Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML
 

cum ajutati un prieten care e intr-o situatie nasoala?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View Postlaffin, on 06 iulie 2020 - 14:09, said:

ba da mai sunt multi programatori in cluj care n-au bani de chirie? ca ma apuca depresia...
Da' IT-istii nu sunt concediati.

#20
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postbonygy, on 06 iulie 2020 - 14:08, said:

Da, regret ca l-am ajutat, pentru ca mi-a reprosat si mi-a "scos ochii" cativa ani ca m-am bagat sa il ajut, cand puteam sa il las in pace.
dar daca e un om cu care pana in momentul de fata am avut numai interactiuni pozitive, chiar daca ar exista riscul ca in viitor sa nu mai fie atat de bune, nu inseamna ca il abandonez

#21
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 08.02.2007

View Poston64, on 06 iulie 2020 - 14:16, said:

dar daca e un om cu care pana in momentul de fata am avut numai interactiuni pozitive, chiar daca ar exista riscul ca in viitor sa nu mai fie atat de bune, nu inseamna ca il abandonez

Nici nu iti recomand sa il abandonezi sau sa il ajuti. Eu doar ti-am spus ce am patit eu.
Eventualele (viitoare) asemanari intre cazuri, sunt pur intamplatoare.

Edited by bonygy, 06 July 2020 - 14:19.


#22
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 19.12.2012

View Postambr0zie, on 06 iulie 2020 - 14:14, said:


Dar impresia mea, e, nu te supara, ca ai vrea sa-l ajuti, dar fara sa faci nimic concret.

Pai el e "deschizator profesionist de topicuri " pe softpedia...

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 09.01.2007
Depinde ce poti face pentru el ?
Ca nu ai mentionat daca ai vila, masina si piscina sau lucrezi din greu sa te intretii.

Il suni la 2 zile, beti o cafea, o bere, il incurajezi sa caute, faceti jogging.

#24
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,754
  • Înscris: 30.07.2006
Ajutati pe oricine fara sa cereti nimic in schimb,nu conteaza daca iti e prieten sau un necunoscut,de unde faci bine,bine se va intoarce atunci cand ai si tu nevoie,tot fara sa ceri si fara sa cauti. Rau face toata lumea,e usor de facut,dar un lucru bun te inalta sufleteste si ajuta in orice situatie.

#25
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
eu cred ca sunt un om bun ca ma gandesc la el chiar daca nu il pot ajuta
pun pariu ca majoritatea cunoscutilor lui nici macar nu se gandesc la probleme lui

#26
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Poston64, on 06 iulie 2020 - 14:30, said:

eu cred ca sunt un om bun ca ma gandesc la el chiar daca nu il pot ajuta
pun pariu ca majoritatea cunoscutilor lui nici macar nu se gandesc la probleme lui
Pai in primul rand ai descoperit cum il poti ajuta, si anume sa faci cunoscut tuturor prietenilor rudelor problema, situatia lui. Si daca lucrurile se agraveaza faceti toti cheta si contribuiti la chirie, mancare, dar numai cu acordul lui sa strangeti banii. Bineinteles ca pana isi gaseste de lucru.

#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 24.11.2015

View Postvalirex, on 06 iulie 2020 - 14:28, said:

Ajutati pe oricine fara sa cereti nimic in schimb,nu conteaza daca iti e prieten sau un necunoscut,de unde faci bine,bine se va intoarce atunci cand ai si tu nevoie,tot fara sa ceri si fara sa cauti. Rau face toata lumea,e usor de facut,dar un lucru bun te inalta sufleteste si ajuta in orice situatie.

Am facut numai bine si am avut parte numai de rau si oameni rai. Tata a patit la fel, cei pe care ii cunosc au patit la fel. Cu cat esti mai bun, cu atat o iei mai rau. Facerea de bine ii ***** de mama.
Nu te baga, lasa-l sa se descurce, are buletin. De exemplu poti sa il angajezi la firma ta, poti sa iti faci probleme tie, el facand probleme si sa iti scoata ochii seful, sau sa iti scoata ochii el ca unde l-ai adus ca nu-i place, etc. Lasa-l , ajuta-l cum crezi, insa nu te baga prea tare.

#28
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,679
  • Înscris: 29.12.2016
Am un prieten care locuieste in Constanta. Daca e acasa pot sta oricand la el, daca vreau sa ma duc la mare. In ultimul timp am mers doar cate o noapte-doua, sa-l vad pe el, nu-mi place deloc la mare in tara. El are 2 fiice micute care fac gimnastica. Cand a avut nevoie soacra-sa sa vina in Brasov cu ele la un turneu au stat 2 zile la mine. Si el poate solicita sa stea oricand, cu toata familia. Intr-o duminica dimineata m-a sunat ca e la Cheile Gradistei cu familia si ca l-a sunat firma ca luni pleaca pe vas. El se astepta sa mai intarzie astia cu actele. Ca sa nu piarda jobul trebuia sa plece atunci, insa ca sa nu-i strice concediul si neveste-sii, a lasat-o cu copiii si cu masina lor, si pe mine m-a rugat sa-l duc la gara, in gara Brasov. Am lasat tot si l-am ajutat. Imi amintesc si acum ca prin 2003 cand am mers prima data cu trenul la mare a venit la 5 dimineata cu o Dacie si m-a dus la cazare. Nu cunosteam Constanta ca acum. Astia sunt prietenii adevarati care merita ajutati. Insa prietenii adevarati ii numeri pe degete.

Am avut si o pereche care au stat la mine cateva zile, tot "prieteni". Cand stai mai multe zile in aceeasi casa cu cineva atunci vezi cu adevarat cine sunt. Pe acestia nu-i mai tin niciodata, nu intru in detalii ca nu e frumos. Are dreptate colegul, facerea de bine.......; sunt doar doi prieteni pe lumea asta care imi pot solicita oricand ajutorul, si las tot pentru ei, un fost coleg de liceu si prietenul de la mare.
Ajutor gen sa pun o vorba buna pentru angajare, etc..., pentru "prietenii" care nu m-au mai sunat de 20 de ani ofer, insa nu mai mult. Si sub nicio forma nu ofer bani imprumut. Mai bine dau 100-200 lei degeaba decat sa dau sume mai mari cu imprumut.

Edited by 2Unlimited, 06 July 2020 - 14:44.


#29
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTruculMagic, on 06 iulie 2020 - 14:36, said:


Am facut numai bine si am avut parte numai de rau si oameni rai. Tata a patit la fel, cei pe care ii cunosc au patit la fel. Cu cat esti mai bun, cu atat o iei mai rau. Facerea de bine ii ***** de mama.
Nu te baga, lasa-l sa se descurce, are buletin. De exemplu poti sa il angajezi la firma ta, poti sa iti faci probleme tie, el facand probleme si sa iti scoata ochii seful, sau sa iti scoata ochii el ca unde l-ai adus ca nu-i place, etc. Lasa-l , ajuta-l cum crezi, insa nu te baga prea tare.
" Nici un bine nu va ramane aspru pedepsit " zice stapanitorul iadului . . . . Posted Image
Daca voi faceti bine asteptand recompensa . . .
Am mai auzit pe unul ca el a facut numai bine si ca a primit numai rau. Eu inca nu am descoperit inca ce bine a facut incat sa se laude .

#30
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,759
  • Înscris: 08.08.2018
Da' el vrea sa fie ajutat?

Am avut eu un prieten care m-a ajutat dupa ce am terminat liceul (eram in cautarea unui job si stateam rau cu banii, asa ca el ma scotea afara pe banii lui ca sa nu ma apuce vreo depresie). Intre timp am gasit job si nu numai ca am depasit pasa proasta, ci am reusit sa ma pun bine pe picioare.

Dupa ce mi-am gasit job, m-am revansat fata de el ca ulterior sa imi ceara ajutorul foarte-foarte des. L-am ajutat ani de zile. Acum dupa pandemie am vrut sa il scot la o bere... nu mi-a raspuns la telefon cu saptamanile. Apoi intr-o seara am zis sa-l testez un pic, sa vedem daca m-ar ajuta in vreun fel. Mi-a raspuns greu la telefon, iar atunci cand a facut-o i-am zis ca am o problema si nu mai am unde sta, daca ma poate gazdui pentru o seara si sa stea de vorba 30 de minute cu mine. Raspunsul lui a fost: "ai bani, du-te la hotel". Nici macar nu m-a intrebat ce am patit.

Acum vreo luna am fost pentru o zi la mare, l-am chemat, totusi, si pe el. A refuzat. Cand eram la mare m-a sunat si mi-a zis ca sunt "m*ist", ca am preferat sa ma duc la mare, decat sa raman in Bucuresti sa aibe cu cine iesi. :|

Acum daca ar veni cineva la mine sa il ajut si cu un simplu sfat, as sta un pic pe ganduri, sa nu cumva sa se intoarca totul in defavoarea mea.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,047
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbonygy, on 06 iulie 2020 - 14:08, said:

Da, regret ca l-am ajutat, pentru ca mi-a reprosat si mi-a "scos ochii" cativa ani ca m-am bagat sa il ajut, cand puteam sa il las in pace.

Deci acum esti orb.
On, ai grijanie mare

View Postdsarewq, on 06 iulie 2020 - 14:14, said:

Ăsta e capitalismul - unii mănâncă și alții fac foamea.
Corect, oamenii se simteau mai bine in ceausism, faceam toti foamea

View Poston64, on 06 iulie 2020 - 13:53, said:

am un prieten care a fost concediat si incearca sa se reangajeze
va trebui sa isi caute o noua chirie, ramane si fara bani, iar eu stau si privesc neputincios cum se straduie
ati trecut prin sitiatii similiare? credeti ce se mai poate face ceva?

Cel mai mare ajutor ar fi sa-i arati ca tu de fapt ai mai mare nevoie de ajutor decat el.
Cheama-l pe la tine si arata-i mesajele de pe s/pedia, asa ca un album foto.

O sa incerce sa te ajute, o sa fie bine o sa vedeti

#32
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Poston64, on 06 iulie 2020 - 14:02, said:


e exclus

Păi cu dracu să l ajuți mă, dacă nu esti dispus sa i pui o saltea pe jos să aibă unde dormi ?
Lasă omul in pace, nu l mai incurca degeaba.

#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,125
  • Înscris: 07.11.2006

View Poston64, on 06 iulie 2020 - 13:53, said:

am un prieten care a fost concediat si incearca sa se reangajeze
va trebui sa isi caute o noua chirie, ramane si fara bani, iar eu stau si privesc neputincios cum se straduie
ati trecut prin sitiatii similiare? credeti ce se mai poate face ceva?

Noi,cand vrem sa ajutam un prieten,sunam la numarul de telefon 22 22 22.

#34
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Eu iti recomand sa te gandesti bine din ce motiv a ajuns in situatia aia si de ce nu a vrut/putut sa se redreseze singur si inca are nevoie de ajutor.
E plina lumea de oameni care se plang, dar nu fac nimic.

#35
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Fa-i cadou o cutie de televizor (deala pe tub, normal).

Edited by havefunwithus, 06 July 2020 - 16:37.


#36
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,113
  • Înscris: 23.09.2005

View PostCovertTwo, on 06 iulie 2020 - 15:41, said:

Păi cu dracu să l ajuți mă, dacă nu esti dispus sa i pui o saltea pe jos să aibă unde dormi ?
Lasă omul in pace, nu l mai incurca degeaba.

Pai poate gaseste pe cineva strain dispus sa-l ajute pe prietenul lui cu bani si locuinta, poate si job, unul care n-are nici o treaba cu nici unul din ei, dar i se face asa, chef deodata sa ajute un strain.

Nu puteti nega ca exista totusi o sansa infima, dar exista. :)

Edited by Phobos, 06 July 2020 - 16:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate