Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Master PSI la Facultatea de Instalatii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Flavianf90

Flavianf90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2020
Buna ziua!
As vrea sa urmez masterul de la Facultatea de Instalatii si anume  "Ingineria sistemelor de securitate la incendiu și de securitate fizică în clădiri"
Credeti ca este un domeniu de viitor ?
Imi puteti spune ce poti face, mai exact, dupa terminarea acestui master, ce variante de job sunt, ce salarii, te poti angaja si la stat si la privat ?

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Masterul in orice domeniu e degeaba.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Flavianf90, on 03 ianuarie 2020 - 14:54, said:

Adica iesi inginer. Unde mai exista companii de constructii la stat? Eu nu mai stiu de nici una, nu ca m-ar interesa foarte tare. Iar de viitor ce zici, se mai construiec cladiri in Romania sau nu? AI-ul e asa evoluat incat sa nu mai fi nevoie de oameni, ingineri, deoarece face AI-ul tot?

2 intrebari simple care iti raspund la propriile tale intrebari.

#4
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 26.01.2007
Cauta programa scolara sa vezi ce materii trateaza.

Tu esti inginer? Daca da, trebuie sa ai habar despre cum se pune problema intr-o facultate tehnica....

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 12.01.2018
dar cu facultatea simplă fără master ce lucrezi?dacă nimic atunci numic faci și dacă ai masterul în plus

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

 Flavianf90, on 03 ianuarie 2020 - 14:54, said:

Imi puteti spune ce poti face, mai exact, dupa terminarea acestui master, ce variante de job sunt, ce salarii, te poti angaja si la stat si la privat ?
Ia da o cautare pe site-urile cu joburi si numara cate au la cerinte masterul! Un master nu te califica in ceva, e o continuare de studii.

#7
raoulalex88

raoulalex88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.08.2018
O sansa ar fi ca in momentul in care se fac incadrari din sursa externa la ISU sa sustii concursul si sa devii ofiter inginer in cadrul Inspectiei de Prevenire la avizare-autorizare,dar asta implica o foarte mare raspundere mai ales dupa ce s-a intamplat la Colectiv.
Daca procedezi cum au procedat cei doi ofiterii de la ISU Bucuresti poate iesi foarte rau pentru tine.
Parerea mea doar.

#8
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 05.04.2012
Masterul e un trombon de doi din sistemul Bologna. Eu am facut politehnica 5 ani, nu exista nici un master. Puteai intra foarte greu la studii superioare postuniversitare de specializare cu durata de 1 an , dar numai in profilul studiat initial. Erau maxim 10 locuri se lua greu, dar ramaneau cei ce vroiau sa mai fuga de armata 1 an sau sa o mai arda prin camine avand in vedere ca chiria in oras era scumpa. Iti folosea numai la doctorat ca numar de puncte. Azi facultatea e 4 ani si masterul 2 ca sa mai traga de timp si bani profii avand in vedere ca numarul de studenti este foarte scazut datorita natalitatii foarte mici.
Imi aduc aminte ca dupa revolutie exista un MBA-master in afaceri pe sistem american si costa mii de dolari. Toate fufele si toti prostovanii cu facultati umaniste se inscriau si faceau credit la banca pentru el. La final nu-i angaja nimeni. Absolvent de ex de sociologie cu master in afaceri. Sau filozofi, profi de bio, etc...
S-a ajuns in asa hal de degradare a invatamantului superior ca poti termina teologie si apoi faci master in aeronave si te dai inginer.

Edited by cristian_e, 04 January 2020 - 23:28.


#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Titlul de inginer pe care îl obții după 4 ani la Poli este cel care face diferența, fără el nu te poți angaja în multe joburi care-s doar pt ingineri (sau în general studii superioare de lungă durată).
Mai departe un eventual master face o diferență mult mai mică. În puține cazuri, nu te poți angaja fără master.
Și să găsești loc de muncă care să vrea neapărat master doar în subdomeniul nuștiucare, e și mai rar.

La cum sună masterul ăla, e unul din cele Nșpe zeci de mastere făcute la poli doar ca să atragă studenți și să le dea ore la profesori.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate