Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

sunt depresiv?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
grosu_andrei_dumitru

grosu_andrei_dumitru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.12.2019
Am cateva simptome pe care o sa le enumar: nu mai am chef de viata, nu ies din casa, nu am pentru ce sa ies, nu am prieteni, nu am un loc de munca, nu am familie, nu am niciun scop si nici vointa.
Nu am nici chef sa deschid acest topic, vreau doar sa fiu diagnosticat si trimis la tratament, pe care evident ca nu o sa-l urmez fiindca depresia nu e o boala in mintea romanului neaos, e doar o lene, o putoare care nu vrea.
Are cineva un numar valabil de la linia de sinucigasi care sa fie valabil?
pentru eventuale intrebari:
33 de ani
ultima relatie acum 9 luni
ultimul job acum 3 luni

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 25.10.2007
Daca este adevarat ce spui atunci este intr-adevar depresie. Depresia este o boala, nu este un moft sau plictiseala.. Prima data mergi la psiholog care va evalua gravitatea depresiei si daca va considera necesar te va trimite si la psihiatru sa iti prescrie un tratament medicamentos pe care sa il faci in paralel cu psihoterapia.

#3
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Romanii in general nu prea sunt oameni care sa iti sara in ajutor, dimpotriva daca te gasesc la pamant dpdv emotional, iti mai trag si ei o bucata: ca de ce ? ca e clar vina ta, ca esti praf si mai bine mori. Nu exista empatie sau dragoste adevarata pe aceste meleaguri, imediat vine cineva si se baga in relatia ta, in viata ta chiar si buna de ar fi fost si iti spune cat de naspa sunt partenerul (daca exista), prietenii (daca exista), tu, ca ar trebui sa te desparti de persoanele cu care te intelegi cat de cat, ar trebui sa renunti la visul tau, ca nu ai nicio sansa, ca esti urat, ca nu ai viata sociala.
Nimeni nu e perfect, romanii reusesc cel mai bine sa iti aminteasca asta.
Ce am observat este ca ROMANII sunt EXTREM de pretentiosi cu celelalte persoane dar nu sunt pretentiosi deloc cu ei, mai mult , nici nu pot sa isi dea seama ca nu pot avea pretentiile acelea intrucat nu ofera atat de mult  de fapt cei mai multi nu ofera mai nimic, doar cer, si cer in prostie ca un neam prost si sarac care are o foame de lup. Astfel de persoane care te critica continuu si cer continuu fara sa ofere nimic altceva in schimb, trebuie evitate extrem de bine pentru a avea o viata echilibrata emotional.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,403
  • Înscris: 11.08.2003
Cum reusesti sa te intretii?

#5
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
probabil vrei să iei o pensiune de handicap.

#6
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Depresia nu este o lene, ci este o boală, cauzată de un dezechilibru chimic în creier. Ea este tratabilă cu terapie (dacă este o formă ușoară) sau și cu medicație ( dacă sezechilibrul este mai grav).
Pentru ca cineva să te diagnosticheze nu sunt suficiente informațiile pe care le-ai furnizat. Putem doar să ne dăm cu părerea (ar putea fi vorba de depresie), nu știu cât te ajută.
Poți suna la depreHub 0800 0800 20 - linia specială pentru cei cu depresie sau anxietate.


#7
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020
Poti sa incerci mai intai sa iti gasesti un loc de munca si dupa ce ai un salariu lunar sa iti gasesti pe cineva. De casa se pare ca nu ai nevoie, Daca tot asa te simti si dupa ce ai un loc de munca si pe cineva langa tine atunci apelezi la ajutor de specialitate dar sigur nu o sa mai ai nevoie.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,484
  • Înscris: 01.12.2001
De ce?
De ce nu ai job?
De ce nu ai familie?
De ce nu ai prieteni?



#9
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 21.06.2011

View Postgrosu_andrei_dumitru, on 12 februarie 2020 - 00:51, said:

Are cineva un numar valabil de la linia de sinucigasi care sa fie valabil?

,,Pentru consiliere în situaţii de criză suicidară ne puteţi contacta între 19:00 – 07:00 la numărul de telefon 0800 801 200 (apelabil gratuit la nivel naţional din orice reţea) sau prin email la [email protected]"

https://www.antisuicid.com/contact/

#10
bibi2014

bibi2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 24.05.2014
Daca omul e depresiv nu are rost sa-l intrebam de ce nu are job, prietena/prieteni si asa mai departe. Tocmai pentru ca e depresiv, de aia. Asta daca chiar sufera de depresie.

Cel mai bun sfat este sa cauti un medic, sa te diagnosticheaze si sa iti dea tratamentul potrivit. Uneori, in cazuri de astea, doar medicamentele ajuta.

#11
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Daca mai ai vointa si nu e prea tarziu,cauta sa iesi de pe acea usa.Schimba cit mai mult,mediul,orasul,tara,cit mai mult poti,nu ai timp sa investighezi prea mult,depresia inainteaza si la un moment dat va fi prea tarziu.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
E valabila si "viciversa": fiindca nu le are, a devenit depresiv.  Si acelea, si le putea rezolva inainte de adeveni. Singur. Dar daca a devenit, nu se mai poate ajuta singur, decat daca, eventual le incearca: loc de munca, anturaj, distractie,....

Edited by myshyk, 12 February 2020 - 09:06.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,094
  • Înscris: 18.12.2007
Inainte de a face ceva fara intoarcere mergi si fa-ti niste analize de sange. Lipsa de vitamine si minerale poate sa duca la stari nu tocmai fericite care se pot accentua mult (prea mult) pe fondul altor probleme.
Apeleaza si la cei pe care ti i-a indicat colegul Sabinatu.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,070
  • Înscris: 25.06.2007
@initiator
Mergi la medicul de familiei sa-ti faca testele BDI sau DEPS (astea-s cele mai utilizate) si daca se constata o depresie usoara poate initia tratamentul corespunzator, daca depresia e medie sau grava te trimite la psihiatru.

View PostArgv, on 12 februarie 2020 - 06:19, said:

Daca este adevarat ce spui atunci este intr-adevar depresie.
Esti medic sau cum l-ai diagnosticat atat de rapid, fara sa-i faci nicio testare?
De fapt nici medicul nu arunca asa cu diagnosticele fara sa respecte protocoalele.

#15
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Incepe sa faci ceva sa-ti placa, incet  va deveni pasiune si vei uita de starea asta, esti ,tinar ,deci puternic, destept si frumos.........medicii iti vor face abonament pe termen lung..... 1-0 pentru ei. pleaca oriunde ca sa ai de unde sa te intorci indiferent de distanta.

#16
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YTOrC7433HE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
grosu_andrei_dumitru

grosu_andrei_dumitru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.12.2019

View Posterror2006, on 12 februarie 2020 - 09:44, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YTOrC7433HE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
nu-mi caut iubita pe internet. de fapt, nu-mi caut deloc

View PostSabinatu, on 12 februarie 2020 - 08:07, said:

,,Pentru consiliere în situaţii de criză suicidară ne puteţi contacta între 19:00 – 07:00 la numărul de telefon 0800 801 200 (apelabil gratuit la nivel naţional din orice reţea) sau prin email la [email protected]"

https://www.antisuicid.com/contact/
nu sunt sinucigas, sunt prea las pentru asta
doar vreau sa vorbesc cu cineva

View Postsilesax, on 12 februarie 2020 - 06:57, said:

probabil vrei să iei o pensiune de handicap.
nu vreau nicio pensie, am alergie la statul roman

View Postsorin147, on 12 februarie 2020 - 06:38, said:

Cum reusesti sa te intretii?
cu bani pusi deoparte pentru zile negre

View Postavnero, on 12 februarie 2020 - 07:38, said:

Poti sa incerci mai intai sa iti gasesti un loc de munca si dupa ce ai un salariu lunar sa iti gasesti pe cineva. De casa se pare ca nu ai nevoie, Daca tot asa te simti si dupa ce ai un loc de munca si pe cineva langa tine atunci apelezi la ajutor de specialitate dar sigur nu o sa mai ai nevoie.
nu mai sunt motivat sa lucrez, stabilesc interviuri la care sa merg si la care nu mai merg sau merg la interviuri si apoi nu mai raspund la telefon cand ma suna. am si lucrat doar o zi, bine, acolo nici nu mi-a placut
de partenera nu poate fi vorba, simt ca nu fac fata unei relatii normale

View PostEllaenn, on 12 februarie 2020 - 09:02, said:

Daca mai ai vointa si nu e prea tarziu,cauta sa iesi de pe acea usa.Schimba cit mai mult,mediul,orasul,tara,cit mai mult poti,nu ai timp sa investighezi prea mult,depresia inainteaza si la un moment dat va fi prea tarziu.
asta simt nevoia sa fac, sa plec cat mai departe
caut diverse oportunitati si nu le gasesc, ma descurajez si intru intr-o stare depresiva, apoi cand imi revine vointa iar caut si tot asa

View Postdorin_2k, on 12 februarie 2020 - 07:58, said:

De ce?
De ce nu ai job?
De ce nu ai familie?
De ce nu ai prieteni?
nu lucrez din lipsa de motivatie si oportunitati
am rude, familie, dar am o relatie precara spre inexistenta cu ei
prietenii au disparut fiindca nu am dat importanta relatiei mele cu ei
imi dau seama ca am gresit neacordand importanta familiei si prietenilor si acum nu stiu de unde sa incep ca sa repar/contruiesc. nici felul meu de a fi nu ma lasa sa fac ceva util in sensul asta

#18
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.08.2019
MI-ai adus aminte de clipul acesta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VuwtOxCWjcE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Una peste alta cred ca cel mai bine ar fii sa mergi la un Psihiatru. El te evalueaza si iti va spune si ce tip de depresie ai ( mai usoara, mai severea ) si tot el iti va da si medicamentul potrivit. Acum va depinde doar de tine sa iei tratamentul ... "vreau doar sa fiu diagnosticat si trimis la tratament, pe care evident ca nu o sa-l urmez fiindca depresia nu e o boala in mintea romanului neaos, e doar o lene, o putoare care nu vrea."  .Nu stiu ce treaba ai cu romanul "neaos"...tu iti vezi de ale tale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate