Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

dresaj pisica

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#109
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.05.2008
BIne ai venit in club!

Cateva idei, unele au mai fost spuse
- Nu toate pisicile sunt intolerante la lactoza, e fix ca la oameni dar poti sa testezi, pisoiul meu de ex. este innebunit dupa telemea de oaie Posted Image
- Mancarea e bine sa aibe un procent cat mai ridicat de proteina si unul cat mai redus de carbohidrati, dar daca nu te dau banii afara din casa ii dai ce iti permiti. Zooplus.ro au oferte destul de des atat la mancare uscata cat si la cea umeda inclusiv whiskas
- Eu pt taiat unghiile foloses unghiera pt ca forfecuta "speciala" are calcarea prea brusca si il sperie dar depinde cum se invata, ghearele din spate nu este necesar sa le tai pt ca se tocesc singure cand alearga prin casa, daca nu i le tai o sa te zgarie cand va jucati
- Frontline e varza, acum sunt multe alte variante de ex Broadline, Stronghold,  dar veterinarul iti va recomanda in functie de nevoi pt ca au actiuni diferite - ex capuse, purici vs raie, viermi etc
- In general pisicile sunt curioase si se joaca cu apa dar nu le place sa le speli tu, dar exista situatii cand e nevoie sa le speli- ex au facut o micoza, au cazut in WC (mie mi s-a intamplat cand avea pisoiul 4 luni si a trebuit sa-l spal)
- Tine mereu capacul la WC pus (vezi mai sus)
- Noi am cumparat fantana pt ca al nostru refuza sa bea apa din castron (dar sunt fascinati de curgerea apei asa ca se duc sa verifice/joace si apoi beau si apa) si ii punem apa de la robinet filtrata cu cana Brita,
- ai grija ce ii lasi la indemana - al nostru s-a jucat cu undita de pisici si s-a legat singur cu firul dar eram langa elPosted Image
- desi a devenit o moda la noi in tara nu este necesar sa o castrezi, tine strict de tine, daca nu ai de gand sa o lasi pe langa motan necastrat ar trebui sa fii ok cu pisica, la motani se zice ca marcheaza teritoriul si de aia se castreaza (in principal), dar daca totusi vrei exista cabinete unde cicatricea ramasa este de sub 1 cm (detalii in privat daca vrei)
- cat e mica da-i hrana pentru sub 12 luni, contine taurina care ajuta la dezvoltare

Cam atat imi vine in minte acum Posted Image

#110
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu i-am dat lapte
o sa ma uit la hrana sa vad ce au mancarurile
am auzit si persoane ce zic de ei ca  le lasa ghearele
avem veterinari o sa vad la care mergem
n-am spalat-o pana azi
o dam mereu afara cum se apropie de wc si tinem si capacul pus, si plus nu are obiceiul sa se catere pe nimic desi e maricica
Bea de la bol, n-avem brita , noi locuim la draganesti olt orasel sub 10 000 locuitori si nu avem bani sa zici ca ne dau afara asa ca na , sper sa mearga si apa de la chiuveta ca am auzit ca  apa de la draganesti olt e curata , avem la oras purificare a apei cu clor sau nu stiu ce
am curatat general si am pus orice sus ca sa nu le doboare, desi se cam urca pe calorifere, ii place la caldura
ne-au zis o groaza ca deocamdata sa nu o ducem la veterinar ca nu e mascul sa fie la calduri si sa vrea imperechere asa ca disperatul Posted Image
pe pachetul de mancare luat de la profi zice "pisici mici" asa ca pare ok

#111
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,405
  • Înscris: 06.02.2008
Nu-i da apă de la chiuvetă, mai ales dacă e dură și/sau cu clor, mai bine îi cumperi un bidon de îmbuteliată. Ai să vezi că nu-ți face gaură în buget un bidon de 5 litri la câțiva lei o dată pe lună. Foartă multă apă n-o să bea, mai ales dacă-i dai și mâncare umedă.

Edited by caiuscorneliu, 25 February 2021 - 08:30.


#112
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Pisicuta asta frumusica foc are cei mai multi nasi virtuali :)

#113
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Eu ii las o cutie de carton pe balcon, pe care o face praf, ascutindu-si ghearele, plus ca ii si place sa se bage in ea in joaca. Nu am incercat sa i le tai, nu sta. Si a mea iubeste la nebunie caloriferul. Am trecut pe apa filtrata cu cana (cumparata recent), ii dadeam apa din bidon, cum s-a spus deja, exista si apa ieftina si la cat bea pisica... E draguta foc, ma bucur ca s-a invatat cu litiera, ca e cuminte si ramane la voi in continuare.

#114
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
o sa vedem ce  zice tata

#115
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.05.2008
Ce mai face pisica? Posted Image

#116
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
perfect
o dragalesc zilnic.  e o rasfatata draguta

am pus poze pe cafenea

pe cafeneaua romanilor

nu e rea, cateodata e necesar sa o dau jos de pe mobila. dar atat e blanda rau
se lasa sa o dragalesc, ma joc cu urechiusele ei si etc , nu zgarie
are o mecla asa simpatica

#117
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu prea se urca pe mobila desi a vrut sa se bage la mancare.  se urca pe noptiera lui tata dar o dam jos. vrea mereu sa se joace, se da dea dura , se urca pe picioare si scoate si ghearele dar o dau jos usor, zgarie cand se urca.  pe pat cand e , toarce cu orele langa noi

#118
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Pune poze si aici!

#119
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
poze

Attached Files



#120
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
E foarte frumoasa.

#121
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
zgarietura de la pisicaPosted Image
nu s-a lasat luata si dusa pe hol ca deranja si a scos gherutele Posted Image

is supara pe eaPosted Image

#122
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
A început dresajul. Al tău :D
Data viitoare când te deranjează pleacă tu în altă parte.

#123
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ziceam sa utilizez o bagheta sau ceva , o vergea , cu care usor sa o man spre iesire de la camere , fara sa dau tare cu bagheta/vergeaua

#124
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.06.2010
Vrei sa o inraiesti carevasazica? Nu merge cu forta la pisici. Incearca cu un pistol cu apa, dar oricum fara exagerari.

#125
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Nu pistol cu apa. E suficient un recipient cu pulverizator, cum este cel de la solutiile de spălat geamuri, de exemplu.


#126
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ziceam sa ud degetele cu apa si sa dau dupa ea

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate