Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Își poate obliga angajatorul angajații să se vaccineze?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjeffy86able, on 04 mai 2021 - 07:07, said:

...sunt numai imbecili care nu isi stiu drepturile sau nu cunosc legislatia in vigoare.

Parerea ta este ca astia la care faci referire, vor sau nu sa se vaccineze?

#38
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,338
  • Înscris: 14.06.2006

View PostScorpion83, on 04 mai 2021 - 07:09, said:

Amice, numărul nevaccinatilor e de 5 ori mai mare decât a vaccinatilor. O afacere care și-ar permite mofturi de genul asta, faliment scrie regulile.
Nevaccinații ce sunt 80% sunt pe poziție de forta, nu invers.
Nu-s amicul tau.
Si nu-mi pasa de aia 80% nevaccinati :) Imi pasa de aia vaccinati, cu care lucrez eu.
Si unde lucrez eu, oamenii is destul de inteligenti ca sa se vaccineze.

#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View PostScorpion83, on 04 mai 2021 - 07:09, said:

Amice, numărul nevaccinatilor e de 5 ori mai mare decât a vaccinatilor. O afacere care și-ar permite mofturi de genul asta, faliment scrie pe ea.
Nevaccinații ce sunt 80% sunt pe poziție de forta, nu invers.

Evident ca e mai mare fiindca abia a inceput campania de vaccinare.
Este dreptul tau sa dai in judecata pe oricine pentru orice dar nu inseamna ca se va ajunge obligatoriu la judecata sau ca vei castiga.
Asa cum ti-am spus, nu te poate obliga angajatorul sa te vaccinezi dar isi poate proteja colectivul si iti poate impune anumite reguli de acces.

In ce context intrebi? Intr-unul pur teoretic sau intr-unul practic, in care ti s-a cerut asa ceva?

Edited by AlexEn, 04 May 2021 - 07:12.


#40
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,515
  • Înscris: 06.01.2012

View PostTsunnnami, on 04 mai 2021 - 07:10, said:



Parerea ta este ca astia la care faci referire, vor sau nu sa se vaccineze?
Sunt din ambele categorii.
Ia foloseste-ti tu puterile de deductie pe asta.

Edited by jeffy86able, 04 May 2021 - 07:15.


#41
Scorpion83

Scorpion83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 09.02.2021

View PostAlexEn, on 04 mai 2021 - 07:11, said:



Evident ca e mai mare fiindca abia a inceput campania de vaccinare.
Este dreptul tau sa dai in judecata pe oricine pentru orice dar nu inseamna ca se va ajunge obligatoriu la judecata sau ca vei castiga.
Asa cum ti-am spus, nu te poate obliga angajatorul sa te vaccinezi dar isi poate proteja colectivul si iti poate impune anumite reguli de acces.

In ce context intrebi? Intr-unul pur teoretic sau intr-unul practic, in care ti s-a cerut asa ceva?

Am câștigat deja procesul pentru 10 amenzi pentru covid impotriva statuluiroman.

Sa vezi ce frumos scrie in sentința judecătorească faptul că autoritățile statului nu pot face abuz de putere fata de cetățean.

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

View Postjeffy86able, on 04 mai 2021 - 07:14, said:

Sunt din ambele categorii.
Ia foloseste-ti tu puterile de deductie pe asta.

Nu pot, as fi discriminat, pentru ca mi-ai face reclamatie si mi-as lua suspend.

#43
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
În situația economica de acum, trebuie sa fii idiot sa nu găsești justificare dacă faci o concediere. Prea puține sunt companiile sa nu fie afectate de reducere timp de lucru, sa nu aibă cifrele financiare afectate, baza de clienți, comenzile... Io am dat doi oameni afara, când am început sa scriu notificarea, am zis ca iese lunga cat Anna karenina.

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

View PostScorpion83, on 04 mai 2021 - 07:18, said:

Am câștigat deja procesul pentru 10 amenzi pentru covid impotriva statuluiroman.

Bravo, totusi oamenii destepti nu au nevoie sa faca ceea ce ai facut tu.
Nu te intreb daca intelegi, pentru ca ai castigat un proces pentru 10 amenzi si mai mult ca sigur nu banuiesti de ce

#45
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View PostScorpion83, on 04 mai 2021 - 07:18, said:

Am câștigat deja procesul pentru 10 amenzi pentru covid impotriva statuluiroman.

Sa vezi ce frumos scrie in sentința judecătorească faptul că autoritățile statului nu pot face abuz de putere fata de cetățean.

Si ce legatura are asta cu speta de fata?
Ti-am spus doar ca nu e o regula sa ajungi la judecata si/sau sa castigi.

#46
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostAlexEn, on 04 mai 2021 - 07:11, said:

In ce context intrebi? Intr-unul pur teoretic sau intr-unul practic, in care ti s-a cerut asa ceva?
Troleala.

View PostScorpion83, on 04 mai 2021 - 07:25, said:

Iar eu îți spun acest lucru pentru a vedea că populația în mare parte nu mai lăsă capul plecat la abuzuri, intimidare. Populația a învățat să își apere drepturile, chiar și în instanță, nu mai lăsă capul plecat la intimidări.
Maestre, sunt pline cimitirele de daci liberi. Vezi ca e cam ilegal ce faci tu aici.

#47
Scorpion83

Scorpion83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 09.02.2021

View Postlucifer76, on 04 mai 2021 - 07:28, said:


Troleala.


Maestre, sunt pline cimitirele de daci liberi. Vezi ca e cam ilegal ce faci tu aici.

Ce anume e ilegal?
Hai, că m-ai făcut curios😆

#48
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Nu e simplu
https://www.hotnews....e-dezbatere.htm

Nu mai zic de faptul ca va dati cu sania pe o arie tehnica Posted Image

#49
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,060
  • Înscris: 07.11.2006

View PostScorpion83, on 04 mai 2021 - 05:45, said:

Își poate obliga angajatorul angajații să se vaccineze, sau e o chestiune discriminatorie pe care angajatul o poate contesta în instanță?

Este ilegal deocamdata.
Dar daca doreste sa o faca,angajatorul o poate face indirect,fara batai de cap.Are in mana 1001 de parghii si sicane ca sa te faca sa te duci tu singur,de buna voie si nesilit de nimeni sa te vaccinezi.Cu toate vaccinurile existente,daca-i nevoie.Si sa-ti faci si testele,asta preventiv,ca de la angajat la angajator.
Pe langa asta,angajatorul nu va uita sa-ti susure zilnic la ureche indragitul lait-motiv al patronilor/angajatorilor/entrepreneurilor din Romania:arunca un ochi mult stimate si nepretuit angajat catre usa sa vezi ce imbulzeala-i pe acolo.
In concluzie,nu te poate obliga,mai ales ca mareata UE s-a pronuntat despre asa ceva in sens negativ.Dar daca doreste,in trei zile maximum ai zburat,cu UE cu tot din firma.

#50
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postadisz, on 04 mai 2021 - 07:46, said:

Este ilegal deocamdata.
Dar daca doreste sa o faca,angajatorul o poate face indirect,fara batai de cap.Are in mana 1001 de parghii si sicane ca sa te faca sa te duci tu singur,de buna voie si nesilit de nimeni sa te vaccinezi.Cu toate vaccinurile existente,daca-i nevoie.Si sa-ti faci si testele,asta preventiv,ca de la angajat la angajator.
Pe langa asta,angajatorul nu va uita sa-ti susure zilnic la ureche indragitul lait-motiv al patronilor/angajatorilor/entrepreneurilor din Romania:arunca un ochi mult stimate si nepretuit angajat catre usa sa vezi ce imbulzeala-i pe acolo.
In concluzie,nu te poate obliga,mai ales ca mareata UE s-a pronuntat despre asa ceva in sens negativ.Dar daca doreste,in trei zile maximum ai zburat,cu UE cu tot din firma.

Sper ca nu te superi pe mine ca-ti zic: ai scris o gramada de timpenii Posted Image

Edited by vata_pa_batz, 04 May 2021 - 07:49.


#51
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Munca şi protecţia socială a muncii
ARTICOLUL 41
(1) Dreptul la muncă nu poate fi îngrădit. Alegerea profesiei, a meseriei sau a ocupaţiei, precum şi a locului de muncă este liberă.
(2) Salariaţii au dreptul la măsuri de protecţie socială. Acestea privesc securitatea şi sănătatea salariaţilor, regimul de muncă al femeilor şi al tinerilor, instituirea unui salariu minim brut pe ţară, repausul săptămânal, concediul de odihnă plătit, prestarea muncii în condiţii deosebite sau speciale, formarea profesională, precum şi alte situaţii specifice, stabilite prin lege.
Dreptul la ocrotirea sănătăţii
ARTICOLUL 34
(1) Dreptul la ocrotirea sănătăţii este garantat.
(2) Statul este obligat să ia măsuri pentru asigurarea igienei şi a sănătăţii publice.

#52
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postvata_pa_batz, on 04 mai 2021 - 07:49, said:

Sper ca nu te superi pe mine ca-ti zic: ai scris o gramada de timpenii

De ce a scris tampenii? E foarte posibil ce zice colegul.

View Postlucifer76, on 04 mai 2021 - 07:52, said:


Dreptul la ocrotirea sănătăţii
ARTICOLUL 34
(1) Dreptul la ocrotirea sănătăţii este garantat.


Eu zic ca aici e cheia.

Edited by AlexEn, 04 May 2021 - 07:53.


#53
crwnman02

crwnman02

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 17.04.2021
Răspunsul la întrebarea din topic este nu, angajatorul nu-și poate obliga angajații să se vaccineze, fiindcă asta nu e o obligație legală.
Cât privește șicanele pe care le-ar face un angajator celor din subordine nevaccinați, plecați de la câteva premise greșite: toți patronii și managerii ar fi vaccinați (ei aș!) și ar cere același licru de la angajați; pe patroni și manageri îi interesează mai mult vaccinarea decât productivitatea, vânzările și profitul și sunt diapuși să le sacrifice pe ceața aata economică în care piața muncii e letargică în numele binelui suprem al vaccinării.
Despre restul alegațiilor (cu spălatul pe mâini al medicilor, cu vestiarele pe sexe, îmi permit să nu comentez, nu-mi pierd timpul cu așa ceva).
O zi bună.

#54
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,060
  • Înscris: 07.11.2006

View Postvata_pa_batz, on 04 mai 2021 - 07:49, said:

Sper ca nu te superi pe mine ca-ti zic: ai scris o gramada de timpenii Posted Image

Pe tine nu ma (mai) pot supara.
Pur si simplu nici nu te mai bag in seama Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate