Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Care este cea mai ok companie de asigurari RCA?

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Sigur, restul, care fac accidente sunt aia care au plecat de acasă hotărâți sa facă buba în ziua aia.

#38
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
E mai ieftin pe 12 luni decât 2*6 luni

#39
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007

View Postdorin_2k, on 28 mai 2021 - 13:51, said:


Și cine face clasamentul acestor firme? Ai RCA valabil și atât. Nu contează numele firmei. De ce sa platesti 2000 lei când poți plăti 300 lei și ești atent și nu faci daune.
Pt rationamentu asta as elimina de pe piata firnele proaste de asigurari, dar la noi e prea mare mafia.
Nu e diferenta de 2000 vs 300 lei, cauta si vezi ca intre o societate buna de asigurari si una rau famata poate 50-80 lei diferenta, dar neesential, la roman si 20 lei sa fie diferenta/an o alege p-aia mai ieftina, ca doare la basca ce se intampla daca o comiti, asta pana te plesneste unu si te c..ci pe asigurarea lui pt ca nu iti acopera reparatiile (sau alte motive care-ti dau batai de cap, service-uri neagreate, decontare tarzie, etc )

Ce prostie mai e si asta, circuli atent si nu faci daune, de parca restu ies pe drum la facut daune...inuman
Oricui i se poate intampla, ori s-o faci, ori s-o primesti

#40
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005

View Postpustiu_22, on 28 mai 2021 - 13:11, said:

In multe cazuri, nu recunosc toate juliturile, dupa cum spuneam, capacul de la carlig, ceva ornamente desprinse... chestii mici! Asa cu PV de la politie, scrie negru pe alb ce daune ai si nu prea le mai da portite de te despagubii cat mai putin. Plus ca in PV scrie clar cine e vinovat si de ce! Ba mai mult, o sa incerce placa cu culpa comuna. Si, iti convine sa faci contestatii, reclamatii la asf, sa te judeci cu asiguratorul vinovat? Cred ca iti stiu raspunsul. Nu ma crezi? Cauta cu google diverse cazuri cu cei patiti.
Nu are treaba, se face reconstatare tehnica la service cand se incepe lucrarea. Politaiul poate pune ce e vizibil doar ca nu se apuca el sa se bage pe sub masina.
Dar daca la service se constanta si altele se adauga si se accepta la reparatie. Asa e practica.

#41
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdorin_2k, on 28 mai 2021 - 13:59, said:

E mai ieftin pe 12 luni decât 2*6 luni
Momentan nu prea, în multe cazuri 12 luni e mai mult decât dublu. Anul asta au fost foarte ieftine asigurările pe 11 luni, dar le-au scumpit și pe astea în ultima perioada.

#42
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postwaterman, on 28 mai 2021 - 10:51, said:

Din experiențele mele - Generali, Allianz, cu alții am avut probleme.
Dar e doar ce am întâmpinat eu.

De curios, ce mașină, ce an ?
si cu trabi iti sifonez rolsul ce importanta are ce conduc?

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

View PostOctavian___, on 28 mai 2021 - 15:00, said:

Nu e diferenta de 2000 vs 300 lei, cauta si vezi ca intre o societate buna de asigurari si una rau famata poate 50-80 lei diferenta, dar neesential, la roman si 20 lei sa fie diferenta/an o alege p-aia mai ieftina,
Vezi imaginea pusa la început.
500 lei diferența la 6 luni.
1000 lei / an în cazul lui
In alte cazuri e și 2000 lei diferența între firme. De ce sa le umflu eu buzunarele lor?
In +20 ani nu am dat RCA-ul meu pt vreo dauna.

#44
piratu2191

piratu2191

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.10.2005

View PostOctavian___, on 28 mai 2021 - 15:00, said:

la roman si 20 lei sa fie diferenta/an o alege p-aia mai ieftina, ca doare la basca ce se intampla daca o comiti, asta pana te plesneste unu si te c..ci pe asigurarea lui pt ca nu iti acopera reparatiile (sau alte motive care-ti dau batai de cap, service-uri neagreate, decontare tarzie, etc )
Bineinteles ca aleg cea mai ieftina asigurare, e ceva ilegal ? Nu este problema mea cine, cum si cat plateste despagubiri. Eu platesc asigurarea RCA obligatorie ca sa ma deplasez din A in B. De ce as fi eu acuzat/vinovat de cineva anume cat timp circul legal cu asigurarea valabila la zi ?

Ce spuneti voi este o mare tampenie si o manipulare ordinara facuta de firmele cu asigurari scumpe. Am RCA legal ? La revedere !!! Nu plateste asiguratorul meu ? Sa-l scoata statul de pe piata. De ce m-as interesa eu pe forumul softpedia ce asigurator plateste mai bine ? Toti sunt legali, ma asigur unde vreau.

#45
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostEMPP, on 28 mai 2021 - 19:12, said:


si cu trabi iti sifonez rolsul ce importanta are ce conduc?

Am intrebat pentru ca erau cam mari prețurile nu de fason.
Și oricum îl întrebasem pe inițiator.
Ce faci, aduni postări ?

View Postpiratu2191, on 28 mai 2021 - 19:31, said:

De ce m-as interesa eu pe forumul softpedia ce asigurator plateste mai bine ? Toti sunt legali, ma asigur unde vreau.

Dacă citeai vedeai cum colegul întreabă de care firma e mai ok pentru ca vrea RCA cu decontare directa, care ii plătește lui imediat dacă îl lovește unul cu o asigurare la o firma mai nașpa, care întârzie plata daunelor.
Deci, cu cine te cerți ?

Edited by waterman, 28 May 2021 - 20:19.


#46
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
Colegul Piratu - Aceeasi manipulare iti zic io ca e pe seama firmelor de cacat de asigurari si nu, nu scoate statu de pe piata firmele astea de c..at tocmai din cauza mafiei din segmentu asta.
Toti sunt manipulanti, discutia era care e mai ok.

Daca aia cea mai ieftina cu putinta e si cea mai buna, atunci n-am absolut nimic impotriva, dar vezi tu ca realitatea e alta.
Daca toti va faceti rca la firmele astea de c..at, ar trebui sa fie ok nu? Sa aibe bani sa despagubeasca, nu sa-ti freci creierii cu ei.

Majoritatea vorbiti d.p.d.v al despagubitului, sa va vad eu cand sunteti pagubiti cat de tare o s-o mai tineti ca e legal cand ai de reparat cazanu pe o asigurare de c..at, ca e legal...e legal sa-ti bati capu cu firma aia rahat ca sa-ti recuperezi paguba, service-ul sa nu-ti repare masina pt ca nu au accept de plata etc

Da, firmele de asigurari de c..at sunt legale din pacate si nu sunt cele mai ok, nici pe departe.
Dar daaa, sunt legale.

Edited by Octavian___, 28 May 2021 - 20:19.


#47
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pe mine m-a lovit unu cu asigurarea făcută la Watford și se zgarceau ca ultimii milogi.
A trebuit sa le fac trei plângeri la ASF  pentru o dauna de 7000 de lei
Și ei ofertasera pentru regim propriu 1700 de lei.
Gunoaie

Deci, înțeleg preocuparea colegului ...

#48
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Dupa mine cred ca 80% din rca sunt la Citi si Euroins, ei strang grosul, prefera sa ia mai putin dar de la multi, au fost si altii (Carpatica), plata despagubirilor depinde foarte mult de intelegirile romanesti dintre inspectorii de daune si patronii de service care incarca maxim reparatiile si multe sunt platite bine, bine de tot, Restul banilor sunt impartiti cate putini la cei ce prefera reparatie in regie propie, fara documente justificative. Am fost lovit din spate acum 3 ani, impins in auto din fata si am primit 7800 lei dauna totala Passat b5,5, arata impeabil, Citi insurance sau 10.000 in service autorizat, am refuzat , facut constatare in service  si aprobat 18900 lei.

ps service-ul NU primea la timpul ala reparatii pe asigurare ASIROM, DELOC!

#49
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007
In fiecare an la reinnoire polita rca primesc cam 5 oferte, nu am la indemana acum, dar diferentele nu sunt mari la bani, mai e cate o firma care sare rau la pret, dar in rest sunt absolut acceptabile diferentele.
Atunci nu inteleg de ce sa-mi fac rca la o firma despre care se stie ca sunt rau platnici, ca ai batai de cap cu ei, ca service-urile se iau cu mainile de cap cand aud de firma aia.
Sa fac asta doar pt ca defapt se repara masina altuia si pe mine ma doare la basca...asta e gandirea noastra si de asta merg firmele slabe de asigurari.
La Allianz am 450 lei/an (sau chiar mai putin, tre sa ma uit) si la altii mai rau famati tot pe aici sunt sumele

La tata-meu cred ca la Omniasig i-am facut eu rca, obisnuit absolut ca restu populatiei "ca di ce nu faci la astialalti ca sunt mai ieftini! " si i-am spus ca aia 40 lei diferenta ii dau eu cadou

#50
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postpiratu2191, on 28 mai 2021 - 19:31, said:

Bineinteles ca aleg cea mai ieftina asigurare, e ceva ilegal ? Nu este problema mea cine, cum si cat plateste despagubiri. Eu platesc asigurarea RCA obligatorie ca sa ma deplasez din A in B. De ce as fi eu acuzat/vinovat de cineva anume cat timp circul legal cu asigurarea valabila la zi ?

Ce spuneti voi este o mare tampenie si o manipulare ordinara facuta de firmele cu asigurari scumpe. Am RCA legal ? La revedere !!! Nu plateste asiguratorul meu ? Sa-l scoata statul de pe piata. De ce m-as interesa eu pe forumul softpedia ce asigurator plateste mai bine ? Toti sunt legali, ma asigur unde vreau.

Nu, nu e nici o problema.... dar daca ai asigurare de la City sau Euroins si faci accident cu mine, si tu esti de vina, eu sub nici o forma nu accept sa fac amniabila cu tine si asa ramai si fara permis 30-90 zile si mai platesti si o amenda la politie, cand puteai sa platesti 50-100 Ron in plus pe an pentru o asigurare la un asigurator OK si se rezolva totul amniabil.

#51
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Cel mai bun rca pentru mine personal, e cel mai ieftin, cu cat e. Ai ieftin cu atat mai atractiv

Casco e altceva..la casco prefer oricsnd Allianz

View Postmirel3003, on 29 mai 2021 - 10:35, said:



Nu, nu e nici o problema.... dar daca ai asigurare de la City sau Euroins si faci accident cu mine, si tu esti de vina, eu sub nici o forma nu accept sa fac amniabila cu tine si asa ramai si fara permis 30-90 zile si mai platesti si o amenda la politie, cand puteai sa platesti 50-100 Ron in plus pe an pentru o asigurare la un asigurator OK si se rezolva totul amniabil.
Sigur ca da…asta e sa moara si capra vecinului, tu o gat…tu pana la urma, cu sau fara amiabila, tot la acelasi rca ajungi, adica city saueuroins. Ce rezolvi daca nu faci amiabila?

#52
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcuculea, on 29 mai 2021 - 10:40, said:

Cel mai bun rca pentru mine personal, e cel mai ieftin, cu cat e. Ai ieftin cu atat mai atractiv

Casco e altceva..la casco prefer oricsnd Allianz


Sigur ca da…asta e sa moara si capra vecinului, tu o gat…tu pana la urma, cu sau fara amiabila, tot la acelasi rca ajungi, adica city saueuroins. Ce rezolvi daca nu faci amiabila?
Putina distractie. Sa fie de ambele parti nu doar pagubitul.

Edited by jm2010, 29 May 2021 - 11:41.


#53
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Scapi de frecusul de la firma de asigurări care va încerca să impună culpa comună și să nu accepte anumite despăgubiri pe care le va spune că nu sunt din cauza accidentului PLUS CĂ VA ÎNTÂRZIA DECONTAREA REPARAȚIILOR.

Experienta mea e cu defuncta Astra, mașina mea parcată a ajuns daună totală în urma unei coliziuni în care au fost implicate alte două vehicule ce apoi au avariat mașina mea ce a fost făcută acordeon între o mașină și un perete de bloc și pe a vecinului ce era parcată alături. Deși vina era clară, neacordare de prioritate, agentul încerca să arunce vina pe cealaltă mașină, a tăcut doar în fața PV de la Poliția Rutieră. Banii i-am primit după trei luni și două reclamații la ASF, nu am rezolvat nimic cu cele TREI cereri adresate lor.

Așa că nu mă complic, direct Poliție ca să obțin PV, nu ca să se încerce să fiu prostit. Și în nici un caz nu accept să merg unde vor ei să mă trimită, merg unde consider eu.

Asigurare la Generali de 6 ani, anterior am avut la Omniasig alți 4 ani și am decontare directă de când s-a introdus. La Generali, pe lângă reducerea de B8 mai beneficiez de o reducere pentru fidelitate.

#54
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007

View Postcuculea, on 29 mai 2021 - 10:40, said:

Cel mai bun rca pentru mine personal, e cel mai ieftin, cu cat e. Ai ieftin cu atat mai atractiv

Casco e altceva..la casco prefer oricsnd Allianz


Sigur ca da…asta e sa moara si capra vecinului, tu o gat…tu pana la urma, cu sau fara amiabila, tot la acelasi rca ajungi, adica city saueuroins. Ce rezolvi daca nu faci amiabila?
Tipic romanesc, casco te privesre direct, rca da-l in p.a mea pe ala, te pisi efectiv pe pagubit in caz de ceva.

Cu proces de la politie scurtezi taraganarea, mai ales cand e si rca de rahat la mijloc.

Acu cand am avut accidentu cu Focusu n-am vrur sa merg direct la politie desi ala avea evident rca la Euroins (desi mai scumpa ca a mea la Allianz) .
I-am spus ca sigurat ii da amenda, puncte si rahat daca mergem la politie.
Ghinion de nesansa ca a fost o a treia masina imiplicata (l-am lovit usor pe ala din fata) si atunci e musai de mers la politie.
Asa ca i-a dat si amenda si clar ca o sa aibe un pret mare la rca la reinnoire, dar probabil ca va schimba asiguratorul



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate