Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Care este cea mai ok companie de asigurari RCA?

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#1
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Salutare,

In ultima vreme am tot auzit de la cunostinte si colegi tot felul de povesti cum ca au avut o gramada de probleme cu asigurarile cand au fost implicati in accidente.
Mie in 2 saptamani imi expira polita RCA si nu vreau sa mai merg pe cea mai ieftina solutie (Euroins sau City) ci vreau sa merg pe o companie ok cu decontare directa.

Care e cea mai ok firma de asigurari?

Preturile cu decontare directa pe 1 an mi-au iesit astfel:

Asirom: 1020
Grawe 770
Omniasig 768
Aliant Tiriac 1126
Grupama 1018
Generali 1328

La City si Euroins mi-a iesit asigurarea 640 ron fara decontare directa, si sincer as da dublu pe o asigurare la o companie serioasa numai sa stiu ca nu am de a face cu o firma care sa ma rog de ei sa imi repare masina. Pana acum am mers pe City si Euroins pentru ca erau cele mai ieftine si am mers pe premiza ca asigurarea nu o fac pentru mine ci o fac pentru cel ce il lovesc.


PS: NU AM CASCO SI NU VREAU SA FAC CASCO

Edited by sgn30, 28 May 2021 - 10:45.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Din experiențele mele - Generali, Allianz, cu alții am avut probleme.
Dar e doar ce am întâmpinat eu.

De curios, ce mașină, ce an ?

#3
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Masina normala, nimic iesit din comun...

Un Ford Focus din 2014 cu 110.000km, dar foarte bine intretinut.

#4
vlad_skz

vlad_skz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.02.2021
Din experienta a doi prieteni de ai mei, au fost loviti de 2 soferi de la Asirom, au primit banii intr-o saptamana, totul a fost online (daune, poze etc.). Multe firme au asigurari de la Asirom, inclusiv cele de salubritate. Poate cine are polita la ei te poate lamuri mai bine.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
A mea e din 2008, motor de 1.8, si eu am platit 203 lei pe 6 luni.
De ce ai preturile ălea ?

#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
curios, eu la Allianz cu decontare am cea mai mica prima dintre toate. 673 pe an. Depinde si de Bonus/malus, varsta, etc

#7
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
Astia sunt preturile pe care mi le da.

Vad ca pe 6 luni cu City Insurance am 278.87 RON.

Bonus Malus B4, varsat 34 ani, jud. Timis

Prima valoare e fara decontare directa, cea de-a 2-a e cu decontare directa

Attached Files


Edited by sgn30, 28 May 2021 - 11:04.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Cat timp eviți City, euroins, grawe, restul sunt ok. Mai contează și alte lucruri, de exemplu dacă au agent de daună în județul tău, sau vine din alt județ.
In cazul tău asirom, care are preț bun, e ok, au serviciul de autoconstatare ok, la daune mici le trimiți poze, contul, ei livrează banii. Scuze, vad ca omniasig e ieftin, dar sunt ok și ăștia.

Edited by slai, 28 May 2021 - 11:08.


#9
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Va rog, lamuriti-ma si pe mine:  daca ma loveste altul, din vina lui...pentru ce conteaza unde am eu asigurarea RCA?...ca masina mi-o repara asiguratorul lui.

Edited by danpet, 28 May 2021 - 11:23.


#10
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Daca ai rca cu decontare directa, asiguratorul tau iti repara masina urmand sa recupereze banii de la asiguratorul vinovatului.

#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 danpet, on 28 mai 2021 - 11:23, said:

Va rog, lamuriti-ma si pe mine:  daca ma loveste altul, din vina lui...pentru ce conteaza unde am eu asigurarea RCA?...ca masina mi-o repara asiguratorul lui.

Ti-o repara asiguratorul tau daca ai decontare directa si apoi el se descurca su asiguratorul celui vinovat.

#12
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Iar cînd cel vinovat are asigurare la City, chiar îți dorești să ai decontare directă la Allianz!:)

#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 crislacor, on 28 mai 2021 - 11:27, said:

Iar cînd cel vinovat are asigurare la City, chiar îți dorești să ai decontare directă la Allianz!Posted Image

Sau Euroins

Edited by mirel3003, 28 May 2021 - 11:30.


#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sau la Watford.

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Eu am la City, simpla.
Acu' 2 luni m-a lovit in spate, la trecerea de pietoni, o domnisoara cu telefonul in mana.
Si ea tot la City asigurata RCA.
M-am dus la un service care lucra cu City si care avea si constatator si a fost foarte OK.
M-au chemat la 3 zile sa desfaca spatele afectat si sa faca constatare completa si dupa o saptamana m-au chemat sa duc masina la reparat.
M-au sunat dupa 6 zile s-o ridic.
A adus un nene cartela, mi-a prezentat reparatia, cu verificare kilometraj, motorina in rezervor, tot tacamul.
Reparatie perfecta, nu se vede nicio diferenta la vopsea.
I-am multumit frumos si am plecat cu masina.
Nici un leut spaga/atentie.

Edited by viceroy56, 28 May 2021 - 11:39.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Chestia cu decontarea directa este inca o gaselnita capitalista de a mai jumuli asiguratul.Nu disctam de cuantumul asigurarii decat in Romania,in alte tari n-are importanta cat costa.
Legea asigurarilor stipuleaza foarte clar cum si in cat timp maxim trebuie facute reparatiile si facute deconturile.Si aici ne-am oprit,pentru ca pe asiguratori ii doare fix in cur sa respecte legea.
Asa va fi si cu decontarea directa.
La companiile-problema va merge greu si cu decontarea directa,indirecta,inexistenta sau cum dracie s-o mai numi.Dar exista iluzia indusa clientului ca gata,de acum,totul va merge ca pe roate.Adica prostire pe fata,bine ca ai mai scos niste banuti din buzunar.

#17
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 viceroy56, on 28 mai 2021 - 11:38, said:

Eu am la City, simpla.
Acu' 2 luni m-a lovit in spate, la trecerea de pietoni, o domnisoara cu telefonul in mana.
Si ea tot la City asigurata RCA.
M-am dus la un service care lucra cu City si care avea si constatator si a fost foarte OK.
M-au chemat la 3 zile sa desfaca spatele afectat si sa faca constatare completa si dupa o saptamana m-au chemat sa duc masina la reparat.
M-au sunat dupa 6 zile s-o ridic.
A adus un nene cartela, mi-a prezentat reparatia, cu verificare kilometraj, motorina in rezervor, tot tacamul.
Reparatie perfecta, nu se vede nicio diferenta la vopsea.
I-am multumit frumos si am plecat cu masina.
Nici un leut spaga/atentie.

Exact asa am fost si eu implicat intr-un accident prin 2014-2015 lovit in spate si la fel am facut masina cu service-ul agreat Euroins. Am fost bucuros ca acel service pe perioada reparatiei mi-a dat si autoturism la schimb gratis.
Cand am ridicat autoturismul totul parea OK, problemele au aparut dupa vreo 3 ani cand vopseaua de pe bara din spate a crapat in ultimul hal.

Al 2-lea incident, am fost lovit si au trebuit schimbate usa fata si spate stanga. Am mers pe service-ul agreat City si dupa 3 ani vopseaua nu a mai crapat ca in primul caz dar s-a matuit in ultimul hal.

La ambele evenimente chiar m-am bucurat ce bine a iesit, surprizele au aparut dupa 3 ani...

Asa ca eu daca mai am ceva de facut la masina pe asigurare nu accept nici un alt service in afara de reprezentanta.

Edited by mirel3003, 28 May 2021 - 11:47.


#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
ps.
Pentru intrebarea din titlu,eu consider Omniasig-ul o companie ok.Sunt cu ei de ani de zile iar cand a fost nevoie s-au miscat repede,adica conform legii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate