Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Notele mari in Facultate conteaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#55
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,776
  • Înscris: 21.06.2016
Nu cred ca ești habarnist ci ca ai avut o experiența diferită. Dacă ai un portofoliu sau orice experiența concretă e alta treaba. Dacă te duci la o slujba care e bazată mult e talent e altceva. Dar marea majoritate a absolvenților au foarte puțin de scris in CV in afara de media de admitere.

#56
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012
Eu sunt de parere ca daca esti student si chiar te pricepi si crezi ca esti potrivit pentru postul pe care il vrei , ar fi de bun simt sa ai si ceva aplicatii facute, ceva online de prezentare , etc. Adica nu mergi cu cv-ul blank.
Chiar daca nu ai experienta la alta firma, poti macar sa prezinti ceva, cu care sa iti demonstrezi aptitudinile. De asta spun ca (parerea mea) notele sunt oarecum irelevante, mai ales daca e vorba de note mici la materii care nu au legatura cu ceea ce vrei sa faci tu

#57
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Sunt domenii si domenii. Unii vor anumite note, altii vor diverse examene standardizate, altii se multumesc sa te verifice ei la interviu. In unele domenii gasesti persoane la absolvire cu luni bune de practica in spate, in altele mai greu.

#58
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Sunt multe companii mari care au renunțat sã mai cearã diploma de absolvire a unei facultãți. Sigur, pentru anumite poziții.
Important în ce domeniu vrei sa activezi.

Linkul 1 - https://www.google.c...ant-2020-10?amp

Linkul 2 - https://www.glassdoo...egree-required/



#59
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,776
  • Înscris: 21.06.2016
Mi se pare mie ca discutia asta e oarecum neinteleasa.
Sigur nu e o obligatoriu sa ai nici o facutate. Bill Gates nu are.
Sigur notele nu conteaza. Einstein a avut note mici.
Dar voi, restul, care nu sinteti nici Gates nici Einstein ce aveti de aratat in afara de note? 3 proiecte doua surcele de 1 saptamina nu spun prea multe.
Orice poti pune pe masa e important. Cind esti in marea masa orice faci ca sa iesi in evidenta e un plus. Asta include notele.

Evident, poti avea lucururi de arata mult mai importante decit notele, dar nici acolo nu strica sa ai note bune.

#60
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 02 decembrie 2020 - 18:13, said:

[...]
O mulțime de companii au reguli interne in care se specifica media minima de angajare.
Eu am lucrat o data într-un loc - companie de citeva mii de oameni - unde ca sa îl angajeze pe unul cu nota puțin mai mică decit cea din regulament au mers pina la CEO sa dea derogare.
[...]

Am lucrat si eu in HR o perioada de timp si n-am crezut sa o aud si pe asta.
Nu e destul ca impuneau o medie minima, mai faceau si birocratie aiurea cu derogari. Daca firma aia chiar exista, aia sunt prosti de bubuie.

View Postvrajitoruldinoz, on 02 decembrie 2020 - 22:23, said:

Evident, poti avea lucururi de arata mult mai importante decit notele, dar nici acolo nu strica sa ai note bune.

Nu strica, dar sa-ti treci media de bacalaureat si mediile de la facultate + nota de la licenta poate lasa o impresie de aroganta si lipsa maturitatii. Desigur, fiecare firma are propriile reguli, unele mai puternic sau mai putin retarde decat altele.

Edited by Thuraya_123, 03 December 2020 - 05:21.


#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,776
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Nu e destul ca impuneau o medie minima, mai faceau si birocratie aiurea cu derogari. Daca firma aia chiar exista, aia sunt prosti de bubuie.

Nici o firma de prestigiu de pe lumea asta nu te agajeaza cu note mici.

Experienta mea e cu niste idioti d-astia genul apple, broadcom, niste prosti de pe wall street gen Goldman Sachs, McKisey etc, intelegi tu.
Sint sigur ca firme de mina a 7a care normal ca nu fac mofturi, nu au 100 de aplicanti supercalificati pe un post, zic multumesc daca agata unul.
Poftim, ca sa nu spui ca te mint eu, desi e o chestie binecunoscuta, mai ales pentru cineva care lucreaza in HR:

https://www.quora.co...-with-a-low-GPA


Poate doar daca ai ceva extraodinar sa inlocuiasca si sa scuze notele alea, dar trebuie sa fie cu adevarat extraordinar, si atunci escaladarea la unul mai de sus. E foarte rar cind se intimpla.
Poate o sa spui ca in Romania e altfel, dar mai indoiesc, eu am fost angajat si in Romania si notele au jucat un rol.

Quote

Nu strica, dar sa-ti treci media de bacalaureat si mediile de la facultate + nota de la licenta poate lasa o impresie de aroganta si lipsa maturitatii.

Hai ca asta e caraghios. Uita-te si tu pe un model de CV, resume etc ca toate au nota, in primii citi ai terminat etc. daca ai ceva de spus acolo. Evident ca nu treci nota la bac, si nici nu e nevoie de amanunte, media generala e suficient. Poate nota la licenta daca proiectul e relevant. Bineinteles pui si proiectul in cazul asta.
De ce nu ti-ai trece nota? doar daca nu ai nimic de aratat si ti-e rusine.
Eu am terminat de mult scoala si am avut cel putin vreo 10 ani pe CV nota si procentul in care am terminat. Dupa aia le-am sters dar nu ca era imaturitate, ci ca nu mai aveam loc in doua pagini si nu mai erau foarte relevante.

Ce merita mentionat este ca in ziua de azi in Vest exista o presiune de a elimina cerinta de medie, ca in general orice cerinta de merite, pentru ca "da nastere la discriminari".Ideea e sa se angajeze dupa criterii de reprezentare, nu de realizari. Om vedea unde or duce aberatiile astea, probabil la Idiocracy. Dar problema asta nu exista in Romania.

#62
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,668
  • Înscris: 02.10.2009
Hei copii, :D, ca sunteti copii daca puneti problema asa, adica notele conteaza sau nu.
Conteaza pentru voi, sa fiti in stare sa faceti fata unui interviu si apoi dupa angajare. Nu pe hartie.

Nu de alta dar mai citesc altii pe aici si raman cu ideea ca daca tot nu conteaza, n-are rost sa muncesti mai mult de un 5-6, acolo.
Asa s-ar umple si mai mult tara de prosti, pe masura angajatorilor, cu nimic mai destepti decat prostimea pe care o angajeaza.

Necazul este ca sunt multe firme slabe, unde chiar nu e nevoie de cine stie ce destepti, iar in destule din astea cauza e seful care nu-si da seama. De la un bou nu poti sa ceri decat sa traga la jug dupa cum i se impune.

Se intampla de asemenea in economiile subrede, cu piata muncii puternic dezechilibrata ca acum in Ro: prea putini candidati eligibili si atunci scade stacheta la cerinte, examene. Apoi mai este si faptul ca majoritatea scolilor si universitatilor sunt cam la fel, nu e un criteriu prea serios, si cum am spus,  cel care angajeaza e foarte posibil sa fie si el un mediocru.

Firmele mai serioase si de obicei mai mari au niste criterii de angajare mai riguroase, au si HR, isi pot permite sa fie mai atente, sau altfel spus, nu-si pot permite sa angajeze de-a valma si atunci pot sa se uite mai adanc, pot solicita si 3-4 interviuri timp in care se poate aduce vorba si de note sau alte detalii.

Incepatorii, care nu au mare lucru de pus in CV  ar trebui sa puna si notele bune in domenii relevante pentru profilul firmei sau ocupatiei. Orice legat de profil, vreo lucrare din timpul scolii, etc.


#63
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 03 decembrie 2020 - 06:02, said:

Experienta mea e cu niste idioti d-astia genul apple, broadcom, niste prosti de pe wall street gen Goldman Sachs, McKisey etc
[...]
Eu am terminat de mult scoala si am avut cel putin vreo 10 ani pe CV nota si procentul in care am terminat. Dupa aia le-am sters dar nu ca era imaturitate, ci ca nu mai aveam loc in doua pagini si nu mai erau foarte relevante.

Abia dupa 10 ani au devenit irelevante? Asta da performanta.

#64
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,776
  • Înscris: 21.06.2016
De ce abia? Dupa 5 ani esti tot cam la inceput, si cei 5 ani dinainte conteaza. Abia dupa 10 ani poti sa spui ca a trecut destul de mult timp.

#65
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
N-am trecut nici o nota in CV. Vad ca nu i-a deranjat pe angajatorii trecuti/actuali.

#66
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu conteaza notele, oricum ce se face in facultati (mai ales alea tehnice) nu are vreo treaba cu realitatea.
Pe diploma mea nu scrie nici o nota. Daca m-ar intreba cineva, as putea sa spun orice. Nu verifica nimeni.
Diplomele pot fi falsificate. Sau macar nota (daca e scrisa).
Notele din facultate s-au dat, nu de putine ori, aiurea.
Ce am facut in facultate (am terminat acum 12 ani) nu era de actualitate nici atunci, daramite acum.
Etc.
Conteaza atitudinea la interviu, ce stii sa faci (de unde inveti? Treaba ta.), dorinta de a invata. Sunt multi cretini care fac angajari si au o viziune deformata asupra realitatii. Da-i in ma-sa, oricum e greu sa lucrezi cu astfel de oameni. Problema e ca sunt multi.

#67
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,668
  • Înscris: 02.10.2009
Era o vreme cand contau foarte mult, pentru ca repartizarea la locul de munca se facea pe baza mediei (lucrarea de absolvire plus media notelor din toti anii). Pe deasupra primii 5-10 aveau doua posibilitati, dupa doi ani puteau merge la institute de cercetari/proiectari unde era viata mai buna, erau orase importante

Dupa 90 gata, fiecare a facut cum a crezut de cuviinta iar invatamantul superior, deja in cadere serioasa dupa 84-85 a devenit simplu business pentru cei dinauntru.
Ganditi-va si voi, cum dracu loaze notorii, pe care-i stiam tamaie, care inainte luau note de trecere in liceu doar “cu damigeana” au ajuns sa aiba cate doua facultati.... Astia, acum, pentru care notele nu au avut niciodata vreo valoare au ajuns sa conduca tara, conduc lucrari de doctorat, ei tamai de tamaie toata viata lor.
De de ar insista sau sfatui ei pe cei tineri sa invete, sa acorde atentie notelor, altfel decat au facut ei, fentand sau cumparand?

Un mediocru sau un prost cu diploma intotdeauna va minimaliza importanta invatatului, citand din experinta proprie si cu gandul ca nu cumva celalalt sa ajunga mai bun ca el.

Edited by Rosebud09, 06 December 2020 - 00:35.


#68
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Cine cauta performanta, stie ca trebuie sa se diferentieze de mase:
  • Participa la diverse concursuri renumite ca elev, pentru a-i creste sansele de a intra la o facultate renumita
  • Cauta sa intre la internships prestigioase ca student (daca domeniul permite)
  • Cauta sa munceasca/experimenteze diverse din proprie initiativa (daca domeniul permite)
Cine se scalda in mediocritate, se gandeste cel mult la note. Ce spune faptul ca ai luat nota 9 la un examen, fata de cineva care a luat doar 8 sau chiar 5? Unii cred ca e diferenta dintre un om de succes si un ratat. Cum interpretam insa cand:
  • Un profesor acorda total diferit notele fata de un altul din aceeasi catedra? Nu mai zic din alta facultate
  • O buna parte din ce inveti nici nu e evaluata de facultate
  • Evaluarea se face foarte subiectiv chiar si in domenii tehnice. Nu vreau sa-mi imaginez cum e in cele non-tehnice
  • Dificultatea variaza prea mult intre sesiuni de examinare
  • Nota mai mica e obtinuta la o facultate mult mai renumita
  • De ce te considera sistemul promovat cu o nota daca in mentalul colectiv aceea nota e sinonim cu esecul?
Sa nu fiu inteles gresit, eu nu incurajez lumea sa ignore facultatea. Doar sa inteleaga ca sistemul de notare e departe de a fi perfect/criteriul ideal de departajare. In multe domenii, daca tot ce te distinge de contracanditat e o nota usor mai mare, nu sunteti atat de diferiti.

#69
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,668
  • Înscris: 02.10.2009
In legatura cu sistemul de notare: e subiectiv mai ales pentru ca inca exista note sau  examene oral.
Daca totul, fara exceptie ar fi doar scris, document adica, cred ca ar fi mult mai putina subiectivitate, nu ar indrazni atat profesorul sa aprecieze dupa ureche sau interes. Desigur ca mai trebuie si alte lucruri care sa contribuie la asta.

Subiectivism exista si la aprecierea participarii la concursuri sau la internshipuri.

Sistemul de invatamant romanesc e viciat, in absolut toate aspectele, dar per ansamblul media mediilor ramane singurul punct de referinta cat de cat, e greu de crezut ca subiectivismul a fost intotdeauna favorabil sau nefavorabil (cu exceptii pe la beizadele).

Edited by Rosebud09, 06 December 2020 - 19:43.


#70
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostRosebud09, on 06 decembrie 2020 - 00:33, said:

loaze notorii, pe care-i stiam tamaie, care inainte luau note de trecere in liceu doar “cu damigeana”
Nici atunci nu trebuia sa conteze notele daca se dau pe damigene.
Dar atunci era atunci.

View PostRosebud09, on 06 decembrie 2020 - 19:43, said:

Daca totul, fara exceptie ar fi doar scris, document adica, cred ca ar fi mult mai putina subiectivitate, nu ar indrazni atat profesorul sa aprecieze dupa ureche sau interes.
Ba indrazneste si inca la greu. Pe aia de la facultate nu ii veifica nimeni (si daca i-ar verifica ce?), in clasele 5-12 daca nu esti la el la meditatii ai din start note mai mici.

Ce sa mai tura vura, baza e la interviu unde angajatorul isi angajeaza omul pe proba. Daca face si il multumeste pe angajator, bine. Daca nu, iar bine. Angajatorul decide cu cine lucreaza.

#71
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,668
  • Înscris: 02.10.2009
Deci depinde de angajator, mai mult decat altceva.
Cu CV ul, sau Resume ul, scrisorarea, nu faci decat sa ajungi la interviu, desigur daca nu cumva ai sarit peste toate astea si ajungi la interviu sau direct angajat daca cineva a pus o vorba undeva si a mers.
Aici e problema, inclusiv prin vest: referinte, recomandari, rudenie astea mai ales la slujbe de nivel mic si incepatori. Se intampla si la nivel foarte inalt in anumite conditii dar desigur ca acolo lucrurile se pun altfel, nu pe note si nu e subiect aici.

Nu arati bine dpdv al fufei de la HR sau a celui/celei de la interviu (sau prea bine...) poti sa-ti bagi CV ul si notele undeva, dar totusi fara parere de rau, daca ei asa judeca atunci nu merita sa-ti pierzi vremea. Doar sa-ti dai seama de motiv. Astea sunt lucruri clare de care m-am lovit si eu si copiii, aprecieri cat se poate de subiective in majoritatea cazurilor.

#72
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 04.09.2018
Ptr unii angajatori conteaza si notele, ca asta spune cat de serios ai fost, ca e una sa ai 5-6 si alta 8-10, note mari inseamna seriozitate, capacitate intelectuala, de fapt asta se ascunde in spatele notelor, nu ca, conteaza nota in sine si ce ai facut acolo ca meterii, conteaza ce reprezinta acele note, adica se poate baza ca esti un om serios, si se bazeaza ca te duce capul si poti invata cam orice la o adica.
De ex se zicea ca daca nu ai media generala 8, nu poti ramane ca profesor la facultate, ptr ca se considera ca nu te duce capul cat ar trebui.

Sigur, asta in cazul in care vrei performanta, ca daca vrei fraieri sa-i platesti putin, aia e altceva.

Note mici reprezinta ca abia asteptai sa scapi de scoala sa te duci la distractie, invatai la un minim si aia e, deci cam lipsa de seriozitate.
Bineinteles ca te pun si la proba sa vedem ce cunosti in domeniul ala, dar dupa ce imi fac o parere despre tine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate