Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Academia de Jandarmi. Sfaturi, Pareri, Ce trebuie sa stiu!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Terrrente

Terrrente

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.08.2019
Buna, dupa ceva timp in care m-am gandit ce sa fac dupa ce termin 12 clase am ajuns la varianta ca vreau sa urmez academia de jandarmi. Insa nu stiu nimic legat de aceasta academie inafara de brosura pe care o au publicata pe site si cam atat. As vrea sa stiu la ce sa ma astept daca voi urma aceasta academie. MULTUMESC!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca sa fii jandarm nu e nevoie de academie. La academie te duci ca si la alte facultati / academii de altfel doar daca vrei sa fii in jandarmerie si sa obtii un grad de ofiter.

PS: Academia de jandarmi? Ce e aia? Si unde e?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Terrrente, on 03 ianuarie 2020 - 13:43, said:

As vrea sa stiu la ce sa ma astept daca voi urma aceasta academie.
Dacă într-adevăr există grozăvia asta, aşteaptă-te la repulsie generală din partea manifestanţilor (cei care protestează faţă de cei aflaţi la putere).

Deci, ca să dai cu pulanul ai nevoie de un for academic... Eu ştiam că la jandarmi se merge mai mult pe fizic, decât pe intelect sau inteligenţă...

#4
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
cred ca aici vrea omul
"FACULTATEA DE JANDARMI din cadrul Academiei de Politie
Facultatea de Jandarmi pregătește ofițeri de jandarmi, licențiați în domeniul fundamental de ierarhizare (DFI) ”Științe sociale”, ramura de științe (RSI) ”Științe militare, informații și ordine”, domeniul de ierarhizare (DII) ”Științe militare, informații și ordine publică”, domeniul de licență (DL) ”Științe militare, informații și ordine publică”, specializarea ”Ordine și siguranță publică”, cu durata de 3 ani (180 de credite transferabile), învățământ de zi și fără frecvență."
jandarmeria oricum se desfiinteaza conform opiniilor de pe softpedia

#5
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,408
  • Înscris: 31.08.2006

 Terrrente, on 03 ianuarie 2020 - 13:43, said:

  m-am gandit ce sa fac dupa ce termin 12 clase am ajuns la varianta ca vreau sa urmez academia de jandarmi. I


                     Vrei sa spui Facultatea de jandarmi din cadrul Academiei de polititie, dar nu asta e important, ci faptul ca vrei sa te faci bataus profesionist. Pai, nu-i pacat ? Asta ai visat tu in viata ? Sa-ti bati compatriotii ? Mai mult nu poti ?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

 Terrrente, on 03 ianuarie 2020 - 13:43, said:

As vrea sa stiu la ce sa ma astept daca voi urma aceasta academie.
Jandarmeria e institutia statului prin care opune forta fizica diferitelor evenimente. Politia investigheaza, procurorul acuza... jandarmul e ala cu bataia si paza la nevoie.

Edited by neagu_laurentiu, 03 January 2020 - 16:39.


#7
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 Terrrente, on 03 ianuarie 2020 - 13:43, said:

Buna, dupa ceva timp in care m-am gandit ce sa fac dupa ce termin 12 clase am ajuns la varianta ca vreau sa urmez academia de jandarmi. Insa nu stiu nimic legat de aceasta academie inafara de brosura pe care o au publicata pe site si cam atat. As vrea sa stiu la ce sa ma astept daca voi urma aceasta academie. MULTUMESC!

De unde esti? In ce oras vrei sa urmezi studiile?

#8
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 MembruAnonim, on 03 ianuarie 2020 - 15:41, said:

Ca sa fii jandarm nu e nevoie de academie. La academie te duci ca si la alte facultati / academii de altfel doar daca vrei sa fii in jandarmerie si sa obtii un grad de ofiter.

PS: Academia de jandarmi? Ce e aia? Si unde e?
Ba este .La Bucuresti la Academia de Politie este facultatea de jandarmi care pregateste ofiterii de la arma jandarmi .

https://www.academia...armi/index.html

http://www.academiadepolitie.ro/

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar nu este academia de Jandarmi. Stiam de ceva Academie unde se pregatesc cadrele din MAI (ofiteri), parca e pe langa ambasada USA in Baneasa, sper sa nu ma insel eu.

#10
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Da. In aceea este și facultatea .

#11
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Da, am un sfat, sa nu uiti  ca vei fi platit din taxele si impozitele oamenilor.

Edited by nico123, 04 January 2020 - 08:14.


#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,676
  • Înscris: 24.11.2015
Mai bine dau la academia manelelor decat academia de jandarmi. Posted Image

On:

Te-ai orientat bine, insa se intra cam greu. Ai nevoie de pregatire calumea: istorie, engleza/sau alta limba, romana.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bun, știm cu toții, jandarmii apără guvernul și instituțiile statului de furia populației.
Dar pe populație cine o apără de abuzurile acestora numiți mai sus? Justiția - bzzz, răspuns greșit!

#14
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 nico123, on 04 ianuarie 2020 - 08:13, said:

Da, am un sfat, sa nu uiti  ca vei fi platit din taxele si impozitele oamenilor.
bravo, nico, ai pus punctul pe i si i-ul in portbagaj.
omul primeste banii aia pe degeaba?
nu cumva munceste pentru ei?
o zici de parca-i oferi vreun concediu si sa nu uite de tine

#15
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,408
  • Înscris: 31.08.2006

 PSC, on 04 ianuarie 2020 - 22:07, said:

Bun, știm cu toții, jandarmii apără guvernul și instituțiile statului de furia populației.
Dar pe populație cine o apără de abuzurile acestora numiți mai sus?

                      Dumnezeu din cer o apara. Sper ca n-are nimeni dintre oamenii obisnuiti vreo asteptare de aparare din partea politicienilor constituiti in entitatea numita stat.

 nico123, on 04 ianuarie 2020 - 08:13, said:

Da, am un sfat, sa nu uiti  ca vei fi platit din taxele si impozitele oamenilor.

                            ..., adica al celor care vor fi si caftiti si gazati de "academicieni",in caz de vreo revolta a populatiei nemultumita de mizeriile politicienilor. "Frumoasa" meserie, n-am ce zice...

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

 persona695, on 04 ianuarie 2020 - 22:15, said:

o zici de parca-i oferi vreun concediu si sa nu uite de tine
Daca nu ar fi el/noi, n-ar avea nici jandarmul sursa de venit. Sigur ca munceste, dar sa reflecte mai mult la ce spune legea: "Cadrelor militare nu li se poate ordona și le este interzis să execute acte contrare legii, obiceiurilor războiului și convențiilor internaționale la care România este parte; neexecutarea ordinelor în aceste condiții nu atrage răspunderea penală și civilă a subordonaților".

#17
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 neagu_laurentiu, on 04 ianuarie 2020 - 22:43, said:

Daca nu ar fi el/noi, n-ar avea nici jandarmul sursa de venit. Sigur ca munceste, dar sa reflecte mai mult la ce spune legea: "Cadrelor militare nu li se poate ordona și le este interzis să execute acte contrare legii, obiceiurilor războiului și convențiilor internaționale la care România este parte; neexecutarea ordinelor în aceste condiții nu atrage răspunderea penală și civilă a subordonaților".
aici e problema voastra ca luati bataie la meciuri cand rupeti scaune sau cand mergeti la proteste si dati foc la magazine
si nu are nicio legatura cu faptul ca un jandarm/politist/bugetar primeste salariul din taxele colectate
un stat nu poate exista fara institutii, daca ies maine toti politistii si incep sa bata ca nebunii, fara niciun motiv, populatia cu pulanele crezi ca o sa poti desfiinta vreodata aceasta institutie?

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
N-a zis nimeni ca nu-s utile acele institutii. Dar ca in orice relatie de tipul "cel ce ofera banii in schimbul serviciilor", ambele partii trebuie sa aiba o atentie marita si privilegiata intre ei, e ceva normal.
Care iau bataie regulamentar, nu-i problema. Da' vezi ca uneori s-a sarit calul si nu s-au izolat elementele turbulente si s-a preferat la gramada interventia cu multe victime colaterale iar asta e contra multor legi.

Edited by neagu_laurentiu, 04 January 2020 - 23:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate