Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

pronosticuri Romania-suedia

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

Poll: care credeti ca va fi rezultatul meciului romania- suedia? (41 member(s) have cast votes)

care credeti ca va fi rezultatul meciului din aceasta seara, Romania-suedia?

  1. castiga Romania cu scor mare (3 votes [6.98%])

    Percentage of vote: 6.98%

  2. castiga Romania cu scor mic , chinuit (9 votes [20.93%])

    Percentage of vote: 20.93%

  3. castiga suedia cu scor mare (22 votes [51.16%])

    Percentage of vote: 51.16%

  4. castiga suedia cu scor mic ,chinuit (4 votes [9.30%])

    Percentage of vote: 9.30%

  5. meciul se va termina egal (5 votes [11.63%])

    Percentage of vote: 11.63%

Vote Guests cannot vote

#73
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu chiar. Unii au "piciorul cu care se urca in tramvai".

#74
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

 Ion_de_la_Raion, on 16 noiembrie 2019 - 00:13, said:

 lost_in_a_dream, on 16 noiembrie 2019 - 00:11, said:

Parca era vorba ca daca rateaza calificare, pleaca Contra.
Ce mai asteapta?
Mai are meciul cu Spania.
Chiar el a afirmat ca daca rateaza calificarea, pleaca. Calificare e pierduta. Meciul cu Spania este un fel de amical.

#75
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015

 Karhu, on 16 noiembrie 2019 - 09:17, said:

S-a ajuns la situația ridicolă în care s-au calificat echipe precum Finlanda (ok, au avut grupă ușoară) iar România stă iar acasă

Pai unii muncesc, altii voteaza PSD, la ce te astepti?
Unii sunt motivati, p-alti-i doare-n fund.
Greseala consta tot la romani. Pentru ca numai tantalaii accepta si incurajeaza mediocritatea si merg la biserica sa le rezolve altii problemele

 Karhu, on 16 noiembrie 2019 - 09:22, said:

Adevarul e ca Ro nu are nici jucatori, nici antrenor. Dacă prin minune se califica totuși, o sa fim ciuca bătăilor. La momentul actual ne-ar trage-o si Finlanda, ca tot am pomenit.

Nu, Romania NU ARE ANTRENOR, si nu cred ca a avut vreodata
De acolo pleaca tot.
Daca o companie intra in faliment, cine e de vina? Muncitorii sau managerul?

 Epidaurus, on 16 noiembrie 2019 - 09:42, said:

Eu cred ca in mare parte sunt jucatori de vina nu antrenorul.

SI p-aia cine-i alege?
:lol:
Sau sunt buni la interviu si cand sa joace, nu vor s-o mai faca?
:lol:

 lost_in_a_dream, on 16 noiembrie 2019 - 14:54, said:

Chiar el a afirmat ca daca rateaza calificarea, pleaca. Calificare e pierduta. Meciul cu Spania este un fel de amical.

:lol:
Ca "la Romania!"
Stiu ca nu voi avea rezultate (sa vii cu pretentia sa faci un egal in Spania, pai trebuie sa fii imbecil sa crezi asa ceva cu ce are Romania azi), dar, stai mah sa le iau banii, apoi, plec si vine altul si tot asa...

O gramada de idioti nu vor merge la vot pentru ca vor sa-i dea o lectie lui Iohannis.
Intrebare: "Pe stadion de ce va duceti fratilor?"
Nu e acelasi lucru?
Va place ce a ajus fotbalul romanesc?, Romania?????
Atunci incurajati asta si faceti analiza unor amatori care va fura banii din buzunar si isi bat joc de sentimentele voastre.
Ia sa fie stadionul gol, sau sa reduca la 0 biletele pentru ca nu mai vine lumea la stadion, sa vedem atunci, de unde-si mai oau manelistii de antrenori milioanele?

Fotbalul romanesc si in general Romania a ajuns unde este pentru faptul ca incurajati mediocritatea si inghititi nemestecata minciuna, care, culema stiti ca e minciuna, :lol:

Fotbalul romanesc este o oglinda, este o mostra vizibila si perfect reprezentativa a societatii romanesti.
EDUCATIA va lipseste daca vreti si raspuns

#76
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016
Pai eu zic sa se facă o grupa cu Cipru Malta, Feroe Luxemburg și România. Așa poate ca ne-am califica și noi de pe locul doi. Probabil. ...
Pe Albania n-o punem ca ne bate la scor inclusiv pe teren propriu.

Edited by Testosteron, 16 November 2019 - 16:28.


#77
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.02.2014

 dan1980_25, on 16 noiembrie 2019 - 10:14, said:

Aha. Inseamna ca echipele mari gen City cam isi iau teapa cand platesc antrenori de top cu milioane de euro pe an.
Adevarul e ca habar nu ai cat conteaza antrenorul la o echipa.


Chiar habar nu am. Astept sa ma luminezi tu.

#78
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,268
  • Înscris: 29.12.2006

 karax, on 16 noiembrie 2019 - 13:49, said:

nu stiu daca se aplica pentru ca si adversarii au juniorii lor....deci e similar si pentru ei

E la fel pentru toată lumea. În orice parte a lumii, "într-o ierarhie a unei instituţii, oamenii îşi folosesc competenţele pentru a urca pe scara ierarhică, până când ajung pe o treaptă unde devin incompetenţi".

În unele părţi ale lumii sunt mai mulţi oameni capabili de niveluri tot mai înalte, decât în altele. Adică, la suedezi, spanioli, francezi, italieni etc. etc., parcă juniorii sunt mai bine pregătiţi pentru echipele de seniori.



 Ion_de_la_Raion, on 16 noiembrie 2019 - 14:05, said:

Eu o consider si acum. Si o spun cu durere, fiind fan Real de ani de zile.

Eu nu. Eu fiind fan al FC Barcelona, cu aceeaşi durere consider Realul cea mai bună echipă. Catalanilor acum parcă li se "împulică" picioarele. Posted Image

Edited by lupini, 17 November 2019 - 14:18.


#79
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015

 lupini, on 17 noiembrie 2019 - 14:10, said:

E la fel pentru toată lumea. În orice parte a lumii, "într-o ierarhie a unei instituţii, oamenii îşi folosesc competenţele pentru a urca pe scara ierarhică, până când ajung pe o treaptă unde devin incompetenţi".

În unele părţi ale lumii sunt mai mulţi oameni capabili

Foarte fals.
Nu in orice parte a lumii, ci in tarile cu apa calda. In Romania apa nici la foc nu e incalzita.
In Romania criteriul promovarii NU este competenta, de aia suntem vazuti ca prostii.
Pentru ca ajungi sa joci pregatit de un manelist cu alta echipa care are un antrenor care a ajuns acolo pe competenta.
La randul lui pentru ca e prost si manelist, antrenorul nu stie sa aleaga un fotbalist talentat, nu stie sa-l antreneze nu are nici vocabularul necesar sa-l motiveze.
Uite, o luam pe Dancila care ati adus-o din impompetenta si prostia voastra pe postul de manager general al Romaniei.

Nu mai cautati scuze unde nu exista. Totul in Romania e logic.
Cantam imnul, aducem copii sa motiveze o echipa de incompetenti fara un antrenament profesionist, mergem la Arsenie Boca, si.. si asta e Romania.
Va mai mirati ca luam bataie de la oricine?
Eu nu, nu e nici un ghinion, nu e nici o magie.
Ati dat fotbalul celor mai bogati manelisti. Asta e ceea ce pot ei sa faca.
CHiar si scopul lor este DOAR sa gaseasca talente pe care sa le vanda. Ei nu au ca scop mandria echipei.
E ca si la Crevedia, cresti pui de carne si-i vinzi.

Iar voi incurajati trocul asta in fotbal prin faptul ca mergeti la meci si cumparati bilete.
Daca n-ati mai face-o, ati trimite un mesaj manelistilor, dar trebuie sa pierdeti si voi vremea "cu baietii"
De ce manelistii atunci ar actiona diferit si sa va faca pe voi mandrii de echipa aia.
Compententa nu e platita , nu e importanta in cazul Romaniei, si... asta e rezultatul, asta e calea evolutiei, asa se vor dezvolta si oamenii viitori.., pentru ca cerinta (voi) e "fara competenta, noi mergem la meci oricum!"

#80
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,268
  • Înscris: 29.12.2006

 Tsunnnami, on 17 noiembrie 2019 - 15:15, said:

Nu in orice parte a lumii, ci in tarile cu apa calda. In Romania apa nici la foc nu e incalzita.
In Romania criteriul promovarii NU este competenta, de aia suntem vazuti ca prostii.

Principiul lui Peter spune aşa: "într-o ierarhie a unei instituţii, oamenii îşi folosesc competenţele pentru a urca pe scara ierarhică, până când ajung pe o treaptă unde devin incompetenţi".

...sau...

"În orice ierarhie, fiecare salariat are tendinţa de a urca până la nivelul său maxim de incompetenţă".



Indiferent de criteriul competenţei, oamenii urcă pe scara ierarhică, până când ajung la un nivel de unde nu mai pot urca deoarece nu sunt competenţi. Asta e valabil oriunde în Lume. Şi poate şi pe alte planete unde există viaţă inteligentă. Posted Image





 Tsunnnami, on 17 noiembrie 2019 - 15:15, said:

Nu mai cautati scuze unde nu exista.

Principiul lui Peter e o teorie nu o scuză. A fost formulată de psihanalistul Laurence Peter. Posted Image

Edited by lupini, 17 November 2019 - 15:51.


#81
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015

 lupini, on 17 noiembrie 2019 - 15:49, said:

Principiul lui Peter e o teorie nu o scuză. A fost formulată de psihanalistul Laurence Peter. Posted Image

Uite, tu esti un roman perfect, unul pentru care conteaza ce titluri are un individ pentru a-ti sustine o fraza NEAPLICABILA in Romania/
Ti-am explicat de ce nu e aplicabila in Romania, pentru ca acolo nu e aplicabil principiul compententei.

Hai sa incerc sa-ti dau dreptate:
Da, dar in cazul romanului compententa este diferita de scop.

Adica daca ai bani, esti competent
Daca esti ruda sau prieten cu seful, esti competent etc

#82
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,268
  • Înscris: 29.12.2006

 Tsunnnami, on 17 noiembrie 2019 - 15:57, said:

o fraza NEAPLICABILA in Romania/
Ti-am explicat de ce nu e aplicabila in Romania, pentru ca acolo nu e aplicabil principiul compententei.

În tot Cosmosul se aplică.

În România, în cazul de faţă, al echipei naţionale de fotbal, se aplică la fel. Am văzut în vară că nişte tineri au scos ceva rezultate bune la jocurile sub 21 de ani. Însă "Echipa mică" a fost nivelul maxim de competenţă atins de ei. După ce unii au urcat mai sus pe scara ierarhică, adică la "Echipa mare" se constată că sunt incompetenţi pentru acest nivel.

Exact cum spune teoria domnului Peter. Posted Image




 Tsunnnami, on 17 noiembrie 2019 - 15:57, said:

Adica daca ai bani, esti competent
Daca esti ruda sau prieten cu seful, esti competent etc

Dacă rezultatele obţinute sunt bune, omul e competent. Dacă nu sunt bune, nu e competent.

Edited by lupini, 17 November 2019 - 16:07.


#83
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015

 lupini, on 17 noiembrie 2019 - 16:05, said:

Dacă rezultatele obţinute sunt bune, omul e competent. Dacă nu sunt bune, nu e competent.

Daca s-ar aplica teoria lu' peste prajit, inseamna ca antrenorul echipei de fotbal e cel mai competent de pe planeta, :lol:
Chiar crezi prostia asta?
Pe bune, chiar crezi tampenia asta?

O luam si pe Dancila?
Chiar crezi tampenia asta? Ca nu exista mai competent prim ministru decat e ea?
Am incercat sa o dreg cu ajutorul meu, vad ca n-am cu cine

#84
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,268
  • Înscris: 29.12.2006

 Tsunnnami, on 17 noiembrie 2019 - 16:11, said:

Daca s-ar aplica teoria lu' peste prajit, inseamna ca antrenorul echipei de fotbal e cel mai competent de pe planeta

Dacă el împreună cu echipa au câştigat titlul mondial, e cel mai bun de pe planetă, adică cel mai competent. Dacă nu a câştigat, atunci nu e.





 Tsunnnami, on 17 noiembrie 2019 - 16:11, said:

Chiar crezi prostia asta?
Pe bune, chiar crezi tampenia asta?

Din moment ce se verifică pe teren, da.

Un om poate fi performant la un anumit nivel, dar dacă urcă la un nivel superior, performanţa dispare. E ca o sită care-i alege pe cei mai buni dintre cei buni. Cine are cele mai bune rezultate după ce a ajuns pe cea mai înaltă treaptă, înseamnă că e cel mai competent.

Edited by lupini, 17 November 2019 - 16:28.


#85
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
da restul echipelor nu au lot bun sub u21?

#86
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Parerea mea ca ne bat suedezii cu 2-0.

#87
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015

 lupini, on 17 noiembrie 2019 - 16:22, said:

Dacă el împreună cu echipa au câştigat titlul mondial, e cel mai bun de pe planetă, adică cel mai competent. Dacă nu a câştigat, atunci nu e.







Din moment ce se verifică pe teren, da.

Un om poate fi performant la un anumit nivel, dar dacă urcă la un nivel superior, performanţa dispare. E ca o sită care-i alege pe cei mai buni dintre cei buni. Cine are cele mai bune rezultate după ce a ajuns pe cea mai înaltă treaptă, înseamnă că e cel mai competent.

Cum ar fi Dancila este?

:lol:

 karax, on 17 noiembrie 2019 - 19:03, said:

da restul echipelor nu au lot bun sub u21?

La U21 apare motivarea jucatorilor care vor sa aiba o valoare cat mai mare PENTRU SALARIU nu pentru Romania
La above 21, nimeni nu mai e interesat de asta. Iar antrenorul e varza, ca si restul Romaniei. Numai ca pe teren se vede, din guvern, nu

#88
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,268
  • Înscris: 29.12.2006

 karax, on 17 noiembrie 2019 - 19:03, said:

da restul echipelor nu au lot bun sub u21?

Au şi Croaţia şi Anglia pe care le-am învins, sau Franţa cu care am făcut un egal, însă, dacă noi, neavând performanţe în fotbalul internaţional, am considerat ieşirea din grupă la Campionatul European sub 21 din vară, ca apropiindu-se de performanţa echipei mari a României din 1994, Franţa, Anglia, Germania sau Croaţia, nici nu au luat în seamă acest turneu.

Cine s-a mai uitat pe presa internaţională în vară, vedea că acest turneu de sub 21 de ani, nu era nici măcat pomenit, sau dacă era, era pe ultima pagină. În schimb, Campionatul Mondial de Fotbal Feminin care era în desfăşurare concomitent, făcea primele pagini în aceste ţări.

Românii s-au bucurat că au ieşit din Grupa sub 21 de ani. Acesta a fost nivelul maxim la care jucătorii noştri au fost competenţi. Mai departe...NU !

Edited by lupini, 17 November 2019 - 22:02.


#89
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

 Tsunnnami, on 17 noiembrie 2019 - 21:46, said:

Cum ar fi Dancila este?

Posted Image
Chiar nu va puteti abtine? Nici la sport?

#90
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015
Nu e vorba de antrenopri si manageri? De competenta?
De dezastrul din Sport?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate