Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Accidente auto cu copaci

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
420 replies to this topic

#37
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,521
  • Înscris: 06.02.2008

 xmanyacs77, on 27 aprilie 2020 - 20:07, said:

1641171.jpg

Copacii de pe marginea drumurilor se pot imbraca cu un covor din cauciuc care va amortiza din forta impactului. Posted Image

Cu brâul ăla nu rezolvi nimic.

#38
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 GeorgicaPopescuIoan, on 27 aprilie 2020 - 22:20, said:

Asta-i chestie romaneasca ...pur romaneasca ...numai aici iti taie calea un copac nenorocit .
Pfff...nu ne mai facem bine
Vrei sa zici ca si in cazul conducerii prudente mai iti sare cate un copac in fatza ?

Daca unul din asta intra pe contrasens si intra in tine ? Las-o asa, mai curatam drumurile de inconstienti .

#39
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

 neks, on 27 aprilie 2020 - 19:30, said:

Azi o tanara de 28 de ani a intrat intr-un copac de marginea drumului si nu a supravietuit din pacate. De cand se circula cu auto pe strazile din RO au murit in astfel de accidente mii de oameni dintre care majoritatea ar fi supravietuit daca nu erau acesti copaci pe langa drumuri. De ce au fost plantati si mai ales de ce nu se taie daca statistic se moare la greu in imprejurarile astea ? Cele mai multe sosele nu sunt insotite de copaci, deci se poate si fara ei, acolo.
Eu cred ca trebuie gandita problema de sus si facut ceva. Pacat de oameni si mai ales multi foarte tineri..

Azi taiem copacii ... maine secam raurile (ca daca nu ar cadea rau ar supravietui soferii care nu reusesc sa si pastreze masin pe asfalt) ... si tot asa.

Nu mai bine cobstientizam faptul ca sofatul implica responsabilitate si nu este chiar asa pentru orisicine? ...

#40
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 neks, on 27 aprilie 2020 - 20:18, said:

Prietene, daca in 2020 rezistenta drumurilor sta in radacinle copacilor cand exista tehnologie avansata de construit sosele, inseamna ca e groasa rau treaba. In RO cel putin...
Ti se pare ca s-au facut prea multe drumuri noi?
Ca e aproape acelasi lucru cu a reface fundatia celor vechi.
Drumurile au fost facute pe vremea cand stiai sa iti porti de grija iar acum sunt folosite de niste inadaptati care traiesc cu impresia ca lumea se invarte in jurul lor si ca realitatea e ceva subiectiv. Ghinion.

#41
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 rid, on 27 aprilie 2020 - 19:49, said:

Stai ca pun eu poze  sa ne dam cu parerea daca avea mai multe sanse fara copacul de acolo.
Poza e scoasa din context in mod voit. Asa arata in realitate poza si asta era problema, nu copacul:
Attached File  accident.JPG   272.91K   83 downloads

#42
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,945
  • Înscris: 17.12.2019
Cel mai bine ar fi dacă ar face statul drumurile după normele de siguranță ale circuitelor de F1, cu zone eșapare din nisip, cu parapeți din anvelope, garduri prin care să nu treacă pietonii. Nu ar strica să fie nici comisarii de traseu cu stegulețe galbene care să te avertizeze când e ceva pe drum. În felul acesta am putea și noi să mergem de toți caii.

#43
pahai

pahai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 23.07.2005

 myshyk, on 28 aprilie 2020 - 07:10, said:

Poza e scoasa din context in mod voit. Asa arata in realitate poza si asta era problema, nu copacul:
accident.JPG
ideea e ca daca nu era copacul se ducea pe camp si putea opri in siguranta

#44
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,902
  • Înscris: 06.01.2008

 neks, on 27 aprilie 2020 - 19:30, said:

Azi o tanara de 28 de ani a intrat intr-un copac de marginea drumului si nu a supravietuit din pacate. De cand se circula cu auto pe strazile din RO au murit in astfel de accidente mii de oameni dintre care majoritatea ar fi supravietuit daca nu erau acesti copaci pe langa drumuri. De ce au fost plantati si mai ales de ce nu se taie daca statistic se moare la greu in imprejurarile astea ? Cele mai multe sosele nu sunt insotite de copaci, deci se poate si fara ei, acolo.
Eu cred ca trebuie gandita problema de sus si facut ceva. Pacat de oameni si mai ales multi foarte tineri..
Anual zeci de mii de persoane mor sau sunt accidentate grav din cauza poleiului.
Propun sa eliminam iarna, omoara oameni nevinovati.

#45
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,371
  • Înscris: 17.01.2012
din citirea multor topicuri despre drumuri/mașini/siguranță/viteză se observă că suntem de fo' 3 categorii:
-33,3% zic că e bine să fim melci
-33,3% zic că e bine cu copaci
-33,3% zic că, parcă, ar trebui ceva autostrăzi :P

argumente au toți
în fapt niciunul nu ascultă pe ceilalți :(
astfel că părerile rămân identice!
deci ne certăm ca la ușa cortului, apoi, seara, ciocnim un pahar cu țuică! (cei rămași în viață!)

io aș zice că nu-i bun copacul pe marginea drumului, că „ține” gheața tot timpul zilei, iarna!
iar umbra de vară nu răcorește nicio mașină (poate cele rămase-n pana prostului!)
că rădăcinile „țin șoseaua” e fals! exact ele ridică și crapă asfaltul..., iar când moare copacul, rădăcinile putrezesc și astfel zona de rezistență a șoselei devine și ea putredă :(

oricum, nu sunt pt tăierea lor! (anul ista am plantat 9 pomi/copaci, și-n fiece an tot așa :) )
cei care sunt să fie păstrați, dar să nu se mai planteze alții noi!

Scuzați, am uitat cei 60 de salcâmi plantați toamna trecută! :P

#46
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,902
  • Înscris: 06.01.2008
@gushpi: Ai "laic" de la mine pentru parerea argumentata legata de copacii de pe marginea soselei. Posted Image
Nu mi-am dat seama de aspectele amintite de tine.

Edited by Hider141, 28 April 2020 - 08:20.


#47
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Eu prefer sa calatoresc prin Bulgaria chiar si cand merg in concediu in Romania, din cauza copacilor. Pentru drumul Giurgiu - Litoral drumul firesc ar fi fost prin Bucuresti si apoi pe A2 spre mare, insa am ales sa trec podul la Ruse, am mers la Silistra, de acolo pe la Adamclisi spre Constanta. O cauza au fost copacii, in Bulgaria drumurile au pe marginea lor vegetatie, copaci si tufisuri mari, ceea ce face drumul placut, poti beneficia ocazional de umbra si cel mai important, protejeaza de vant. Este un dezavantaj pe timp de noapte asociata cu ploaie puternica, cand vizibilitatea devine zero, insa bulgarii pun pe avarie si trag pe dreapta (anul trecut am prins ploaie torentiala de doua ori in iulie, odata veneam de la Veliko Tarnovo si alta data de la Varna, toata lumea statea cuminte la refugiu pe avarie, mai putin urmasii lui Decebal care trageau tare spre casa). Niciodata nu mi-a placut sa calatoresc la noi pe A2 deoarece e pur si simplu asfalt fara vegetatie, in timp ce A2 bulgaresc este marginit de vegetatie ba chiar si scuarul dintre benzi are perdea de vegetatie.

#48
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,371
  • Înscris: 17.01.2012

 spooky51, on 28 aprilie 2020 - 08:39, said:

Eu prefer sa ...

boss! autostrăzile din zonele de șes sunt „chele” - de obicei (ceva tufe p-acolo..., la cele construite acum zeci de ani!)
având în vedere că A2 abia trece de stadiul de școală primară...

cât despre ce au autostrăzile din țările civilizate și ce n-au cele din .ro este subiectul altui topic...

#49
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 exqusit_drunk, on 28 aprilie 2020 - 08:02, said:

Cel mai bine ar fi dacă ar face statul drumurile după normele de siguranță ale circuitelor de F1, cu zone eșapare din nisip, cu parapeți din anvelope, garduri prin care să nu treacă pietonii. Nu ar strica să fie nici comisarii de traseu cu stegulețe galbene care să te avertizeze când e ceva pe drum. În felul acesta am putea și noi să mergem de toți caii.
Si unde se incadreaza la chestia asta telefonul?
Cat despre toti caii, la 130  km/h, doar daca mergi cu a II-a folosesti toti caii.  Si nici asa nu-i sigur,....

#50
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,945
  • Înscris: 17.12.2019
Păi da, 130 cu a ii-a să fie așa viteza pe la trecerile de pietoni să nu sară vreo piatră în capul celor ce așteaptă să treacă. Iar telefonul să te ajute cu momentul când poți să-i dai maxim și să faci și live pe facebook.

#51
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 pahai, on 28 aprilie 2020 - 08:03, said:

ideea e ca daca nu era copacul se ducea pe camp si putea opri in siguranta

La 130km/h in aratura? Se rostogolea mai ceva ca`n filme. La viteza aia orice iesire de pe carosabil este mai mult ca sigur fatala.

#52
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

 gushpi, on 28 aprilie 2020 - 08:17, said:

....
iar umbra de vară nu răcorește nicio mașină (poate cele rămase-n pana prostului!)
....

Aici nu ai dreptate deloc ... obisnuiesc sa conduc masini mai vechi ... adica fara aer conditionat .... vara chiar se simte cand mergi pe drumuri umbrite.
Pentru mine chiar este un criteriu in alegerea traseului ... daca exista sau nu umbra arborilor



Ii

 spooky51, on 28 aprilie 2020 - 08:39, said:

Eu prefer sa calatoresc prin Bulgaria chiar si cand merg in concediu in Romania, din cauza copacilor. Pentru drumul Giurgiu - Litoral drumul firesc ar fi fost prin Bucuresti si apoi pe A2 spre mare, insa am ales sa trec podul la Ruse, am mers la Silistra, de acolo pe la Adamclisi spre Constanta. O cauza au fost copacii, in Bulgaria drumurile au pe marginea lor vegetatie, copaci si tufisuri mari, ceea ce face drumul placut, poti beneficia ocazional de umbra si cel mai important, protejeaza de vant. Este un dezavantaj pe timp de noapte asociata cu ploaie puternica, cand vizibilitatea devine zero, insa bulgarii pun pe avarie si trag pe dreapta (anul trecut am prins ploaie torentiala de doua ori in iulie, odata veneam de la Veliko Tarnovo si alta data de la Varna, toata lumea statea cuminte la refugiu pe avarie, mai putin urmasii lui Decebal care trageau tare spre casa). Niciodata nu mi-a placut sa calatoresc la noi pe A2 deoarece e pur si simplu asfalt fara vegetatie, in timp ce A2 bulgaresc este marginit de vegetatie ba chiar si scuarul dintre benzi are perdea de vegetatie.

Daca vegetatia este singurul motiv ai alternative pe Romania si fara sa trebuiasca sa achiti taxa de pod si vigneta pentru fratii de la sud de Dunare.
Exista trasee alternative spre litoral care strabat masive impadurite plus (inca) plopii plantati la marginea drumului.

Edited by Tarzy, 28 April 2020 - 16:23.


#53
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

 neks, on 27 aprilie 2020 - 19:30, said:

Azi o tanara de 28 de ani a intrat intr-un copac de marginea drumului si nu a supravietuit din pacate. De cand se circula cu auto pe strazile din RO au murit in astfel de accidente mii de oameni dintre care majoritatea ar fi supravietuit daca nu erau acesti copaci pe langa drumuri. De ce au fost plantati si mai ales de ce nu se taie daca statistic se moare la greu in imprejurarile astea ? Cele mai multe sosele nu sunt insotite de copaci, deci se poate si fara ei, acolo.
Eu cred ca trebuie gandita problema de sus si facut ceva. Pacat de oameni si mai ales multi foarte tineri..
Majoritatea mor pentru  ca isi obtin permisele pe spaga si ce-i mai grav e ca omoara uneori si oameni nevinovati. Din ce stiu eu, copacii aia protejeaza soseaua, atat stabilitatea terenului cat si asfaltul, sa nu se incinga prea tare.

 Neaceasca85, on 27 aprilie 2020 - 19:47, said:

Pe DN 65 Pitesti-Slatina-Craiova au fost taiati. Si au pus si separatoare de sens in punctele nevralgice precum Valea Mare, Optasi Magura sau Padurea Sarului.


In Ardeal casele au peretele in strada si curtea e dincolo de casa, in sud este gardul la sosea si casa in spate.
Doar ca in Ardeal casele alea au ziduri din caramida , groase de jumatate de metru poate chiar mai bine, In sud peretii sunt la fel de grosi ca si gardul...oare cum o fi mai bine ?

 neks, on 27 aprilie 2020 - 19:55, said:

Hai sa luam N masuri sa nu se moara de/cu Covid dar ca se moare in accidente auto ( care se pot evita, ca de asta vorbesc ) nu conteaza. Aia nu tot oameni sunt...


Vorbesc strict de situatia cu copacii pe care ii poti vedea si in alte locuri. Pe sosele reprezinta doar pericol. Mie imi plac copacii dar pacat de oamenii ce mor infipti in ei. Daca mor in stalpi sau garduri macar cei din situatia asta sa fie salvati. Si statistica spune ca au fost foarte multi, deci conteaza....
In momentul in care realizezi ca sofatul nu-i de tine, o lasi balta, dar ma rog unii isi pecetluiesc singuri sentinta. Taiem copacii, nu mai intra in copaci, intra pe trotuar si omoara pietoni , oare aia meritau sa moara nevinovati ?

 arg, on 27 aprilie 2020 - 22:10, said:

iti arat filmari cu viteza legala, soare, drum drept si gol... si tot era sa sar peste balustrada...

p.s. am avut momente cand eram cu doar paru roti in aer... si avand viteza legala...
sper ca realizezi ca in astfel de situatii daca misti un mm volanu sau atingi frana ajungi cu rotile in sus.
De asta zic ca e mai bine sa te rezumi doar la NFS.

#54
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,276
  • Înscris: 10.07.2013

 caiuscorneliu, on 27 aprilie 2020 - 22:40, said:

Cu brâul ăla nu rezolvi nimic.

[ https://www.happyend.cz/CMSPages/GetFile.aspx?guid=eb27f547-580e-4965-84c1-c080c0c587d6 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Braul acela de cauciuc este reflectorizant, fiind foarte vizibil pe timp de ceata si noaptea...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 29 April 2020 - 07:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate