Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv
 

complexul de inferioritate si depasirea acestuia

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
voi nu aveti complexuri de inferioritate?

#38
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,135
  • Înscris: 14.08.2007
Doar complexe de superioritate :)

Cat timp asteptarile tale sunt realiste si iti apreciezi corect valoarea, nu ar trebui sa ai. Daca visezi la cai verzi pe pereti, normal ca poti avea complexe.

Eu am reusit in general in viata sa ajung mai departe decat am crezut ca voi ajunge, dar evident ca nu poti avea totul cum vrei, asa ca pana la urma cred ca complexele tale depind de capacitatea de a aprecia in primul rand ceea ce e bun in viata ta.

Edited by utopium, 20 January 2020 - 18:21.


#39
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu am, atunci cand văd negri :(
încă nu te ai internat?

#40
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postutopium, on 20 ianuarie 2020 - 18:12, said:

Doar complexe de superioritate Posted Image
eu am complex de inferioritate fata de tine pentru ca parca erai senior software developer care catsiga peste 2000 de euro ceea ce eu nu o sa am niciodata si imi este ciuda

#41
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,135
  • Înscris: 14.08.2007

View Poston64, on 20 ianuarie 2020 - 18:21, said:

eu am complex de inferioritate fata de tine pentru ca parca erai senior software developer care catsiga peste 2000 de euro ceea ce eu nu o sa am niciodata si imi este ciuda
Fara suparare, sa am 2.000 de euro la experienta si pregatirea mea ar fi o contra-performanta.

Dar primul meu salariu in IT a fost de 150 de dolari. Pe vremea aia cand auzeam de cineva care are 1.000 de dolari mi se parea fabulos si nici nu visam la asa ceva (sigur, asta era la inceputul anilor 2000). Insa nu aveam complexe fata de ei, stiam ca sunt incepator si e normal sa fiu platit mult mai slab pana invat mai multe. Am stat in chirie in garsoniera cand aveam salariu mic, am impartit apartament de 2 camere cu colegi, apoi am stat la 2 camere comuniste vreo 10 ani chiar daca castigam mult peste media din Romania pentru ca nu simteam nevoia de mai mult (dar eram multumit ca era apartamentul meu si il luasem ieftin). Si tot vreo 10-11 ani am condus un Logan, din nou, desi castigam semnificativ peste medie. Si mi-am facut concediile la Jupiter/Venus/Eforie/Costinesti multi ani ... pana sa intram in UE nici macar nu visam sa ajung pe Insula Capri, Coasta Amalfi sau pe Coasta de Azur. Insa lucrurile au evoluat natural in timp, fara sa am complexe fata de altii, deci nu vad de ce ar fi asa de greu sa ajungi la 2.000 de euro mai ales ca esti in domeniu si tu. Depinde doar de tine ... banuiesc ca esti tanar inca si ai destul timp sa evoluezi.

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,047
  • Înscris: 20.10.2015

View Postutopium, on 20 ianuarie 2020 - 19:18, said:

nu vad de ce ar fi asa de greu sa ajungi la 2.000 de euro mai ales ca esti in domeniu si tu.

Ai imbatranit degeaba, :lol:

Nu intelegi ca el vrea ACUM !
Bah da' ACUM!!!!!

#43
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
normal ca vreau acum cand sunt tanar nu vreau sa ajung o babeta ca mama care pune deoparte 1000 de euro pe luna sa isi ia suv

#44
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,094
  • Înscris: 18.12.2007

View Postutopium, on 20 ianuarie 2020 - 19:18, said:

... banuiesc ca esti tanar inca si ai destul timp sa evoluezi.

Citeste-i celelalte topicuri si te lamuresti cu puterea lui de evolutie. Nu o zic cu rautate.

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,047
  • Înscris: 20.10.2015

View Poston64, on 20 ianuarie 2020 - 19:36, said:

normal ca vreau acum cand sunt tanar nu vreau sa ajung o babeta ca mama care pune deoparte 1000 de euro pe luna sa isi ia suv

Cand o sa ai valoarea lui Utopium o sa ai, pana atunci pune mana si creste-ti potentialul, pentru ca eu te vad si peste 30 de ani cam tot in situatia asta
Utopium si cu mine suntem de "moda veche", fara credite, masuram plapuma si folosim doar jumate din ea, pentru tine scopul e plapuma cat mai mare, chiar daca stii ca nu esti in stare sa o intreti
Mie-mi place ca pusti ca tine imi mai coloreaza viata, o fac mai funny

Uite sa-ti dau un exemplu.
Eu ma pregatesc acum sa revin in tara. Nu stiu inca daca o s-o fac sau nu inca.
Nevestii i-a cazut fata cand am anuntat-o ca vom locui intr-o garsoniera.
La Logan, ca ala vafi, nu se baga ca acolo n-o intereseaza, insa dintr-o casa pe 3 niveluri cu 6 camere, sa treci la garsoniera nu e usor.
Ma rog, are timp sa se obisnuiasca cu ideea, :lol:

Daca maine voi fi obligat sa revin in tara, n-o sa vezi decat garsoniera, Logan si probabil un depozit ceva in chirie sa-mi tin lucrurile mari + motocicleta
Si n-o sa mor a doua zi cum ai face-o tu

#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,135
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTsunnnami, on 20 ianuarie 2020 - 19:48, said:

Utopium si cu mine suntem de "moda veche", fara credite, masuram plapuma si folosim doar jumate din ea, pentru tine scopul e plapuma cat mai mare, chiar daca stii ca nu esti in stare sa o intreti
Am si eu credit, dar e "nesemnificativ", e vreo 7% din venituri. Si oricum il platesc de 3 ori mai rapid decat e cazul, ca n-am altceva mai bun de facut cu banii. Dar da, nu visez la cai verzi pe pereti, altii la veniturile noastre pe familie si-ar lua casa, masina premium germana, ar merge in concedii in Bali, Maldive, etc. Eu ma multumesc cu 4 camere cu curte/parcare privata, o Octavia, vacante in Italia/Franta/Grecia/Austria ... pentru mine e mai mult decat am nevoie. Mi se pare mai important sa investesc in educatie/cultura/dezvoltare personala decat in masini de fitze, vile cu piscina sau vacante exotice.

View PostAlexEn, on 20 ianuarie 2020 - 19:48, said:

Citeste-i celelalte topicuri si te lamuresti cu puterea lui de evolutie. Nu o zic cu rautate.
Stiu topicurile, dar inca sper ca isi va imbunatati atitudinea/ajusta aspiratiile. Oamenii inca se pot schimba mult si dupa 20 de ani, dupa ce inteleg ce e de fapt important in viata.

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,047
  • Înscris: 20.10.2015

View Postutopium, on 20 ianuarie 2020 - 20:05, said:

Am si eu credit, dar e "nesemnificativ", e vreo 7% din venituri. Si oricum il platesc de 3 ori mai rapid decat e cazul, ca n-am altceva mai bun de facut cu banii. Dar da, nu visez la cai verzi pe pereti, altii la veniturile noastre pe familie si-ar lua casa, masina premium germana, ar merge in concedii in Bali, Maldive, etc. Eu ma multumesc cu 4 camere cu curte/parcare privata, o Octavia, vacante in Italia/Franta/Grecia/Austria ... pentru mine e mai mult decat am nevoie. Mi se pare mai important sa investesc in educatie/cultura/dezvoltare personala decat in masini de fitze, vile cu piscina sau vacante exotice.

:lol:
Nici eu si nici tu, n-am invatat nimic de la viata
Treeeeece pe langa noi

Am avut vacante misto
Am o masina tare, sport, cu care ma dau, casa e uriasa, pentru ca n-am gasit mai ieftina...
dar.. in Romania pana ma prind care e treaba sa-mi stabilesc nivelul, trebuie minim.
La sanatate si la mancare nu fac economii, dar la restul... da, se va taia, asta in cazul in care nu o sa vin din nou ca expat

#48
marin1973

marin1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,587
  • Înscris: 19.11.2019

View PostTsunnnami, on 20 ianuarie 2020 - 20:09, said:


Posted Image
Nici eu si nici tu, n-am invatat nimic de la viata
Treeeeece pe langa noi

Am avut vacante misto
Am o masina tare, sport, cu care ma dau, casa e uriasa, pentru ca n-am gasit mai ieftina...
dar.. in Romania pana ma prind care e treaba sa-mi stabilesc nivelul, trebuie minim.
La sanatate si la mancare nu fac economii, dar la restul... da, se va taia, asta in cazul in care nu o sa vin din nou ca expat

Dar de ce te întorci ? Nu poți rămâne definitiv ?

România e oribilă pe lângă America.

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,047
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmarin1973, on 20 ianuarie 2020 - 20:11, said:


Dar de ce te întorci ? Nu poți rămâne definitiv ?

România e oribilă pe lângă America.

Am 2 mame incapatanate care au refuzat sa locuiasca cu noi
Ambele trecute de 80, inca vioaie.
Si, prefer sa planific decat sa fiu obligat de vreun accident

Am o nevasta careia nu=i place sa conduca si care nu apreciaza asa tare societatea asta.
Pentru mine e fantastica, dar.. asta e.

Oricum, face viata mai interesanta.

#50
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
nu vrei sa facem schimb?
tu vi aici la cluj si eu ma duc la tine in us

#51
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:))), vrei si nevasta? 🤭🤭

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,047
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsilesax, on 20 ianuarie 2020 - 21:00, said:

Posted Image)), vrei si nevasta? ����
Nu esti sanatos, :lol:

View Poston64, on 20 ianuarie 2020 - 20:47, said:

nu vrei sa facem schimb?
tu vi aici la cluj si eu ma duc la tine in us

Pun si poze cu casa sa te zgari pe ochi?
:lol:

#53
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Acolo la voi orice om din clasa de mijloc isi permite o casa
De departe cea mai buna tara din lume

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate