Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Atac masiv de rozatoare in livada

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Da. si un sarpe Boa.

#20
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014
Apai hermelina aia era dreseta si pretena cu cateii, daca as incerca eu asa ceva, cred cq ar sfarsi sfasiata de cainii vecinilor..
Mai usoara varianta cu pestele stricat..
Nici eu nu stiu ce bantuie prin pamant, sunt si gauri mari si gauri mici, am vazut broaste in ele, coropisnite, harciogi, pisici pandind la gauri... naiba stie, or fi si soricei mici, poqte si orbeti, dar bu am vazut inca!
Ideea i ca orice fel de rozator ar fi, as vrea a sa scap de el ca am chletuit si muncit mult si nu am cules pana acuma decat pagube...
Cineva mi a zis ca granulele de ricin nu s toxice pt om, adica daca mananc fructele de la pomii cu granule bagate la radacina, dar cine stie, se zice ca e f toxica..

#21
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
M-am spart de ras citind unele solutii pe aici....Cred ca iesi mai ieftin sa inveti sa latri decat toti acei caini sa pune pe fuga rozatoarele...Posted Image

#22
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 manu10, on 08 iunie 2021 - 20:36, said:

Apai hermelina aia era dreseta si pretena cu cateii, daca as incerca eu asa ceva, cred cq ar sfarsi sfasiata de cainii vecinilor..
Mai usoara varianta cu pestele stricat..
Nici eu nu stiu ce bantuie prin pamant, sunt si gauri mari si gauri mici, am vazut broaste in ele, coropisnite, harciogi, pisici pandind la gauri... naiba stie, or fi si soricei mici, poqte si orbeti, dar bu am vazut inca!
Ideea i ca orice fel de rozator ar fi, as vrea a sa scap de el ca am chletuit si muncit mult si nu am cules pana acuma decat pagube...
Cineva mi a zis ca granulele de ricin nu s toxice pt om, adica daca mananc fructele de la pomii cu granule bagate la radacina, dar cine stie, se zice ca e f toxica..
Ricinul e foarte toxic, in plus cred ca si harciogii stiu asta. Probabil nu se ating de el. Mai bine nu risti. E ca si cum ai folosi sarin ca sa scapi de ei.

#23
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 17.02.2020

 manu10, on 08 iunie 2021 - 20:36, said:

Apai hermelina aia era dreseta si pretena cu cateii, daca as incerca eu asa ceva, cred cq ar sfarsi sfasiata de cainii vecinilor..
Nu e hermelina (stoat) este nurca (mink) din care se face uleiul cu acelasi nume - amandoua sunt din familia Mustelide, dar sunt animale diferite, nu se pot cotârci intre ele.
Cat despre caini ma indoiesc ca ii pot face ceva. Nici Pitbull-ul nu ii face fata. Nurca ca si dihorul, sar direct si ii musca de co@ie de cainii lesina de durere, dupa care le sfasie din 2-3 miscari abdomenul

Edited by AztecWarrior, 09 June 2021 - 09:18.


#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,740
  • Înscris: 21.03.2020
https://www.olx.ro/a...nimale/q-dihor/

#25
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014
mda, merci de oferte, poate avem si dihori, nu stiu, nu am vazut!
dar sigur am avut ocazia sa vad cu ochii mei, de doua ori, jderi! desi e campie, iar padurea a fost defrisata toata :( sunt sigur de ce am vazut si nu-s singurul, mi-a confirmat si-un vecin care a vazut jderi plimbandu-se pe ulita!
cu toate astea e plin de rozatoare, dara e numa teren agricol in jurul nostru...
azi cand am fost la caprar dupa lapte, tocmai ce doborase omu un cires mort si scotea din trunchi viermi mai grosi ca degetele lui, se pare ca exista ceva mai nasol decat sfredelitorul pomului...
pana mea, e plin de daunatori, nush cum fac altii de se lauda ca la ei e numa bio si nu au stropit odata!

#26
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
da unde e locatia? langa Cernobil?

#27
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.06.2010

 manu10, on 09 iunie 2021 - 14:51, said:

... tocmai ce doborase omu un cires mort si scotea din trunchi viermi mai grosi ca degetele lui...
Daca te invita vecinul la carnati si bere sa ai oarece retineri!

Edited by lucianburjuiul, 09 June 2021 - 18:11.


#28
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 manu10, on 09 iunie 2021 - 14:51, said:

mda, merci de oferte, poate avem si dihori, nu stiu, nu am vazut!
dar sigur am avut ocazia sa vad cu ochii mei, de doua ori, jderi! desi e campie, iar padurea a fost defrisata toata Posted Image sunt sigur de ce am vazut si nu-s singurul, mi-a confirmat si-un vecin care a vazut jderi plimbandu-se pe ulita!
cu toate astea e plin de rozatoare, dara e numa teren agricol in jurul nostru...
azi cand am fost la caprar dupa lapte, tocmai ce doborase omu un cires mort si scotea din trunchi viermi mai grosi ca degetele lui, se pare ca exista ceva mai nasol decat sfredelitorul pomului...
pana mea, e plin de daunatori, nush cum fac altii de se lauda ca la ei e numa bio si nu au stropit odata!
Daca aveti rozatoare, nu-i de mirare ca sunt jderi. Mananca rozatoarele alea.

Totusi e ceva cu viermii aia... Sigur rozatoarele ti-au dat atac la copaci? E cam ciudat, manca lemn? Ma gandesc, poate ai viermi la copaci, poate ca rozatoarele de fapt pe viermi ii cauta.

#29
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014
pfff, multe intrebari, multe sfaturi, dar practica ma omoara... in sensul ca in teorie merg multe, dar in practica... Posted Image

ideea cu plasa la radacina pomilor am avut-o si eu, dar trebe plasa cu ochiuri mici si ma gandesc ca in 3-4 ani nu mai trec radacinile prin ea..
posibil sa mearga cu peste stricat, ceva sfat primisem si acu 6 ani pt cartite (sa bag rahat in galerii) dar n-am apucat s-o pun in practica ca la buda de la tara am descoperit musuroi fresh sapat in rahat, deci in practica e altfel..
cu viermii aia grasi nush ce sa zic, am vazut la vecini ca ataca pomii mai mari, a mei nu prea au apucat sa creasca si nush daca soarecii papa vermi, oricum vermii aia intra adanc in trunchi ca si sfredelitorul, iar radacinile sigur is roase de rozatoare pt ca se vad cum sunt raschetate de 2 dintisori!
da, e un fel de cernobal zona, avand in vedere ca de cativa ani avem parte de temperaturi extreme si secete severe, dar asa va ajunge intreaga tara pt ca se exploateaza padurile fara cap, fermierii sunt tot mai lacomi, iar sfarsitul e tot mai aproape.. Posted Image
vad ca cineva-mi zice ca-i f toxic ricinul, asa stiam si eu, dar vad ca pe net e recomandat, naiba stie, nu prea mai sunt optiuni!
pana una alta, aseara am bagat rattatack ( solutie pe baza de usturoi concentrat) in gaurile de langa pomi si unde nu se vedeau am facut gauri de 30 cm, am bagat carpe inmuiate cu solutie si am astupat cu fan!
vedem in timp...

#30
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,736
  • Înscris: 11.03.2007
Vând fân, vând fân...
Chiar mă gândeam eu de ce la terasele astea unde se vând mititei, abia dacă zârești când și când câte un șobolan... Deci de la mujdei e treaba... concentrat de usturoi. Este totuși posibil ca o parte dintre rozătoare să moară de râs, ceea ce poate confirma, măcar și parțial, efectul.

#31
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Ia un baros si bate cu el in pamant. O sa-i panichezi pe sobolaci si vor fugi. Apoi spune-le si vecinilor de baros. :) Scapa satul de sobolaci.

Pisici voi n-aveti pe acolo? S-au uscat de la seceta?

#32
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Vor fugi cat timp bati? Si apoi dupa ce termini de batut o sa mai fuga in continuare? Sau trebuie batut cu barosul incontinuu in pamant?

#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Pai mai mult timp, ca sa stie ca nu e de ei pe acolo.

#34
manu10

manu10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.12.2014

 Dihorul Razboinic, on 10 iunie 2021 - 13:45, said:

Ia un baros si bate cu el in pamant. O sa-i panichezi pe sobolaci si vor fugi. Apoi spune-le si vecinilor de baros. Posted Image Scapa satul de sobolaci.

Pisici voi n-aveti pe acolo? S-au uscat de la seceta?
m-as mira sa scap asa usor de ei... dar o sa le incerc pe toate.. poate, poate merge!
e full de pisici, numa in livada ma viziteaza zilnic aprox 10 pisici, iar in curte inca 5-6, dar degeaba..
a mai vazut pe unele stand la panda la gauri, dar e stup de rozatoare!
mi-ar trebui un atac cu bombe in gradina ca sa scap de soarec Posted Image

#35
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,580
  • Înscris: 10.01.2019
Pe astia doi i-am prins azi ca faceau galerii prin biloanele de cartofi si îi rodeau. Nu faceau musuroaiel Ce anumale sunt ?

Attached Files



#36
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 28.12.2010
Popandai ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate