Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Care este cea mai ok companie de asigurari RCA?

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#91
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Problema e ce faci daca te loveste tare unul, intrat in viteza pe rosu sa zicem, iar el are City? Cum service-urile mai rasarite fac figuri ai o sansa doar daca se gaseste unul prin Cucuietii din Deal sa te primeasca. Sau iti asumi reparatia de mii de euro pe banii tai (ori dauna totala)  si dai in judecata apoi City / ASF... Probabil te vei inscrie la masa credala cu altii asemenea, in urma falimentului.

Deci de ce ai rezilia polita City acum? Ca sa iti faci una cu decontare directa la o firma cu mai putine petitii cf. documentelor de pe site-ul ASF. Cele mai accesibile zilele trecute erau Euroins si Grawe. Eu unul am reziliat polita City facuta anul trecut cu 320 lei (o masina benzina, 1.6, 10 ani, B8 fara accident vreodata) ca sa imi fac acum la Grawe cu decontare directa pe 670 lei. Nici astia nu sunt top dar aveau destul de putine reclmatii iar restul chiar erau mult mai scumpi si cu reclamatii in spate totusi. Practic, fara accidente, mi-am dublat prima (aparent degeaba) de frica falimentului City si a refuzurilor service-urilor. Oricum, problema nu a fost la City ci la ASF si la modul cum probabil s-a spaguit tinerea pe linia de plutire a unor tepari.

#92
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Mai îngrijorat as fi dacă as fi lovit de un asigurat euroins sau grawe. După ce se publica în monitorul oficial decizia de intrare în faliment, se ocupa fondul de garantare de dosare. În cazurile astra și carpatica, s-au comportat excelent. Problema atunci a fost ca a intervenit după rămânerea definitiva în justiție a deciziei de întrare în faliment.

#93
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Clar ca nu sunt firme de top dar e frustrant sa dau 1000 lei la Alianz pt decontare directa cand n-am facut  in 11 ani niciun accident din vina mea. Totusi statistica petitiilor nu e rea la Grawe, din contra:

Attached Files


Edited by Lyvyoo, 21 September 2021 - 21:55.


#94
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,383
  • Înscris: 29.01.2008
Dar pentru corectitudine ar trebui corelat acest tabel cu ponderea companiilor pe piața RCA. În cazul City, e clar că aveau multe reclamații:67% din reclamații la 45% cota de piață.

#95
genius07

genius07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 06.03.2007
Pai si pana la urma cum e cu politele valabile de la City? Raman valabile pana la data expirarii sau doar cele 90 de zile?

Edited by genius07, 22 September 2021 - 13:26.


#96
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Pana la data expirării.

#97
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 11.02.2016

View Postslai, on 21 septembrie 2021 - 21:49, said:

Mai îngrijorat as fi dacă as fi lovit de un asigurat euroins sau grawe. După ce se publica în monitorul oficial decizia de intrare în faliment, se ocupa fondul de garantare de dosare. În cazurile astra și carpatica, s-au comportat excelent. Problema atunci a fost ca a intervenit după rămânerea definitiva în justiție a deciziei de întrare în faliment.
grawe ce are? ca mie mi se par ok...
Sunt o companie cu o cota de piață mai mica dar par serioși.

Edited by heinz, 22 September 2021 - 13:50.


#98
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Bună ziua,

Am și eu probleme cu zdr****** de la GRAWE. După ce că-s scumpi, își bat și joc de oameni.

M-am dus la ei cu decontare directa, probabil de aici, nu vor sa se chinuie cu EUROINS. 🤣

Am avut un accident in aprilie… un tip ieșea cu spatele de pe o strada și m-a lovit. El avea EUROINS, eu GRAWE cu decontare directa.

Am mers la Grawe, făcut constatare, tot. Pus la dosar poze, toate actele, tot ce trebuie. Dupa 2 săptămâni, ceva de genul, primesc:

“ 𝐑𝐞𝐚𝐬𝐢𝐠𝐮𝐫𝐚𝐫𝐞 𝐒𝐀, 𝐯𝐚 𝐚𝐝𝐮𝐜𝐞𝐦 𝐥𝐚 𝐜𝐮𝐧𝐨𝐬𝐭𝐢𝐧𝐭𝐚 𝐜𝐚, 𝐝𝐢𝐧 𝐚𝐧𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚 𝐝𝐞𝐜𝐥𝐚𝐫𝐚𝐭𝐢𝐢𝐥𝐨𝐫, 𝐚 𝐩𝐥𝐚𝐧𝐬𝐞𝐥𝐨𝐫 𝐟𝐨𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐞, 𝐚 𝐝𝐢𝐧𝐚𝐦𝐢𝐜𝐢𝐢 𝐚𝐜𝐜𝐢𝐝𝐞𝐧𝐭𝐮𝐥𝐮𝐢, 𝐚 𝐜𝐨𝐦𝐩𝐥𝐞𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐢𝐭𝐚𝐭𝐢𝐢 𝐚𝐯𝐚𝐫𝐢𝐢𝐥𝐨𝐫, 𝐚 𝐫𝐞𝐳𝐮𝐥𝐭𝐚𝐭 𝐜𝐚 𝐧𝐮 𝐞𝐱𝐢𝐬𝐭𝐚 𝐫𝐚𝐩𝐨𝐫𝐭 𝐝𝐞 𝐜𝐚𝐮𝐳𝐚𝐥𝐢𝐭𝐚𝐭𝐞 𝐢𝐧𝐭𝐫𝐞 𝐚𝐯𝐚𝐫𝐢𝐢𝐥𝐞 𝐩𝐫𝐞𝐳𝐞𝐧𝐭𝐚𝐭𝐞/𝐬𝐨𝐥𝐢𝐜𝐢𝐭𝐚𝐭𝐞 𝐬𝐢 𝐝𝐢𝐧𝐚𝐦𝐢𝐜𝐚 𝐞𝐯𝐞𝐧𝐢𝐦𝐞𝐧𝐭𝐮𝐥𝐮𝐢, 𝐢𝐚𝐫 𝐚𝐜𝐞𝐬𝐭𝐚 𝐧𝐮 𝐬𝐞 𝐩𝐨𝐚𝐭𝐞 𝐩𝐫𝐨𝐝𝐮𝐜𝐞 𝐢𝐧 𝐜𝐨𝐧𝐝𝐢𝐭𝐢𝐢𝐥𝐞 𝐝𝐞𝐜𝐥𝐚𝐫𝐚𝐭𝐞, 𝐦𝐨𝐝𝐮𝐥 𝐩𝐫𝐞𝐳𝐞𝐧𝐭𝐚𝐭 𝐬𝐢 𝐜𝐮 𝐮𝐫𝐦𝐚𝐫𝐢𝐥𝐞 𝐝𝐞𝐜𝐥𝐚𝐫𝐚𝐭𝐞. 𝐈𝐧 𝐜𝐨𝐧𝐬𝐞𝐜𝐢𝐧𝐭𝐚, 𝐧𝐞 𝐩𝐚𝐫𝐞 𝐫𝐚𝐮 𝐬𝐚 𝐯𝐚 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐦 𝐜𝐚̆ 𝐧𝐮 𝐯𝐨𝐦 𝐩𝐮𝐭𝐞𝐚 𝐝𝐚 𝐜𝐮𝐫𝐬 𝐮𝐧𝐞𝐢 𝐞𝐯𝐞𝐧𝐭𝐮𝐚𝐥𝐞 𝐜𝐞𝐫𝐞𝐫𝐢 𝐝𝐞 𝐝𝐞𝐬𝐩𝐚𝐠𝐮𝐛𝐢𝐫𝐞, 𝐩𝐫𝐞𝐳𝐞𝐧𝐭𝐚 𝐫𝐞𝐩𝐫𝐞𝐳𝐞𝐧𝐭𝐚𝐧𝐝 𝐧𝐨𝐭𝐢𝐟𝐢𝐜𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐫𝐞𝐬𝐩𝐢𝐧𝐠𝐞𝐫𝐢𝐢 𝐥𝐚 𝐩𝐥𝐚𝐭𝐚 𝐚 𝐝𝐨𝐬𝐚𝐫𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐝𝐞 𝐝𝐚𝐮𝐧𝐚. “

Pe românește: accidentul nu s-a întâmplat din punctul lor de vedere și eu sunt nebun/hot.

Ok, depun cerere de reanaliză, atașez și proba video de pe camera mașinii ( la cererea lor ).

Primul lor raspuns:

1️⃣ “ 𝐃𝐢𝐧 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐚𝐫𝐞 𝐧𝐮 𝐬𝐞 𝐯𝐞𝐝𝐞 𝐜𝐥𝐚𝐫 𝐦𝐚𝐧𝐞𝐯𝐫𝐚 𝐝𝐞 𝐦𝐞𝐫𝐬 𝐜𝐮 𝐬𝐩𝐚𝐭𝐞𝐥𝐞. 𝐒𝐞 𝐯𝐞𝐝𝐞 𝐝𝐨𝐚𝐫 𝐦𝐢𝐬̦𝐜𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐦𝐚𝐬̦𝐢𝐧𝐢𝐢 𝐜𝐞 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐞𝐚𝐳𝐚 “

Fac câteva screen shoot-uri la filmare, arat ca masina era virată, ulterior dreapta, bec pe mansarier aprins etc.

Răspunsul doi, după ce au regândit vrăjeala:

2️⃣ “𝐑𝐞𝐟𝐞𝐫𝐢𝐭𝐨𝐫 𝐥𝐚 𝐬𝐨𝐥𝐢𝐜𝐢𝐭𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐝𝐞 𝐫𝐞𝐚𝐧𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚𝐫𝐞 𝐚 𝐝𝐨𝐬𝐚𝐫𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐝𝐢𝐧 𝐬𝐮𝐛𝐢𝐞𝐜𝐭, 𝐯𝐚 𝐜𝐨𝐦𝐮𝐧𝐢𝐜𝐚𝐦 𝐜𝐚 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐬𝐢 𝐟𝐨𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐢𝐥𝐞 𝐬𝐮𝐩𝐥𝐢𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐞 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐦𝐢𝐬𝐞 𝐚𝐮 𝐟𝐨𝐬𝐭 𝐚𝐧𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚𝐭𝐞, 𝐢𝐧 𝐛𝐚𝐳𝐚 𝐚𝐜𝐞𝐬𝐭𝐨𝐫𝐚 𝐧𝐞 𝐩𝐮𝐭𝐚𝐧𝐝 𝐟𝐢 𝐢𝐝𝐞𝐧𝐭𝐢𝐟𝐢𝐜𝐚𝐭 𝐚𝐮𝐭𝐨𝐭𝐮𝐫𝐢𝐬𝐦𝐮𝐥 ’’𝐩𝐚𝐠𝐮𝐛𝐢𝐭’’ (𝐟𝐢𝐥𝐦𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐟𝐢𝐢𝐧𝐝 𝐟𝐨𝐚𝐫𝐭𝐞 𝐬𝐜𝐮𝐫𝐭𝐚).     𝐏𝐞 𝐚𝐜𝐞𝐚𝐬𝐭𝐚 𝐜𝐚𝐥𝐞 𝐯𝐚 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐦 𝐜𝐚, 𝐆𝐫𝐚𝐰𝐞 𝐑𝐨𝐦𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐀𝐬𝐢𝐠𝐮𝐫𝐚𝐫𝐞 𝐦𝐞𝐧𝐭𝐢𝐧𝐞 𝐫𝐞𝐳𝐨𝐥𝐮𝐭𝐢𝐚 𝐜𝐨𝐦𝐮𝐧𝐢𝐜𝐚𝐭𝐚 𝐩𝐫𝐢𝐧 𝐚𝐝𝐫𝐞𝐬𝐚 𝐧𝐫. 𝟏𝟑𝟒𝟕𝟖 𝐝𝐢𝐧 𝟏𝟐.𝟎𝟒.𝟐𝟎𝟐𝟏”

Am sunat la ei. Explicația a fost ca nu se poate știi masina din care se filma. 🤣

ASF s-a spalat pe mâini. Mi-au recomandat tribunalul.

Ce ma sfătuiți sa fac? Multumesc!

Asta e una din multele povesti. Sunt dezastru, partea buna e ca au 2% cota de piață, deci putini clienti, asa ca nu ajung celebri ca City sau euroins.

#99
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 12.09.2013
Zici ca pe tine se bat asiguratorii?

#100
greny

greny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 28.05.2007
Salut.
Se da următoarea situație:
Eu C vreau să cumpăr de la firma B o mașină pe care aceasta a cumparat-o de la firma A.
Mașina are asigurare la firma A,dar B nu a făcut asigurare și nici nu a folosit mașina.
Cum și în ce fel pot face circula și inmatricula și toate cele mașina?
Firma A= RCI finance Renault
Firma B=dealer autorizat.
C= eu,persoana fizica
Mulțumesc!

#101
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 21.03.2005
Du-te la orice birou de acte auto si vor face rapid toate actele. Du-te cu actele de cumparare de la C la B.
Ai nevoie de fiscalul de la B si contractul de vanzare cumparare.
Nu are nici o legatura ca B nu a facut asigurare... iar asigurarea de la firma A nu mai este valabila dupa 30 zile de la vanzarea dintre A si B... deci banuiesc ca este nula.
Iar tu vei face asigurare in vederea inmatricularii, daca schimbi numarul, sau definitiva, apoi cu actele respective plus fiscalul tau C, mergi la inmatriculari.
Fiscalul tau se scoate pe baza fiscalului lui B (ca si-a scos-o de la fiscalul lui) sau pe baza de declaratie ca B nu a inmatriculat-o si nu a inscris-o la fiscalul sau.
La biroul de acte auto ti le vor grupa ei, atat pentru fiscal (taxe si impozite), cat si pentru Politie (inmatriculare). Daca vrei alt numar, procedura standard la inmatriculari.

Sau imputerniceste o firma care se ocupa si cu depunere acte plus inmatriculare, si in 1 saptamana, maxim, ai masina inmatriculata, asigurare, numere existente sau noi, cartea de identitate a masinii, talonul, (posibil sa fie nevoie de ITP...)
Ca sa poti circula, pana sunt gata toate cele, iti trebuie asigurarea ta (1 luna sau definitiva) si actul de vanzare cumparare.

#102
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,281
  • Înscris: 13.03.2015
N-a ca am patit-o si eu. Ieri m-a lovit un nene cand a dat in marsarier. Am facut constat amiabil, el asigurare la Euroins, eu la Generali cu decontare directa. Azi am fost la Generali, am completat ceva hartii (cred ca timp de o ora), facut poze la avarie apoi evaluatorul mi-a oferit cam 1300 lei pentru aripa dreapta spate zgaraiata si infundata, bara de protectie zgariata, bandou lateral zgariat. In cinci zil voi avea banii in cont dupa spusele lui

#103
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,176
  • Înscris: 28.06.2005
Cu 5-6 ani în urmă am fost șifonat de un asigurat Euroins.
Am avut de ales: banii în cont, service independent sau service colaborator.
Am ales ultima variantă.
Nu știu cât de repede a recuperat service-ul banii de la Euroins (șeful de tinichigerie spunea că de vreun an deveniseră paroliști), dar mie mi-au reparat tinicheaua repede și bine.

#104
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postwaterman, on 28 mai 2021 - 10:58, said:

A mea e din 2008, motor de 1.8, si eu am platit 203 lei pe 6 luni.
De ce ai preturile ălea ?

Ce vremuri... 🙃
Trebuia să se facă ceva, erau o groază care plăteau preturi infirme. Cred că ar trebui un plafon minim pe la 900-1000 de lei și în rest care face accidente sa plătească.

#105
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu sunt de aceeași părere
Dacă nu am accidente, de ce sa plătesc mult, sa le umflu buzunarele?
Am maxim la Bonus
Da ai făcut accident sa crească dar nu prețurile de acum

#106
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
De vreo 25 de ani platesc RCA fara sa fie folosit. Intotdeauna l-am luat pe cel mai ieftin, fiindca ma urc la volan ca sa ajung la destinatie, nu ca sa ma infig in altul.
Si de acum incolo intentionez sa fac la fel.
La o masina am City, la cealalta Euroins, ambele fara decontare directa. Probabil ca Civicozaurul il voi asigura la Asirom cu decontare directa, dar Corsa nu va pupa niciodata asa ceva.

#107
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009
Salut. Voi unde va cautati ofertele de asigurari online ? Am observat ca difera de la site la site.
In momentul de fata pe emag mai sunt vreo 3 ofertanti,ceea ce e incredibil de putin , imi luam teapa daca nu cautam si in alta parte.
Pe pint.ro am vreo 6 .
Mi-a zis cineva ca el a primit online oferte de la vreo 8 dar nu mai stie situl.

#108
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Off-line.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate