Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Interpretare raport daune RAR

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Vierro

Vierro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.07.2006
Salutare,

Am nevoie de ajutorul vostru la intrepretarea daunelor atasate. Nu doresc sa investesc timp - mers si vazut masina - si bani - dusa in service pt verificare - daca nu e o afacere buna.

Proprietarul spune ca a fost servisata doar in reprezentanta, a schimbat doar ulei/filtre/consumabile si placute frana.
Cand l-am intrebat de accidente, a spus ca a schimbat doar bara din plastic fata, si ca nimic altceva nu a fost afectat.

Cer VIN-ul, caut pe RAR, si gasesc doua daune:
- prima dauna - din 07.2016 - s-a intamplat cand masina era in garantie.
- a doua dauna - din 03.2021 - s-a intamplat luna trecuta (in afara garantiei) si e undeva la 5000-6000 de Roni.

Cum vi se pare? E o bara 5000 de roni?
Sau merita vazuta si apoi mers cu ea in service pt verificare amanuntita?

LE: este vorba de un Hyundai i30

Attached Files


Edited by Vierro, 04 May 2021 - 20:49.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
E și mai mult daca e maibach. Pe laterala e reparatia aia făcută cu ranga.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Vierro, on 04 mai 2021 - 20:45, said:

- a doua dauna - din 03.2021 - s-a intamplat luna trecuta (in afara garantiei) si e undeva la 5000-6000 de Roni.
Cand l-am intrebat de accidente, a spus ca a schimbat doar bara din plastic fata, si ca nimic altceva nu a fost afectat.
Si brusc se decide sa o vanda ?

Edited by pasilla, 04 May 2021 - 21:01.


#4
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
O fi bara cu toti senzorii de pe ea, basca că astia de la service, cu atât mai mult reprezentanțele, pe asigurări, au niste preturi nesimțite ca la balamuc.

Daca ti se pare chiar afacere bună, merită să arunci un ochi.

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Depinde ce masina e. Oricum daca era ceva grav nu iesea in 5000 de lei. Si masina mea a avut bara schimbata, atinsa in parcare dar deviz 2500 lei. Depinde de masina, de exemplu o bara de BMW M packet e scumpa rau pe original la bmw-urile noi.

Edited by SpeedDemon, 04 May 2021 - 21:07.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 SpeedDemon, on 04 mai 2021 - 21:06, said:

Depinde ce masina e.
LE: este vorba de un Hyundai i30

#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Oricum as face verificare amanuntita, dar vad ca e bara , capota, aripa si cred parbrizul. La reprezentanta e ca nimic 6000 de lei aka 1250 de euro.

#8
Vierro

Vierro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.07.2006
Este vorba de un Hyundai i30. Am adaugat si in postul initial.

Intr-adevar, din poze pare sa aiba senzori pe bara fata. Daca e sa ne luam dupa el, reparatia a fost facuta tot la reprezentanta, chiar daca nu mai avea garantie. Desigur, asta se poate verifica foarte usor daca vom ajunge in service.

 pasilla, on 04 mai 2021 - 20:59, said:

Si brusc se decide sa o vanda ?

Asta mi s-a parut si mie ciudat.

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,247
  • Înscris: 26.06.2009
Dar l-ai intrebat despre cele doua "daune" si sa iti explice concret ce a schimbat si ce s-a reparat? Daca te-a mintit deja aici nu merita ca poate mai descoperi si alte chestii. Daca raspunsurile sunt pertinente - iar la reprezentanta te poti astepta la un demontat/montat/vopsit bara + ceva retusuri/polish aripa, etc sa iasa preturi mult mai mari ca alea.

Plus rapoartele astea nu sunt relevante mereu. Cauta pe Masina Potrivita ca au un video exact pe chestia asta - te poti trezi ca raporteaza la asigurator daunele de la 3 masini pe una singura ca sa nu mai faca atatea hartii, iar proprietarul respectiv nici nu stie ca apare cu prostii din astea pe la RAR sau Carvertical. Masina oricum trebuie verificata calumea fizic indiferent de ce zic rapoartele online. Doar tu poti hotara daca merita sau nu sa mergi pana acolo sa o vezi...

#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Atentie ca la RAR mai apar si erori.
6000 RON o bara e oarecum normal, cu vopsire, senzori, etc, daca a fost facuta dauna pe asigurare.
Iar 1000 RON pentru partea dreapta e un polish, nici macar vopsire, din nou, pe asigurare. E posibil sa fi fost zgariata la transport si sa se fi facut un polish chiar inainte de livrare si proprietarul sa nu aiba habar.

#11
Vierro

Vierro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.07.2006
Nu ma asteptam niciodata ca repratiile in reprezentanta sa ajunga la sumele astea.

 Xman_ghio, on 04 mai 2021 - 21:45, said:

Dar l-ai intrebat despre cele doua "daune" si sa iti explice concret ce a schimbat si ce s-a reparat?

Daunele le-am vazut dupa ce am vorbit cu el la telefon. Am zis sa cer parerile voastre inainte de a discuta mai multe cu el.
Din ce vad pana acum, cred ca merita macar sa merg sa vad masina. Asa ii pot arata si raportul de daune printat, si vedem de acolo.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,800
  • Înscris: 07.02.2003

 pasilla, on 04 mai 2021 - 20:59, said:

Si brusc se decide sa o vanda ?
Probabil a inceput sa traga intr-o parte :P

#13
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,214
  • Înscris: 12.09.2013
Din moment ce te-a mintit e clar ce serios e!La cate masini sunt pe piata cauta altceva!

#14
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
5000-6000 nu e dauna mare. Bara costa 24-30 mil la reprezentanta, la 'grund'. Cu vopsire la culoare, manopera, senzori ce-o mai fi, indreptat capota, polish far whatever... ajunge lejer la 5000. Nu e impecabila dar nici mare lucru n-a avut. Trage in dreapta si prostii d-astea la daune de 15000+

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005
Niciuna nu trage niciunde daca s-a reparat corect. Uneori asta inseamna ca niste chestii incomod de inlocuit trebuie inlocuite.

Nu e cazul aici. Poate sa fie un cotet sau poate sa fie perfect ok, dar nu din cauza incidentelor de acolo.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,800
  • Înscris: 07.02.2003

 sebulbus, on 04 mai 2021 - 23:28, said:

Niciuna nu trage niciunde daca s-a reparat corect.
Eu am vazut cazuri, poti sa faci totul stas, sa pui pivoti noi, bielete etc, sa faci geometria directiei, daca ala a busit suportul rotii din sasiu nu mai poti regla nimic, roata nu mai sta stas, ala doar in fabrica se face corect.
E ca si cu problemele de paralelism intre punti, nu mai repari, schimbi masina cu totul. Practic nu mai ai mijloace sa repari, sunt piese sudate la fix din fabrica sau turnate, cand se stramba ceva acolo nada reparatii.

Edited by andreic, 04 May 2021 - 23:44.


#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Din a doua poza zici ca c-a lovit o vaca ceva, un cal, dar merge, dacă e  reparata bine e ca noua. (Lol)
Zici ca s-au terminat mașinile...

De la prima minciuna trebuia sa zici pas

Edited by waterman, 04 May 2021 - 23:51.


#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005

 andreic, on 04 mai 2021 - 23:42, said:

Eu am vazut cazuri, poti sa faci totul stas, sa pui pivoti noi, bielete etc, sa faci geometria directiei, daca ala a busit suportul rotii din sasiu nu mai poti regla nimic, roata nu mai sta stas, ala doar in fabrica se face corect.
E ca si cu problemele de paralelism intre punti, nu mai repari, schimbi masina cu totul. Practic nu mai ai mijloace sa repari, sunt piese sudate la fix din fabrica sau turnate, cand se stramba ceva acolo nada reparatii.

Asta pentru ca nu consideri ca inclusiv elementul de caroserie se schimba daca e deformat, sau pentru ca ai vazut carpaci. Si in secundar pentru ca vorbesti de modele ieftine care nu au reglaje pentru toti parametrii pentru ca... de-aia-s ieftine. Astea nu-s in pericol sa fie reparate vreodata pentru ca alta noua costa mai putin decat manopera, asa ca pot ingloba solutii de unica folosinta.

Suspensia McPherson pe fata si suspensia cu punte rigida spate sunt cele mai expuse la genul asta de afirmatii pentru ca unul din punctele de montaj e obligat fixat de geometria caroseriei.

Dar nu, o caroserie auto e o colectie de table si tablite sudate in puncte (sau lipite, nituite, uneori insurubate, orice-i mai ieftin in situatia data), si chiar daca o faci bucati si o pui la loc trebuie sa iasa exact ca inainte. Iar fiecare piesa merge la locul ei constransa de pozitia celorlalte piese cu care trebuie sa interactioneze.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/noJNgGCYQSI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 waterman, on 04 mai 2021 - 23:51, said:

Din a doua poza zici ca c-a lovit o vaca ceva, un cal, dar merge, dacă e  reparata bine e ca noua. (Lol)

Esti suspect de increzator in tine intr-un domeniu in care nu ai cunostinte. La 5-6000 lei nu a implicat mai mult de o vopsea si niste plastice, poate indreptat vreun ghiont. Habar n-am cat e un far la astea ieftine, dar tot as zice ca nu au inlocuit vreunul. La ale mele un far gol costa mai mult decat toata reparatia lui.
Dar ok, a lovit un cal. Poate unul de plus. Sau vacuta Milka.

Edited by sebulbus, 05 May 2021 - 00:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate