Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cerinte RAM pe XP

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009
Am facut upgrade la laptopul vechi Asus Celeron M540 de la 1 Gb la 2 Gb RAM dar nu sunt multumit.cum ruleaza XP SP3.Am dezactivat functii din Windows,am defragmentat HDD,fac zilnic curatenie dar  nu e ce ma asteptam.Cati RAM sunt necesari pentru XP?

#2
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
128 MB ptr a se "misca" decent;
nu XP e problema, ci mai probabil browserul pe care il folosesti pe net; ala mananca imens

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
Tu vrei sa ruleze ok Windowsul, sau sa folosesti laptopul la ceva practic?

Windowsul poate rula cum o rula, dar spre exemplu un browser modern cu un site din 2020 incarcat (scripturi, reclame, multe fisiere media foto/video, etc) va fi pune in genunchi configuratia aia.

Nu doar RAM-ul e putin, procesorul este single-core/single-thread, HDD-ul sigur este foarte lent, drept urmare nu-l vei avea rapid vreodata.
Degeaba "faci curatenie zilnic" in cazul asta...

#4
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009

View Postaddysoftware, on 19 septembrie 2020 - 14:02, said:

128 MB ptr a se "misca" decent;
nu XP e problema, ci mai probabil browserul pe care il folosesti pe net; ala mananca imens
Folosesc  Opera versiunea 36.0.Ultima compatibila cu  XP

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,668
  • Înscris: 29.03.2006
XP 32 bit sau XP 64 bit ?

Cu XP 32bit vede maxim 3 GB, poti pune 4 dar vede 3.
Cu XP 64 bit poti pune si peste 4,  dar mai bine pui win7 care e optimizat mult mai bine pt multiprocesare, desigur cu un CPU mai decent decat celeronul ala...
Depinde si ce faci cu el.
3 GB poate fi OK pt chestii uzuale.
Pt jocuri noi si rezolutii mari cu antialiasing, procesare video, randari, 8 GB e minim decent de peste 10 ani, 16 GB e banal de peste 7 ani, si acum e deja uzual 32 GB.

Exista versiuni pro de win care suportau 256 GB de acum 20 de ani...

Oricum iti trebuie si SSD card e banal de peste 8 ani.

Win 10 insa deocamdata e o porcarie, merge extrem de prost si cu SSD mare de ultima generatie si 8 GB RAM si peste...

Cred ca cel mai mult te incurca procesorul.
Apoi optimizarile, driverele, setarile, serviciile activate la bootare.
Ch win vechi si hdd conteza si driverele si hardwareul chipsetului, setarea UDMA on, directXul, etc.

Edited by loock, 19 September 2020 - 14:26.


#6
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postnandy007, on 19 septembrie 2020 - 13:57, said:

Am facut upgrade la laptopul vechi Asus Celeron M540 de la 1 Gb la 2 Gb RAM dar nu sunt multumit.cum ruleaza XP SP3.Am dezactivat functii din Windows,am defragmentat HDD,fac zilnic curatenie dar  nu e ce ma asteptam.Cati RAM sunt necesari pentru XP?

Ai resurse arhi-ultra-mega suficiente pentru XP dar total insuficiente pentru ceea ce vrei sa faci astazi cu laptopul.
Hai sa fiu mai clar, ai un magar... cu ani in urma, magarul era solicitat sa duca 2 saculeti cu nisip in spinare si facea fata cu brio. (vezi cerintele cand laptopul si Windows-ul respectiv Internetul erau accesibile cu resurse putine).
Astazi, cu acelasi magar... tu vrei sa cari 2 saci plini cu pietroaie... magarul fiind acelasi... nu poate sa-i care! (vezi cerintele Windows-ului de astazi si ale Internetului de astazi)

Ai priceput? Nu mai face fata DPDV hardware... abandoneaza-l, cumpara altul, pastreaza-l sa te joci pe el Zuma si Prepelix!
Poti sa-l poleiesti cu aur ca tot asa va merge!

Edited by Tehnicianul090370, 19 September 2020 - 14:38.


#7
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 05.04.2009

View PostTehnicianul090370, on 19 septembrie 2020 - 14:23, said:

Buna comparatia!Sunt de aceeasi parere!Posted Image

Edited by Ravy, 19 September 2020 - 20:04.
citat integral la mesaj anterior


#8
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ceea ce trage in jos este HDD-ul, iar un SSD costa 120 lei, dar zau ca nu mai merita.
Probabil ca e si IDE HDD.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,027
  • Înscris: 28.10.2006
Nu sunt de acord.
Nu e acelasi magar!
Este magarul mai batran cu cel putin 10 ani!
Pe care nu-l mai inhami la o sareta, ci la aproximativ un tren cu 4 vagoane! Pe care nu le va trage, indiferent ce-i dai sa manance.
Asa consider eu comparatia. Nu comparam cu calul lui Fat Frumos, ca ala e super smecher!

#10
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Eu folosesc athlon XP threadripprer 2000+ 1,71GHz cu 1GB ram ddr 400 si merge chiar extrem de tare.
Merge sincron si e folosit RAM-ul si pe post de memorie cache. Iar pagefile l-am dezactivat.

Deschid si 2-3 browsere deodată.

https://i.postimg.cc...09-20-23-58.jpg

https://postimg.cc/BtNDgwVX

Ăla al initiatorului e laptop e normal sa mearga putin mai incet la unele sarcini dar eu zic ca e ok.
Trebuie excluse filmele de pe youtube in utilizare, cel mult you tube se poate folosi ca sa opresti filmul si sa vezi secvente statice sau sa asculti fara imagine fundalul sonor.

View Postviceroy56, on 19 septembrie 2020 - 14:39, said:

Asa consider eu comparatia. Nu comparam cu calul lui Fat Frumos, ca ala e super smecher!
ăla si după 1000 de ani dacă-l scoţi din garaj face faţă cu brio la sarcini.

Edited by pisoiu_22, 19 September 2020 - 14:53.


#11
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postviceroy56, on 19 septembrie 2020 - 14:39, said:

Nu sunt de acord.
Nu e acelasi magar!
Este magarul mai batran cu cel putin 10 ani!

Pe care nu-l mai inhami la o sareta, ci la aproximativ un tren cu 4 vagoane! Pe care nu le va trage, indiferent ce-i dai sa manance.
Asa consider eu comparatia. Nu comparam cu calul lui Fat Frumos, ca ala e super smecher!
Posted Image Posted Image  Da... daca magarul ar fi trait fizic in carne si oase ar fi fost cu zece ani + mai batran.
Dar in cazul laptopului lui, daca l-ai intoarce la resursele de acum 12 - 15 ani cand a fost fabricat, ar functiona foarte bine.De ce spun ca este acelasi magar, fiindca nu are uzura fizica, functioneaza la parametrii de atunci cu cerinte de astazi... el da tot ce poate fara probleme dar ce i se cere este de mii de ori (poate) peste puterile lui! De aceea m-am exprimat asa...Posted Image Posted Image
Oricum... se pare ca v-a placut asta cu magarul (metaforic vorbind), oricum, initiatorul a inteles perfect la ceea ce facem referire.Posted Image
Hai, sa aveti/avem o zi buna si cu "armasari" puternici... sa faca fata la cerintele de astazi!Posted Image Posted Image

Edited by Tehnicianul090370, 19 September 2020 - 14:56.


#12
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 27.06.2009
Nu prea mai ai ce sa ii faci. Chiar comparand specificatiile cu un telefon foarte ieftin tot e depasit. Iar in 2020 sa intri pe internet cu Windows XP care e plin de vulnerabilitati e ca si cum ti-ai lasa usa descuiata si ai pune un afis mare deasupra pe care scrie asta...

Ai putea sa incerci sa pui o distributie mai usurica de linux care e mult mai sigura si e posibil sa mearga o idee mai bine dar nu te astepta la minuni.

Edited by djbiti1, 19 September 2020 - 14:57.


#13
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,123
  • Înscris: 04.09.2013
Nu ma pricep la specificatii atat de tehnice, insa nu ar ajuta un SSD in locul hard diskului?

Attached File  pc.PNG   6.04K   27 downloads

Eu am asa ceva si initial aveam un HDD de 500 GB si mergea ingrozitor.

Am pus un SSD 120 GB de la Samsung si nu mai am treaba.

#14
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,563
  • Înscris: 06.03.2016
Sigur că ajută un SSD, dar procesorul ăla e slab rău.

#15
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 27.06.2009
SSD te poate ajuta doar la operatiunile care implica scriere/citire pe disc, de exemplu cand deschizi laptopul sau cand deschizi browserul. In rest cat navighezi pe internet mare parte din operatiuni se intampla in memoria RAM si foarte putine ajung pe disc.

Desigur ca in momentul in care pui SSD o sa simti o imbunatatire dar restul configuratiei o sa treaga in jos.

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,674
  • Înscris: 24.11.2015
Mai puternic e procesorul telefonului meu. Arunca-l , ori faci upgrade la procesor in cazul in care nu e laptop, ori altul.

#17
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 27.06.2009

View Postwld-ro, on 19 septembrie 2020 - 15:15, said:

Nu ma pricep la specificatii atat de tehnice, insa nu ar ajuta un SSD in locul hard diskului?

Attachment pc.PNG

Eu am asa ceva si initial aveam un HDD de 500 GB si mergea ingrozitor.

Am pus un SSD 120 GB de la Samsung si nu mai am treaba.

Nu poti compara un quad core cu un single core... sunt la cateva generatii(7 ani) distanta unul de celalalt.

Edited by djbiti1, 19 September 2020 - 16:09.


#18
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Din experienta pasiunii mele pentru antichitati, va pot impartasi: Un computer merge optim cu cantitatea de RAM ce era la moda in timpurile lui. Spre exemplu, un computer  cu windows XP SP1 (recomandat) functioneaza optim cu 512Mb-1Gb RAM, peste aceasta valoare, desi o vede, la lucru nu se mai simte nimic.

Edited by cap_tepos, 19 September 2020 - 16:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate