Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Cafeneaua Crypto - discutii libere cu privire la crypto si investitii

  • Please log in to reply
2632 replies to this topic

#1171
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Adevarul e ca sunt foarte multi gura casca, persoane care nu depun un minim de efort pentru ca sa se informeze.

#1172
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Cand te iei dupa "ce spune / recomanda" Abi Talent, Vladuta Lupau, Bogdan Mocanu si alti manelisti, ma scuzati, dar prost e putin spus ca esti...

#1173
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021
Nu i vorba de prostie .Orice prost stie ca nici o banca nu ti da nici 5% pe an si vine maimutoiu talent care iti da 30% pe luna.E vorba de lacomie.Nehalitu isi face socoteli in cap.E treaba la inceput , se extinde , baga altii dupa mine dar daca apuc de cateva ori mi am triplat banii si ma retrag.Mentalitati de idioti.

#1174
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Dacă ar mai fi trăit Ioan Stoica, sigur ar fi găsit clienți în România pentru CaritasCoin :)

#1175
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,691
  • Înscris: 13.03.2005

 subss, on 31 ianuarie 2022 - 16:56, said:

Dacă ar mai fi trăit Ioan Stoica, sigur ar fi găsit clienți în România pentru CaritasCoin Posted Image
Ii gasea in toata Europa, rasfirati.....

#1176
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 18.06.2009

 wertyck, on 31 ianuarie 2022 - 17:01, said:

Ii gasea in toata Europa, rasfirati.....

Bitconnect :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lCcwn6bGUtU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1177
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Stop loss te face profitabil. Folosiți Stop Loss chiar dacă sunteți pe spot, când prețul urcă mutați-l mai sus pe măsură ce urcă. Iar am toate monedele vândute că a scăzut BTC. Am cumpărat iar când s-a oprit căderea. Cred că o să o țin tot într-un SL dacă piața se manifestă în felul acesta. După ce m-am ars, nu mai stau fără SL pentru nimic în lume!

#1178
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Nu zic ca e rau, dar sa ne zici si cum e cand iti ia SL-ul si apoi incepe si urca si cumperi mai scump in loc sa astepti, sa fii un pic pe minus, apoi pretul sa revina la pretul de achizitie si apoi sa o ia in sus.

#1179
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Aștept să retesteze. Unul din sfaturile primite este să nu mai alerg după preț, să las prețul să vină la mine și să știi că funcționează! Cea mai mare problemă este cu psihicul și emoțiile, vezi că urcă, simți că ai pierdut trenul și ai vrea să fugi după el...greșit! Am pierdut bani din cauza asta! Trenul care se duce se și întoarce. Nu mă mai interesează X-uri, zeci de procente...le-am făcut cândva, și la ce mi-au folosit? Degeaba am avut un PNL mare verde cu plus dacă nu am știut să profit de pe urma lui? Știi ce bine îmi este acum? Cu pași mărunți, cu o strategie, contul crește ușor, ușor și cred că nu mai durează mult până revin la ce era odată!

#1180
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 TLGTLC, on 02 februarie 2022 - 21:14, said:

Aștept să retesteze. Unul din sfaturile primite este să nu mai alerg după preț, să las prețul să vină la mine și să știi că funcționează! Cea mai mare problemă este cu psihicul și emoțiile, vezi că urcă, simți că ai pierdut trenul și ai vrea să fugi după el...greșit! Am pierdut bani din cauza asta! Trenul care se duce se și întoarce. Nu mă mai interesează X-uri, zeci de procente...le-am făcut cândva, și la ce mi-au folosit? Degeaba am avut un PNL mare verde cu plus dacă nu am știut să profit de pe urma lui? Știi ce bine îmi este acum? Cu pași mărunți, cu o strategie, contul crește ușor, ușor și cred că nu mai durează mult până revin la ce era odată!

Corect.
Am trait si eu asta cu incercarile de a cumara la cel mai mic pret si am dat fail in multe cazuri. Chiar e imposibil de cumparat dip-ul.
De ce ? Pt ca dupa 4-5 dip-uri, mai vin inca 3-4, cel putin. Dar mereu, sa moara ma-sa...
Iarasi, X-urile sunt de preferat, dar si 50% incasat parca suna mai bine decat 2 x ratat.
Si da, am ajuns la concluzia ca nu pierdem trenul decat din emotie, atat. Pentru ca, de fapt, suntem intr-o gara, unde vin si pleaca trenuri mereu. Doar ca ne trebuie rabdare.

#1181
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008

 TLGTLC, on 02 februarie 2022 - 19:55, said:

Stop loss te face profitabil. Folosiți Stop Loss chiar dacă sunteți pe spot, când prețul urcă mutați-l mai sus pe măsură ce urcă. Iar am toate monedele vândute că a scăzut BTC. Am cumpărat iar când s-a oprit căderea. Cred că o să o țin tot într-un SL dacă piața se manifestă în felul acesta. După ce m-am ars, nu mai stau fără SL pentru nimic în lume!
Primul lucru pe care orice trader trebuie sa il stabileasca este tipul de trading pe care il face:
1.long term
2.swing trading
3.day trading

1.long term.
Aici se construieste un inventar intr-o perioada de timp generoasa (aproximativ un an) in vederea vanzarii ulterioare dupa 1 sau mai multi ani in profit.
Construirea inventarului se face treptat, in fractii, prin strategia dollar cost average (DCA). Pretul initial de achizitie nu conteaza foarte mult pentru ca daca trendul long term este crescator, oricum vei iesi in profit dupa o perioada de timp.
Pentru long term se aleg lucruri relativ solide, cu trend crescator dovedit istoric: stocuri la bursa ale unor companii renumite, in cazul crypto BTC si ETH.
Nu se pune stop loss.
Acest tip de trading are cele mai mici riscuri, e folosit de toata lumea, inclusiv de experimentati, iar pentru amatori ar trebui sa fie obligatoriu si poate singurul tip de trading.

2.swing trading
Acest tip de trading este mult mai rigid: are un pret de intrare, unul sau mai multe preturi de iesire (targets) si un stop loss.
Time frameul unui swing trade este tipic cateva zile-cateva saptamani.
Swing tradeurile necesita experienta solida, tipic abia dupa 10 ani de experienta poti practica acest lucru cu succes repetat.

3.day trading
E la fel ca swing trade, doar ca timeframe este mult mai scurt (tipic ore, sub o zi). Profitul trebuie ajustat proportional, este mult mai mic decat la swing trade, nu te poti astepta ca intr-o ora pretul sa sara la fel de sus cat ar putea sa o faca in cateva zile. Nu numai targetul trebuie ajustat mai jos, dar si stop lossul trebuie sa fie mai sus.
riscurile sunt mult mai mari decat la swing trade, din cauza time frameului scurt esti prins pe picior gresit la miscarile mai de amploare care intereseaza perioade mai mari de timp.
Cei care ar putea face cu succes mai mare un astfel de trading sunt profesionistii, insa ei nu prea fac acest lucru deoarece necesita foarte mult timp investit pentru un profit prea mic.
In mod ironic el e practicat mult de amatori, adica de catre cei care nu ar fi indicat sa o faca.

Probabil cea mai frecventa greseala a incepatorilor este ca nu au bine definita o strategie, le lipseste un plan, nu stiu sa identifice in ce fel de trade se afla. Actiunile pe care trebuie sa le faca sunt diferite in functie de tipul de trade, exemplu:
-daca erau in swing trade pe BTC recent si pretul a luat-o la vale, in momentul atingerii stop lossului trebuie sa iasa pt a preveni o paguba potential mai mare.
-daca erau insa in long term strategy, nu aveau absolut nimic de vandut acum, eventual cumparau daca nu o facusera deja pt luna asta.

Lipsa unui plan:
-te impiedica sa previi o paguba mai mare in swing trade si iti erodeaza capitalul, daca nu ai stop loss
-te impiedica sa faci profit in swing trade cand creste pretul (pt ca nu ti-ai stabilit un target)
-te impiedica sa iti construiesti un portofoliu pt long term.

#1182
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
@atreyyu ți-am dat like, teoria ta este bună dar efortul meu este direcționat spre a învăța să înțeleg piața și mișcările prețului. Mă atrage mai mult zona de trading și nu cea de investiții. Este un volum foarte mare de muncă, nu atât de învățat cât de făcut back testing și simulări. Îmi desenez singur graficele și cel mai mult mă bucur că prețul reacționează la liniile trasate de mine. Să știi că apreciez foarte mult ceea ce postezi dar eu mi-am ales drumul! Simt din plin că este un drum dificil dar am de gând să-l parcurg până la capăt! Îți doresc din suflet să ai succes pe partea ta de investiții și să culegi roade bogate.

#1183
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ILSvHj2Br2c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1184
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,691
  • Înscris: 13.03.2005
"ANAF"-ul american nu va impozita "staked crypto"  https://www.forbes.c...sh=5ecd341f464c

#1185
danidnc

danidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 08.08.2005
Eu cred ca e bine sa fii asa din fiecare:
si eu am avut profit bunicel in noiembrie dar nu am vandut nimic,considerand ca vom mai urca.
Acum am minus mare,dar asta nu ma opreste sa cumpar ETH si sa incerc sa dreg busuiocul pe termen lung...


#1186
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Poti fi implicat fara probleme simultan in mai multe strategii: long term si swing trades.
Ce trebuie avut grija este sa ai bugete separate pentru cele doua lucruri si nu trebuie transformat un trade in altul. Exemplu: daca erai intr-un swing trade si a esuat, trebuie sa respecti stop lossul si sa vinzi in pierdere, nu sa il transformi intr-un long term.

#1187
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 28.09.2008
Gata s-a umplut galeata de guvizi si se repeta jocul.



#1188
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Cam toate monedele pe care le urmăresc formează patterns-uri de reversal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate