Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Notele mari in Facultate conteaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007

 http, on 13 octombrie 2020 - 07:34, said:

Sunt firme si in IT care se uita pe lista celor cu bursa inainte de a-i chema la interviu pentru practica/internship.

Stiu si eu vreo 2 multinationale (IT) care nu accepta la internship oameni cu media sub 8.
Putem dezbate pana maine ca e sau nu bine pentru ele si pentru studenti, dar astea sunt regulile lor si iau pe cine vor si ii accepta.

#20
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
eu am terminat stiinte economice cu media 5
unde m-am angajat mi s-a cerut diploma doar dupa ce am semnat contractul, neinteresandu-i altceva decat sa am o diploma de licenta pentru scutirea impozitelor

#21
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Asta este fraiereala la facultate, scriu "fraiereala" ca asta este senzatia dupa ce te prinzi ca pe licenta nu apar notele din facultate.
Si doar licenta conteaza.

Eu eram fraier dala care invatam noaptea la lumina becului, restul colegilor o frecau si erau atenti cat sa treaca.
Eu deja ma saturasem prin anul 2 de atata tras, restul invatau in sesiune, nu conta ca au picat, dadeau a doua oara. Eu trebuia sa trag sa iau din prima, sa iua nota mare.

Asa ca intelegi tu ce facultate este in discutie si unde iti trebuie.
Cum zice colegul de mai sus:
1 - Daca este vreo facultate spiru si vrei post la stat? Acolo nu conteaza notele.
2 - Daca este vreo facultate pe bune unde este probabil sa ai concurenta pe post, ba, acolo se uita la orice si daca se uita careva si vede vreo nota mica pe licenta...

#22
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
notele mele apar si pe licenta
imi apare media pe cei 3 ani, si separat imi apare nota de la licenta

#23
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Maxim conteaza la vre-un internship unde oricum nu stii sa faci nimic deci se uita si aia la o departajare minimala, la niste proiecte in care sa fi fost implicat in afara facultatii. Cand ai ajuns sa ai minimum de cunostinte deja nu mai conteaza. Te angajeaza cineva sa faci QA sau programare, ultima lor grija e cat ai avut la matematici speciale. Daca esti intr-uun domeniu unde conteaza doar rezultatul la munca.

Edited by filipxxx, 13 October 2020 - 08:23.


#24
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Depinde de job, si de domeniu.

Cazul meu personal: nu au contat. Acum eu m-am angajat intr-un domeniu diferit de cel al facultatii, asa ca si daca aveam 10 tot nu ar fi contat. Da, am avut media 7 parca la absolvire. La primul job i-o interesat totusi sa am o diploma/facultate relativ tehnica, dar angajarea s-a facut dupa un test destul de stufos si un interviu la fel. DUpa aceea efectiv la urmatoarele interviuri cu companii nu i-o mai interesat nici ce am terminat, ci ce stiu sa fac si ce am facut la jobul trecut.

Sa mai zic si ca eu am diploma de Bac data in sesiunea de toamna, deci nici asta nu prea conteaza.

Edited by qew, 13 October 2020 - 08:41.


#25
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
La noi se practica cv + interviu, majoritatea pregatirilor.
In unele cazuri este pe baza de concurs, aici iara se cere diploma si atat.

Deci sa te intereseze si sa zici ca o sa conteze notele alea pentru vreun post de conducere unde concurenta este mai mare.

Asa la modul general este usor sa zici NU. Si o sa citeasca pe forum fix utilizatorul ala care a intalnit o situatie diversa si o sa iti zica ca ete cumva notele din facultate au contatat la ceva.

Asta cu notele din facultate este cum m-ai intreba cu ce nota am luat examenul de 8 clase sau de bacalaureat. Naiba mai stie. Daca aveam 10 ziceam.
Si tot asa mai bine stai cuminte cu discutia despre scoala ca majoritatea lucrurilor invatate lag enerala/liceu/facultate se uita.

Este un fel de a spune nu deschide subiecte pe care nu le stapanesti, asa si cu notele din facultate.

Ceva amuzant: Ma uitam mai inainte pe subiectul cu tema de clasa a 7, majoritatea de aici cred ca nu stim sa rezolvam problema aia.

#26
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

 Andreysc7, on 13 octombrie 2020 - 07:42, said:

M-am inscris si eu la facultate de anul trecut, ca deh .... sa nu crezi ca cei cu 10 pe linie de la mine din clasa sunt genii Posted Image . Una a pus-o pe maica-sa sa sune la faculta din cauza unui examen Posted Image si mai odata din cauza unei "teme" pe care nu a inteles cum sa o faca. Sa fim seriosi , la +20 de ani sa mai sune ma-ta la scoala e penibil , si asta arata multe despre tine. Parerea mea e ca nu ai cum sa fi bun la toate iar decat sa tocesti ampulea materie , mai bine te focusezi pe 1-2 .

Offtopic 1 : din scoala generala , pana la liceu , toti pe care ii stiu ca aveau note doar de 9-10 , sa nu crezi ca au ajuns cine stie ce Posted Image . Hai poate 10% dintre ei


E mare deosebire intre "scoala generala" si universitate.

#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Noele in facultate denota niste lucruri. Ca stie ceva, ca e serios si munceste. Daca nu ai fost in stare sa inveti la niste examene, cum o sa fii in stare sa predai niste proiecte bine facute si la timp? Spre desoebire de liceu, facultatea ti-ai ales-o singur si se presupune ca e un domeniu care iti place, ce scuza ai?
Sint exceptii, evident. Chiar multe. Dar mereu e mai usor sa pui picorul in prag daca ai note mari.

#28
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

 DuskGerman, on 13 octombrie 2020 - 08:49, said:


Ceva amuzant: Ma uitam mai inainte pe subiectul cu tema de clasa a 7, majoritatea de aici cred ca nu stim sa rezolvam problema aia.

Wow. Se pare ca am intrat pe un topic gresit.

#29
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

 AndreiNix, on 13 octombrie 2020 - 00:22, said:

Inteleg ca la drept sau medicina e super important sa ai note mari.. cred. Dar in alte facultăți mai tarziu in angajarea pe domeniu au vreo importanta? Spre exemplu in protectia consumatorului si a mediului.. argumente va rog si daca vrei sa faci misto nu raspund. Pun aceasta intrebare pentru ca nu stiu ce sa fac?  Sa imi caut de munca in domeniu si sau sa ma axez pe facultate?

eu iti spun din perspectiva facultatii de drept ca aia am terminat-o si in acest domeniu profesez. nu m-a intrebat nimeni niciodata ce note am avut in facultate sau cat am avut la licenta. oamenii oricum sunt triati dupa facultate atunci cand vor sa dea examenele pentru intrarea in profesie. avocat- barou, judecator/procuror - magistratura, notar- camera notarilor. primele 2 examene sunt foarte grele si indiferent cat ai avut in facultate, daca nu inveti de sa iti sara capacele nu le treci. la notari nu ma pronunt ca nu stiu cum este examenul.

#30
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 10.10.2005
Conteaza pentru amorul propriu. Iti aduci aminte la intalnirea de 20 de ani de profesorul care ti-a dat 5 de trecere, cand tu ai copiat si meritai minim 7. :))
Conteaza doar hartia. Oricum cine te angajeaza la inceput stie ca trebuie sa te invete tot ca esti 0 , iar urmatoarele job-uri se bazeaza pe lista de proiecte anterioare.

#31
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 trid_ovi, on 13 octombrie 2020 - 09:16, said:

Conteaza pentru amorul propriu. Iti aduci aminte la intalnirea de 20 de ani de profesorul care ti-a dat 5 de trecere, cand tu ai copiat si meritai minim 7. Posted Image)
Conteaza doar hartia. Oricum cine te angajeaza la inceput stie ca trebuie sa te invete tot ca esti 0 , iar urmatoarele job-uri se bazeaza pe lista de proiecte anterioare.
Credeam ca doar eu am patit asa ceva. Am copiat tot de la coleg, ce o apuca pe profesoara sa corecteze lucrarile in clasa, iti dai seama ca toti eram cu emotie ca majoritatea ne mai inspiram si noi.
Si se uita pe lucrare si poc nota mica.
Nu zic nimic, zambeam. Ma intreaba daca am ceva de obiectat. Nu, taceam din gura.


 clorel_utnapishtim, on 13 octombrie 2020 - 09:06, said:

Wow. Se pare ca am intrat pe un topic gresit.
https://forum.softpe...-a/page__st__36

Sa stii sa taci din gura si sa zambesti cand vine mama vreunui boracel si zice ca astia la scoala invata treburi mult mai avansate ca alea de le invatam noi pe vremea noastra.
Generatia de dupa 2000 invata treburile de baza la cresa, gradinita, ei la clasa 1 invata materie de noi o invatam in clasa a doua.

Asa ca zambesti si arati compasiune, sa nu te puna sfantul sa zici ca nu mai invata nimic sau ca toate alea is usoare ca o sa iti puna o intrebare, din orice materie.
Ce dracu ca la Limba Romana noi invatam si in ce an s-au nascut si au murit poeti.

Urmaream prin 90 ca se duceau aia de la stiri si intrebau oameni pe strada daca stiu ce zi este astazi, ce scriitor este nascut in data de .. .. .... si era o rusine sa nu cunosti datele respective.
Acum ma amuza ca le-am uitat.

Deci sa nu te gandesti ca dai de belele pe matematica sau sa nu iti mai aduci aminte ceva ce ai tocit la istorie sau vreo prescurtare de la chimie, pe orice domeniu sunt foarte multe date pe care le-ai uitat.

Edited by DuskGerman, 13 October 2020 - 09:28.


#32
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
Eu zic din experienta personala ca nu prea conteaza. Eu am terminat facultatea de automatica si calculatoare cu o medie in jur de 8.50. M-am angajat repede dupa facultate (la al doilea interviu), dar prin natura domeniului oricum mi-as fi gasit destul de repede job.

La interviuri, interviul tehnic iti decide soarta in proportie de 90% din cazuri, si la un interviu tehnic nu prea poti sa "vrajesti"; ori stii, ori nu stii. Ideea e ca am avut in grupa colegi care au terminat facultatea cu medii de peste 9.50 si aceia clar erau peste mine. Deci si la interviuri cred ca se descurcau mai bine ca mine. Deci, in domenii tehnice, notele mai mari pot avea o anumita relevanta mai mare pentru cunostintele totale.

#33
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,462
  • Înscris: 24.12.2005
Dacă îți pui întrebarea așa și la vârsta asta, tind să cred că sfaturile deja sunt parțial inutile. Ar fi trebuit să descoperi deja răspunsul la întrebarea asta. Se poate întâmpla ca notele să nu reflecte realitatea, dar cazurile sunt rare pentru că de cele mai multe ori este o corelație între note și cunoștințe. Însă ca în multe alte aspecte ale vieții există un complex de factori, iar pentru angajare notele cu siguranță nu sunt factorul decisiv.

#34
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020

 N0Trust, on 13 octombrie 2020 - 00:45, said:

Daca e facultate cu studii de lunga durata, si daca vrei sa puna ochii pe tine S.R.I.ul.
Astia pun geana pe tine oricum si oricand.Posted Image

#35
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

 DuskGerman, on 13 octombrie 2020 - 09:28, said:


Deci sa nu te gandesti ca dai de belele pe matematica sau sa nu iti mai aduci aminte ceva ce ai tocit la istorie sau vreo prescurtare de la chimie, pe orice domeniu sunt foarte multe date pe care le-ai uitat.

Dude, nu dau de belele "pe matematica",  stiu mult mai multa istorie si chimie  decat in liceu Posted Image. Si ca mine sunt foarte multi. Ce am invatat in scoala e nimic (rien de rien) fata de ce am avut nevoie sa invat dupa. Nu stiu altii cum sunt, dar, lucrand, in fiecare an sunt nevoit sa invat acum cam cat in toata facultatea.

#36
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 clorel_utnapishtim, on 13 octombrie 2020 - 10:07, said:

Dude, nu dau de belele "pe matematica",  stiu mult mai multa istorie si chimie  decat in liceu Posted Image. Si ca mine sunt foarte multi. Ce am invatat in scoala e nimic (rien de rien) fata de ce am avut nevoie sa invat dupa. Nu stiu altii cum sunt, dar, lucrand, in fiecare an sunt nevoit sa invat acum cam cat in toata facultatea.
Este cu totul alta treaba.

Poti sa nimeresti intr-un domeniu sa nu mai ai nevoie in toata viata ta de matematica sau de chimie sau de istorie. 8-12 ore pe zi sa fii concentrat numai pe productie, creierul nu tine minte toate astea.
Sau daca tu vrei sa afirmi contrariul este ok, doar nu o sa ne certam acum ca de cand am terminat generala/liceul/facultatea nu am uitat nimic din ce am invatat.

Conteaza domeniul. Asta i-am zis si initiatorului, putem noi sa dam 99% exemple cand nu iti trebuie nota mare si el sa vina cu un exemplu ca a fost la un interviu de a fost careva impresionat de 10 pe linie in facultate si pe licenta.

Sunt foarte multe firme private care ignora anumite diplome, nu conteaza ca ai 10 acolo daca diploma este emisa de vreo facultate sau univerisitate I.D. .F.R. , cand or sa vada cei de la H.R. ca ai facultate la spiru sau dracu mai stie unde... nu o sa conteze nici daca atasezi tu poze dupa licenta.

Ca fapt divers? Foaie matricola am avut la scoala generala, am terminat scoala, am luat exsamenul de 8 clase si nu stiu cum am in acte si foaia matricola cu toate mediile de la clasa 1-8.

Cred ca mai mult conteaza facultatea si mai putin media, si ca om care am tras si am invatat, chiar peste medie, peste cei cu care eram eu la grupa la facultate, iti spun ca trebuie sa o iei naiba mai incet ca si facultatea este lunga si urata daca tragi sa faci totul de nota 10.
Oricat ti-ar placea tie domeniul,  ca pe langa ce te intereseaza o sa ai in sesiune si treburi care nu iti convin, nu iti plac, nu te atrag, o sa le tocesti. O sa uiti la ele si o sa zici ce dracu cauta astea bagate aici.

Asa cu medie mare si facultate slaba/de umplutura este ca pozele alea de S.F. cu parinti care sarbatoresc ca odraslele lor au luat bacalaureatul cu 8.50/9 si cand te uiti este vreun liceu muzical de nu se da matematica. Zambesti si dai like.

Edited by DuskGerman, 13 October 2020 - 10:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate