Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

plomba

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
billze

billze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.07.2020
De 4-5 luni am pus o plomba pe o masea. Problema e ca atunci cand apas mai tare pe ea sau sparg o guma, o bomboana etc. resimt o durere nu prea mare in intenesitate. Care ar putea fi problema? Maseaua arata bine, nu s-a innegrit sau ceva asemanator.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,484
  • Înscris: 01.12.2001
Dentistul ce a zis?

#3
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Ca posesor de plombe ma intreb cum spargi tu bomboane pe plombe?
Poate nu a fost fixata bine sau de la zahar s-a facut un canal pana la pulpa sau cum se numeste partea care doare.

Te duci la alt dentist, ala iti face o radiografie, scoate plomba si pune alta.
Eu m-am dus la dentist ca ma supara o masea si i-am indicat maseua si credam ca am carie in partea de sus a maselei, practic caria era sub o plomba pusa pe lateral.

Guma mestec dar nu mestec asa de tare sa apas pe masele, bomboane si alte astea am renuntat dupa ce saptamanal cotizam la stomatolog, pentru curatare, pentru prima plomba, a doua plomba.
2 plombe au fost schimbate la cativa ani distanta, 1 s-a spart, intra mancare sub ea, am folosit cuvantul "spart" dar de fapt intra mancare sub ea.
A doua a fost cu o carie sub ea, si de la o plomba laterala micuta am trecut la o plomba laterala mai mare.

De atunci adio bomboane sau mananc bomboane si prajituri acasa cand ma pot duce sa ma spal pe dinti dupa ce mananc, in rest excese rare si atat.

#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,347
  • Înscris: 24.05.2010
Ai facut teste de ocluzie cand ti-a facut plomba? Incearca sa discuti cu dentistul sau cere inclusiv o consultatie la un alt dentist.

Durerile pot aparea daca ocluzia nu este corecte si pot avea consecinte mari pe viitor, in articulatie si os si pe dintii vecini.

Edited by MooF2010, 21 January 2021 - 08:35.


#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,067
  • Înscris: 09.08.2005
Te duci la dentist. Poți avea o carie sub plombă caz în care, dacă mai stai mult, riști să rămîi fără măsea.

#6
billze

billze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.07.2020
Treaba e ca plomba actuala ma doare la apasare doar pe 1/4 din suprafata dintelui. Inainte de a fi actuala plomba a mai fost una dar avea carie si a fost inlocuita, culmea ca nu ma durea deloc puteam sa sparg si nuci. Tin minte ca dentistul in timp ce lucra ma intreba daca ma doare, eu i-am spus ca nu, si el a zis ca in mod normal ar fi trebuit sa simt ceva durere si ca nu cumva sa fie mort nervul. Acum sunt in dubiu, durerea aproape ca nu exista dar totusi e putin acolo, dintele arata ok, timp nu am deloc sa ma duc la dentist urmatoarele 2 saptamani. Oare o radiografie la maseaua respectiva poate lamuri situatia?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate