Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

aparat foto pentru poze la copii in interior

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
La ML cine ratează focusul e de-a dreptul prost :D Mai ales la subiecte care nu sunt super rapide și au dimensiuni cât de cât mari.
Adică la un copil e vorba de ratat focusul pe irisul ochiului, dar nu altceva. Mie face detection mi se pare o chestie inutilă, bizară, în prezent.
Nu ratam focusul nici la DSLR pentru că foloseam un singur punct și focaliza unde îl puneam. Dar acum, la ML (mai ales la Sony), ai avantajul că alegi o zonă mai mare de focalizare și se duce singur pe ochi. Nu mai muți tu punctul ci alegi doar zona. Ușurează mult munca fotografului. Însă cel mai important este faptul că nu mai există probleme de bad focus din cauză calibrării obiectivului pe aparat. Pe ML noțiunea de ajustare din body a focalizării în funcție de obiectiv este inutilă total. Dar astea sunt lucruri greu de înțeles și apreciat pentru închinăcioșii la DSLR, cei care contestă lucruri care chiar au revoluționat modul de fotografiere cu o cameră foto de când cu ML.

Olympus de exemplu este foarte bun pe AF dar trebuie ținut cont că DOF-ul la MFT este dublu decât la FF. Sunt sigur că dacă ar fi fost în situația de-a focaliza cu un DOF real de 1.8 de la FF s-ar duce pur și simplu în cap foarte buna focalizare pe care Oly o are acum ;) Asta cu dedicație specială pentru cei care cred că Sony este doar o jucărie high tech.

#38
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View PostReactor2015, on 29 noiembrie 2019 - 09:33, said:

Însă cel mai important este faptul că nu mai există probleme de bad focus din cauză calibrării obiectivului pe aparat. Pe ML noțiunea de ajustare din body a focalizării în funcție de obiectiv este inutilă total. Dar astea sunt lucruri greu de înțeles și apreciat pentru închinăcioșii la DSLR, cei care contestă lucruri care chiar au revoluționat modul de fotografiere cu o cameră foto de când cu ML.

Hai sa nu exageram, asta nu e cine stie ce revolutie. In situatii cu focus mai delicat folosesc de multa vreme contrast AF in liveview pe DSLR, e fix acelasi lucru si cu aceleasi avantaje (evit calibrarea, BF FF etc).

#39
florian966

florian966

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.07.2016
,,Pe ML noțiunea de ajustare din body a focalizării în funcție de obiectiv este inutilă total. Dar astea sunt lucruri greu de înțeles și apreciat pentru închinăcioșii la DSLR, cei care contestă lucruri care chiar au revoluționat modul de fotografiere cu o cameră foto de când cu ML."

If you go into the gear menu to cog K you will see ‘AF Focus Adj.” AF focus adjustments: You can adjust the phase contrast AF focal point in a range of ±20 steps (–: Near distance, +: Far distance).
  Din manualul aparatului Olympus recent achizitionat de tine, PAGINA 110.

#40
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Este un feature, nu o necesitate ca la dslr.

#41
florian966

florian966

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.07.2016
E parerea ta.

#42
florian966

florian966

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.07.2016
https://www.mtdhelp....-0-22-Jan-2019-

#43
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Desigur că este părerea mea și o susțin. În afară de 3 camere ML, restul sunt doar DSLR.
Există însă și pe alte ML și nu sunt trecute în lista aia deși camerele sunt apărute înaintea întocmirii clasamentului.
Funcția însă este inutilă atâta timp cât ai un obiectiv în parametri.

Am regăsit funcția fără să citesc manualul (greșeală că nu o fac) și la Oly și la Sony. La Sony focusarea este chirurgicală. La Oly am văzut variații ale DOF-ului dar totuși punctul în care focalizezi rămâne constant în focus. A rămas să țin sub observație să văd dacă e o problemă în sensul schimbării zonei medii de focalizare sau oscilează când spre FF, când spre BF. Să văd dacă așa funcționează AF-ul pe el sau așa e din cauza cadrului în sine fără ca aparatul sau obiectivul să aibă vreo influență.
La Sony e mai simplu fiind dof-ul mai mic. Ori e, ori nu e în focus.

#44
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 29 noiembrie 2019 - 22:59, said:

Funcția Ăźnsă este inutilă atĂąta timp cĂąt ai un obiectiv Ăźn parametri.
Asta e valabil si la dslr.

Mai devreme ziceai ca la ML nu e nicio problema, dar acum vad ca tii sub observatie,

#45
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
La DSLR un obiectiv în parametri înseamnă +-20. Pune mâna și calibrează un DSLR și apoi fă aceleași proceduri la ML și ai să vezi care e diferența. Nu știu cum se face că numai pentaxiștii se încăpățânează să refuze să accepte anumite diferențe între DSLR și ML. Asta până se lansează primul Pentax ML modern și sigur o să fie cel mai bun și cel mai minunat promovat de pentaxiști. Lucru normal dealtfel.

Păi e un aparat nou pentru mine și este normal să-l verific ca să știu ce și cum la el. Deocamdată totul este ok.
Tu te faci că nu înțelegi ce scriu sau chiar nu înțelegi? :D

#46
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Nu cred , dacă Pentax lansează o nouă generație de ML ( are două generații deja , poate or fi mai multe dar nu știu eu , având pentru obiectiv  montura Q ) dar nu va folosi senzor FF și montura K , va fi greu de acceptat de pentaxiști .
De ce ?
Pentaxiștii sunt foarte conservatori și foarte loiali firmei producătoare .
Întotdeauna primesc produse de buna calitate , la nivelul așteptărilor .
Un lucru care merge bine nu trebuie schimbat doar de dragul trendului , al consumerismului ...

#47
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Nu este vorba de trend si consumerism. Pentru producator, in conditiile de azi cand piata ILC revine la normalitate, inseamna mentinerea unui profit acceptabil pentru ca dezvoltarea unui ML nou dureaza mai putin, costa mai putin. Mai sunt si obiectivele noi pe care le vor vinde. Pentru cumparator se pierde avantajul major al OVF (de fapt nu mai gasesc alt avantaj al DSLRurilor fata de MLuri), in schimb va avea alte functii noi (mai mult sau mai putin utile, depinde de fiecare) indisponibile pe DSLR. Mai este si intrarea tot mai hotarata a AI in procesarea imaginilor. Pentru MLuri, in locul acum inutilelor oglinzi si prisme se pot integra in aparat procesoare puternice, elemente de racire, etc., astfel incat AI sa fie prezenta direct in camera. In cazul Canikon era acelasi lucru, produse de buna calitate, mergeau bine, dar totusi au initiat schimbarea. Deocamdata nu stiu nici cei de la Pentax daca in cazul in care ar face un ML sa ramana pe o montura proprietara sau sa foloseasca ceva care exista deja. Seful vanzarilor pe Europa sustine ca montura L ar fi varianta mai buna. Jucarioarele alea fara vizor, K01 si Q nu se numara la MLuri Posted Image

Edited by edri, 01 December 2019 - 14:49.


#48
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Toate produsele foto recente sunt bune. Mai ales pe partea de ML.
Faptul că Pentax face produse fiabile este o normalitate pe care o regăsești la orice altă marcă. De mult asta nu mai este ceva notabil.
Aș putea spune că acum există mărci care furnizează produse peste așteptările utilizatorilor și asta nu pentru că așteptările lor ar fi prea mici ;)
Asta cu trendul și consumerismul nu se aplică în domeniul foto unde există legături mari între obiectivele care vin din trecut, etc.

Constat și o spun fără nicio răutate că voi acolo, pe forumurile Pentax vă îndoctrinați reciproc și creați niște teme care există doar între voi.
Sony și nu numai țin foarte mult cont de cererile utilizatorilor și regăsești la noile iterații aceste solicitări, implementate. La Pentax toată lumea ar fi orgasmată din motive din astea? Hai mă, pe bune?
În fine, nu cred că trebuie să mai punem problema cum că Pentax e ceva ce nu a văzut Parisul și că userii lor sunt speciali doar din cauză că au Pentax. Mi se pare ridicol cum puneti problema unii dintre voi, privind așa, din exterior. Nu am văzut la vreo altă marcă idolatrizarea asta absurdă a mărcii :)

#49
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Despre ce vorbesti? Unde ai citit despre idolatrizari? S-a dat gratis ceva iarba de ziua nationala? :)

#50
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Vezi la colegul care a postat deasupra ta ;)
Eu vorbesc tocmai despre realitate, nu imaginații din mintea mea :D

#51
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Realitatea nu este ceea ce se întâmplă, este ceea ce credem noi că se întâmplă. ;)

#52
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Vezi că ai greșit aria colegule. Pentru filozofie este în altă parte.
Vorbim de niște evidențe care da, reprezintă realitatea, nu ceea ce își imaginează altul sau eu.

#53
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Cantitatea de obiective cu montura Pentax K de pe piata SH este imensa , iar majoritatea sunt de buna calitate .
De aia Pentax nu va oferi pe piata un body ML cu montura diferita de Pentax K , ar insemna sinucidere , parerea mea .
Poate ma insel eu ...
Spre exemplu , intre altele , posed un obiectiv Zenit MC Helios-44K-4 ( 58mm f1:2 ) , supercunoscut pentru ca formula optica folosita  ( este o clona a celebrului Zeiss Biotar 58 f/2 din anul 1936 ) permite o rezolutie excelenta in centru si se depreciaza usor catre margini , cu un bokeh specific .
Este un obiectiv ce ofera multe facilitati personalizate pentru fotografia de portret , diferite cu mult fata de echivalentele produse de Pentax / Takumar sau alti producatori .
Pentru cei ce nu stiu inca  , cei de la Pentax / Takumar au clonat celebrul  Zeiss Biotar , iar varianta modificata de japonezi s-a numit Asahi Optical Super Takumar 50mm f/1.4 (v2) ... dar era un obiectiv de uz general ( peisagistica , arhitectura , etc ) , nicidecum  dedicat pentru portrete ... fiecare cu specificul lui !

#54
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ți se pare că la Nikon, Canon sau chiar Sony cantitatea de obiective DSLR de pe piață a fost mică? Mi-e că până și Sony au mai multe obiective DSLR ale lor sau făcute de Sigma, Tamron, Zeiss, decât Pentax. Ei, toți ăștia au făcut pasul către ML.
Eu nu o zic de dragul de-a râcâi pe cineva la mațe dar chiar cred că Pentax o să "lovească" cu un ML de toată frumusețea. Poate chiar două, FF sau/și DX.

Ce zici tu, e valabil 100% pentru cazul tău și chiar e de înțeles, având atâtea obiective dar crede-mă că nici Pentax și nici vreo altă marcă nu se poate baza doar pe clienții deja existenți. Piața impune dezvoltare și schimbare. Altfel, într-un mediu concurențial atât de animat, dacă ești conservator, mori.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate