Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Visul - bug sau feature?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

Poll: Visul - bug sau feature? (23 member(s) have cast votes)

Bug sau feature?

  1. Bug - nu-mi folosește la nimic (8 votes [34.78%])

    Percentage of vote: 34.78%

  2. Feature - explicați (15 votes [65.22%])

    Percentage of vote: 65.22%

Vote Guests cannot vote

#1
Mascatu

Mascatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2005
Alaltăieri noapte am avut 4 vise. Patru! :w00t: dintre care mi-am adus aminte doar două a doua zi, și acum nu mai știu niciunul, deși ieri dimineață eram tare șocat. Oricum, ceea ce știu sigur despre toate este că reprezentau povești bine închegate, cu destul de multă logică (atât cât poate avea un vis logică) și aveau foarte mare legătură cu întâmplările petrecute în viața mea în ultimele zile. Evident, după fiecare dintre cele 4 m-am trezit speriat și cu pulsul 120.

Întrebarea pe care mi-o pun nu are legătură cu ce anume duce la vis, care sunt factorii declanșatori, sau dacă ceea ce visăm are vreo noimă, vreun caracter de premoniție sau alte tâmpenii. Întrebarea pe care mi-o pun: este visul un bug sau un feature în alcătuirea corpului uman?

Suntem obișnuiți de mici să ni se arunce în față sloganul că natura e perfectă, că tot ce face parte din natură are un anumit scop, că omul e o ființă genială prin complexitatea ei - dar stau și mă gândesc dacă nu cumva visul e o scăpare a unui "programator divin" prost care a lucrat în subordinea lui Dumnezeu (sau a naturii, pentru atei) la programul HUMAN :D Hehe, am ajuns la exprimări plastice dar nu aș vrea să pierdem din vedere esențialul.

Așadar: care e scopul visului? Are el vreun rol serios în viața noastră? Și dacă da, care?

#2
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

View PostMascatu, on Mar 16 2006, 17:25, said:

Alaltăieri noapte am avut 4 vise. Patru! :w00t: dintre care mi-am adus aminte doar două a doua zi, și acum nu mai știu niciunul, deși ieri dimineață eram tare șocat. Oricum, ceea ce știu sigur despre toate este că reprezentau povești bine închegate, cu destul de multă logică (atât cât poate avea un vis logică) și aveau foarte mare legătură cu întâmplările petrecute în viața mea în ultimele zile. Evident, după fiecare dintre cele 4 m-am trezit speriat și cu pulsul 120.

Întrebarea pe care mi-o pun nu are legătură cu ce anume duce la vis, care sunt factorii declanșatori, sau dacă ceea ce visăm are vreo noimă, vreun caracter de premoniție sau alte tâmpenii. Întrebarea pe care mi-o pun: este visul un bug sau un feature în alcătuirea corpului uman?

Suntem obișnuiți de mici să ni se arunce în față sloganul că natura e perfectă, că tot ce face parte din natură are un anumit scop, că omul e o ființă genială prin complexitatea ei - dar stau și mă gândesc dacă nu cumva visul e o scăpare a unui "programator divin" prost care a lucrat în subordinea lui Dumnezeu (sau a naturii, pentru atei) la programul HUMAN :D Hehe, am ajuns la exprimări plastice dar nu aș vrea să pierdem din vedere esențialul.

Așadar: care e scopul visului? Are el vreun rol serios în viața noastră? Și dacă da, care?

feature... visele sunt ca fasolea. tre sa le alegi inainte sa le folosesti in mancare. daca stii sa faci asta iese o mancare de te lingi pe dejte. si cand zic sa le alegi nu ma gandesc sa le alegi pe alea care-ti convin ( sau in extrema cealalta "am visat o pisica neagra" stai sa vezi ce nenorociri mi se intampla ) ci pe cele cu substanta in ele. heh ...dar nu e usor.

#3
Mascatu

Mascatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2005
De ce nu pot vota în poll?  :huh:

#4
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Am votat feature.
Visurile reprezinta tendinta creierului in timp ce dormim de a rezolva probleme de peste zi.
Am patit si eu odata ceva ce "m-a tampit".
Eram in vacanta de vara si prietena mea de atunci era plecata acasa la ea, la Suceava.
M-am certat cu ea inainte sa plece si gandul la ea nu imi dadea pace timp de vreo 2-3 saptamani, nu mai stiu exact.Intr-o noapte visez ca ea venise acasa(avea un apartament in cartier cu mine) + avea si un alt prieten.
A 2-a zi merg pana la un market si vad geamul la apartamentul ei deskis.Intru pe net,ce sa vad, ea era online(avea conexiune la internet doar la apartamentu din cartier cu mine).Intru pe ea, zic salut si ii mai zic ca am visat ca s-a intors acasa.Ea imi zice ceva de genu: Nu am nevoie sa iti dau tie explicatii si prietenului meu nu-i place sa vorbesc cu fostii.
Pur si simplu am ramas "tampit" (nu de spusele ei ca de acum ea nu mai conta pentru mine nimic) cand am vazut cum s-au intamplat lucrurile.
Poate ca in viata de zi cu zi creierul nostru stocheaza sute de informatii pe care nici nu le sesizam pe moment si peste un timp ne trezim cu alte mentalitati.

poate ar trebui sa luam si poze din vise  :photo: , ca sa tinem minte mai bine multe din ele.
de ce uitam visele ? (nu toate)

#5
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
In timpul somnului se descarca energiile instinctuale, mai ales cele reprimate. E o forma de defulare de care avem cu totii nevoie...o supapa de siguranta care contribuie la pastrarea echilibrului psihic. Freud zicea ca simbolistica visului reprezinta de fapt o forma deghizata a dorintelor si pulsiunilor reprimate in inconstient. Alti autori considera ca visul reprezinta de fapt o forma de continuitate a gandirii din starea de veghe si o expresie a starilor afective ale persoanei. In acelasi timp visul poate reprezenta si o forma de adaptare imagistica, exprimand intr-o anumita forma legaturile afective trecut-viitor. Pe de alta parte, visul poate fi privit si din perspectiva ideii de compensare: punerea in acord a unor elemente din experienta personala care in mod obisnuit sau rational sunt aparent antitetice. Tot psihanaliza sustinea ca visul reprezinta o forma de patrundere in sfera inconstientului, accesarea unor amintiri altfel uitate. Analiza viselor bolnavilor de nevroza de exemplu a condus in multe cazuri la solutionarea problemelor, prin intemediul decodarii simbolisticii.
Uneori pot fi controlate prin autosugestie sau sugestie exterioara (impactul unui film, al unei povesti, chestii de genul asta).

#6
Viezure-1000

Viezure-1000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 02.02.2006
Sunt de acord cu v3lsatis. In general, daca ti-e teama de ceva, sunt sanse sa visezi exact lucrul de care ti-e teama. Eu de exemplu ma feresc de inaltimi, dar cind eram mic visam ca cad de undeva de sus destul de des. Pina am invatat sa zbor : )). Ideea e ca dupa un vis din asta iti faci mai usor curaj si te poti apuca de parasutism, de exemplu. Angoasele care te chinuiau s-au descarcat, partial sau total, in timpul visului si nu mai reprezinta o frina. Intr-un fel, visul e un feature cu functie de bug : )).

#7
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
din puctul de vedere infectil (infecto-imbecil) din care e pusa problema, raspunsul e BUG. Visele n-ar terbui sa existe, atata timp cat somnul (optim) este odihna totala. Un Sfant vorbeste despre asta.
La fel intrebam si "ce e vantul lasat de un cal? Bug sau feature?" Pai e embarasant; dar daca stai sa-l mirosi iti zice ce probleme intestinale are baiatu', si daca lasa prea des, zici ca are gaze, ba zici si ce a mancat si numarul de bacterii din intestin. Deci marea parte a problemelor sunt neglijabile. Dar daca vrei sa calculezi dieta optima, stai si mirosi pana cazi jos.

Edited by CataPro, 18 March 2006 - 18:41.


#8
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostCataPro, on Mar 18 2006, 18:39, said:

din puctul de vedere infectil (infecto-imbecil) din care e pusa problema, raspunsul e BUG. Visele n-ar terbui sa existe, atata timp cat somnul (optim) este odihna totala. Un Sfant vorbeste despre asta.
La fel intrebam si "ce e vantul lasat de un cal? Bug sau feature?" Pai e embarasant; dar daca stai sa-l mirosi iti zice ce probleme intestinale are baiatu', si daca lasa prea des, zici ca are gaze, ba zici si ce a mancat si numarul de bacterii din intestin. Deci marea parte a problemelor sunt neglijabile. Dar daca vrei sa calculezi dieta optima, stai si mirosi pana cazi jos.

S-a descoperit ca un somn cu vise este mai odihnitor decat unul fara vise care are o durata dubla.

#9
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
nu vad cum, atata timp cat ai fost tie insuti martor. Cum calculeaza astia odihna?!
Oricum, problema e ca n-ar trebui sa existe... atata stiu. Leave me alone.  :lol:

#10
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostCataPro, on Mar 18 2006, 19:03, said:

nu vad cum, atata timp cat ai fost tie insuti martor. Cum calculeaza astia odihna?!
Oricum, problema e ca n-ar trebui sa existe... atata stiu. Leave me alone.  :lol:

:lol:
Pai hai sa vedem ce inteleg ei prin odihna?

(Daca vrei mai multe informatii interesante Popovici: "visul "- explica foarte frumos atat fiziologia cat si aspectele psihologice; si alta carte interesanta "vis si cognitie" de J Montangero- ca sa intelegi de ce nu este un bug  :P )

#11
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
well, he's wrong.
Eu am incredere in sfinti.

#12
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
explicatie: de ce am zis ca eu cred ce zic sfintii?
Este asta un semn ca eu trec peste propria judecata, cand o am? Nu.

... Pentru ca, in problema asta, visul este inselator; visul este pus contra vietii. Este o alegere crunta: alegi ori visul, ori viata. Daca alegi visul, EL o sa te odihneasca, si in somn, si cand esti treaz, adica amortit, ba incepi sa scrii carti despre el si sa joci la loto, cu alte cuvinte alergi dupa vis, nu dupa viata. E o tampenie.

Daca esti Sfant, este normal ca viata sa fie/fost primul plan, viata curata. De aceea am zis. Este o viziune mai inalta.

#13
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostCataPro, on Mar 20 2006, 01:55, said:

...cu alte cuvinte alergi dupa vis, nu dupa viata. E o tampenie.
Si cum ne dam seama daca viata de apoi este vis sau viata? Hmm :scratchchin:, pai... avem incredere in sfinti. :lol:

#14
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005
hello? visul e acela care il visezi noaptea sau orice plasmuire care e rupta din realitate. Nu e o linie clara... se invata din experienta, durere, renuntare la placere. De aia cine sta la carcera nu mai stie pe ce lume e (uita experienta), cine traieste in puf iar nu mai stie ce-i aia viata (placere prea multa si/sau lipsa durerii)...
for more questions please ask your oncologist (is that a human doc btw)

... cu alte cuvinte atitudinea sanatoasa e sa fugi de vise. Bineinteles, se excepta cazurile de tulburari majore... bla bla bla traaa lala la la (that's Boney M, dude)

#15
Mascatu

Mascatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2005

View PostCataPro, on Mar 18 2006, 18:39, said:

din puctul de vedere infectil (infecto-imbecil) din care e pusa problema, raspunsul e BUG. Visele n-ar terbui sa existe, atata timp cat somnul (optim) este odihna totala. Un Sfant vorbeste despre asta.
La fel intrebam si "ce e vantul lasat de un cal? Bug sau feature?" Pai e embarasant; dar daca stai sa-l mirosi iti zice ce probleme intestinale are baiatu', si daca lasa prea des, zici ca are gaze, ba zici si ce a mancat si numarul de bacterii din intestin. Deci marea parte a problemelor sunt neglijabile. Dar daca vrei sa calculezi dieta optima, stai si mirosi pana cazi jos.
Punctul tău de vedere este, IMO, mai infectil decât al meu :D. Să explic de ce.

Tu compari visul cu o bășină. Păi bășina e clar feature - are un scop explicabil anatomic, medical, științific. Vreau să aud și eu scopul ăla al visului - explicat științific. Să mă conving că e feature.

#16
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostCataPro, on Mar 20 2006, 12:24, said:

View Postbonobo, on Mar 20 2006, 02:02, said:

Si cum ne dam seama daca viata de apoi este vis sau viata?
visul e acela care il visezi noaptea sau orice plasmuire care e rupta din realitate.
... cu alte cuvinte atitudinea sanatoasa e sa fugi de vise.
zbang! ...am fugit. :wave:

#17
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 09.04.2005

View Postbonobo, on Mar 20 2006, 16:32, said:

visul e acela care il visezi noaptea sau orice plasmuire care e rupta din realitate.
... cu alte cuvinte atitudinea sanatoasa e sa fugi de vise.
zbang! ...am fugit. :wave:
:lol:
de! DE!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate