Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

sunt depresiv?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
40 răspunsuri în acest subiect

#19
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.245
  • Înscris: 01.11.2019
Eram cam la nivelul tau,am ales rapid iesiri pe jos in natura,padure.Apoi pe parcurs am gasit si cauza,chiar daca nu speram sa o gasesc.Divortez,si doar de cind am luat decizia ma simt ca nou...Ca si functionare,la mine niste lucruri ce nu puteam rezolva,adica relatia cu femeia,au ros din mine si am ajuns depresiv.Iti trebuie CEVA care sa iti dea din nou dorinta de viata,o motivatie puternica,un ciine,un parinte in virsta,etc....Acel ceva sau cineva prin existenta sa sa fie mai puternic decit tunelul depresiv ce te trage in el...

#20
grosu_andrei_dumitru

grosu_andrei_dumitru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 03.12.2019

 Jemapel, on 12 februarie 2020 - 11:20, said:

MI-ai adus aminte de clipul acesta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VuwtOxCWjcE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
e bun sketchul, dar mie nu-mi aduce satisfactie munca fizica, am facut-o, stiu cum este, nu mai vreau, nu este ce am eu nevoie, dupa ce ma obisnuiesc cu ea si pun capul pe perna imi vin in minte problemele emotionale nerezolvate

 Jemapel, on 12 februarie 2020 - 11:20, said:

Una peste alta cred ca cel mai bine ar fii sa mergi la un Psihiatru.
am cateva motive pentru care nu o sa merg la psihiatru: nu sunt asigurat, am o forma usoara de depresie(chiar daca am o lipsa acuta de vointa de a face orice) si stigmatul celor din jur
un amanunt, am date mesaje pe facebook mai multor rezidenti de la un spital de psihiatrie in incercarea de a stabili o conversatie care sa ma ajute. am primit doar block

#21
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.475
  • Înscris: 10.02.2020
Initiator, multi sunt in situatia ta si numai cu vointa poti sa iesi din starea in care esti. Daca nu le poti face pe toate deodata, ia-le pe rand dar trebuie sa incepi cu a avea un loc de munca unde sa socializezi cu ceilalti. Dupa aia vin si celelalte care iti lipsesc acum. La 33 de ani sa bati la usile doctorilor psihologi sau psihiatrii cand esti si tanar si sanatos fizic este ca si cum ti s-a terminat toata viata si nu mai astepti nimic.

#22
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 536
  • Înscris: 05.08.2019

 grosu_andrei_dumitru, on 12 februarie 2020 - 11:37, said:

e bun sketchul, dar mie nu-mi aduce satisfactie munca fizica, am facut-o, stiu cum este, nu mai vreau, nu este ce am eu nevoie, dupa ce ma obisnuiesc cu ea si pun capul pe perna imi vin in minte problemele emotionale nerezolvate


am cateva motive pentru care nu o sa merg la psihiatru: nu sunt asigurat, am o forma usoara de depresie(chiar daca am o lipsa acuta de vointa de a face orice) si stigmatul celor din jur
un amanunt, am date mesaje pe facebook mai multor rezidenti de la un spital de psihiatrie in incercarea de a stabili o conversatie care sa ma ajute. am primit doar block

Platesti retroactiv pe 3 luni sau 6 ( nu mai stiu exact cum este acum ), si devii asigurat. O sedinta la Psihiatrie este in general 100 de lei + medicamentele care nu sunt neeaprat chiar atat de scumpe pentru cei cu depresie.

#23
grosu_andrei_dumitru

grosu_andrei_dumitru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 03.12.2019

 Jemapel, on 12 februarie 2020 - 13:34, said:


Platesti retroactiv pe 3 luni sau 6 ( nu mai stiu exact cum este acum ), si devii asigurat. O sedinta la Psihiatrie este in general 100 de lei + medicamentele care nu sunt neeaprat chiar atat de scumpe pentru cei cu depresie.
ok, m-au luat degetele pe dinainte cand am scris ca vreau la psihiatru, bausem si ceva inainte
acum ca m-am trezit din betie realizez ca nu vreau medicamente
nu ma faultez singur mergand la psihiatru, in Romania societatea e vicioasa si proasta, abia asteapta sa-ti puna etichete

#24
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 47.162
  • Înscris: 15.10.2009
io zic să încerci cu munca, munca te eliberează! :)

Editat de silesax, 12 februarie 2020 - 14:08.


#25
grosu_andrei_dumitru

grosu_andrei_dumitru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 03.12.2019

 silesax, on 12 februarie 2020 - 14:08, said:

io zic să încerci cu munca, munca te eliberează! Posted Image
nu munca elibereaza, ci o ocupatie
o munca "proasta" nu te elibereaza din nimic
daca-ti mai dai si seama ca faci o munca care nu te implineste nu faci decat sa-ti agravezi starea
si asa apar angajatii care sunt scarbiti in colectiv sau cu clientii (in momentul asta ma incadrez perfect aici)

 avnero, on 12 februarie 2020 - 11:42, said:

Initiator, multi sunt in situatia ta si numai cu vointa poti sa iesi din starea in care esti. Daca nu le poti face pe toate deodata, ia-le pe rand dar trebuie sa incepi cu a avea un loc de munca unde sa socializezi cu ceilalti. Dupa aia vin si celelalte care iti lipsesc acum. La 33 de ani sa bati la usile doctorilor psihologi sau psihiatrii cand esti si tanar si sanatos fizic este ca si cum ti s-a terminat toata viata si nu mai astepti nimic.
ai dreptate

 Ellaenn, on 12 februarie 2020 - 11:31, said:

Acel ceva sau cineva prin existenta sa sa fie mai puternic decit tunelul depresiv ce te trage in el...
tot caut acel ceva care sa-mi aduca bucuria de a trai, dar nu-l gasesc

#26
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 536
  • Înscris: 05.08.2019

 grosu_andrei_dumitru, on 12 februarie 2020 - 14:01, said:

ok, m-au luat degetele pe dinainte cand am scris ca vreau la psihiatru, bausem si ceva inainte
acum ca m-am trezit din betie realizez ca nu vreau medicamente
nu ma faultez singur mergand la psihiatru, in Romania societatea e vicioasa si proasta, abia asteapta sa-ti puna etichete

"Cumetre"...eu am fost la psihiatru dupa un eveniment tragic si nu a stiut nici dracu. Nu te inteleg. Cine te eticheteaza ? Am impresia ca iti pasa prea mult de ce cred altii ( care nu trebuie sa stie ca te duci la doctor ). Ce mentalitate e asta... Auzi..pune lumea etichete.

Tu fa ce e bine pentru tine lasa-i dr*****i pe altii.

Editat de Jemapel, 12 februarie 2020 - 14:20.


#27
grosu_andrei_dumitru

grosu_andrei_dumitru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 03.12.2019

 Jemapel, on 12 februarie 2020 - 14:20, said:

"Cumetre"...eu am fost la psihiatru dupa un eveniment tragic si nu a stiut nici dracu. Nu te inteleg. Cine te eticheteaza ? Am impresia ca iti pasa prea mult de ce cred altii ( care nu trebuie sa stie ca te duci la doctor ). Ce mentalitate e asta... Auzi..pune lumea etichete.

Tu fa ce e bine pentru tine lasa-i dr*****i pe altii.
pai, e important sa mimez normalitatea pentru a obtine un job
eu sunt o persoana introvertita, dar la toate testele psihologice mint ca sa-mi iasa scor de extrovert. cel putin la cele de la medicina muncii asa mi-au iesit. stiu ca nu-s cele mai concludente teste

in mare stiu ce am, sunt in stare sa ma analizez la un nivel oarecare, simptome de depresie, anxietate peste masura si o furie uneori necontrolata
toate astea combinate ma fac sa nu vreau sa iau decizii mari in viata mea, fiindca stiu ca daca nu-mi ies planurile sigur ajung caz de internare
poate ca trebuie sa incep cu pasi mici, nu cu decizii radicale. asta chiar nu stiu

#28
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 536
  • Înscris: 05.08.2019
Fratica. Te rog viziteaza un psihiatru. Nu gasesti rezolvarea pe softpedia.

#29
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.245
  • Înscris: 01.11.2019
nu te regasesti,nu iti gasesti locul in ce te inconjoara......incearca CEVA care sa iti dea autonomie,chiar o sapa si un arac de rosie iti pot da o speranta....

#30
grosu_andrei_dumitru

grosu_andrei_dumitru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 03.12.2019

 Jemapel, on 12 februarie 2020 - 14:44, said:

Fratica. Te rog viziteaza un psihiatru. Nu gasesti rezolvarea pe softpedia.
trebuie sa scot psihiatru din ecuatie. nu-mi foloseste la nimic deocamdata
forum softpedia ma ajuta, mai ales ca nu am prieteni, un cerc de oameni (in teorie se spune prieteni, Aaron T. Beck specifica si un nr de persoane) cu care sa discuti te ajuta sa-ti risipesti anxietatea si depresia si sa te pui in acord cu normele sociale

#31
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004

 dorin_2k, on 12 februarie 2020 - 07:58, said:

De ce?
De ce nu ai job?
De ce nu ai familie?
De ce nu ai prieteni?


     Pentru ca te vand rand pe rand.
     Prietenii iti sunt prieteni cat timp ai cașcaval pe tine.
     Nevasta se duce dupa unu cu mai mulți bani.
     Familia o vezi doar de revelion daca nu se duc sa petreacă în alta parte.

#32
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.475
  • Înscris: 10.02.2020
Initiator, tu esti perfect normal si problema ta este ca nu te poti angaja undeva sa iti placa si ce lucrezi si ce colegi ai. E normal cum gandesti ca un loc de munca unde astepti sa se faca ora de plecat acasa sa te deprime. Trebuie sa iti gasesti un loc de munca in care sa intri in contact cu alti oameni sau sa fie un colectiv mai mare. Chiar daca gasesti un loc de munca asa si platit mai prost ai avantajul socializarii cu ceilalti si sa deveniti si prieteni de iesit in oras dupa program cu colege sau prietenele colegelor. Incearca si alte locuri de munca unde sunt colective mari.
Daca intri la 33 de ani pe usa doctorilor psihologi nu mai termini cu ei nici la 40 de ani si atunci e cam tarziu sa o mai iei de la capat cum poti sa o faci acum la 33 de ani.

#33
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

 bibi2014, on 12 februarie 2020 - 08:57, said:

Daca omul e depresiv nu are rost sa-l intrebam de ce nu are job, prietena/prieteni si asa mai departe. Tocmai pentru ca e depresiv, de aia. Asta daca chiar sufera de depresie.

Cel mai bun sfat este sa cauti un medic, sa te diagnosticheaze si sa iti dea tratamentul potrivit. Uneori, in cazuri de astea, doar medicamentele ajuta.
Mai, mai ... Omul depresiv trebuie sa-si puna acele intrebari si sa caute pana gaseste raspuns la ele.

#34
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 536
  • Înscris: 05.08.2019

 avnero, on 12 februarie 2020 - 15:27, said:

Daca intri la 33 de ani pe usa doctorilor psihologi nu mai termini cu ei nici la 40 de ani si atunci e cam tarziu sa o mai iei de la capat cum poti sa o faci acum la 33 de ani.

Termini cu ei in 6 luni maxim 1 an... Iti zic din propria experienta. Acum depinde de fiecare...dar sa zici ca nu mai scapa de pastile timp de 7 ani e....exagerat rau de tot. Pentru ce are el 3-6 luni de medicatie. Pastilele astea doar vor ajuta la cresterea nivelului de serotonina ( in unele cazuri dopamina ), dar acestea nu ajuta prea mult pe termen lung daca tu nu te "stabilizezi". Cred ca e si ceva anxietate pe la tine si atunci aceste pastile te ajuta...Iti diminueaza foarte mult anxietatea dar asta pana cand te pui tu pe picioare. Un vecin de-al meu la 30 si ceva de ani a divortat, a ramas fara serviciu ( nu avea viciul alcoolului ) si a picat in mare depresie. Nu mai iesea din casa ( din camera iesea doar la toaleta ), a incercat sa se spanzure, era violent, nu muncea....era jale. De 7 ani ia un tratament usor dar a si inteles ca nu merge asa si iata ca omul si-a revenit ( parea irecuperabil ). Pastile + faptul ca a inteles ca trebuie sa faca ceva ca doar nu o sa ii planga Softpedia de mila.

P.S.

A lua pastile nu e ceva grav...Sper doar ca nu esti printre cei care cred ca o vizita la medic inseamna autoamt ca esti nebun. E total FALS.

#35
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.245
  • Înscris: 01.11.2019
la medic devii clientul sau,nu mai te scoate neam din pastile....

Editat de Ellaenn, 12 februarie 2020 - 21:03.


#36
Jemapel

Jemapel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 536
  • Înscris: 05.08.2019

 Ellaenn, on 12 februarie 2020 - 21:03, said:

la medic devii clientul sau,nu mai te scoate neam din pastile....

Ai fost vreodata la vreunul? De ce vorbiti aiurea. Am luat tratament  cu Tritico pentru 3 luni si a fost super OK. Acum nici nu mai stiu cum il cheama pe acel doctor. Depinde si de tine pentru numele lui D-zeu....

Editat de Jemapel, 12 februarie 2020 - 21:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate