Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML
 

Punto Van 2009 1,3 Multijet

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
82 replies to this topic

#55
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postbossake, on 08 iulie 2021 - 17:01, said:

impozitul la 1,3 autoturism este in jur de 40 lei pe an. esti sigur ca e mai mic de atat? Posted Image din cate stiu ar trebui sa fie vreo 250 lei la 1,3 utilitara

View PostTarzy, on 09 iulie 2021 - 13:03, said:



Adica ptr motoare de sub 1600 cmc ... cum are colegul 1300 am avea asa:
Motociclete, tricicluri, cvadricicluri și autoturisme cu capacitatea cilindrică de până la 1.600 cm3, inclusiv 8 => 1300/200 =>  7*8 = 42 lei / an;
Alte vehicule cu tracțiune mecanică cu masa totală maximă autorizată de până la 12 tone, inclusiv 30 => 1300/20 => 7*30 = 210 / an
adica la utilitare de cca 5 ori mai mult .... dar 160 de lei nu este chiar capat de tara

Ia uite cat e impozitu :
28 de lei

Attached Files



#56
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
pai 28 este ptr jumatate de an ... oricum si 56 este "dubios" de putin ptr utilitara .... bravo clujenilor ptr asta :)

#57
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
28 de lei este daca platesti anticipat pe tot anul si nu astept sfarsitul anului (ca ultimu cioclas) ca sa platesti impozitu . Primesti reducere . Asa a fost intotdeauna la plata impozitelor si pe bunuri mobile ( auto/moto etc) si pt bunuri imobile ( ap/casa/vila etc ) .
Poate se schimba la anu , nu stiu , dar anul asta asa a fost/este.


Consum all time ( oras si la munte )

Attached Files



#58
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
Posted Image .... am impresia ca ai dificultati in a interpreta datele din tabel

valoarea "anuala" redusa este de 51 lei ...

noi sa fim sanatosi Posted Image

sa ne auzim dupa ce o sa achiti "efectiv"

Edited by Tarzy, 28 September 2021 - 16:13.


#59
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Oricum nu e 250 cum vehicula cineva p-aci ! .

#60
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,722
  • Înscris: 22.11.2007
in primul rand pt ca ai cumparat masina in 2021 nu ar trebui sa fii dator cu nimic pe anul asta. ci abia pt anul viitor.

ca fapt divers acele valori sunt corecte pt cazul in care masina este autoturism M1. daca este autoutilitara este N1 si nu are cum sa fie atat.

verifica in cartea de identitate, poate este M1.

Edited by bossake, 29 September 2021 - 01:13.


#61
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Bulan maxim azi , cu treburi prin oras ( ca norocu ca nu eram pe la munte ca acolo ramaneam ) , pana pe roata dreapta spate - nu am luat anvelope noi si pe spate ca pareau in stare buna , eh m-am inselat . Colac peste pupaza nu aveam cheie de roti Posted Image asa ca am tras pe dreapta unde am gasit loc si am lasat-o pana am fugit cu taxi acasa sa iau o cheie de roti . Urmeaza 2 anvelope allseason noi si pe spate - asa-mi trebuie daca m-am zgarcit la 300 de lei Posted Image

Attached Files

  • Attached File  12.jpg   168.47K   64 downloads
  • Attached File  11.jpg   144.24K   59 downloads


#62
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Ce gunoaie de masini cumperi si tu. Te bucuri ca le iei cu 300 de euro dar sunt sicrie pe roti.

#63
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Lasa , nu te mance grija ce fac eu , vezi-ti tu de cotetul tau la care ii flutura capota in mers Posted Image - inca de astea n-am mai auzit sa-ti fluture capota , ce kkt de masina ti-ai luat ?! Posted Image Da-i foc si ia-ti una pe care sa poti s-o si intreti ....

Edited by BaXXXon, 30 September 2021 - 22:54.


#64
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Esti hilar. Si bogwol are aceeasi problema si aparent asa fac toate. Ce legatura are o problema de fabricatie cu deducerea ta ca nu as putea sa o intretin?

#65
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005
Claxxxoane, la toate masinile noi flutura capota pentru ca intentionat sunt facute foarte moi. Stii tu, normele de protectia pietonilor, nu impingi vagoane cu ea.

Dar da, astea-s cotete. Bine, pare ca le folosesti exact la ce le-a mai ramas rost pe lume, asa ca nu e problema.

#66
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Exact pt asta a si fost luata , o masina ieftina de carat si mers pe drumuri nasoale , nu avea rost sa-mi rup masina buna . Si ca sa moara de ciuda unii pe care-i f**e grija de ce fac altii , o sa mai iau masini de astea la max 400 euro fix pt acelasi scop .

Ca o paranteza : un rahat de ATV chinezesc 4x2 de 125cc e 800 de euro cu tva _ remorcuta care e si aia 300 de euro , e rahat pe batz fata de un stilo la 300 de oiro , pe camp exact unde am nevoie . Se rupe , se strica iau alta ca piata e plina de ieftinaturi cu care pot sa-mi fac treaba .
P.S. Punto van deja si-a scos banii ( cu tot cu suma reparatiilor ) , Stilo mai are putin si-si scoate si ala banii - e dat la un angajat sa-si faca treaba cu ea.

#67
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005

View PostBaXXXon, on 30 septembrie 2021 - 15:47, said:

nu am luat anvelope noi si pe spate ca pareau in stare buna

DOT-ul ala din 2009 pe care il vad in poza ti-a scapat, eh?

Edited by sebulbus, 01 October 2021 - 10:06.


#68
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Sa stii ca nici n-am observat ! Am vazut de la distanta ca aveau carne si nu avea boalfe pe laterale asa ca nu mi-am batut capul , in schimb la cele de pe fata se vedeau de departe ca era imbatranit drept care i-am luat pe loc bocanci noi .
Ala sa fie baiu , cu inca 2 allseason-uri ieftine ( nu se merge la raliu cu ea ) rezolv si problema asta .

#69
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,032
  • Înscris: 03.12.2005
Sa treci cu cauciucul si la ala care ti-a dat ITP-ul ala pe bune.

#70
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Crezi ca verifica cineva dot-ul la itp ? Ai patit tu asta ? Ca eu n-am auzit asa ceva.

#71
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
2 allseason-uri noi gata montate si pe puntea spate Posted Image .
De maine din nou la treaba pe la munte

Attached Files


Edited by BaXXXon, 04 October 2021 - 22:24.


#72
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

View PostBaXXXon, on 01 octombrie 2021 - 10:05, said:

Exact pt asta a si fost luata , o masina ieftina de carat si mers pe drumuri nasoale , nu avea rost sa-mi rup masina buna . Si ca sa moara de ciuda unii pe care-i f**e grija de ce fac altii , o sa mai iau masini de astea la max 400 euro fix pt acelasi scop .


Nu ma f*te grija de ce masina conduci tu, dar ma f*te grija cand faci explozie cu un rahat de cauciuc si intri in mine. Poti sa iti cumperi tigai si de 100 de euro dar baga de 2 ori valoarea masinii in ele si cumpara cauciucuri cum trebuie ca sa ramai drept pe drum pentru siguranta mea.

Nu a fost pana, a fost explozie de cauciuc la tine.

Edited by paul_kelso, 05 October 2021 - 07:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate