Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

TVA la orice comanda din China din 1 iulie 2021

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#325
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021
Pt cei care au primit colet din China, au fost instintati de catre posta romana prin sms sau telefon sa vina sa-l ridice si de la ce oficiu postal ?

#326
costy81gl

costy81gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 06.04.2005
eu pentru coletele care vin prin Ungaria primesc aviz clasic pe hartie, si totul e gratuit, la posta din cartier (ex: LA012345678HU).
Pentru cele care vin prin Belgia/Olanda, primesc aviz prin sms, tot de la posta din cartier, dar ma anunta ca am de platit 9 lei (pentru vamuire) ex: (RE123456789CN)

#327
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

View Postcosty81gl, on 07 ianuarie 2022 - 19:09, said:

eu pentru coletele care vin prin Ungaria primesc aviz clasic pe hartie, si totul e gratuit, la posta din cartier (ex: LA012345678HU).
Pentru cele care vin prin Belgia/Olanda, primesc aviz prin sms, tot de la posta din cartier, dar ma anunta ca am de platit 9 lei (pentru vamuire) ex: (RE123456789CN)

Multumesc. Pe track order mi-a aratat ca, comanda a ajuns in ro sapt asta dar mai dureaza la noi(Customs clearance started) . Din China a ajuns comanda destul de repede in ro(cam 2 sapt), problema este la noi cu durata de asteptare. Evul mediu la noi.

Imi arata RO Customs cu bifa.

Edited by Andi03, 07 January 2022 - 22:34.


#328
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
In BSI (RO Customs) sta cam o luna :-(

#329
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

View PostXman_ghio, on 08 ianuarie 2022 - 07:43, said:

In BSI (RO Customs) sta cam o luna :-(

Ce??!!

Deci , 2022 Ro = Evul Mediu clar!

Mafia asta de la noi nu vrea sa privatizeze ciolanul-posta romana nici in ruptul capului! La fel cu cfr si altele. :(

#330
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,541
  • Înscris: 10.04.2009
pai daca ei au si acum, in 2022 monitoare cu tub! ce sa mai vorbim de restul? :lol:

eu credeam ca nici nu mai exista asa ceva... m-am inselat :D

#331
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021
Daca ma duc personal la ei/BSI/Giulesti ca sa verifice daca coletul meu este in Bucuresti si sa-l iau eu ? Asa poate sa stea acolo mult si bine. Banuiesc ca la telefon nu raspund.

#332
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Nu exista asa ceva; te crezi la privat sa le pese de “client”?!? :-)

Daca astepti sa se faca luna si sa iti ajunga coletul bine. Daca nu tot bine este… pentru ei!



#333
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021
Acum imi arata Delivering, Received by the delivery company. Am fost marti la BSI si nu mi-au gasit coletul la ei in sistem. Probabil era inca la vama.

In mod normal ei trimit un sms sau suna inainte de a livra coletul la destinatar? Le-am zis ca il iau eu personal de la oficiu postal, numai sa fiu informat de posta ca a ajuns.

#334
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Primesti SMS de la Posta de cartier (sau dupa caz de la oficiul vamal) daca ai numar de telefon trecut pe colet.

#335
costy81gl

costy81gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 06.04.2005

 Andi03, on 13 ianuarie 2022 - 20:19, said:

Acum imi arata Delivering, Received by the delivery company. Am fost marti la BSI si nu mi-au gasit coletul la ei in sistem.

Trebuie sa astepti sa ajunga la oficiul postal din cartier. Nu poti sa iei coletul de pe traseu (din avion, din aeroport sau din BSI). Astea sunt locuri intermediare si nu se fac predari de colete acolo.
Partea buna e ca primesti coletul pana la Pasti.

#336
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021

 Xman_ghio, on 14 ianuarie 2022 - 08:55, said:

Primesti SMS de la Posta de cartier (sau dupa caz de la oficiul vamal) daca ai numar de telefon trecut pe colet.

Sper sa primesc sms.

 costy81gl, on 14 ianuarie 2022 - 13:30, said:

Trebuie sa astepti sa ajunga la oficiul postal din cartier. Nu poti sa iei coletul de pe traseu (din avion, din aeroport sau din BSI). Astea sunt locuri intermediare si nu se fac predari de colete acolo.
Partea buna e ca primesti coletul pana la Pasti.

Sper sa fie Pastele din 2022 si nu al cailor. :)

Cat de medievali suntem ca sistem. Ca orice.

#337
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021
Acum imi scrie delivery failed. Le-am dat si nr de telefon sa ma sune si este si pe colet. Posta este in epoca de piatra. Imi arata ca este in Bucuresti pe tracking.

#338
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Atunci mergi la posta de cartier.

La mine in oras nu vine NICIODATA postasul cu coletele astea mici din China. Pe toate le da cu Delivery Failed si lasa in cutia postala avizul ca sa merg eu. Adevarul este ca au zeci/sute de colete pe zi asa ca nu poate pe bicicleta lui veche :-) I-ar trebui o basculanta!

#339
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Asa e , cand ai delivery failed este la oficiu deja si ar fi trebuit sa fii notificat.

Posta romana deja o ia in bot, am avut trei pachete diferite, AE le-a unificat si trimis via ungaria. Aceștia din urma le-au trimis reambalate intr-un singur pachet ca si cum ar fi fost loco eu. Cost zero recuperat de statul romanan. Cand esti haplav nu te mai alegi cu nimic , asa e si cu tva-ul sulii. Acum o sa faca punga mare posta ungara. Bravo lor. Asa se intampla cand vrei la orice cacat de un $ aproape 10 lei. Ia d-aci tzaca, nu o sa mai ei.

#340
Andi03

Andi03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.07.2021
Gata, l-am luat de la posta de langa mine. Nu am platit nimic. De fiecare data cand trebuie sa am de-a face cu institutiile statului ma apuca o stare de anxietate, un sentiment ca vor fi probleme.

#341
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Oamenii sunt din epoca de gheata :-)

Foarte bine ca nu te-au facturat - le mine in ultimele luni chiar daca au venit coletele la posta de cartier tot m-au taxat cu cei 9 lei (taxa de smecher a Postei) si TVA-ul aferent.

#342
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu comand doar prin caniano. Se face vamuirea in ungaria parca, astfel ca la mine ajunge cost zero la posta de cartier.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate