Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

TVA la orice comanda din China din 1 iulie 2021

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#271
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostAndi03, on 10 septembrie 2021 - 14:29, said:

Apropo TVA-ul de 19% se aplica doar la costul strict al produsului sau la costul produsului + transport?
se aplica la costul produsului plus transport.
Eu le-am scris de ce la 8,86 euro cu transport de 31 de centi inclus am 11 lei TVA si mi-au raspuns ca am avut de plata tva si la costul transportului de 22 de lei in moneda chineza, cost care nu apare nici pe colet nici in cont, nici nu l-am platit, singurul cost al transportului fiind cel de 31 de centi, cand le-am trimis din nou poze si le-am cerut6 sa-mi arate unde le apare vrajeala aia de taxa inexistenta pe care ei o invoca nu mi-au mai raspuns.

#272
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 28.05.2014

View Postbogdan_popescu, on 10 septembrie 2021 - 22:23, said:

se aplica la costul produsului plus transport.
Eu le-am scris de ce la 8,86 euro cu transport de 31 de centi inclus am 11 lei TVA si mi-au raspuns ca am avut de plata tva si la costul transportului de 22 de lei in moneda chineza, cost care nu apare nici pe colet nici in cont, nici nu l-am platit, singurul cost al transportului fiind cel de 31 de centi, cand le-am trimis din nou poze si le-am cerut6 sa-mi arate unde le apare vrajeala aia de taxa inexistenta pe care ei o invoca nu mi-au mai raspuns.
Cam asa se explica de ce unora le ia o suma ca tva, suma care de fapt este mult mai mare de 19%.....

#273
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

View Postbogdan_popescu, on 10 septembrie 2021 - 22:23, said:

se aplica la costul produsului plus transport.
Eu le-am scris de ce la 8,86 euro cu transport de 31 de centi inclus am 11 lei TVA si mi-au raspuns ca am avut de plata tva si la costul transportului de 22 de lei in moneda chineza, cost care nu apare nici pe colet nici in cont, nici nu l-am platit, singurul cost al transportului fiind cel de 31 de centi, cand le-am trimis din nou poze si le-am cerut6 sa-mi arate unde le apare vrajeala aia de taxa inexistenta pe care ei o invoca nu mi-au mai raspuns.

mda, e cam aiurea. Ar fi frumos sa se poata discuta/negocia cumva si sa nu mai fie inclus si vat-ul ala in pret pt ca, chinezii sunt "smecheri" rau. Sunt curios cum si in ce fel se vireaza acel vat pt orice produs + transport , la statul roman? :)

#274
florinlei

florinlei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 06.04.2008
Am cumpărat un produs pentru care chinezul a reținut TVA, pe colet era trecută o sumă mult mai mică decât valoarea normala. Când ajung sa ridic coletul la posta vamala cei de acolo știau prețul real al comenzii mele la care au calculat inca o dată TVA, de aici deduc că au știut și că am platit TVA la chinezi.
Vânzătorul de pe AliExpress in cazul meu a procedat corect și a trimis datele către posta română singura problema a fost că nu aveam declarația vamală pentru a primi liber de vama. Deocamdată noi cumpărătorii nu putem face această declarație decât prin intermediul unor comisionari
În cazul meu posta romana avea cunoștință că eu am platit TVA la chinezi iar acel TVA bănuiesc că va intra în posesia statului român dacă eu nu fac demersurile de recuperare de la vânzător. După părerea mea e doar chestie birocratică invocată (declarația vamală) in cazul meu pentru a plăti încă o dată acel TVA și implicit taxa de 8 lei care intra în posesia postei .
Acum ceva timp in urmă când primea un colet și ajungea la posta vamala pentru a putea ridica coletul dădeam și o declarație pe propria răspundere că valoarea la care plătesc taxele este valoarea reală plătită la vânzător. Bănuiesc că declarația pe propria răspundere ce o dădeam înainte e  declarația vamală cerută acum doar că nu mai ai posibilitatea sa o depui tu că persoana fizica.





#275
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021
"Dauna" ramane in buzunarul cumparatorului. Problema este ca nu se gaseste o solutie mai eficienta pt a evita "milogeala" pt returnarea TVA-ului de la chinez. Ori chinezul sa fie informat ca la noi statul ne percepe TVA-ul oricum si sa nu mai il adauge la produs si transport daca este posibil SAU (desi asta ar fi imposibil la noi din motive romanesti) cand se vireaza acel VAT de catre chinez spre statul roman, sa fie returnat de statul roman catre fiecare client/cumparator prin transfer bancar.

Curiozitatea mare este daca si chinezul vireaza acel TVA catre statul roman pt fiecare produs mic si daca se centralizeaza undeva in RO acest lucru?

Oare in alte state din UE cum se procedeaza cu aceste comenzi si cu VAT-ul?

Edited by Dany_Darke, 12 September 2021 - 13:57.


#276
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Da, ei stiu ca tva-ul a fost deja platit la sursa. Se poate verifica manual. Ei invoca scuza ca nu au sistem automatizat de verificare.
Cat timp romanii accepta cu capul plecat dubla impozitare fara nici o baza, ei vor continua sa profite

#277
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

View Postbostanu_4u, on 12 septembrie 2021 - 12:50, said:

Da, ei stiu ca tva-ul a fost deja platit la sursa. Se poate verifica manual. Ei invoca scuza ca nu au sistem automatizat de verificare.
Cat timp romanii accepta cu capul plecat dubla impozitare fara nici o baza, ei vor continua sa profite

Cum anume se poate face asta? Este scris pe undeva?

Si la "ei" te referi la al nostru stat?

#278
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006
Văd că mulți întreabă ce e cu acea taxă de 8 lei.
E simplu și scrie pe Posta Romană: “Taxă de prezentare în vamă”

Adică e acea taxa că te-ai prezentat și ai stat ca o ovină la coadă pentru a îți ridica coletu.
Un fel de taxă de staționare.
Sau și mai rai, taxă că ii deranjezi să își facă treaba.

#279
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,818
  • Înscris: 07.02.2003
E taxa pentru serviciul vamal al postei, s-a mai explicat. Alternativa era sa discuti cu BSI-ul si ar fi fost mai naspa.

#280
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Am primit si eu azi un colet prin vama si am fost surprins cand mi s-a cerut sa platesc TVA. Am verificat comanda si i-am aratat oficiantului ca am platit deja TVA dar mi-a spus ca nu poate face nimic si ca imi trebuie un comisionar care sa imi dea TVA 0. Problema e ca acel comisionar costa vreo 100 de lei pentru ca "e un serviciu privat". Si tot doamna respectiva mi-a spus ca de la 1 octombrie serviciul acestui comisionar va fi obligatoriu. Mi se pare efectiv furt pe fata si nu o sa mai comand decat de la cei care trimit din UE.

#281
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021
Pana la urma asta s-a urmarit sa suprataxeze produsele non UE ca sa descurajeze importurile non UE. Treaba este ca, chinezii fac cam de toate, ce vrei si ce nu vrei, iar site-urile precum Aliexpress si Alibaba sunt f. bine organizate incat poti cauta si gasi orice "nimic" daca introduci denumirea corecta. In UE gama de produse este limitata sau greu de gasit.

Problema cea mare este ca RO este inca in Evul Mediu si NU SE VREA ca sa se digitalizeze complet/sa se renunte la birocratia din anii 90, si acel TVA virat de chinez sa-l poata transfera statul roman in contul cumparatorului, printr-o platforma online simpla de utilizat.

#282
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
INTREBAREA ESTE:

cum trebuie actionat cand primesti colet (cu TVA platit deja la chinez) si iti mai cere posta romana inca o data TVA?

(admitem ca iti trebuie coletul si mergi sa il ridici/achiti, nu il lasi sa fie trimis inapoi)

pentru ca ai achitat de 2 ori TVA, trebuie sa il recuperezi de la cineva: ori de la chinez, ori de la statul ro.

cum procedezi sa iei banii inapoi de la chinez?

SAU

cum procedezi sa iei banii inapoi de la statul ro?


va rog sa comentati.

#283
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,654
  • Înscris: 10.04.2009
@bogdan2011

îţi faci EORI şi scapi de "problemele" astea ;)

#284
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,066
  • Înscris: 20.06.2005
Eu am EORI si nu am scăpat de problema asta. Sa întrebat de zeci de ori si numeni nu dat un răspuns.

#285
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 03.04.2017
Știe cineva ce înseamnă eticheta de ioss pusa pe pachet?

Attached Files



#286
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View Postdacrad2, on 19 septembrie 2021 - 15:46, said:

Știe cineva ce înseamnă eticheta de ioss pusa pe pachet?


Au incercat sa explice ne*ernicii de la vama pe :

https://www.customs....i-cu-numar-ioss

Eu n-am inteles mare branza , asa ca am incercat pe :

https://ec.europa.eu...customs/ioss_en

Cert este ca, deocamdata noi platim TVA de doua ori. Odata vanzatorului si a doua oara vamesului.

Edited by dalu364, 19 September 2021 - 17:26.


#287
marbu73

marbu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.04.2008
Și eu am comandat ceva din China și le-am primit reimpachetate din Ungaria. Nu este o formă a chinezilor de a ocoli taxa vamală din Romania?

#288
wind_next

wind_next

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.08.2007
https://www.posta-ro...iulie-2021.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate