Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Care este cea mai ok companie de asigurari RCA?

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#19
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Cat timp nu e obligatorie decontarea directa, e minunat pentru utilizatorul final.

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde:
  • ca posesor de RCA, ma interesesaza sa fie valabila (daca intru in cineva, nu ma intereseaza ca nu-i convine, sunt asigurat)
  • ca pagubit, mi-as dori ca vinovatul sa aiba RCA la o firma care plateste repede si este corecta in privinta verificarilor (nu trage de timp).
Personal, de cand am luat masina noua, am mers pe Allianz (RCA + Casco). Am avut un incident in ianuarie (a intrat unul in mine din neatentie, mi-a spart bara spate, culmea, la 3 ani dupa ce am facut (vinovat eu) un accident...) si am facut pe Casco cu regres. In 3 saptamani aveam masina facuta (cam o saptamana am stat ca nu stiam exact procedura si am sunat pentru programare intr-o vineri).

#21
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

View PostPololica, on 28 mai 2021 - 11:49, said:

...ca posesor de RCA, ma interesesaza sa fie valabila (daca intru in cineva, nu ma intereseaza ca nu-i convine, sunt asigurat)...

Asa a zis si nea care nu mi-a acordat prioritate si mi-a lovit bara spate. Am vazut ca are la CIty - direct politie cu PV! Amenda + pietont 30 zile. Ce rahat sa umblu eu pe la asiguratori, sa ma milogesc de ei pt fiecare chichita! Ba ca bara era nustiu-cum, ba e culpa comuna, ba ca nu mai aveam capacul de la cui! Jet direct!

Pentru carcotasi, am RCA la Omniasig cu decontare directa.

Edited by pustiu_22, 28 May 2021 - 12:00.


#22
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cand am avut eu accident, nu prea ma interesat ce firma e (asigurarea), cat pretul cerut. La primul RCA achizitionat (2016) am platit 488 lei pentur 6 luni (cea mai ieftina), iar anul urmator m-a costat 588 pentru 12 luni (era primul an in care se plafonau tarifele).

#23
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postpustiu_22, on 28 mai 2021 - 11:59, said:

Asa a zis si nea care nu mi-a acordat prioritate si mi-a lovit bara spate. Am vazut ca are la CIty - direct politie cu PV! Amenda + pietont 30 zile. Ce rahat sa umblu eu pe la asiguratori, sa ma milogesc de ei pt fiecare chichita! Ba ca bara era nustiu-cum, ba e culpa comuna, ba ca nu mai aveam capacul de la cui! Jet direct!

Pentru carcotasi, am RCA la Omniasig cu decontare directa.

Ar trebui ca toti conducatorii auto din tara sa protesteze in acest fel... Adica daca te loveste unu cu asigurare la Euroins sau City sa refuzi categoric sa faci amniabila....
Si eu la fel o sa fac daca voi fi lovit de unu care are asigurare la Euroins sau City.

#24
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Perfect!
Si care este castigul ca ai PV de la politie?
Intreb si eu.
Daca e clar ca bunaziua cine este vinovat, se schimba ceva in interactiunea cu asiguratorul?
Sau ai masina reparata mai repede?

#25
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Pai eu am facut reparație cu decontare directa, mă bușit de la city, eu la Omniasig, vinovat el, sa rezolvat fara probleme, prin amiabilă.
De ce sa mă complic cu poliția, daca prin amiabilă iesea clar ca el e vinovat 100% ?
In 21 de zile masina a fost ca înainte , reparată la reprezenta. 6 zile a stat in service. Toate aprobările au venit prompt, gen a-2-a zi.

Edited by wolfydRg, 28 May 2021 - 12:58.


#26
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012

View Postsgn30, on 28 mai 2021 - 10:44, said:



Care e cea mai ok firma de asigurari?


Ce înseamnă "cea mai ok"?

#27
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Cea mai ok nu există. Ocolește le. Exact cum au facu ei cu firmele românești.


#28
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
In ordine alfabetica Allianz, Generalli, Omniasig, cam astia sunt, nu prea conteaza pt care optezi, sunt ok toti cei mentionati



View Postpopicoo, on 28 mai 2021 - 12:54, said:



Ce înseamnă "cea mai ok"?
Printre altele sa se miste repede in aprobabrea dosarului, feedback rapid, decontare rapida, sa nu fii sunat de pagubit ca te da in judecata ca asigurarea ta de c..at nu-i aproba/acopera cheltuielile de reparatie...

#29
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postviceroy56, on 28 mai 2021 - 12:50, said:

Perfect!
Si care este castigul ca ai PV de la politie?
Intreb si eu.
Daca e clar ca bunaziua cine este vinovat, se schimba ceva in interactiunea cu asiguratorul?
Sau ai masina reparata mai repede?

Presupun ca mesajul ar fi urmatorul: platesti o companie care nu-si respecta obligatiile privind datele de plata (trage de timp), ramai o luna fara carnet.

Nu sunt de acord cu practica, dar nici cu tergiversarea.

#30
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

View Postviceroy56, on 28 mai 2021 - 12:50, said:

Perfect!
Si care este castigul ca ai PV de la politie?
Intreb si eu.
In multe cazuri, nu recunosc toate juliturile, dupa cum spuneam, capacul de la carlig, ceva ornamente desprinse... chestii mici! Asa cu PV de la politie, scrie negru pe alb ce daune ai si nu prea le mai da portite de te despagubii cat mai putin. Plus ca in PV scrie clar cine e vinovat si de ce! Ba mai mult, o sa incerce placa cu culpa comuna. Si, iti convine sa faci contestatii, reclamatii la asf, sa te judeci cu asiguratorul vinovat? Cred ca iti stiu raspunsul. Nu ma crezi? Cauta cu google diverse cazuri cu cei patiti.

#31
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postviceroy56, on 28 mai 2021 - 12:50, said:

Perfect!
Si care este castigul ca ai PV de la politie?
Intreb si eu.
Daca e clar ca bunaziua cine este vinovat, se schimba ceva in interactiunea cu asiguratorul?
Sau ai masina reparata mai repede?
1. Asiguratorul nu poate comenta la PV-ul politiei.
2. Este o forma de pedeapsa pe care o aplica unii soferi la cei care iau asigurari la firme cunoscute ca nu platesc sau creeaza probleme pagubitului pe principiul: nu imi pasa, ieftin sa fie, problema este a altuia.
Nici eu nu fac amiabila cu cei cu asigurari din astea. In plus, am CASCO plus RCA cu decontare directa la firma buna.

#32
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postviceroy56, on 28 mai 2021 - 12:50, said:

Perfect!
Si care este castigul ca ai PV de la politie?
Intreb si eu.
Daca e clar ca bunaziua cine este vinovat, se schimba ceva in interactiunea cu asiguratorul?
Sau ai masina reparata mai repede?

Nu dar ii explici conducatorului auto de ce mergi la politie ca defapt este un semn de protest pentru ca si-a facut asigurarea la o firma de kko si astfel poate anul viitor o sa isi faca la una de doamne ajuta.

#33
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
"astfel poate anul viitor o sa isi faca la una de doamne ajuta."
De la anul fiecare isi repara masina pe asigurarea lui - se invarte roata , poate astfel scapam si de firme fantoma .
problema e ca va urca si pretul in jur de 20%

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmirel3003, on 28 mai 2021 - 13:23, said:

Nu dar ii explici conducatorului auto de ce mergi la politie ca defapt este un semn de protest pentru ca si-a facut asigurarea la o firma de kko si astfel poate anul viitor o sa isi faca la una de doamne ajuta.
Și cine face clasamentul acestor firme? Ai RCA valabil și atât. Nu contează numele firmei. De ce sa platesti 2000 lei când poți plăti 300 lei și ești atent și nu faci daune.

#35
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Alegi cea mai ieftina si gata Posted Image
Fa pe 6 luni pentru ca iesi mai ieftin daca o faci de 2 ori pe 6 luni decat o singura data pe 1 an !

#36
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
@trucul, mai uita-te, din comparatorul de pe emag, nici macar una singura nu este mai cinvenabila pe 2x 6 luni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate