Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

HD Pentax D FA* 85mm f/1.4 SDM AW

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#73
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Din lista aceea putem separa FA 31mm Limited si FA 35mm f/2 de restul.
Asa au si FA 50mm f/1.4, dar vezi tu, nu toate obiectivele sunt egale.
Am D FA* 50mm f/1.4, si FA 50mm f/1.7. Cred ca stiu cum e un obiectiv modern, si cum e unul - considerat foarte bun - bazat pe o reteta optica din anii '60-'70.

View Postloock, on 29 mai 2020 - 21:23, said:

Daca eu sunt sarac, iti dai seama cum ii faci pe ceilalti ?
Nu-i fac in nici un fel.
Insa, vezi tu, chestia asta:

View Postloock, on 29 mai 2020 - 21:23, said:

Ce nu am luat nu as fi luat nici moka.
tare suna a struguri acri.

#74
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,680
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am scris mai sus  smc F50 f1.4, nu FA.

La cele cu f 1.7 le-am trecut pe ambele, insa am experienta directa doar cu F-ul, si al meu e excelent, si asa considera cunoscatorii si despre alte exemplare.
Oricum am scris doar foarte bun, nu extrem de bun, si asta pt. ca bokehul nu e de f 1.4, nu din alta cauza, de sharp este destul.

Legat de nu as lua nici moka, e o expresie de-a mea care exact asta inseamna fara alte rastalmaciri  - produsele respective nu ma intereseaza absolut deloc, nu dau doi bani pe ele.
Cum as putea sa ma exprim mai clar.
Nu ma inconjor cu lucruri care nu ma intereseaza, de ex. nu adun SLRuri Zenit si Praktica de niciun fel, chit ca am folosit imprumutate cand eram elev, dar prefer macar un Pentax...
Nu iau hartie igienica cu miros naspa, pt. ca gasesc lejer si unele care sa-mi placa.
Nu cumpar mancare care nu-mi place, cumpar doar ce consider eu ca e delicios pt. gusturile mele.
Nu mananc de la McDonald's, ba uneori chiar le ocolesc de deoarte pt. ca nu suport mirosul ala ingrozitor de prajeala care impute aerul in jur, si nici porcariile lor nu-plac absolut deloc.
Din principiu nu ma intereseaza obiective crop, fie si numai din principiu pt. ca nu vreau sa suport o aberatie, si nu as lua pt mine nici primite cadou, as scapa de ele.
Si nici economia vietnameza nu vreau sa o suport din principiu, nu le-as da niciun leu, e leul meu si fac ce vreau cu el, prefer mai degraba sa-l arunc in fantana.
Pt. Pentax pana acum am doar obiective Pentax MIJ si unul MIT primit cu MZ-Sul, kitul lui, si acel 24-90 nu-mi place nu doar pt ca nu scrie MIJ pe el, ci si pt ca nu-mi place cum reda contrastul exagerat si rece cu umbre beznoase, nu-mi place ca e slab la flare, nu-mi place ca e plasticos si balanganicios, nu-mi place ca se lungeste singur, nu-mi place ca are focus breathing, nu-mi place ca e mai lent la AF fata de smc F 28-80 f3.5-4.5, chiar daca nu e chiar lent, si chiar daca e destul de sharp ba chiar are si un bokeh decent. Nu am scapar de el, dar nu-l prea folosesc, si nici nu am dat bani pe el, a venit bonus cu MZ-Sul. Am dat insa bani pt parasolarul lui, m-ai ajutat atunci sa-l iau, si a costat doar parasolarul cat dau altii pe un obiectiv...dar eu n-am obiective asa ieftine. Am dat 200 USD numai pe gripul pt MZ-S...
Un Tamron rebranduit Pentax si MIJ nu ma deranja daca era foarte bun, dar 15-30-ul Pentax iar nu-mi place cum reda contrastul exagerat cu umbre beznoase, plus ca e foarte mare. Poate daca scot si varianta G2 pe K, si nu il faulteaza cum mai face Tamron cand produce pt Pentax, de le face cu MTF mai prost din anii 90, si cum au facut si cu 15-30, poate cu G2ul as fi impacat daca nu-i strica redarea, contrastul, culorile, centrarea optica si uniformitatea, chit ca tot e mare si as prefera mai degraba un 15 f2.8 fix dar f bun. Am criterii obiective - cel putin obiective pt gustul meu, redare in primul rand, dar si greutate, volum, etc. Pana acum am avut noroc sa nu am greutatea si volumul singura problema in alegerea unui obiectiv. De ex nu m-a interesat A* 135 f1.8 in primul rand pt. ca are un bokeh dubios care nu-mi place, deci a fost destul ca sa nu ma intereseze, nu a mai fost nevoie sa pun in balanta nici macar lipsa AFului, si nici greutatea si volumul, pt. ca bokehul dubios a fost deja criteriu eliminator. Costa mai putin decat noul 85 de acum.

Edited by loock, 30 May 2020 - 10:51.


#75
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,680
  • Înscris: 29.03.2006
K1 nu-mi place din mai multe motive care au fost mereu extrem de importante pt mine, marirea vizorului, prefer 0,88-1X, si K1 are doar 0,7. La MZ-S am pus lupa de vizor ca sa iasa 0,88 ca avea 0,75, insa se micsoreaza eyepointul, si oricum nu iese din 0,7..., apoi nu-pksc controalele, nu are acces direct la tot ce vreau, si in fine e si butucanos. Sper sa faca ceva mai bun ca vreau FFDul de 20 de ani.
Cu pretul se rezolva fie el nou dau SH, dar peste marirea vizorului si butoane nu pot sa trec. Nu-mi place nici ca e butucanos, dar deja sunt si alte criterii.
Pt. mine SLRul e tentant doar cu vizor cu marire mare si cu acces ergonomic direct la controale. Altfel nu ma intereseaza cum nu ma intereseaza deloc nici milucrile de format mic ff35.

DFA 85 f 1.4 ca sa revin la subiect, inca e prea nou ca sa iau o decizie, dar este evident cam greu pt ca se adauga si la greutatea camerei.
Multi considerau si FAul 85 f1.4 cam greu, cu toste cz are 550 grame, nu 1355 ca cel nou...Pus pe MZ-S face mai putin decat DFAul singur...si DSLRul FF e mai greu si se duce spre 2,5 Kg cu grip si e greu si fara grip. Peste 1,5 kg orice scula e grea, si asta deja se duce spre 2,5... Asta e o problema reala, nu struguri acri.
Apoi in imaginile postste baga la inaintare bokeh facut la close focus cu closeup de floricele. E obiectiv de portret nu macro, conteaza in primul rand bokehul cand e focalizat la 1,5m, si acolo vad intr-o imagine un bokek cam obraznic...

Edited by loock, 30 May 2020 - 11:19.


#76
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,922
  • Înscris: 28.12.2006
Constat ca foarte foarte multe chestii de la Pentax nu iti plac, dar deloc deloc. Pare un fel de masochism.

Edited by crokodilu, 30 May 2020 - 11:20.


#77
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcrokodilu, on 30 mai 2020 - 11:19, said:

Constat ca foarte foarte multe chestii de la Pentax nu iti plac, dar deloc deloc. Pare un fel de masochism.
Mai precis, nimic nou (ce costa bani).

#78
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,922
  • Înscris: 28.12.2006

View Postloock, on 30 mai 2020 - 11:05, said:

DFA 85 f 1.4 ca sa revin la subiect, inca e prea nou ca sa iau o decizie, dar este evident cam greu pt ca se adauga si la greutatea camerei...
si acolo vad intr-o imagine un bokek cam obraznic...
Exista telefoane cu mod Portrait, sunt foarte usoare si simuleaza bookeh pufos.

#79
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008

View Postloock, on 30 mai 2020 - 11:05, said:

...... nu ma intereseaza deloc nici milucrile de format mic ff35....


Vezi ca are Olympus niste milucri m43 care sunt mai mari decat alea mici ff35 si ai rezolvat problema, daca nu ai cumparat deja un milc format mediu GFX de la Fuji.

Edited by edri, 30 May 2020 - 14:40.


#80
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Deci... f/1.4... uitati-va la ochiul/pupila modelului.
http://www.ricoh-ima...mg/ex-pic01.jpg

Edited by TS030, 03 June 2020 - 23:34.


#81
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,922
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTS030, on 03 iunie 2020 - 23:34, said:

... f/1.4... uitati-va la ochiul/pupila modelului.
Tot f1.4?

#82
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,680
  • Înscris: 29.03.2006
Da, e f1.4, dar nu e cine stie ce.
Am vazut imagini mai sharp facute wide open cu obiectiv cu rezolutie de numai 39 pl/mm wide open, de ex smc M 100 f2.8, cat si cu altele cu f1.7 si 1.4.

Apoi 85-ul e si folosit gresit pe 35, e folosit de la mai putin de 5 diagonale volumetrice ale capului uman adult, mai putin de 1,5m, motiv pt care e redat deformat de perspectiva si este fortata inutil in minus si profunzimea de claritate care si asa era extrem de mica si de la 1,5m cu 85.
Asa se incadreaza cu 105-120, maxim 135.
Cu 85 se incadreaza bust sau mai larg ca sa pastrezi 1,5m pt a nu deforma capul adult si pt a nu-ti complica nici viata cu DOF si mai mic decat deja extrem de mic.
Exista Pentax si F si FA 135 f2.8 care are deja DOF extrem de mic si e foarte compact, e cat un 50 macro, si F-ul are si parasolar telescopic metalic incorportat.
Exista si smc A* 135 f1.8 dar are un bocheh putin zis dubios si e mult mai mare si mai greu.

Edited by loock, 04 June 2020 - 00:49.


#83
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Este un cadru foarte slab. Dacă asta a ales Pentax să prezinte ca fiind performanța acestui obiectiv, tocmai l-au făcut de râs.
Să vă uitați la acel cadru făcut cu 85mm f1,2 de la Canon și apoi stăm de vorbă.
Sau cine vrea, îi fac eu un cadru, făcut de mine, un simplu amator, cu 135mm f1,8 de la Sony cu care scot cel puțin la fel cum au scos cei de la Canon cu acel 85 f1,2 și nu concep un cadru atât de slab ca cel pus mai sus de TS. Am scos cu un banal zoom de la Tamron 28-75mm f2,8, cadre mai reușite decât cel de mai sus.
Să mai spun că am văzut la Mircea Bezergheanu niște portrete făcute cu Olympus de rămâi mut.
Cu tot respectul, nu cred că acest obiectiv Pentax este atât de slab și chiar nu i se face dreptate cu un asemenea cadru.

Nu mai spun că se vede că e făcut în lumină slabă pentru că pupila este dilatată. O greșeală impardonabilă. De aici și calitatea slabă a imaginii.

Edited by Reactor2015, 04 June 2020 - 06:57.


#84
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008
Producatorii de echipamente foto nu sunt artisti. Oamenii aia stiu sa faca obiective, nu sa le utilizeze Posted Image Tinand seama de cota de piata, de pret, de faptul ca au spus ca va fi un obiectiv de serie redusa (chiar si pentru Pentax) nu mai conteaza atat imaginile prezentate, cine vrea sa-l cumpere il va cumpara oricum, ceilalti nu-l vor cumpara indiferent de calitatea artistica si tehnica a imaginilor prezentate.
Deocamdata arata ca un obiectiv foarte bun, dar care nu iese din rand cu ceva deosebit fata de alte obiective din aceeasi clasa. Acum insa este prematur sa emita cineva concluzii despre acest obiectiv.

Edited by edri, 04 June 2020 - 08:02.


#85
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,982
  • Înscris: 20.01.2005
Poate ca asa s-a vrut - sa fie un pic mai soft, sa nu se vada bine ridurile. :)

#86
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,922
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 04 iunie 2020 - 06:55, said:

.. de rămâi mut...
Ar fi fost bine.

Pune domle pozele alea cu banalul zoom sa vedem si noi!

Edited by crokodilu, 04 June 2020 - 10:07.


#87
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,797
  • Înscris: 16.01.2017
Nu e nimic soft in imaginea aia (in zona de focus). Pentru f:1,4 e foarte sharp, nu sharp.

#88
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcrokodilu, on 04 iunie 2020 - 10:01, said:

Pune domle pozele alea cu banalul zoom sa vedem si noi!
Sa vedem ce? :rolleyes:

Auzi, ca cica daca tragi cu Canon ies automat pozele bune :rolleyes:
Si ca e lumina "impardonabil" de slaba. Si ca e "soft". Wow. Confundam sharpeningul si lumina dura cu redarea detaliilor... pai vezi fiecare por, fiecare vinisoara din ochi - si, cum ziceam, tot studioul reflectat in pupila. Ce alte detalii sa mai vezi? Atomii?

"Aperture: F1.4,   Shutter speed: 1/125sec,   Focal length: 85mm,   White balance: Daylight,   ISO sensitivity: 100,   Finishing touch/Custom image: Portrait,   Captured by PENTAX K-1 Mark II   Photo by Shintaro Shiratori".
Fix inginer, Shintaro Shiratori asta...

#89
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,982
  • Înscris: 20.01.2005
Eu stiu ca nu e soft, n-are voie omul sa mai faca o gluma ? As fi revenit oricum asupra acelui comentariu.

Este ingust campul de profunzime, indiferent unde pui punctul de focalizare o sa para ca ceva nu e in regula, ca focusul nu e acolo unde trebuie....etc.
Daca ar fi sa-l folosesc, cred ca pentru portrete (cand este doar capul in cadru) as inchide la F/2.0.

As deschide la maxim cand subiectul este la distanta sau cand este tot corpul in cadru.

Da, obiectivul este sharp. Cat de sharp ? Greu de judecat dupa o singura poza.

Edited by katran, 04 June 2020 - 11:22.


#90
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postedri, on 04 iunie 2020 - 08:01, said:

Producatorii de echipamente foto nu sunt artisti. Oamenii aia stiu sa faca obiective, nu sa le utilizeze Posted Image Tinand seama de cota de piata, de pret, de faptul ca au spus ca va fi un obiectiv de serie redusa (chiar si pentru Pentax) nu mai conteaza atat imaginile prezentate, cine vrea sa-l cumpere il va cumpara oricum, ceilalti nu-l vor cumpara indiferent de calitatea artistica si tehnica a imaginilor prezentate.
Deocamdata arata ca un obiectiv foarte bun, dar care nu iese din rand cu ceva deosebit fata de alte obiective din aceeasi clasa. Acum insa este prematur sa emita cineva concluzii despre acest obiectiv.
1. Shintaro Shiratori
2. Imaginile prezentate arata comportamentul obiectivului in diverse situatii. Ele nu sunt facute sa fie publicate in Vogue.
3. Aceeasi clasa inseamna Zeiss.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate