Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

CUrte inundabila

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
danut19

danut19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.12.2017
Buna seara! Locuiesc la curte si de aproximativ doi ani la fiecare ploaie considerabila curtea mea se umple cu apa. In spatele curtii am o gradina destul de generoasa,iar in spatele gradinii in ultimii ani s-au tot construit sere,iar terenul fiind in panta,toata apa aceea ajunge la mine in curte. Acum observ ca iar mai sunt in constructie. Imaginati-va ca toata apa de pe mai mult de un ha de sere imi transforma gradina isi curtea intr-un rau la fiecare ploaie . Am facut sesizari la primarie ,insa m-au tot amanat sub pretextul ca "gasesc o solutie".Solutia n-a mai venit. Acum ,eu as putea investi o suma considerabila de bani pentru a-mi face de jur imprejur un gard adanc din beton,insa nu cred ca e o solutie decat temporara avand in vedere volumul mare de apa,plus ca apa ar ajunge la vecini. Am doua intrebari: 1.Exista vreo lege care sa ii oblige pe cei cu sere sau orice constructie sa isi acumuleze apa pluvialade pe proprietatea lor? si inrtrebarea 2.Daca cei de la primarie nu gasesc nici o solutie,unde ar trebui sa o caut?Prefectura? Va las un link cu o imagine din satelit pt a va forma o idee  https://ibb.co/51QBXB5

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca tu trebuie sa gasesti solutia de drenare.
Nu cred ca autoritatile au treaba cu rezolvarea gravitatiei.

Edited by pasilla, 14 January 2021 - 21:06.


#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
"gasesc o solutie".Solutia n-a mai venit.

Solutia este un sant adanc de colecare pe toata distanta dintre sere si proprietatiile invecinate care sa deverseza undeva...unde stiu cei de la apa canal ca e racordul de canalizare . Este o lucrare simpla dar scumpa , poate acesta e motivul amanarilor .

#4
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Fa-ti gardul adanc din beton. Daca il ridici la 50-60 cm de la sol scapi de 80% din apa care-ti vine in curte prin "curgere naturala". Nu ai ce sa reclami si nimeni nu va da doi bani pe problema ta absolut particulara.
LE. Nu sunt rau, sunt doar patit :)

Edited by danvlas, 14 January 2021 - 21:24.


#5
rodion22

rodion22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.11.2020
Rămân la părerea ca șanțul e mai bun decât gardul

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 danvlas, on 14 ianuarie 2021 - 21:23, said:

Fa-ti gardul adanc din beton.  
Adica un acvariu... dar cu autorizatie de construire...
Am intalnit fenomenul asta la o ploaie torentiala, cand apa se scurgea din incinta doar pe sub poarta auto, in curte apa fiind de peste un metru...
Culmea este ca peste drum era un parau, dar apa nu avea cum sa se scurga spre el.

Poate ar fi mai sanatos ceva basculate de pamant, sa se ridice nivelul terenului fata de vecini.

#7
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 ldpe, on 14 ianuarie 2021 - 21:06, said:

"gasesc o solutie".Solutia n-a mai venit.

Solutia este un sant adanc de colecare pe toata distanta dintre sere si proprietatiile invecinate care sa deverseza undeva...unde stiu cei de la apa canal ca e racordul de canalizare . Este o lucrare simpla dar scumpa , poate acesta e motivul amanarilor .

Apa pluviala nu se trage la canalizare. Sau n-ar trebui.

Vad ca el se plange de apa din curtea de jos, asa ca eu vad 2 probleme: apa care vine de la vecinii cu serele care poate fi rezolvata asa cum ai spus cu un sant de colectare sau rigola pe partea de sus trasa la un sant comunal, a 2-a ii apa care se aduna in curte scursa chiar de pe suprafata gradinii proprii. Ca eu inteleg ca exista o panta pe toata gospodaria

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Cred ca exista lege in acest sens, adica vecinii sunt obligati sa nu lase apa din curtea lor sa ii inunde pe altii. Adica ei sa isi faca drenaj, canalizare etc, nu vecinul afectat. Vezi pe la constructii, era ceva legat si de acoperisul constructiilor cu streasina care nu trebuie sa pice in curtea vecina.

Una peste alta tu poti ridica un gard de beton cu temelie adanca sau ceva pamant langa el, suficient cat sa tina apa in curtea lor o perioada ca sa ajunga la inundatia serelor. Vor lua ei masuri sa scape de apa si daca iti afecteaza gardul.. primaria, politia, distrugere..
Posibil sa se ajunga la inundarea altor vecini dar nu e apa de la tine din curte :)

Edited by aeon, 14 January 2021 - 22:15.


#9
danut19

danut19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.12.2017
Am facut un sant,cumva sa directionez apa sa nu imi vina de pe toate partile.Insa canalizarea nu face fata ,iar eu sunt putin sub nivelul strazii.

 Bucifon, on 14 ianuarie 2021 - 21:52, said:

Apa pluviala nu se trage la canalizare. Sau n-ar trebui.

Vad ca el se plange de apa din curtea de jos, asa ca eu vad 2 probleme: apa care vine de la vecinii cu serele care poate fi rezolvata asa cum ai spus cu un sant de colectare sau rigola pe partea de sus trasa la un sant comunal, a 2-a ii apa care se aduna in curte scursa chiar de pe suprafata gradinii proprii. Ca eu inteleg ca exista o panta pe toata gospodaria

 claudiu1, on 14 ianuarie 2021 - 21:46, said:

Adica un acvariu... dar cu autorizatie de construire...
Am intalnit fenomenul asta la o ploaie torentiala, cand apa se scurgea din incinta doar pe sub poarta auto, in curte apa fiind de peste un metru...
Culmea este ca peste drum era un parau, dar apa nu avea cum sa se scurga spre el.

Poate ar fi mai sanatos ceva basculate de pamant, sa se ridice nivelul terenului fata de vecini.
si acum se transforma in acvariu,pentru ca la cat de multa vine se umple curtea pana la nivelul strazii,iar apoi iese in strada. Imaginati-va la o ploaie de 40 l/mp cata apa se aduna de pe 10.000 mp acoperiti de sere ,toata in curte la mine.Pentru ca si acesti dragi vecini din spatele gradinii si-au directionat apa care se scurge de pe sere inspre proprietatea mea

Edited by danut19, 14 January 2021 - 22:18.


#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 Bucifon, on 14 ianuarie 2021 - 21:52, said:

  Apa pluviala nu se trage la canalizare. Sau n-ar trebui.  
Nu stii bine...De obicei se factureaza. Parintii plateau asa ceva stand la bloc.

Ce reprezintă denumirea “apă meteori,, care apare pe factură?
Apele pluviale (meteorice) sunt apele care provin din precipitaţii atmosferice. Apa meteorică sau de ploaie, cum este cunoscută de majoritatea populaţiei, este preluată în sistemul de canalizare, transport şi epurare a apelor uzate. Apele pluviale (meteorice) şi de suprafaţă din intravilanul localităţilor se evacuează prin reţeaua publică de canalizare. În localități, apele meteorice provin din ploi sau din topirea zăpezii de pe acoperișuri, terase, platforme industriale sau / și curți interioare.

https://caaries.ro/i...-apa-meteorica/

 danut19, on 14 ianuarie 2021 - 20:56, said:

... eu as putea investi o suma considerabila de bani pentru a-mi face de jur imprejur un gard adanc din beton...
Poate te hotarasti...

Edited by claudiu1, 14 January 2021 - 22:25.


#11
danut19

danut19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.12.2017

 aeon, on 14 ianuarie 2021 - 22:12, said:

Cred ca exista lege in acest sens, adica vecinii sunt obligati sa nu lase apa din curtea lor sa ii inunde pe altii. Adica ei sa isi faca drenaj, canalizare etc, nu vecinul afectat. Vezi pe la constructii, era ceva legat si de acoperisul constructiilor cu streasina care nu trebuie sa pice in curtea vecina.

Una peste alta tu poti ridica un gard de beton cu temelie adanca sau ceva pamant langa el, suficient cat sa tina apa in curtea lor o perioada ca sa ajunga la inundatia serelor. Vor lua ei masuri sa scape de apa si daca iti afecteaza gardul.. primaria, politia, distrugere..
Posibil sa se ajunga la inundarea altor vecini dar nu e apa de la tine din curte Posted Image
Foarte corect, cam singura solutie.Vor recurge si vecinii probabil la ea,cumva obligati,dar nu am ce sa fac. Imi strica gazonul,legumele,imi inunda garajul,camara,s-a intamplat de prea multe ori si nu mai pot sta asa.

#12
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,892
  • Înscris: 27.04.2010
Cred ca cel mai ieftin iesi daca iti inalti terenul.

#13
danut19

danut19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.12.2017
Se incadreaza oare in aceasta situatie art 611 din codul civil  Picatura stresinii "Proprietarul este obligat să își facă streașina casei sale astfel încât apele provenind de la ploi să nu se scurgă pe fondul proprietarului vecin." ? Mai ales ca omul si-a facut sant spre curtea mea...

Edited by danut19, 14 January 2021 - 22:39.


#14
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Decât să faci un zid de beton deasupra solului mai bine faci unul sub sol, adică un bazin unde apa pluvială se adună și apoi  o poți folosi la irigat, sau o vinzi vecinilor în același scop.

#15
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 claudiu1, on 14 ianuarie 2021 - 22:21, said:

Nu stii bine...De obicei se factureaza. Parintii plateau asa ceva stand la bloc.

Ce reprezintă denumirea “apă meteori,, care apare pe factură?

vorbesti prostii. Apa meteorica care o platesti pe factura ii altceva (o smecherie). Ramane cum am stabilit, legal drenurile pentru apa de ploaie nu se leaga la canalizare.

#16
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 danut19, on 14 ianuarie 2021 - 22:39, said:

Se incadreaza oare in aceasta situatie art 611 din codul civil  Picatura stresinii "Proprietarul este obligat să își facă streașina casei sale astfel încât apele provenind de la ploi să nu se scurgă pe fondul proprietarului vecin." ? Mai ales ca omul si-a facut sant spre curtea mea...
Se incadreaza la art. 604 Cod Civil, Regulile privind curgerea firească a apelor.
Asadar initiatorul nu poate nici face gard masiv, nici suprainalta terenul, pentru ca prin asta impiedica ce scrie in CC, curgerea fireasca a apelor...

Cauta pe net, sunt o gramada de procese pe aceasta tema.
Uite unul... https://legeaz.net/s...e-ape-1509-2009

 Bucifon, on 14 ianuarie 2021 - 22:44, said:

vorbesti prostii. Apa meteorica care o platesti pe factura ii altceva (o smecherie). Ramane cum am stabilit, legal drenurile pentru apa de ploaie nu se leaga la canalizare.
Adica aia de gestioneaza canalizarea recunosc ca taxeaza apa pluviala, dar tu nu, Batman, Batman... Posted Image

Edited by claudiu1, 14 January 2021 - 22:47.


#17
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 escher, on 14 ianuarie 2021 - 22:42, said:

adică un bazin unde apa pluvială se adună și apoi  o poți folosi la irigat, sau o vinzi vecinilor în același scop.

i-ar trebui ditamai bazinul :)

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Bucifon, on 14 ianuarie 2021 - 22:44, said:


legal drenurile pentru apa de ploaie nu se leaga la canalizare.
Asta e absurd.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate