Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Renuntati la Piraterie!

* - - - - 13 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca e o forma de pamflet dar asa mai englezesc, mai greu de ras :)

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
dar...
acum la mine merg un tv pe youtube, unul pe netflix, tel pe forum, alt tel cu toate cele deschise, calculatorul pe vpn.

Edited by arg, 22 March 2020 - 11:24.


#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003

 BloodRa, on 22 martie 2020 - 10:42, said:

Is mult mai mulți abonați netflix în românia decât torentisti. Si nu jocurile sunt cele mai mari fisiere transferate, ci filmele 4k, intr-o calitate bună au cam 50GB.
Si jocurile au ajuns la fel, un joc bun de Xbox are 60-70GB.

#40
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

 arg, on 22 martie 2020 - 11:21, said:

netflixul nu-ti da mai mult de 26..28mbs pentru 4k

Aha. Si 28 mbs pentru 6000 de secunde (1h40 min), cat inseamna?

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce n-a zis nimeni pe aici, e ca toate platformele alea de jocuri, majoritatea cel putin, nu au cache local/national, adica tot traficul e extern.
Pe cand daca iei "o distributie linux" de pe torrent sanse mari sunt (.. nu intru in detalii) sa faci doar trafic national pe care retelele noastre inca-l duc binisor, externul e problema.
Deci, da, topicul e o mare porcarie.
Cheers.

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,676
  • Înscris: 07.02.2003
Si externul merge foarte bine in retelele rezidentiale, in mod uzual se iau 800Mbit pe Moscova, Paris, Londra, Frankfurt etc... in USA e putin mai greu ca apare throttling-ul... ei nu mai sunt cu chestiuni civilizate gen neultralitatea netului samd.
Canalele externe au zeci de Gb/sec fiecare. Probleme pot apare la un moment dat pe noduri nu atata din viteza ci din numarul imens de pachete/sec care trebuie rutate. Dar se presupune ca acolo se pun scule profesionale capabile.

Edited by andreic, 22 March 2020 - 11:33.


#43
Bite

Bite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 11.08.2019
Da-l dracu de net. Daca cade, poti lua informatii de la radio.
Nu suntem atacati cu arme nucleare, nu e razboi, e doar un virus in fata caruia te poti apara stand in casa si respectand igiena corporala. Informatia de baza a fost transmisa, toti o stiu, multi nu o respecta. Se plimba pensionarii pe strase de zici ca ei sunt virusii.

#44
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

 Bite, on 22 martie 2020 - 11:44, said:

Da-l dracu de net. Daca cade, poti lua informatii de la radio.

Sa-mi explici si mie cum descarc modele CAD de la radio, ca sa continui sa lucrez.

#45
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 10.10.2011

 wargif, on 22 martie 2020 - 00:53, said:

O rugaminte pentru jucatorii cu computerele personale : pe perioada starii de urgenta, cat timp vom sta tot mai multi acasa,  ar fi de bun simt sa renuntati la descarcat  jocuri piratate  de pe torrente  .
De ce jocuri? Pentru ca sunt cele mai mari consumatoare de trafic din cauza dimensiunii lor de zeci de GB.
Fiindca cu cat descarca mai multi utilizatori  jocuri de zeci de GB  de pe torrente, cu atat internetul incetineste si cei care au cu adevarat nevoie - programatorii, freelancerii, jurnalistii, profesorii, dezvoltatorii IT, juristii, operatorii bancari,  managerii, operatorii telefonici, functionarii   nu pot lucra avand un internet cu viteza lenta.

Nu mai spun ca politia romana  are acum mana libera in perioada asta. In perioada starii de urgenta, politistii pot  sa faca razii, sa va perchezitioneze locuintele, sa va amendeze, chiar sa va confiste aparatura pentru ca descarcati materiale piratate si sa ramaneti fara computere si telefoane in perioada asta nasoala in care sunteti obligati sa ramaneti  incuiati in case.  
Macar pentru 30 de zile (sau cat o sa dureze criza asta)  sa incercam sa fim cu totii solidari cu lucratorii de acasa care sustin economia romaneasca.

Daca vreti neaparat sa jucati ceva, macar jucati-va  jocuri cumparate de pe platformele oficiale (Steam, uPlay, Battle.net, GOG, Rockstar, Epic Store, Origin) sau din magazinele de electronice ca emag/altex.
Unele companii foarte darnice chiar au inceput sa ofere jocuri gratuite temporar sau permanent ca sa stati in casa si sa nu aveti tentatia sa descarcati jocuri piratate.
Cu atat mai mult, ar fi de bun simt sa reduceti  timpul alocat pentru jocuri multiplayer ca Fortnite, Battlefield, Call of Duty, Overwatch, World of Warcraft, Destiny, GTA Online.  Si sa va axati doar pe jocuri single-player pe care sa le puteti juca si offline deconectandu-va de la internet, cum puteti juca jocurile  The Witcher pe GoG  offline fara conexiune la internet.  De asemenea, ar fi de bun simt sa limitati timpul petrecut pe Google Stadia si Geforce Now.  

Nu vrem sa ajungem in situatia ca furnizorii sa scada viteza de descarcare a fisierelor mai mari de 5-10 GB  de exemplu (incat ca si jucatorii care cumpara jocurile si le descarca de pe Steam  sa aiba de suferit) avand in vedere masurile luate de You Tube si Netflix care au decis sa scada calitatea filmelor.

vezi ca ti-ai luat report. politia nu are niciun drept sa vina sa iti faca "razii si perchezitii" pe perioada starii de urgenta.

#46
Bite

Bite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 11.08.2019

 Ann0nyym0us, on 22 martie 2020 - 11:52, said:


Sa-mi explici si mie cum descarc modele CAD de la radio, ca sa continui sa lucrez.
Dupa ce imi explici ce mai faci cu modelele alea daca economia se sparge in bucati.

#47
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 10.10.2011

 andreic, on 22 martie 2020 - 11:31, said:

Si externul merge foarte bine in retelele rezidentiale, in mod uzual se iau 800Mbit pe Moscova, Paris, Londra, Frankfurt etc... in USA e putin mai greu ca apare throttling-ul... ei nu mai sunt cu chestiuni civilizate gen neultralitatea netului samd.
Canalele externe au zeci de Gb/sec fiecare. Probleme pot apare la un moment dat pe noduri nu atata din viteza ci din numarul imens de pachete/sec care trebuie rutate. Dar se presupune ca acolo se pun scule profesionale capabile.

cauta sa vezi DECIX sa vezi cam ce capacitate au aia:D

#48
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

 Bite, on 22 martie 2020 - 12:00, said:

Dupa ce imi explici ce mai faci cu modelele alea daca economia se sparge in bucati.

Momentan economia merge. Proiectul se întinde pe 3 ani, si nu tine de economia României. Eu nu primesc bani daca stau degeaba. Deci? Momentan am de lucru. Daca nu mai am internet, cum obtin ce am nevoie de la radio?

#49
wargif

wargif

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 13.03.2020
Daca ziceti ca topicul e o mare porcarie, de ce You Tube si Netflix au anuntat ca vor sa limiteze calitatea filmelor?


Oricum, vedem in cateva saptamani ce si cum.
Mi-e ca furnizorii o sa limiteze  viteza de descarcare.

#50
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

 wargif, on 22 martie 2020 - 00:53, said:

Fiindca cu cat descarca mai multi utilizatori  jocuri de zeci de GB  de pe torrente, cu atat internetul incetineste si cei care au cu adevarat nevoie - programatorii, freelancerii, jurnalistii, profesorii, dezvoltatorii IT, juristii, operatorii bancari,  managerii, operatorii telefonici, functionarii   nu pot lucra avand un internet cu viteza lenta.
Cand erau la birou, aia care lucreaza acum de acasa, nu foloseau internetul?
Hai sa gandim putin.
Netflix reduce din bitrate, ca sa faca fata celor care "lucreaza" de acasa. Ei iau in calcul serverele lor, nu la conexiunea ta de acasa.

Edited by trandafirdoru, 22 March 2020 - 12:23.


#51
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 arg, on 22 martie 2020 - 11:21, said:


netflixul nu-ti da mai mult de 26..28mbs pentru 4k

aia 50GB i-ai luat de pe torrenti.
De torente e și vorba în topic 🤣

Altfel înmulțește viteza de trafic cu cele 10000 de secunde ale unui film și vezi ce obții. Nu o fi 50, dar ai o comprimare mult mai mare și sunetul e cel mult dd.

#52
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Netflixul da maxim 15megabiti, nici vorba de mai mult.

#53
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,168
  • Înscris: 19.01.2008

 ElcapoMafia, on 22 martie 2020 - 09:52, said:

Eu nu joc, ma uit la filme, se pune?

Doar daca sunt piratate se pune. :D

#54
Bite

Bite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 11.08.2019

 Ann0nyym0us, on 22 martie 2020 - 12:10, said:

Momentan economia merge. Proiectul se întinde pe 3 ani, si nu tine de economia României. Eu nu primesc bani daca stau degeaba. Deci? Momentan am de lucru. Daca nu mai am internet, cum obtin ce am nevoie de la radio?
Lucrezi noaptea, cand traficul scade. Si daca nici noaptea nu se poate, faci ce fac foarte multi in aceste zile: altceva!
Tara arde si baba se piaptana.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate