Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Accidente auto cu copaci

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
420 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View Postneks, on 27 aprilie 2020 - 20:18, said:

Prietene, daca in 2020 rezistenta drumurilor sta in radacinle copacilor cand exista tehnologie avansata de construit sosele, inseamna ca e groasa rau treaba. In RO cel putin...

In 2020 avem 90% din drumuri de pe vremea lui Ceasca, iar dintre acelea mare parte au urmat drumuri de carute facute prin vai de sute de ani. Cum naiba sa vorbim de solutii tehnice de anul 2020 in tara in care se inaugureaza cate 10 km de autostrada. Pentru atata lucru in tarile civilizate nici nu dadeau cheie la utilaje. :)

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002

View Postxmanyacs77, on 27 aprilie 2020 - 20:07, said:

Attachment 1641171.jpg

Copacii de pe marginea drumurilor se pot imbraca cu un covor din cauciuc care va amortiza din forta impactului. Posted Image
nu ajuta mare lucru in cazul unui impact. asta-i solutia moderna, de asta si din alte 101 motive ne trebuie autostrazi:

https://www.capital.ro/wp-content/uploads/2014-06/16-17-parapet-25.jpg

#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Eu am plantat copaci in fata curtii, fix pentru acest motiv. Sa nu mai intre in gardul bunicilor (au fost 3-4 accidente in zona, din care unul mortal)....Au distrus gardul si au si murit. Acum, sper sa nu mai am vreun accident pana cresc copacii :))...Macar sa nu mai strice gardul din nou.

Edited by jimi91, 27 April 2020 - 20:28.


#22
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postneks, on 27 aprilie 2020 - 20:18, said:

Prietene, daca in 2020 rezistenta drumurilor sta in radacinle copacilor cand exista tehnologie avansata de construit sosele, inseamna ca e groasa rau treaba. In RO cel putin...
copacii stabilizeaza terenul din apropierea soselelor...asta salveaza de implementarea unor tehnologii mult mai costisitoare. Treaba nu este groasa deloc, primii care si-au dat seama ca nu este bine ca taie copacii sunt fix aia cu tehnologia avansata.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

View Postneks, on 27 aprilie 2020 - 19:30, said:

Azi o tanara de 28 de ani a intrat intr-un copac de marginea drumului si nu a supravietuit din pacate. De cand se circula cu auto pe strazile din RO au murit in astfel de accidente mii de oameni dintre care majoritatea ar fi supravietuit daca nu erau acesti copaci pe langa drumuri. De ce au fost plantati si mai ales de ce nu se taie daca statistic se moare la greu in imprejurarile astea ? Cele mai multe sosele nu sunt insotite de copaci, deci se poate si fara ei, acolo.
Eu cred ca trebuie gandita problema de sus si facut ceva. Pacat de oameni si mai ales multi foarte tineri..
si daca nu-s copaci da in sant, gard, rostogoleste camp, etc.

vinovat e administratorul drumului ca nu a amenajat drumul in asa fel incat la pierderea controlului, accidentul sa nu fie fatal.

#24
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 30.04.2017

View Postneks, on 27 aprilie 2020 - 19:30, said:

Azi o tanara de 28 de ani a intrat intr-un copac de marginea drumului si nu a supravietuit din pacate. De cand se circula cu auto pe strazile din RO au murit in astfel de accidente mii de oameni dintre care majoritatea ar fi supravietuit daca nu erau acesti copaci pe langa drumuri. De ce au fost plantati si mai ales de ce nu se taie daca statistic se moare la greu in imprejurarile astea ? Cele mai multe sosele nu sunt insotite de copaci, deci se poate si fara ei, acolo.
Eu cred ca trebuie gandita problema de sus si facut ceva. Pacat de oameni si mai ales multi foarte tineri..
te inseli, au fost inlaturati copacii de pe marginea multor drumuri

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Copacii aia nu au nici o vina. Imi place foarte mult sa merg vara pe o sosea marginita de copaci desi. Chiar si efectul de stroboscop are farmecul lui.
In B unii fac salturi mortale cu masina  in Dambovita. Ce facem ? "Taiem" raul ?

#26
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 22.03.2019

View Postneks, on 27 aprilie 2020 - 20:18, said:

Prietene, daca in 2020 rezistenta drumurilor sta in radacinle copacilor cand exista tehnologie avansata de construit sosele, inseamna ca e groasa rau treaba. In RO cel putin...

cam sta în copaci ca drumurile sunt de demult când nu era tehnologie avansata

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,579
  • Înscris: 30.10.2003
Una din cele mai ilogice cerinte: sa se taie copacii de pe marginea drumului.

De ce? Ca in caz de accident, sa se supravietuiasca. In loc de 2 morti si 3 raniti, sa avem 2 schiloditi, bagati pe scaun pentru restul vietii si 3 raniti. Pentru ca romanul are dreptul de a face accident. In loc sa intre in copac, sa se rastoarne de 15 ori, iar daca nu poarta centura sa zboare prin parbriz. De ce sa nu mergem cu viteza, de ce sa nu depasim aiurea, de ce sa adaptam viteza la conditiile de drum?

BTW, cum poti in zilele astea sa faci accident? Sunt asa de aglomerate drumurile Romaniei?

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 12.01.2018

View Postarg, on 27 aprilie 2020 - 20:29, said:

si daca nu-s copaci da in sant, gard, rostogoleste camp, etc.

vinovat e administratorul drumului ca nu a amenajat drumul in asa fel incat la pierderea controlului, accidentul sa nu fie fatal.
era vinovat daca masina avea viteza legala pe acel segment de drum.la modul cum arata masina nu stiu ce sa  zic de viteza avuta.daca nu scria astra acolo nu stiu cati ar fi ghicit ce masina era

#29
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,673
  • Înscris: 05.02.2012
atata timp cat tu intri cu masina intr-un obiect static, ai o problema.
PS : lasa pomii acolo , ca daca nu intra in ei, mai tarziu vor intra in alti soferi si vor muri oameni nevinovati.

#30
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
La mine la tara, au taiat copacii...Era plin de nuci mari, foarte mari. Au facut drumul, l-au latit. In 2 ani, am avut 3-4 accidente, destul de serioase, dintre care, unul mortal. Toti au inceput sa-si planteze copaci in fata curtii. Unii au casa destul de aproape de gard, e un risc destul de mare, iti intra un idiot in casa.

#31
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
Ar trebui taiate si loganurile! Intra astia cu meleuri,așase etc. in ele...

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

View PostEMPP, on 27 aprilie 2020 - 20:55, said:


era vinovat daca masina avea viteza legala pe acel segment de drum.la modul cum arata masina nu stiu ce sa  zic de viteza avuta.daca nu scria astra acolo nu stiu cati ar fi ghicit ce masina era
iti arat filmari cu viteza legala, soare, drum drept si gol... si tot era sa sar peste balustrada...

p.s. am avut momente cand eram cu doar paru roti in aer... si avand viteza legala...
sper ca realizezi ca in astfel de situatii daca misti un mm volanu sau atingi frana ajungi cu rotile in sus.

Edited by arg, 27 April 2020 - 22:18.


#33
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
La mine a fost un  caz  mai special :). Cei care conduceau erau mai colorati. Au venit cu tot neamul sa vada patania. Masina avea asigurare totusi, dar pe bulgaria :). Destul de greu, am reusit sa luam ceva bani, dar nu suficienti. Gardul a fost distrus (sa nu va imaginati ca era din lemn, nu, era din beton si fier). Bineinteles ca pe tigani nu i-a interesat de gard, de fapt, ce zic eu de gard. A stat masina aia in fata curtii, doua, trei  saptamani, daca nu mai bine.

Noi nu puteam sa mutam masina, nici daca voiam. Bineinteles ca am vorbit cu politia in acest sens. De ce au tinut tiganii masina acolo, atata timp ? :). Au declarat la politie ca erau bani in masina :) Ce nenorociti de oameni. Eu chiar voiam sa o mut, ca ma saturasem de ea. Ne-am dus la primarie, la politie, intr-un final au mutat jaful ala. Si in sfarsit am putut sa incepem sa reparam gardul (ca nu poti sa stai asa cu el, bine ca aveam bani ;)

#34
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postneks, on 27 aprilie 2020 - 19:30, said:

Azi o tanara de 28 de ani a intrat intr-un copac de marginea drumului si nu a supravietuit din pacate. De cand se circula cu auto pe strazile din RO au murit in astfel de accidente mii de oameni dintre care majoritatea ar fi supravietuit daca nu erau acesti copaci pe langa drumuri. De ce au fost plantati si mai ales de ce nu se taie daca statistic se moare la greu in imprejurarile astea ? Cele mai multe sosele nu sunt insotite de copaci, deci se poate si fara ei, acolo.
Eu cred ca trebuie gandita problema de sus si facut ceva. Pacat de oameni si mai ales multi foarte tineri..
Pe vremuri., regretatul Dem Radulescu constata ca: Intotdeauna, masinile de fier care se ciocnesc de copacii de lemn, sufera daune ireparabile. N-ar fi mai bine sa se faca copacii din fier si masinile din lemn?

#35
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Asta-i chestie romaneasca ...pur romaneasca ...numai aici iti taie calea un copac nenorocit .
Pfff...nu ne mai facem bine

#36
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

View Poststoshiba, on 27 aprilie 2020 - 20:03, said:

Copacii sunt buni pentru antiviscol,stabilitate terasament umbra si oxigen.
As adauga inca un rol important ca factor pentru marirea sigurantei rutiere si a celorlalti participanti la trafic: raresc randurile soferilor inconstienti.

Edited by crstn, 27 April 2020 - 22:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate