Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...
 Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral
 IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...
 Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina

HD Pentax D FA* 85mm f/1.4 SDM AW

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

Ramuran

Ramuran

Senior Member

• Grup: Senior Members
Imaginea aia e chiar bine gandita si foarte bine facuta in ideea de a prezenta obiectivul pentru cunoscatori. Lumina moale si slaba scoate in evidenta calitatea obiectivului. Acelasi subiect in lumina dura ar fi generat o zona excesiv de sharp in zona de claritate, probabil in discordanta cu restul continutului, treaba care nu sare in ochi pe ecrane mici, dar se observa imediat pe ecrane mari.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Lumina insuficienta nu este egal cu lumina moale. N-a zis nimeni sa-i dea cu blitu.
Daca irisul nu este perfect clar ci genele sau globul ocular, vorbim degeaba pe aici.

Crocky, ti-am mai zis ca nu eu aici nu mai stau sa demonstrez nimanui nimic. Mai ales pentru ca am facut-o si... Asa ca nu o da pe mine Posted Image

Ramuran, eu am vazut cadrul ala pe 4k de 32". Promit ca ma duc sa vad imaginea pe 4k de 65". Sigur e de la mine Posted Image
Focusul e clar pe albul ochiului si pe zona rosiatica de la ochi, nicidecum pe iris. Probabil a focalizat acolo fix din cauza luminii slabe si s-a dus pe alb.
Cand vorbim de eye focus, pai trebuie sa fie pe iris, nu pe tot globul ocular.

Edited by Reactor2015, 04 June 2020 - 12:10.

loock

loock

Unas

View PostRamuran, on 04 iunie 2020 - 11:32, said:

Imaginea aia e chiar bine gandita si foarte bine facuta in ideea de a prezenta obiectivul pentru cunoscatori. Lumina moale si slaba scoate in evidenta calitatea obiectivului. Acelasi subiect in lumina dura ar fi generat o zona excesiv de sharp in zona de claritate, probabil in discordanta cu restul continutului, treaba care nu sare in ochi pe ecrane mici, dar se observa imediat pe ecrane mari.

Cunoscatorii stiu ca portretul de cap uman adult se face de la 1,5m ca sa nu ai deformare grotesca, si nici DOF absurd de mic, si cu 85mm pe FF35 asta inseamna incadrare de portret bust, nu close focus, deci cunoscatorii vad imediat ca acea poza e prost facuta.

Ramuran

Ramuran

Senior Member

View PostReactor2015, on 04 iunie 2020 - 12:06, said:

Lumina insuficienta nu este egal cu lumina moale. N-a zis nimeni sa-i dea cu blitu.
Daca irisul nu este perfect clar ci genele sau globul ocular, vorbim degeaba pe aici.

Ramuran, eu am vazut cadrul ala pe 4k de 32". Promit ca ma duc sa vad imaginea pe 4k de 65". Sigur e de la mine Posted Image
Focusul e clar pe albul ochiului si pe zona rosiatica de la ochi, nicidecum pe iris. Probabil a focalizat acolo fix din cauza luminii slabe si s-a dus pe alb.
Cand vorbim de eye focus, pai trebuie sa fie pe iris, nu pe tot globul ocular.
Tot ce trebuie sa fie clar, e clar. Iar expunerea de 1/125s la ISO 100 spune ca lumina a fost suficienta.  Eu vad imaginea pe 55" si pe 150+". E foarte buna, iar obiectivul se arata a fi foarte sharp,

Attached Files

• Attached File  ochi.jpg   91.53K   17 downloads

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

Tu vezi irisul în focus? Nu m-ar fi deranjat cu nimic să fie tot ochiul în focus.
Vrei să pun imaginea de la Canon despre care fac vorbire?
Poimâine când ajung acasă o să pun eu niște cadre.

Nu am zis că obiectivul e slab. Am zis că focusul nu e unde trebuie și că lumina l-a dezavantajat clar.

Edited by Reactor2015, 04 June 2020 - 13:12.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Focusul e defapt pe ochiul fotografului reflectat in ochiul modelului, atat de bun este obiectivul si eidetecsanul!

Ramuran

Ramuran

Senior Member

View PostReactor2015, on 04 iunie 2020 - 12:59, said:

Tu vezi irisul în focus? Nu m-ar fi deranjat cu nimic să fie tot ochiul în focus.
Vrei să pun imaginea de la Canon despre care fac vorbire?

Nu am zis că obiectivul e slab. Am zis că focusul nu e unde trebuie și că lumina l-a dezavantajat clar.
Daca tie ti se pare neclar, e problema ta.
Componenta artistica e ceva relativ si subiectiv, mai putin relevant in cazul de fata.

Attached Files

Ramuran

Ramuran

Senior Member

Cel mai probabil se lasa dus in eroare de lipsa unui element esential care lasa impresia de claritate deosebita la ochi. Respectiv fotograful nu a lasat niste reflexii mai stridente in iris, care ar fi rezolvat usor problema de perceptie a claritatii la nivelul irisului.

Alaturat e un crop 50% dintr-o imagine de prezentare facuta pentru Canon, in care imaginea in ansamblu e super clara, dar ochii par neclari din cauza unei reflexii "mate".

Attached Files

Edited by althea, 05 June 2020 - 04:52.

TS030

TS030

Guru Member

View PostRamuran, on 04 iunie 2020 - 16:26, said:

In unele lucruri are oarecum dreptate, de exemplu pupila care este evident dilatata, dar importanta acestui fapt e minima. Poate fotograful chiar a vrut sa arate intreg studioul reflectat in pupila modelului Posted Image
Da, se puteau face diverse - alta lumina, machiaj, alt model si alta aranjare, alta prelucrare (!); dar s-ar fi departat de la scopul propus, adica sa arate ce poate obtine, in diverse conditii, orice fotograf cat de cat competent. Direct din aparat.

Personal nu sunt mare fan nici al ceea ce pe Pentaxforums e numit "the famous one-eye-in-focus look". Aici presupun ca tinta a fost evidentierea DoF-ului ingust, mai ales ca Pentax n-a mai produs de mult un 85mm f/1.4.

Ramuran

Ramuran

Senior Member

Nu e nici o problema cu pupila dilatata. Uite o comparatie cu Canon EF 85mm F1.4L IS USM, in lumina mai dura si cu pupila inchisa. Fara reflexiile alea stridente, e mai slab redat ochiul in cazul pozei cu Canon, desi planul de profunzime poate fi considerat in pozitie identica. Mie imi place mai mult imaginea cu obiectivul Pentax.
Cel mai probabil, fotograful de la Pentax a lasat reflexiile reduse ca sa nu fie prea mare contrastul fata de celalalt ochi.

Attached Files

TS030

TS030

Guru Member

Nu zic ca e o problema, ci ca este dilatata.

Ramuran

Ramuran

Senior Member

M-am exprimat gresit mai sus, dar pe cand am observat a expitat timpul in care se mai poate edita postul. Trbuia spus "planul de focus"/"campul de profunzime". Posted Image

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Ai zis ca tamron 28-75 f2.8 scoate mai bine, arata o poza cu 28-75 f2.8 ca sa vedem pe ce te bazezi. Altfel eu zic ca nu scoate.

TS030

TS030

Guru Member

Nu scoate mai bine ala nici la f/8, comparat cu f/1.4 la D FA*.

TS030

TS030

Guru Member

Poze:
http://www.ricoh-ima...specialgallery/

TS030

TS030

Guru Member

In the meanwhile...
https://pbs.twimg.co...&name=4096x4096
https://pbs.twimg.co...&name=4096x4096

Nu planuiesc sa cumpar obiectivul asta in urmatorii 2 ani. Nici nu trag portrete.
Mi-e insa teama sa nu comit un act necugetat... Posted Image

loock

loock

Unas

In fotografiile lui Ichiro Fujisato prezentate in special gallery pe siteul ricoh, la care ai pus link pe 23 iunie 2020, sunt 3 facute cu f2.8, a 12-a, a 13-a si a 20-a.

In a 20-a nu e foarte grav, dar in 12 si 13 bokehul e naspa la f 2.8.
E naspa si pt un zoom mediu, dar pt un prime scump de portret...

In rest, si la celelalte se observa o redare desaturata a fundalului blurat, o caracteristica nefericita prezenta si la FA 85 f1.4, deci un posibil motiv in plus pt o lipsa de interes catre noul obiectiv.
Poate e doar o impresie indusa de un complex de imprejurari, lipsa de culoare naturala si temperatura de culoare mica care desatureaza culorile reci prin filtrare substractiva, o coincidenta repetata intr-o serie care are aceste caracteristici unitare, si care poate nu sunt relevante pt alte cazuri, dar e oricum o chestiune de urmarit.

Cat despre urmatoarea postare, mai intai iti trebuie roscata...

Edited by loock, 25 June 2020 - 13:48.

Reactor2015

Reactor2015

ReMember

@loock, nu te văd bine. Dar suntem aici în caz că ai nevoie de suport :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate