Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Își poate obliga angajatorul angajații să se vaccineze?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#55
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,483
  • Înscris: 20.02.2008

View PostScorpion83, on 04 mai 2021 - 07:18, said:

Am câștigat deja procesul pentru 10 amenzi pentru covid impotriva statuluiroman.

Sa vezi ce frumos scrie in sentința judecătorească faptul că autoritățile statului nu pot face abuz de putere fata de cetățean.

Ai castigat o laie. Ia pune o sentinta din aia aici.
Minti cu spume.

#56
Scorpion83

Scorpion83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 09.02.2021

View Postadisz, on 04 mai 2021 - 07:46, said:



Este ilegal deocamdata.
Dar daca doreste sa o faca,angajatorul o poate face indirect,fara batai de cap.Are in mana 1001 de parghii si sicane ca sa te faca sa te duci tu singur,de buna voie si nesilit de nimeni sa te vaccinezi.Cu toate vaccinurile existente,daca-i nevoie.Si sa-ti faci si testele,asta preventiv,ca de la angajat la angajator.
Pe langa asta,angajatorul nu va uita sa-ti susure zilnic la ureche indragitul lait-motiv al patronilor/angajatorilor/entrepreneurilor din Romania:arunca un ochi mult stimate si nepretuit angajat catre usa sa vezi ce imbulzeala-i pe acolo.
In concluzie,nu te poate obliga,mai ales ca mareata UE s-a pronuntat despre asa ceva in sens negativ.Dar daca doreste,in trei zile maximum ai zburat,cu UE cu tot din firma.
Bineinteles că dacă vrea sa scape de tine găsește motive, însă de ce ar face asta, are și el de pierdut. El vrea să facă bani, nu sa fie arhanghel al vaccinării.

#57
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Probabil nici unul nu a fost în postura de a-și gestiona propria firmă de aberați atât.
Un patron dacă nu îi place de mecla ta te da afară și gata. Nu e ușor, dar nu e imposibil.

#58
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,483
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmcd2020, on 04 mai 2021 - 07:39, said:

Trecind peste faptul ca cei ce s-au vaccinat ii insulta pe cei ce nu vor sa se vaccineze,primii considerindu-se mai inteligenti,chiar daca per total,sunt cazuri cind se reinfecteaza si vaccinatii.............Morala-daca vaccinul nu protejeaza,de ce insista toti sa ne vaccinam?Nu cumva cei  ce insista cel mai vehement pentru vaccinare o fac ca sa isi protejeze-asigure  incasarile,avind diverse afaceri de vanzari diverse?

Ca sa nu te împuți, cu tuburi in gat, la ATI.  Sa nu mori ca un prost dorindu-ti sa nu scrii mizerii pe softpedia.

#59
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostAlexEn, on 04 mai 2021 - 07:53, said:

De ce a scris tampenii? E foarte posibil ce zice colegul.

Colegul tau s-a ratacit pe o arie tehnica si emite timpenii, care reveleaza doar ura neputincioasa a vaccinatilor contra nevaccinatilor. Pe aria asta se cauta solutii tehnice, nu timpenii

#60
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

View PostScorpion83, on 04 mai 2021 - 07:58, said:

Bineinteles că dacă vrea sa scape de tine găsește motive, însă de ce ar face asta,

Am mai scris, pentru ca in firma imi convine sa am oameni destepti.

#61
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postlucifer76, on 04 mai 2021 - 07:52, said:

Munca şi protecţia socială a muncii
ARTICOLUL 41
(1) Dreptul la muncă nu poate fi îngrădit. Alegerea profesiei, a meseriei sau a ocupaţiei, precum şi a locului de muncă este liberă.
(2) Salariaţii au dreptul la măsuri de protecţie socială. Acestea privesc securitatea şi sănătatea salariaţilor, regimul de muncă al femeilor şi al tinerilor, instituirea unui salariu minim brut pe ţară, repausul săptămânal, concediul de odihnă plătit, prestarea muncii în condiţii deosebite sau speciale, formarea profesională, precum şi alte situaţii specifice, stabilite prin lege.
Dreptul la ocrotirea sănătăţii
ARTICOLUL 34
(1) Dreptul la ocrotirea sănătăţii este garantat.
(2) Statul este obligat să ia măsuri pentru asigurarea igienei şi a sănătăţii publice.

Avem un drept, care in cazul asta intra in contradictie cu alt drept. Probabil ca solutia ar fi test PCR periodic, dar platit de catre angajator. Cine comanda plateste

#62
Scorpion83

Scorpion83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 09.02.2021
Șeful ITM Brăila abia așteaptă să intre peste patroni ce impun vaccinarea sau testul covid.


https://www.google.c...se-testeze.html

View PostTsunnnami, on 04 mai 2021 - 08:04, said:



Am mai scris, pentru ca in firma imi convine sa am oameni destepti.


Oamenii deștepți nu impun altora lucruri.
Am înțeles că trăiești în occident, chiar nu ai înțeles nimic din societatea de acolo?
Libertatea individului e mai importantă decât orice, mai ales acolo unde ești tu.
Probabil viața ta acolo e o corvoada, prea multa libertate frate.

E chestiune de bun simț și civilizație sa respect decizia ta, indiferent care e ea, de a te vaccina sau nu. Asta înseamnă civilizație.
Nu vin să îți spun nu te vaccina, cine sunt eu să îți dau ție lecții, dar chestia asta ar trebui să fie reciprocă.
Nu îmi permit să decid ce e bine și ce nu pentru tine.

Edited by Scorpion83, 04 May 2021 - 08:11.


#63
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postvata_pa_batz, on 04 mai 2021 - 08:05, said:

Avem un drept, care in cazul asta intra in contradictie cu alt drept. Probabil ca solutia ar fi test PCR periodic, dar platit de catre angajator. Cine comanda plateste
Bullshit, ai dreptul sa muncesti, dar angajatorul nu e obligat sa iti asigure transportul. Cam acelasi lucru si in situatia actuala. E problema angajatului, ori gratis vaccin, ori pe bani test.

#64
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,108
  • Înscris: 18.12.2007

View Postvata_pa_batz, on 04 mai 2021 - 08:02, said:


Colegul tau s-a ratacit pe o arie tehnica si emite timpenii, care reveleaza doar ura neputincioasa a vaccinatilor contra nevaccinatilor. Pe aria asta se cauta solutii tehnice, nu timpenii

Colegul meu este colegul nostru.
Oricat de urat/imoral suna ce zice el chiar se poate pune in practica.

Aici e arie juridica, nu este arie de dezbateri generale, deci sa lasam prezumtiile de 'ura a vaccinatilor impotriva nevacinatilor'.

#65
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postlucifer76, on 04 mai 2021 - 08:10, said:

Bullshit, ai dreptul sa muncesti, dar angajatorul nu e obligat sa iti asigure transportul. Cam acelasi lucru si in situatia actuala. E problema angajatului, ori gratis vaccin, ori pe bani test.

Nu e "cam acelasi lucru", dar cum nu ai notiuni de drept...

#66
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,108
  • Înscris: 18.12.2007

View PostScorpion83, on 04 mai 2021 - 08:08, said:

Șeful ITM Brăila abia așteaptă să intre peste patroni ce impun vaccinarea sau testul covid.
https://www.google.c...se-testeze.html

Omule, ti s-a spus deja de cateva ori ca dpdv juridic este ilegal sa impui angajatilor sa se vaccineze. Ti-am dat si un link catre un forum de specialitate in acest sens.
Care este problema ta pana la urma? Nu de alta, dar mai ai niste topicuri deschise tot cu discutii din astea teoretice legate de atitudinea sefilor si alte situatii de la locul de munca. Am impresia ca ai o problema cu serviciul/seful si nu esti in stare sau nu vrei sa o articulezi, asa ca te invarti in jurul cozii.

#67
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostAlexEn, on 04 mai 2021 - 08:11, said:


Colegul meu este colegul nostru.
Oricat de urat/imoral suna ce zice el chiar se poate pune in practica.

Aici e arie juridica, nu este arie de dezbateri generale, deci sa lasam prezumtiile de 'ura a vaccinatilor impotriva nevacinatilor'.

Ti-am explicat, cum vad io genul asta de postari urechistico-aiuristice. Cu siguranta vor aparea si abuzuri, intentionate sau neintentionate. Firmele serioase vor cauta formule in limite legale. Articolul postat mai sus fix asta arata

View PostAlexEn, on 04 mai 2021 - 08:14, said:


Omule, ti s-a spus deja de cateva ori ca dpdv juridic este ilegal sa impui angajatilor sa se vaccineze. Ti-am dat si un link catre un forum de specialitate in acest sens.
Care este problema ta pana la urma? Nu de alta, dar mai ai niste topicuri deschise tot cu discutii din astea teoretice legate de atitudinea sefilor si alte situatii de la locul de munca. Am impresia ca ai o problema cu serviciul/seful si nu esti in stare sau nu vrei sa o articulezi, asa ca te invarti in jurul cozii.

Saitul pare profesionist, comentariile de acolo nu

#68
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Pina cind apar in legislatie reglementari clare privitor la vaccinare,NU are nimeni dreptul sa oblige pe nimeni sa se vaccineze,sau sa ia masuri impotriva celor ce se vaccineaza.Fara cadru legal,angajatorii trebuie dati in judecata.

#69
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,108
  • Înscris: 18.12.2007

View Postvata_pa_batz, on 04 mai 2021 - 08:17, said:

Ti-am explicat, cum vad io genul asta de postari urechistico-aiuristice. Cu siguranta vor aparea si abuzuri, intentionate sau neintentionate. Firmele serioase vor cauta formule in limite legale. Articolul postat mai sus fix asta arata.

Nici eu si nici el nu am zis altceva. Mai citeste o data.

View Postvata_pa_batz, on 04 mai 2021 - 08:17, said:

Saitul pare profesionist, comentariile de acolo nu

Moderatorii si avocatii/juristii/notarii (au aceasta informatie in username sau in semnatura) sunt profesionisti.

Edited by AlexEn, 04 May 2021 - 08:23.


#70
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,326
  • Înscris: 05.06.2002
Daca apare un caz de covid in firma vine dsp-ul si baga in carantina toata firma doua saptamani. Eventual mai trec doua saptamani si apare al caz de covid in firma si o luam de la inceput... si in tot acest timp firma are contracte in derulare si trebuie sa plateasca salarii, chirii, etc... va pun pe voi, astia care o ardeti cu drepturile in sus si-n jos sa conduceti o firma in conditiile astea.

#71
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,326
  • Înscris: 05.06.2002

View Postmcd2020, on 04 mai 2021 - 08:19, said:

Pina cind apar in legislatie reglementari clare privitor la vaccinare,NU are nimeni dreptul sa oblige pe nimeni sa se vaccineze,sau sa ia masuri impotriva celor ce se vaccineaza.Fara cadru legal,angajatorii trebuie dati in judecata.
Ai sa demonstrezi tu ca ai ai fost dat afara pe motiv de nevaccinare si ai sa te imbogatesti din despagubiri.

#72
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,108
  • Înscris: 18.12.2007

View PostScorpion83, on 04 mai 2021 - 08:23, said:

Ia un calmant și linisteste-te.
Fix pentru asta e creat forumul, sa dezbatem.
Grow up little boy.

In primul rand nu sunt boy.
In al doilea rand aria pe care esti acum nu este pentru dat cu parerea, este arie profesionala.
Daca vrei dezbatere libera ai la dispozitie aria dedicata care se numeste chiar 'Dezbateri'.

Si ti-as recomanda calduros sa ai grija si la formulari :peacefingers:

Edited by AlexEn, 04 May 2021 - 08:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate