Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Notele mari in Facultate conteaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Pe la training-urile la care am fost, pe logistica, stateam sa ascult si eu ce se discuta acolo, ca tot ma chemau mereu. Si tin minte ca un tip le spunea cursantilor ca elevii de 10 trebuie fixate pe munca individuala. Cei cu 7-8 sunt oameni de succes si cu iamginatie.
In principiu, nota conteaza seara cand mergi la party de absolvire. Apoi, totul se sterge si ramane experienta. Un angajator care cauta sefi de promotie, nu vrea meseriasi, ci trofee. Fii atent si tine-l departe.

#38
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006
I se rupe angajatorului in 14 bucati egale de notele tale din facultate sau de facultatea ta.

Il intereseaza doar ce stii ce faci.

#39
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Nu este rau sa ai numai 10 la scoala/facultate, daca acest 10 a fost luat pe bune, fara alte "interventii" sau chestii de genul, dar, sa sti ca nu cred ca te va ajuta mare lucru in fata unui angajator, efectiv ca si valoare a notei..

#40
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Notele mari fac impresie buna, in special daca sunt sustinute si in practica.

Important cum aplici (si cum intelegi in practica) teoria. In zona economica (unde este inflatie de personal), mi-a luat putin pana am pus cap la cap limbajul cu teoria. Caz concret: in contabilitate, conturile curente la banci (contul contabil 5121/5124) sunt interpretate ca Active (creante banesti ale firmei), pe cand, in contabilitatea bancilor este invers, este Pasiv (datorie catre clienti).

#41
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Da notele o sa te ajute sa devii un anagajat bun.care se va multumi cu un salariu mic la inceput,  dupa 5 ani avansare .Dar strict la intrebare daca esti la inceput e posibil sa te accepte mai departe daca vrei sa te imbunatatesti e strict treaba ta.
Facultatile din Romania scot someri cu diploma asta e realitate.Zic sa ti imbunatesti aptitudinile invata It programare orice se caute pe zona asta.AdobeReader Photoshop
Pe mine nu m a ajutat cu nimic facultatea .ceau :)

#42
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
nici eu nu am ramas cu nimic util sau care sa foloseasca la ceva din facultate
defapt nu am ramas cu nimic util nici de la locul actual de munca, daca stau sa ma gandesc sunt un inutil care nu stie sa faca nimic
in afara de sa lucrez pe proiectul meu, dar astea sunt cunostinte nisate care nu ma ajuta abslut nicaeri in alta parte

#43
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View Poston64, on 13 octombrie 2020 - 13:43, said:

nici eu nu am ramas cu nimic util sau care sa foloseasca la ceva din facultate
defapt nu am ramas cu nimic util nici de la locul actual de munca, daca stau sa ma gandesc sunt un inutil care nu stie sa faca nimic
in afara de sa lucrez pe proiectul meu, dar astea sunt cunostinte nisate care nu ma ajuta abslut nicaeri in alta parte
Și mai și chelești pe deasupra Posted Image

View PostAndreiNix, on 13 octombrie 2020 - 00:22, said:

Inteleg ca la drept sau medicina e super important sa ai note mari.. cred. Dar in alte facultăți mai tarziu in angajarea pe domeniu au vreo importanta? Spre exemplu in protectia consumatorului si a mediului.. argumente va rog si daca vrei sa faci misto nu raspund. Pun aceasta intrebare pentru ca nu stiu ce sa fac?  Sa imi caut de munca in domeniu si sau sa ma axez pe facultate?
Notele ar trebui să reflecte, în principiu, cunoștințele tale. Iar angajatorii ar trebui, în principiu, să te angajeze pentru cunoștințele dobândite în facultate.

În realitate notele nu reflectă întotdeauna cunoștințele, iar angajatorii nu angajează pentru cunoștințe. Partea a doua este cea mai importană.

Mare parte din forța de muncă din România se ocupă cu chestii ce nu necesită un efort intelectual deosebit. Chiar și unii din cei care au impresia că-s miezul din gogoașă nu fac decât să plimbe niște cifre pe un excel și niște litere pe un powerpoint.

Edited by unbeliver, 13 October 2020 - 14:30.


#44
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View Poston64, on 13 octombrie 2020 - 08:20, said:

notele mele apar si pe licenta
imi apare media pe cei 3 ani, si separat imi apare nota de la licenta

La toti. Dar cati oameni s-au uitat pe diploma aia cu interes, exceptie fetele de la HR care verifica sa fie a ta si sa nu fie falsa?

View PostPololica, on 13 octombrie 2020 - 10:42, said:

Notele mari fac impresie buna, in special daca sunt sustinute si in practica.

Important cum aplici (si cum intelegi in practica) teoria. In zona economica (unde este inflatie de personal), mi-a luat putin pana am pus cap la cap limbajul cu teoria. Caz concret: in contabilitate, conturile curente la banci (contul contabil 5121/5124) sunt interpretate ca Active (creante banesti ale firmei), pe cand, in contabilitatea bancilor este invers, este Pasiv (datorie catre clienti).

E cea mai logica chestiune. Eu am bani la banca, iar banca trebuie sa mi-i dea.
Daca ti-a luat ceva sa intelegi asta, evident ca DOAR notele au facut impresie buna.

#45
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 15.11.2003

View PostAndreiNix, on 13 octombrie 2020 - 00:22, said:

Inteleg ca la drept sau medicina e super important sa ai note mari.. cred. Dar in alte facultăți mai tarziu in angajarea pe domeniu au vreo importanta? Spre exemplu in protectia consumatorului si a mediului.. argumente va rog si daca vrei sa faci misto nu raspund. Pun aceasta intrebare pentru ca nu stiu ce sa fac?  Sa imi caut de munca in domeniu si sau sa ma axez pe facultate?
Notele de la facultate conteaza pentru dosarul de master si eventual doctorat daca vrei sa ajungi pana la cel mai inalt nivel.
Dar poti imbina ambele binisor : putina munca (part-time) si facultate ce e neaparat obligatoriu.
In rest la angajare nu conteaza deloc acele note in mediul privat, bine doar daca esti sef de promotie, poate

Edited by radu103, 13 October 2020 - 21:45.


#46
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostThuraya_123, on 13 octombrie 2020 - 21:35, said:


La toti. Dar cati oameni s-au uitat pe diploma aia cu interes, exceptie fetele de la HR care verifica sa fie a ta si sa nu fie falsa?



E cea mai logica chestiune. Eu am bani la banca, iar banca trebuie sa mi-i dea.
Daca ti-a luat ceva sa intelegi asta, evident ca DOAR notele au facut impresie buna.

M-ai pierdut la ultima fraza. Vorbeam strict de conturile contabile si cum este intepretata legea contabilitatii si planul de conturi, clasa 4 (conturile 409 si 419). Sper sa intelegi unde bat. Daca ai trecut prin scoala doar pentru hartie, discutia este un non-sens, postarea mea fiind doar o explicatie.

#47
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Acu fix 20 de ani un prieten a vrut sa se angajeze la o firma de renume care nu mai exista si trebuia sa ai peste 8, inclusiv pe foaia matricola. El nu avea asa ca a facut ce face orice persoana inventiva: a falsificat foaia matricola. A lucrat pentru aia vreo 5-6 ani :lol:

#48
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View PostPololica, on 14 octombrie 2020 - 08:26, said:

M-ai pierdut la ultima fraza. Vorbeam strict de conturile contabile si cum este intepretata legea contabilitatii si planul de conturi, clasa 4 (conturile 409 si 419). Sper sa intelegi unde bat. Daca ai trecut prin scoala doar pentru hartie, discutia este un non-sens, postarea mea fiind doar o explicatie.

Si eu iti spun din perspectiva unui jurist: banii din contul bancar reprezinta un activ pentru detinator si un pasiv pentru banca. De aceea in contabilitatea firmei, contul bancar e trecut la activ, iar in contabilitatea bancii apar la pasive, exceptie depozitele la termen.
Postarea ta e o explicatie pe care doar tu o vei putea intelege. Daca erai din categoria celor educati, nu te-ai mai fi cramponat la o situatie atat de simpla de contabilitate bancara. Nu incerca sa interpretezi legea contabilitatii ca vei obliga pe altii sa interpreteze codul penal ca sa-ti scoata clientul din calitatea de inculpat intr-un dosar de evaziune fiscala. "Sper ca intelegi unde bat".

#49
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
In viață, după terminarea școlii contează ceea ce ai in cape, cunoștințele care le poți folosi in practică, nu notele de pe hârtie. Vei putea folosi oricând ceea ce ai in cap sa rezolvi o problemă apărută, dar nu vei putea utiliza notele.
Din păcate la noi, încă din clasele primare lumea se focusează pe note, nu pe cunoștințe.

Edited by PoeOvidiu, 01 December 2020 - 07:27.


#50
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016
Da, da daca nu iei note ajungi sa inventezi cuvinte aiurea.
Acum lasind asta, ca sa ajungi sa rezolvi probleme trebuie sa te angajeze cineva, si ca sa te angajeze trebuie sa te cheme la interviu, si ca sa te cheme la interviu trebuie sa ai note bune.

#51
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

si ca sa te cheme la interviu trebuie sa ai note bune.

Gresit
Tu cand trimiti un CV iti trimiti si notele ? WTF
Ala cand te cheama la interviu , nu stie ce note ai. In plus, il doare pe ala undeva ca ai tu note mici la materiile irelevante postului, si chiar si la acele materii, ce se face la scoala / facultate e cam egal cu 0 cand vine vorba de proba practica. Am zis si mai in spate sau pe alt subiect. Mie mi-a scazut note la examen doar pentru ca am contrazis-o pe fosila ce ne preda si care habar nu are pe ce lume traieste dar daca te uiti in CV are tot felul de "lucrari stiintifice" facute ampulea, pentru a ocupa postul.

Quote

da daca nu iei note ajungi sa inventezi cuvinte aiurea.
Explica te rog

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,858
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAndreysc7, on 02 decembrie 2020 - 16:32, said:

Explica te rog
Attached File  gramatik.jpg   36K   2 downloads

#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAndreysc7, on 02 decembrie 2020 - 16:32, said:



Gresit
Tu cand trimiti un CV iti trimiti si notele ? WTF
Ala cand te cheama la interviu , nu stie ce note ai. In plus, il doare pe ala undeva ca ai tu note mici la materiile irelevante postului, si chiar si la acele materii, ce se face la scoala / facultate e cam egal cu 0 cand vine vorba de proba practica. Am zis si mai in spate sau pe alt subiect. Mie mi-a scazut note la examen doar pentru ca am contrazis-o pe fosila ce ne preda si care habar nu are pe ce lume traieste dar daca te uiti in CV are tot felul de "lucrari stiintifice" facute ampulea, pentru a ocupa postul.

Îți faci vise.
Dacă ai 10 ani de experiența nu mai scrii media, ca e irelevant, dar daca abia ai ieșit din școala e informație cruciala ca e singurul lucru pe care îl poți spune despre tine.
O mulțime de companii au reguli interne in care se specifica media minima de angajare.
Eu am lucrat o data într-un loc - companie de citeva mii de oameni - unde ca sa îl angajeze pe unul cu nota puțin mai mică decit cea din regulament au mers pina la CEO sa dea derogare.

Quote

Explica te rog

Tu singur nu poți identifica nici un cuvint care nu aparține limbii romană - sau nici unei limbi - in postul de mai sus?



#54
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
ok , hai sa o lasam asa :) . Imi asum rolul de prost & habarnist :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate