandemia, lucrul de acasa, etc si oricum cu caldura de peste vara, ploile de toamna/primavara si alte asemenea mergeam foarte rar cu ITB-ulPosted Image si totusi am cotizat permanent pe abonament. Ce plateam era practic donatie, pe care nu sunt dispus sa o maresc…

#15
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 03.11.2006
Din ce an nu mai fusese majorat tariful?
Eu tin minte ca am mers prin 2011 si am dat (parca)1.3 lei pe bilet. Acum 2-3 ani parca tot 1.3 lei. Nu e normal ca in 10 ani sa nu indexezi pretul biletului!

#16
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004

View Postneur0, on 13 iulie 2021 - 10:53, said:

Mă aștept ca în prima zi de după scumpire să circul în vehicule curate, întreținute, cu aer condiționat, să nu fac mai mult de 25-30 de minute cu transportul în comun pe o distanță de 10 kilometri. Perioada de așteptare să nu fie mai mare de 5 minute.

Dacă nu se întâmplă asta, înseamnă ca banii se duc spre partenerii de afaceri ai celor care administrează Ministerul Transporturilor si Primăria .
Exact asa o sa se intample, fix, da' fix in prima zi dupa scumpire, chiar de la primele orei ale diminetii.

#17
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Am mers acum ceva ani buni cu tramvaiul de la Unirii la Rahova, nush ce dracu linie e aia, eu am fost șocat de condiții, pe cuvânt...
Nu tu aer condiționat, claie peste grămadă, un controlor isteric că de ce nu am compostat biletul, păi unde mă ta să l compostez mă, dacă stăm că sardinele, că mă dă jos, du te mă dracu, tot așa...
Circ, efectiv circ.

Deci, de atunci, nu mai merg cu STB.
Mașina personală și gata.
Hai și metrou, ăla e rezonabil.

#18
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,339
  • Înscris: 11.08.2003
Numai de bine am pentru ei cu dita' scumpirea asta la STB. Sa-si puna cururile la munca, sa-i scoata si p-aia de la Jandarmerie pe strada si sa faca dreaq niste razii bune pe trasee, De fiecare data cand ma plimb cu STB zici ca-s prostu' familiei, doar la mine si la inca 1-2 rataciti piuie masinaria aia, pentru restul e moca. Daca in ultimii ani mergeam fara sa cumpar nici un bilet STB si plateam amenda de fiecare data cand am fost controlat, ieseam mult mai bine decat cu ele cumparate. Frate Mersi Mult!Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate