Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Notele mari in Facultate conteaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
AndreiNix

AndreiNix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 10.04.2020
Inteleg ca la drept sau medicina e super important sa ai note mari.. cred. Dar in alte facultăți mai tarziu in angajarea pe domeniu au vreo importanta? Spre exemplu in protectia consumatorului si a mediului.. argumente va rog si daca vrei sa faci misto nu raspund. Pun aceasta intrebare pentru ca nu stiu ce sa fac?  Sa imi caut de munca in domeniu si sau sa ma axez pe facultate?

#2
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
O sa te superi pe mine ca ti-o zic, dar in niciun domeniu nu pasa cuiva ce note ai avut in facultate. Exceptie poate doar in domeniul didactic, intr-un colectiv cu batul in c*r.
In schimb, nimanui nu-i place sa auda ce nota ai avut la licenta sau la vreun examen din facultate. Sa te lauzi cu notele din facultate evidentiaza faptul ca asta ti-a fost apogeul dezvoltarii in cariera si mai mult de atat nu poti.
Ti-o zic ca om care profeseaza in domeniul juridic.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
sunt n domenii in care angajatorul se uita la nota de pe diploma.

acu depinde pt ce vrei omul ala!
sa fie sclipitor (ala de 10), sa fie muncitor sa traga bine la jug (ala de 7), sa fie inventiv si genial (ala de 5)

pesonal ii evit pe aia de 10+ si pe aia de sub limita inferioara.

#4
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Daca e facultate cu studii de lunga durata, si daca vrei sa puna ochii pe tine S.R.I.ul.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 AndreiNix, on 13 octombrie 2020 - 00:22, said:

Sa imi caut de munca in domeniu si sau sa ma axez pe facultate?

Spiru?

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Doar Haret, nu Spiru.

Eu nu vad nici o problema sa fii cel mai slab / prost pregatit / cel care face facultatea degeaba, doar pentru a trage pe cosor niste colege. Desigur, mai departe, asta poate insemna ca, oricum, esti cam cel mai slab din parcare. Din nou, nici o problema - ce, nu mai sunt burgeri de intors la McD?!

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Thuraya_123, on 13 octombrie 2020 - 00:33, said:

Sa te lauzi cu notele din facultate evidentiaza faptul ca asta ti-a fost apogeul dezvoltarii in cariera si mai mult de atat nu poti.

Interesanta logica.

 arg, on 13 octombrie 2020 - 00:42, said:

pesonal ii evit pe aia de 10+

Acum nici sa fii prea bun nu-i bine.

#8
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
La primul job, in special, daca n-ai ceva experienta (co-op) ar putea conta...

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Ion_de_la_Raion, on 13 octombrie 2020 - 02:05, said:

Interesanta logica.



Acum nici sa fii prea bun nu-i bine.


AStia care au 10, nu inseamna ca sunt neaparat buni, ci ca nu prea au lipsit de la scoala :)...cam asa se traduce nota aia

#10
rihan

rihan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.09.2020
Am avut destui colegi cu note de 10 pe linie si olimpici care au ajuns sa lucreze la fast-fooduri, supermarkete si call-centere.  Putini au avut norocul sa  prinda un post la stat.  Majoritatea mai cu asteptari de la viata au emigrat si au trebuit sa o ia de la 0 cu o alta facultate  pentru ca ceea ce au invatat in Romania nu se aplica in vest, iar cunostintele lor dobandite in scolile si facultatile romanesti  erau inapoiate in raport cu ce se cerea pe piata muncii din vest.  
Starea invatamantului romanesc  cam asta este.  
Dupa cum se vede, nu conteaza ce note ai in facultate  in Romania avand in vedere ca angajarile pe posturile bune, si la stat, si la privat, se fac prin pile, rubedenii  si spagi.

Depinde si cum inveti pentru nota 10.  Majoritatea tocesc si a doua zi dupa evaluare  uita tot.

#11
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Notele obtinute nu sunt un criteriu la angajare. Nu intereseaza pe nimeni ce liceu ai facut (ca e liceau agricol sau Sf Lazar) si nici ce note ai obtinut in facultate. Tot ceea ce conteaza este diploma de studii. Chiar si cu cea de la Spiru te poti angaja pe un post cu studii superioare.

#12
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 AndreiNix, on 13 octombrie 2020 - 00:22, said:

Inteleg ca la drept sau medicina e super important sa ai note mari.. cred. Dar in alte facultăți mai tarziu in angajarea pe domeniu au vreo importanta? Spre exemplu in protectia consumatorului si a mediului...


Pai, uite, la Secrete de Stat, era unul, Baranga, care n-avea nici liceul...

#13
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Conteaza, dar nu decisiv. "Conteaza doar ce stii sa faci" e o poveste. La terminarea facultatii nimeni nu stie mare lucru. Nu esti angajat pentru ce stii, cat pentru ce poti invata sa faci. Un angajator serios face diferenta dintre institutiile de invatamant (nu e la fel Dunarea de Jos cu Cambridge sau Berkeley) si intre note. Fireste, asta daca e cu adevarat interesat sa angajeze ceva cu potential. Daca nu, nu. Povesti cu un absolvent de 6 care se descurca mai bine decat unul de 9 sau 10 se intalnesc mai mult prin literatura si in visele absolventilor de 6.
Mai e ceva, foarte important. Pila bate (oriunde, nu doar in Romania, oricand, nu doar acum) orice - institutia, nota, tot. Google "Baranga" si o sa intelegi singur.

View Postrihan, on 13 octombrie 2020 - 03:12, said:

Am avut destui colegi cu note de 10 pe linie si olimpici care au ajuns sa lucreze la fast-fooduri, supermarkete si call-centere.  

Ma intreb ce facultate ai facut. "Destui colegi cu note de 10 pe linie" - chiar asa? In general la nicio facultate nu sunt mai mult de 1-2 pe generatie cu 10 pe linie. "Olimpici" - poate la faza judeteana, ca aia internationali sunt si ei foarte putini (vreo 10 pe generatie la toate materiile impreuna) si nu am auzit de vreunul lucrand la "shaormerie".

View Postrihan, on 13 octombrie 2020 - 03:12, said:

Majoritatea    mai cu asteptari de la viata au emigrat si au trebuit sa o ia de la 0 cu o alta facultate  pentru ca ceea ce au invatat in Romania nu se aplica in vest, iar cunostintele lor dobandite in scolile si facultatile romanesti  erau inapoiate in raport cu ce se cerea pe piata muncii din vest.

Hmm, nu mi s-au parut inapoiate, dar ce stiu eu? Poate ca sunt un batran ce a uitat cererea de pe piata muncii...

Edited by clorel_utnapishtim, 13 October 2020 - 05:56.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 13 octombrie 2020 - 02:05, said:

....
Acum nici sa fii prea bun nu-i bine.
bun la ce?

View Postjimi91, on 13 octombrie 2020 - 03:04, said:

....
AStia care au 10, nu inseamna ca sunt neaparat buni, ci ca nu prea au lipsit de la scoala :)...cam asa se traduce nota aia
se traduce ca au memorie foarte buna si capacitate de gandire limitata. si nu prea au imaginatie.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
la primul loc de munca ar putea sa conteze si asta doar daca esti la concurenta cu altul care e tot la prima angajare. dupa asta toti te intreaba de experienta, ce ai mai facut, ce posturi ai ocupat.

#16
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
In 99.9% din cazuri nu conteaza notele din facultate...

Exemplu meu: Eu ca si medie am terminat facultatea undeva pe locul 15 din 35 cati eram in an, La laboratoare si seminarii eram zic eu cel mai bun din cei 35, dar mi se parea o tampetie la o facultate cu profil tehnic sa trebuiasca sa inveti pe de rost anumite lucruri, sau sa faci anumite materii (gen microeconomie, marketing, etc) si acolo m-au tras rau in jos.

Surpriza dupa terminarea facultatii in 2010 eu am fost singurul din cei 35 care m-am angajat in domeniu. Acum la 10 ani de la terminarea facultatii suntem maxim 3 persoane din 35 care lucram in domeniul in care am studiat.

Daca esti la o facultate tehnica eu zic sa tragi tare pe laboratoare si seminarii ca acolo inveti chestiile necesare unu job viitor.

Niciodata nu am alergat dupa note, sa va povestesc o mica intamplare de la un laborator:

Eram anul 3 si la un laborator am primit un proiect. Era genul de proiect in care singurul lucru ce era diferit era "n-ul" care era numarul tau din grupa si in functie de acest "n" evoluau calculele.
Eu cunoscand foarte bine Excel ce credeti, am facut proiectul pentru tot anul si cu Word Mail Merge am facut intr-o zi proiectele pentru toata grupa.... Daca faceam proiectul doar pentru mine imi lua aprox 3 ora, daca il faceam pentru tot anul imi lua 4 ore.
Am dus toti proiectele la facultate si sa vezi cum a inceput asistenul universitar sa strige notele: 8, 7, 9 , 10, 9, 9 (intelegeti voi), si ajunge la mine... ma striga si imi zice 7. Atunci m-a bufnit rasul, si asistenul m-a intrebat de ce rad, si i-am zis ca rad ca mi-a dat 7 pe un proiect de 10, si i-am mai zis ca toate proiectele pe care le-a corectat sunt de nota 10, ca doar eu le-am facut pe toate.... S-a rosit tipul si a intrat in pamant de rusine. Tot timpul mi-am ajutat colegii in facultate si le-am facut proiectele fara sa le cer macar un leu.

#17
http

http

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 26.06.2008
Sunt firme si in IT care se uita pe lista celor cu bursa inainte de a-i chema la interviu pentru practica/internship. E important sa te specializezi pe ceea ce vrei sa faci (nu neaparat sa inveti extraordinar la toate), proiectele sa le faci foarte bine pentru ca o sa te ajute la interviuri (daca le mentionezi prin CV). Reteta pentru note mari din experienta personala e sa mergi la cat mai multe cursuri ca asa iti usurezi munca de invatat in sesiune. La o gramada de materii, daca ai fost la cursuri si ai fost cat de cat atent, nu prea mai ai nevoie sa inveti pentru a-ti lua examenul.

#18
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

View Postarg, on 13 octombrie 2020 - 00:42, said:

sunt n domenii in care angajatorul se uita la nota de pe diploma.
acu depinde pt ce vrei omul ala!
sa fie sclipitor (ala de 10), sa fie muncitor sa traga bine la jug (ala de 7), sa fie inventiv si genial (ala de 5)
pesonal ii evit pe aia de 10+ si pe aia de sub limita inferioara.

M-am inscris si eu la facultate de anul trecut, ca deh .... sa nu crezi ca cei cu 10 pe linie de la mine din clasa sunt genii Posted Image . Una a pus-o pe maica-sa sa sune la faculta din cauza unui examen Posted Image si mai odata din cauza unei "teme" pe care nu a inteles cum sa o faca. Sa fim seriosi , la +20 de ani sa mai sune ma-ta la scoala e penibil , si asta arata multe despre tine. Parerea mea e ca nu ai cum sa fi bun la toate iar decat sa tocesti ampulea materie , mai bine te focusezi pe 1-2 .

Offtopic 1 : din scoala generala , pana la liceu , toti pe care ii stiu ca aveau note doar de 9-10 , sa nu crezi ca au ajuns cine stie ce Posted Image . Hai poate 10% dintre ei
Offtopic 2 : numarul celor care nu scriu corect gramatical (la mine in clasa) e enorm de mare, ceea ce ma ingrijoreaza Posted Image (profil - informatica industriala)

Edited by Andreysc7, 13 October 2020 - 07:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate