Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

TVA la orice comanda din China din 1 iulie 2021

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
EDIT 05.05.2021

Nu mai este zvon, este realitate. Citez de pe siteul vamii:

Quote

1 Iulie 2021 - Toate marfurile importate in UE vor fi supuse TVA!
Modificările legislative referitoare la trimiterile cu valoare scăzută au în vedere faptul că începând cu data de 1 iulie 2021, trebuie să se colecteze TVA pentru toate importurile.
Astfel, se introduc noi reguli în domeniul comerțului electronic pentru declararea mărfurilor și plata TVA și se elimină scutirea de TVA la import pentru mărfurile din trimiteri care nu depășesc 10 Euro.


https://www.customs....tat-necomunitar

Edited by Adm, 05 May 2021 - 22:25.
oficial


#2
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
M-ai facut curios. Am vreo doua comenzi cu nimicuri din astea de la fratii 'chineji'.

#3
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Tinand cont ca multe produse sunt sub 2 dolari(8 lei) ar insemna sa platesti taxa vamala mai scumpa ca produsul cu transport gratuit.
TVA la 2 dolari?

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,534
  • Înscris: 16.03.2007
scad actiunile olx.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sper ca se vor gasi portite pentru a evita aceasta vaca de muls numita UE.

#6
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Nu cred ca vor trece prin vama traficul asta mic. Probabil se va ocupa tot posta de colectarea banilor. La miscarile de colete actuale e deja prea aglomerata vama. Dureaza jumatate de ora pana intri si 5-10 minute pana iesi. Personal suplimentar nu va angaja vama. Va fi nevoie dpatiu de depozitare pentru coletele la care isi baga picioarele primitorii, hartii in plus pentru retur... E prea complicat.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
articolul e un pic idiot, autorul a citit un articol pe hotnews, si a inteles ce a vrut.
m-as astepta ca ali sa implementeze un sistem de calcul si plata tva, ue e o piata prea mare si importanta

Quote

România trebuie să implementeze pachetul e-commerce până la 1 iulie 2021, iar asta va aduce anumite schimbări pentru agenții din comerțul electronic cu bunuri, potrivit Georgianei Iancu, partener, Liderul Departamentului de Taxe Indirecte la EY România. Ea a precizat, în cadrul unei conferințe online, că aceste modificări vor avea un impact pozitiv asupra colectării de TVA.
Două modificări importante aduse de Directivă
*mai jos sunt declarațiile Georgianei Iancu
1. Eliminarea plafonului de 10 euro până la care clienții puteau să importe colete comandate online din afara UE fără să plătească TVA în România.
Măsura prezenta un avantaj concurențial în raport cu furnizorii din UE și era deseori exploatată pentru fraudarea TVA și declararea unor valori sub acest prag la nivelul importului acestor colete.
Pierderile estimate la nivelul Uniunii Europene din declararea unor valori inferioare la import sunt de ordinul a sute de milioane de euro.
2. Platformele privind comerțul electronic vor deveni responsabile pentru plata TVA atunci când facilitează vânzări de bunuri din partea unor furnizori non-UE până la un plafon de 150 euro.
Aceste platforme vor avea și obligații suplimentare privind păstrarea de informații privind furnizorii de bunuri precum și natura bunurilor livrate, acționând ca un ajutor pentru administrația fiscală în colectarea TVA.

steaua, zi sarumana lu coana ue, ca ai luat de la chinezi fara taxe. daca nu implementau ei scutirea de taxe pentru coletele si nu puneau limita intre 10-25 euro, precum si valoarea taxelor vamale, te jumuleau romanii de-ti ieseau fulgii si pana acum.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stii care-i problema? Ca fix omul de rand are de suferit. Cel care cumpara cateva produse pe luna si nu bisnitarii care iau en-gros si vand la supra-pret pe olx.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
mi s-a parut ca spui ca era mai bine cand statul roman era jupanul.

#10
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Testeaza piata sa vada cu reactioneaza gusterii ! Nu cred ca o sa intre vreodata asa ceva ca se invarte roata si s-ar putea sa o suga fix UE.

#11
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Au adus depozitele cu ei in UE ...Gearbest dot com . Mi-au sosit  coletele (si trebuie sa mai apara  unul ) din Nederland . Transportul este foarte mic cu conditia sa nu fie livrat direct "de peste  mari si  tari" . Toate mi-au sosit cu Posta R. prin nu's ce protocol il au  ei incheiat
Oferta nu este extraordinar de   variata si trebuie sa fi  atent cand  bagi la cos , de unde pleaca  produsul .. De  altfel iti  dai  seama imediat , dupa ce  vezi  costul de transport .

Am cateva hectare  de  teren disponibile , daca-i  vedeti pe  cei de la AliExpress , sa le  spuneti ca-i  astept cu  drag ..   :) :)

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Cam cum era înainte de UE? Plăteai la tot. Țin minte ca la un tv am dat 40% doar vama. Era asa numita taxa pe bunuri de lux. Un tv, era, evident, lux. De altfel cam orice întra acolo. Probabil doar un pix, nu.
Dar au dreptate și steaua și mediasick. Nu exista taxa de 8 lei. Asta a fost băgată de când cu UE. Huoooo UE!

#13
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 MembruAnonim, on 21 ianuarie 2021 - 07:53, said:

Sper ca se vor gasi portite pentru a evita aceasta vaca de muls numita UE.

Eu am priceput ce-ai vrut sa zici, dar intelegi gresit determinarea (cine mulge pe cine).

Consumatorii ar fi vacile de muls (in cazul de fata, cei care comanda din China), iar UE cea care ii "mulge" (de bani).

Si-ai mai primit si like, deci explicatia mea vizeaza cel putin doua persoane.

#14
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Oarecum face dreptate firmelor care importa bunuri chinezesti prin vama si platesc TVA+TAXA VAMALA, pt acele firme competitia celor de pe olx (neplatitori de tva taxe vamale) este nitel neloiala. Cum poti numi UE vaca de muls, cand tu Romania ai primit 70 miliarde de euro in 13 ani de la aderare?

#15
dana_alexa_92

dana_alexa_92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 12.08.2019
Alooo TVA se va retine la Aliexpress, nu la posta!!

in SUA se aplica de 1 an decat trompeta a inceput razboiul economic cu china si in UK au inceput de anul acesta. Urmeaza si pentru restul UE

[ https://i.imgur.com/2TUtGZt.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

NISTE JEGOSI UE
Inca o palma data cetateanului de rand.
Aceasta masura va imbogati si mai mult multinationalele care cara chinezarii cu containerele FARA SA PLATEASCA TAXE si le vand la10x pretul lor productie  si va elimina  clasa medie in totalitate.Este o masura ca va distruge  si ultima ramasita din economia de piata!

 ioana1973, on 21 ianuarie 2021 - 09:24, said:

Oarecum face dreptate firmelor care importa bunuri chinezesti prin vama si platesc TVA+TAXA VAMALA, pt acele firme competitia celor de pe olx (neplatitori de tva taxe vamale) este nitel neloiala. Cum poti numi UE vaca de muls, cand tu Romania ai primit 70 miliarde de euro in 13 ani de la aderare?

Nu platesc nimic!! Importa numai balenele multinationale care au logistica si traseul special ales ca sa evite taxe!!

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Culmea e ca cei mai suparati sunt tot bisnitarii care cel putin 10 ani n-au platit o taxa...

#17
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 29.12.2016
Oricum iese mai ieftin decat din tara. Ma refer la produse care pe Alliexpress costa 50 lei si in tara ajung la 150 lei. Si o protectie de camere de iPhone care costa 5-8 lei pe Aliexpress, cu 8 lei si cu TVA, iese mult mai ieftin. In tara mi-au cerut 30 de lei pe una...

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Era de așteptat. Asta se întîmplă cînd tragi de ață prea mult - la un moment dat se rupe. Chiar credeați că o să meargă la nesfîrșit cu obiecte mai scumpe de 10 euro declarate sub prag? Evident că s-au prins și au luat măsuri. Dacă nu se lăcomeau unii, ceilalți care declară cinstit ar fi continuat să nu plătească taxe. Acum suferă toți.

 dana_alexa_92, on 21 ianuarie 2021 - 09:26, said:

Inca o palma data cetateanului de rand.
Aceasta masura va imbogati si mai mult multinationalele care cara chinezarii cu containerele FARA SA PLATEASCA TAXE si le vand la10x pretul lor productie
Ia zi tu care-s multinaționalele alea care te-au scos pe tine din bișnița cu chinezării. Cu nume și adresă. Dacă știi vreuna, evident.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate