Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

dresaj pisica

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am luat o pisica de vreo 5 luni, am adus-o acasa, se plimba prin casa, se baga pe sub dulap , se duce la baie , e pe dupa colturi si miauna continuu.  acum s-a oprit nitel dar cand am bagat-o mieuna tare.  Cred ca se va obisnui.  e o pisica de tara, corcitura, nu are rasa, e nitel speriata probabil de schimbare.  am luat-o de la tara, de la 10 km departare si probabil e speriata rau.  am luat mancare , o cutie de ambalat produse , nisip.  e necastrata.  deci ajutor cu dresajul , cum se realizeaza , cum o obisnuim cu litiera , cum sa avem grija sa nu sara pe geam si etc , ca la vara o sa deschidem geamurile si usile fiind cald?  Cand e necesar sa fie castrata?   Ce alte sfaturi imi puteti da?

S-a oprit din mieunat si e bagata pe sub sifonier , cred ca se acomodeaza.  de cand am luat-o, acum vreo 1  ora, o mangaiem si ii vorbim frumos, nu zgarie, vrea sa fie luata in brate, se gudura

a revenit mieunatul Posted Image
probabil o zi va mieuna continuuPosted Image

deocamdata fiind bagata pe sub sifonier o las.  zic sa nu o bruschez sa o scot de sub sifonier, o las asa, cand va dori singura sa iasa de sub sifonier o sa o mangai,  poate asa no sa fie speriata Posted Image

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
Se va adapta fara probleme.
La litera daca nu face direct (caz foarte rar atat timp cat are acces la ea).... o iei si-o asezi acolo cand o prinzi asupra faptului ... ca are manifestari precedente (amusina, se invarte in jurul locului unde inteneaza sa faca, etc).
Plase la fereste obligatiriu ... si mare grija sa fie ai asigurate (va impinge in ele si va incerca chiar sa le deschida din opritor ... la fel si usile ... va sari pe clanta sa le deschida).
Castrarea te sfatuiesti cu veterinarul .... ai grija sa fie de scoala noua, sa faca operatia cu tehnici minim invazive, si nu comunistiot care macaleresc animalul in ultimul hal, singura restrictie ar se fi dezvoltat complet .... cam 5-6 luni ... dar delinde de fiecare animal in parte.

Nu am inteles daca locuiesti la bloc sau la casa ... daca stai la casa permitei accesul afara si scapi de corvoada litieri

Spor

#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 12.06.2010
1. Du-o la veterinar sa-i faca o deparazitare si eventual vaccinurile de baza (va trebui sa cumperi un transportor)
2. Luna viitoare du-o la castrat
3. Ai doua variante cu nevoile:
a) litiera - ii pui litiera in baie si va invata sa faca singura
b) o pui sa faca in cada sau la scurgere si va invata sa faca singura
diferenta se va vedea pe termen lung. Daca o inveti in cada nu vei avea mirosuri in casa. Daca o inveti la litiera vei cumpara nisip tot timpul si va mirosi in casa a pisica.
4. Ii pui in bucatarie un castron cu mancare, de preferabil mancare umeda cat e mica. Cand mai creste putin treci pe mancare uscata. Si un bol cu apa pe care o schimbi zilnic.
5. In alta camera mai pui inca un bol cu apa, care tot asa se schimba zilnic. Atentie la apa de la robinet ca e plina de calcar si va face pietre la rinichi (struviti)
6. Monteaza pe un perete un scratcher, sa-si ascuta ghearele
Restul il face ea.

Pisicile nu se dreseaza, uita cuvantul asta.

Edited by lucianburjuiul, 17 February 2021 - 10:09.


#4
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Dresare.... pisica? Pisica o poti dresa sa faca doar ce vrea ea.

#5
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
Se obișnuiește greu cu schimbarea de domiciliu, probabil două săptămâni. Trebuie să ai răbdare, se liniștește ea. Ai pus-o cu pisica, sunt curioase, tot domeniul îl consideră ca fiind al lor, își bagă nasul peste tot, se urcă te miri pe unde. Castrarea se face începând cu luna a șasea de viață, la mine în Giurgiu costă 120 lei pentru pisică, mâine aflu și cât este pentru motani, am trei de rezolvat Posted Image
Ale mele fac afară, stau la curte, dar una a fost bolnavă cu stomacul și nu am auzit la ora 3 noaptea că vrea afară (iarna le țin în casă noaptea sau ziua când vor să doarmă) și a făcut în baie, pe gresie, dar l-a acoperit elegant cu un tricou luat din coșul cu rufe pentru spălat. Îți vine să le strângi de gât câte-odată, dar trebuie să-ți amintești că sunt animale, nu oameni, plus că sunt foarte empatice când vor ele.

Edited by marianvasile, 17 February 2021 - 10:13.


#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostTarzy, on 17 februarie 2021 - 10:00, said:

Se va adapta fara probleme.
La litera daca nu face direct (caz foarte rar atat timp cat are acces la ea).... o iei si-o asezi acolo cand o prinzi asupra faptului ... ca are manifestari precedente (amusina, se invarte in jurul locului unde inteneaza sa faca, etc).
Plase la fereste obligatiriu ... si mare grija sa fie ai asigurate (va impinge in ele si va incerca chiar sa le deschida din opritor ... la fel si usile ... va sari pe clanta sa le deschida).
Castrarea te sfatuiesti cu veterinarul .... ai grija sa fie de scoala noua, sa faca operatia cu tehnici minim invazive, si nu comunistiot care macaleresc animalul in ultimul hal, singura restrictie ar se fi dezvoltat complet .... cam 5-6 luni ... dar delinde de fiecare animal in parte.

Nu am inteles daca locuiesti la bloc sau la casa ... daca stai la casa permitei accesul afara si scapi de corvoada litieri

Spor
la bloc

View Postlucianburjuiul, on 17 februarie 2021 - 10:05, said:

1. Du-o la veterinar sa-i faca o deparazitare si eventual vaccinurile de baza (va trebui sa cumperi un transportor)
2. Luna viitoare du-o la castrat
3. Ai doua variante cu nevoile:
a) litiera - ii pui litiera in baie si va invata sa faca singura
b) o pui sa faca in cada sau la scurgere si va invata sa faca singura
diferenta se va vedea pe termen lung. Daca o inveti in cada nu vei avea mirosuri in casa. Daca o inveti la litiera vei cumpara nisip tot timpul si va mirosi in casa a pisica.
4. Ii pui in bucatarie un castron cu mancare, de preferabil mancare umeda cat e mica. Cand mai creste putin treci pe mancare uscata. Si un bol cu apa pe care o schimbi zilnic.
5. In alta camera mai pui inca un bol cu apa, care tot asa se schimba zilnic. Atentie la apa de la robinet ca e plina de calcar si va face pietre la rinichi (struviti)
6. Monteaza pe un perete un scratcher, sa-si ascuta ghearele
Restul il face ea.

Pisicile nu se dreseaza, uita cuvantul asta.
si ce apa sa folosim  Ca avem doar apa de la robinet ?

#7
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
Ce apă bei tu îi dai și ei. Ale mele beau lapte, apă foarte rar, din ce am observat.

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postyo9hrb, on 17 februarie 2021 - 10:07, said:

Dresare.... pisica? Pisica o poti dresa sa faca doar ce vrea ea.
am auzit si citit pe net si de la oameni mereu ca nu se pot dresa

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Pisica are nevoie de o perioada de acomodare in care sa-i dai ceva mancare ce o atrage ca miros - plicurile Whiskas fac minuni. In rest o lasi in pace, nu o bag in seama, cand va fi cu burta plina se va plictisi si va iesi sa fie mangaiata. Nu ii da lapte, pisicile sunt intolerante la lactoza.
Poate sa miorlaie si din cauza ca vrea sa-si faca nevoile. In cazul acesta las-o langa ladita cu nisip, iar daca ladita e in baie poti s-o si inchizi acolo nitel cu ladita cu nisip si se prinde ea singura ce sa faca.
Trebuie sa ai grija cu geamurile, pisicile au tendinta sa urmareasca pasari si sa aiba accidente. Plasa de tantari tine in cazul in care ii confectionezi mai multe dispozitive de fixare ferma, iar geamurile le poti tine pentru aerisire si in pozitia batant.
Peste cateva luni veterinar si sterilizare, altfel vei avea concert de miorlaituri.

Edited by spooky51, 17 February 2021 - 10:23.


#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Mai degraba te dreseaza ea pe tine decat tu pe pisica. Cu litiera e simpla treaba, face singura, tu doar arata-i unde este, o pui in litiera si se descurca. Cu hrana umeda e o problema fiindca nu va mai accepta hrana uscata. Inainte de orice trebuie deparatitata extern si intern. Deparazitarea interna se repeta dupa 14 zile pentru viermi rotunzi si 10-12 zile daca are viermi plati. Deparazitarea externa se face daca vezi purici pe ea, daca are purici, are si viermi. Pentru a nu sari de pe geam, sungura solutie e sa pui plase cu ochiuri mari ca asta din poza. Se gasesc la comanda online pe petissimo sau ceva mai ieftine la zooplus
https://www.zooplus....rotectie/342952

Attached Files



#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
avem la balcon geam batant ce se desface doar pe sus.  desi o pisica s-ar putea baga pe geamul ala , o sa sara pe geam?  avem si  perdea la geamul ala si mi-e frica sa nu se catere pe perdea si sa sara pe geamul batant

#12
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,297
  • Înscris: 29.04.2008
Se dreseaza, dar mai greu. Probabil primul dresat vei fi chiar tu.

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostFreddy12, on 17 februarie 2021 - 10:24, said:

Mai degraba te dreseaza ea pe tine decat tu pe pisica. Cu litiera e simpla treaba, face singura, tu doar arata-i unde este, o pui in litiera si se descurca. Cu hrana umeda e o problema fiindca nu va mai accepta hrana uscata. Inainte de orice trebuie deparatitata extern si intern. Deparazitarea interna se repeta dupa 14 zile pentru viermi rotunzi si 10-12 zile daca are viermi plati. Deparazitarea externa se face daca vezi purici pe ea, daca are purici, are si viermi. Pentru a nu sari de pe geam, sungura solutie e sa pui plase cu ochiuri mari ca asta din poza. Se gasesc la comanda online pe petissimo sau ceva mai ieftine la zooplus
https://www.zooplus....rotectie/342952
ziceam si sa batem cu ceva plasele actuale ca sa nu se deschida deloc, si asa la vara e tendinta sa fie tantari multi si va fi si caldura asa ca ar fi necesar sa fie geamurile mereu deschise

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,151
  • Înscris: 30.08.2017

View Postkarax, on 17 februarie 2021 - 09:53, said:

cum o obisnuim cu litiera


Ii amenajezi o litiera si de acolo stie ea ce are de facut.

#15
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 25.04.2007

View Postlucianburjuiul, on 17 februarie 2021 - 10:05, said:

1. Du-o la veterinar sa-i faca o deparazitare si eventual vaccinurile de baza (va trebui sa cumperi un transportor)
2. Luna viitoare du-o la castrat
3. Ai doua variante cu nevoile:
a) litiera - ii pui litiera in baie si va invata sa faca singura
b) o pui sa faca in cada sau la scurgere si va invata sa faca singura
diferenta se va vedea pe termen lung. Daca o inveti in cada nu vei avea mirosuri in casa. Daca o inveti la litiera vei cumpara nisip tot timpul si va mirosi in casa a pisica.
4. Ii pui in bucatarie un castron cu mancare, de preferabil mancare umeda cat e mica. Cand mai creste putin treci pe mancare uscata. Si un bol cu apa pe care o schimbi zilnic.
5. In alta camera mai pui inca un bol cu apa, care tot asa se schimba zilnic. Atentie la apa de la robinet ca e plina de calcar si va face pietre la rinichi (struviti)
6. Monteaza pe un perete un scratcher, sa-si ascuta ghearele
Restul il face ea.

Pisicile nu se dreseaza, uita cuvantul asta.
Atentie si cu apa la bidon. Motanul meu a facut struviti de calcar de la o apa de asta care lasa calcar si pe teava pompitei cu care scoteam apa din bidon dar si pe peretii bolului. O astfel de apa e nociva si pentru oameni. Dupa ce l-am trecut pe apa de la chiuveta (Bucuresti) dar filtrata cu cana Brita, nu a mai patit nimic, de vreo 6-7 ani.
Ideal e s-o inveti sa faca la wc, mai ales daca e fetita, cu motanii nu prea ai sanse ca sunt ori mai incapatanati ori mai tantalai. Nu glumesc, am vazut cu ochii mei pisica de apartament ce se suia pe marginea wc-ului si-si facea nevoile. Sunt si pe youtube cazuri dar credeam ca sunt "aranjate", pana sa vad la un prieten ce pisica isteata avea.
Pisicile pot fi dresate dar cu putine lucruri, sunt mai capoase, in special motanii.
Castrarea se face spre un an.

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Cred ca sunt zeci de clipuri pe youtube despre pisici. Chiar sa le si dresezi.

#17
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
spooky51: habar nu aveam de intoleranța la lactoză. Am 4 de rasă comună, care limpăie lapte de zici că e sfârșitul lumii Posted Image Le hrănesc dimineața cu hrană umedă, iar seara cu bobițe. Am observat că le place mai mult Felix la umedă și Wiskas la uscată.

Attached Files


Edited by marianvasile, 17 February 2021 - 10:38.


#18
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostTarzy, on 17 februarie 2021 - 10:00, said:

Castrarea te sfatuiesti cu veterinarul .... ai grija sa fie de scoala noua, sa faca operatia cu tehnici minim invazive, si nu comunistiot care macaleresc animalul in ultimul hal, singura restrictie ar se fi dezvoltat complet .... cam 5-6 luni ... dar delinde de fiecare animal in parte.
Cu asta e mai greu, am vazut acum 5-6 ani o operatie facuta de medici olandezi veniti cu o fundatie pentru sterilizari gratuite, sterilizare prin flanc la pisica, cicatrice foarte mica si recuperare foarte rapida. Se pare ca e o tehnica inca noua, care la noi inca nu a patruns, chiar ma gandeam recent ca acei medici cu sterilizarea gratuita venisera cumva si cu titlu de "practica didactica" pentru acest gen de operatii, o modalitate buna de a invata o procedura noua fara riscul de a fi dat in judecata daca nu reuseste.

View Postmarianvasile, on 17 februarie 2021 - 10:31, said:

spooky51: habar nu aveam de intoleranța la lactoză. Am 4 de rasă comună, care limpăie lapte de zici că e sfârșitul lumii Posted Image Le hrănesc dimineața cu hrană umedă, iar seara cu bobițe. Am observat că le place mai mult Felix la umedă și Wiskas la uscată.
Nu toate, insa e o chestie comuna. Am citit despre asta dupa ce am constatat ca una din pisicile mele daca lipaie ceva lapte face diaree vreo doua zile plus trage niste parturi nasoale inca vreo saptamana Posted Image . Nu mai declaraca le dai Whiskas de mancare pentru ca iti sar pisicarii profesionisti in cap si iti spun ca esti criminal, pisica nu poate sa manance hrana sub 100 lei/kg Posted Image gen Hill's Bio Organic Tomberon Edition.

Edited by spooky51, 17 February 2021 - 10:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate