Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cum se parcheaza o masina?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
62 răspunsuri în acest subiect

#1
axdat

axdat

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 19.07.2005
Nu mai sunt sigur care sunt procedurile!  :rolleyes:
Cum se parcheaza o masina intre doua masini aflate in linie? :worthy:

Editat de axdat, 13 martie 2006 - 16:17.


#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
Exista o procedura?! :w00t:

Uite ceva simplu si eficient ... te aliniezi cu masina din fata (roata la roata), la o distanta convenabila (30 - 50 cm).

Tragi de volan catre aceasta la maxim si dai in spate pana roata ta din fata ajunge in dreptul rotii din spate a celuilalt, cand brachezi maxim in sens opus si continui mersul cu spatele.

In conditii ideale, manevra de mai sus te baga intre cele doua fara nevoie ulterioara de ajustare. In practica, va fi nevoie de ajustari atat in faza a doua a manevrei, cat si dupa ce botul ti-a trecut de spatele celui din fata.

PS: atentie la colturile ce trec razant ... sa nu cumva sa le treci mai mult decat razant .. si sa-i murdaresti vopseaua omului cu a ta si invers! ;)

Succes!

#3
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 729
  • Înscris: 12.08.2003
Procedurile sunt pentru femei şi copii. Pentru bărbaţi, parcarea laterală este naturală. Ea se realizează din prima, fără a scoate din marşarier.


Ţin minte că acum 10 ani când făceam şcoală, îmi povestea şi mie instructorul: aliniază oglinda retrovizoare cu stâlpul central al maşini anterioare, iei maxim dreapta, dai încet....bla-bla. Am uitat în secunda 2. Îmi ieşeau parcările perfect, cum îmi ies şi acum de se minunează toată lumea :D

Editat de Jaxx, 13 martie 2006 - 16:39.


#4
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.049
  • Înscris: 22.01.2006
fii atent:

vii in paralel cu masina din fata la o distanta de 50cm, iei max de volan (in functie de partea pe pare parchezi stanga sau dreapta) si dai in spate pana formezi un unghi de aprox 45 de grade cu aceasta, apoi dai 2 ture de volan (indrepti rotile) si continui sa mergi cu spatele pana stalpul masini tale din fata ajunge pe nr celui din fata dupa care iei max invers de volan si masina intra perfect. e verificata.

#5
gigi_p

gigi_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 188
  • Înscris: 17.07.2005
Depinde de masina. Trebuie s-o simti. Nu exista reguli d-astea cu stalpul care sa si functioneze. Daca are scaunul mai pe spate, sau mai in spate, sau daca stalpul e in alta pozitie...sau daca masina bracheaza mai mult, etc.

In principiu, se face cum s-a scris mai sus, dar reperele depind putin de la o masina la alta.

#6
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.633
  • Înscris: 29.12.2003
Mai e o varianta: dupa ce te-ai aliniat cu cea din fata, cu volanul dreapta complet, dai in spate pana cand in oglinda exterioara din stanga vezi coltul din dreapta fata a masinii din spate, apoi indrepti si mergi cu spatele pana cand spatiul iti permite sa bagi si botul.
Daca nu-ti ese din prima, sunt 2 variante: daca ai intrat prea mult (lovesti bordura) e usor de corectat; daca ai intrat prea putin (esti prea departe de bordura) e mai naspa, si la carte zice ca iesi mai castigat daca iesi si repeti figura.

#7
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.067
  • Înscris: 28.04.2004
uite asa :naughty:

PS
please, don`t try this at home!

Fișiere atașate



#8
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.049
  • Înscris: 22.01.2006
incearca aici http://go-red.co.uk/...game_v8_red.swf

#9
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.078
  • Înscris: 15.07.2003
daca ar fi sa ma iau dupa regulile spuse de instructor.. cum ar fi sa parchez un smart dupa reperele lui.. sau un s-klasse? :D

#10
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.826
  • Înscris: 12.06.2004
Eu cred ca fie care parcare care urmeaza, este facuta intotdeauna prin proceduri diferite si asta in functie de spatiul intre masini daca sunt stalpi pe margine. Deci obicei se evita parcarile laterale dar am observat ca in locuri mai stramte o parchez mai usor cu parcarea laterala, cel putin la mine. Oricum cred ca depinde si de masina care o ai si chiar si de sofer. Un fund mai mare la masina te poate pacali la manevre si de aia e bine ca avem oglinzile si chiar geamul :P Asa ca spor la parcari perfecte. Ciao. B)

Editat de apollo_expert, 14 martie 2006 - 19:39.


#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.050
  • Înscris: 03.12.2005
uite ceva hardcore: parcarea laterala cu remorca.
prima data mi-a iesit ca lumea dupa 2 saptamani de exersare.

#12
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.931
  • Înscris: 11.01.2004
Hehe, chiar ma gandeam care'i "standardu'" la prima parcare cu kaKALOsul.
Bine'nteles ca nu mi-a iesit, in ciuda faptului ca era loc de mai bine de o masina jumate.

La doua zile dupa, parcarile ies brici (e drept, intotdeauna a trebuit sa o aliniez cu a1a, dupa marche-arriere'ul de rigoare). Din cate am remarcat, nu prea conteaza decat unghiul in care intri (35-45grade) si momentul in care alegi sa te 'indrepti'. Restu's povesti.

#13
axdat

axdat

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 19.07.2005
Stiti cumva simulatoare de condus cu reguli de circulatie etc?

#14
Mascatu

Mascatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 39
  • Înscris: 21.01.2005

 Jaxx, on Mar 13 2006, 16:38, said:

Procedurile sunt pentru femei și copii. Pentru bărbați, parcarea laterală este naturală. Ea se realizează din prima, fără a scoate din marșarier.
Just. Odată l-am lăsat mască pe un șofer de autobuz, care venea amenințător pe banda de pe care parcam eu mașina cu spatele. Am băgat-o la milimetru fără să ridic piciorul de pe accelerație, în aproximativ 2-3 secunde. Ce-i drept aveam un avantaj: eram în Matiz.

#15
jarrive

jarrive

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 573
  • Înscris: 17.06.2005
Asa nu
http://forum.softped...opic=116411&hl=

#16
Geo^

Geo^

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 532
  • Înscris: 06.12.2005
pe parcurs si dupa muuuulte parcari ai sa prinzi experienta si totul va fi floare la ureche !

#17
god_father

god_father

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 811
  • Înscris: 25.01.2006
eu am vazut in state un tip care a bagat un cadillac la marginea trotuarului, intr-un spatiu in care eu nici nu as fi incercat sa bag un oltcit de exemplu! tehnica: a oprt paralel cu masina din fata si a dat cu spatele pana s-a lipit de bara masinii din spate; apoi a dat in fata pana s-a lipit da bara masinii din fata. rapatand manevra de cel putin 7-8 ori, a reusit ceea ce credeam eu ca e imposibil. bine....lla maericani e avantajul ca toate masinile sunt echipate cu acele bare/spoilere imense, si nimeni nu se supara daca gaseste masina un pic zgariata in parcare pe partile acestea :peacefingers:

#18
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.517
  • Înscris: 04.04.2004
Niciodata nu mi-au trecut prin cap reperele, si nici nu mi-au fost povestite in scoala. Instructorul a spus ca daca stiu sa parchez natural, n-are rost sa imi mai explice dupa repere si n-a facut-o. Imi ies 100 de parcari din 100 cu Matiz de exemplu, din prima, fara sa mai scot din masarier. Cu B Klasse de exemplu, imi ies cam 90 din 100, in cele 10 mai bag odata 1-a si ma misc putin intre cele doua, insa alta - mult mai mica - e vizibilitatea din interior si mult mai mare e masina.


De mentionat este ca parcarile pe dreapta drumurilor cat si cele de pe stanga (pe drumul cu sens unic) imi ies la fel de bine, si in aceleasi proportii.

De asemenea, intotdeauna atat in parcarile laterale cat si cele normale (garare cred ca se numeste cea normala) imi ies mai bine cu spatele decat cu fata si cred ca suntem cu totii in aceeasi situatie, pentru ca altul este unghiul de manevra in masarier decat in 1-a.

Enjoy this exclusive parking style...

Fișiere atașate



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate