Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Cum se parcheaza o masina?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
62 răspunsuri în acest subiect

#55
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006
mai nene...ma speriati...auzi, are permis si intreaba cum se parcheaza. du-te seara intr-o parcare de supermarket (cand e mai libera...nu te gandi sa faci manevre intre masini..:) ) si parcheaza intre linii.
ce repere sa fie? vezi si tu cum invarti volanul, cat il invarti, cand il invarti, vezi cum se comporta masina, ce traiectorie ia...o mai redresezi daca e prea mult...mai iei de volan daca e prea putin. judeca. mergi usor, nu o lasa sa faca ce vrea ea si vei reusi. controleaz-o tu pe ea, nu ea pe tine.  B)

Editat de uko, 15 iunie 2007 - 17:25.


#56
andma83

andma83

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 440
  • Înscris: 12.01.2009

View Postalexpreda, on 16th September 2006, 10:32, said:


Uite asa se parcheaza Toyota Prius cu IPA: Intelligent Park Assist

#57
kayleighro

kayleighro

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 05.08.2009
Cel mai bine se parcheaza asa: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZE7_aIHH7Wo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de kayleighro, 10 mai 2010 - 19:20.


#58
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.154
  • Înscris: 14.09.2007
Nu da idei ;)
Totusi zic ca  e facuta special, cine ar fi asa dobitoc oare?!

Editat de Nicu90, 10 mai 2010 - 19:23.


#59
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Sigur este " just for fun", gasesti mai multe "cascadorii" de astea pe youtube. Parcarile se reusesc de regula dupa ceva antrenament.Daca ai si talent nativ, poate le vei reusi mai repede. Daca esti antitalent convins la condus, posibil sa nu-ti reuseasca niciodata :naughty:

Editat de dakian67, 12 mai 2010 - 10:57.


#60
eu_alex_vip

eu_alex_vip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 15.04.2010

View Postaxdat, on 16th March 2006, 11:17, said:

Stiti cumva simulatoare de condus cu reguli de circulatie etc?



AUTO B+ . asa se numeste...este un soft ce contine codul rutier,chestionare,notiuni despre mecanica,conducere ecologica,preventica,etc., entru toate categoriile. de asemenea are si un joc ,simulator auto. il recomand. cand am dat de permis eu(acum 1 an), instructorul meu mi l-a recomandat.l-am cumaprat si am dupa el am invatat si am facut chestionarele si am luat din prima. acum il poti downloada dupa site-urile de  rigoare,hub-uri..etc.
BAFTA!

#61
liviu7777

liviu7777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 49
  • Înscris: 23.10.2010
parcare laterala pe dreapta la Logan.
masina la aproximativ 50cm distanta de maina in spatele careaia vrei sa parchezi
stopul masinii lanaga care vrei sa efectuezi parcare sa-l vezi in jumatatea geamului din spate
iei maxim dreapta de volan
mergi pana vezi stopul in jumatea geamului de la usa din fata dreapta, si masina sa aiba un unghi de 45 grade
opresti si maxim stanga de volan, si mergi pana masina este paralela cu bordura.
este foarte simpla.

#62
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.154
  • Înscris: 14.09.2007
Asa este, doar sa scoti repede foaia pe care ti-ai notat :lol:
Citind astea mi se pare tare aiurea,nu cred sa fi stat vreodata sa ma uit dupa stopuri si alte cele si cred ca mai bine sa e exersezi pana cand le faci fara sa te uiti dupa atatea detalii .

#63
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.404
  • Înscris: 19.03.2007

View PostHann, on 24th October 2006, 06:23, said:

Parcarea laterala...CU FATA.

In momentul in care a-ti depasit masina din spate intrati cu botul intre cele doua masini apoi luati repede de volan in directia opusa astfel incat masina iese iar cu botul in afara formand un unghi de aprox 45 de grade cu trotuarul.  practic in acest moment va aflati in situatia unei parcari laterale standard fara insa a mai fi oprit in paralel cu masina din fata si sa dati in marche-arriere. Dupa ce botul masinii iese iar un pic in afara introduceti in marche-arriere si continuati parcarea cum a-ti fi facut-o in mod normal. Nota: pt. prima faza aveti nevoi de o directie servo destul de competenta.
Marele avantaj al acestei metode e evident in conditii de trafic intens unde nu trebuie sa mai opriti pt a da cu spatele (deci va scutiti de claxoanele nerabdatorilor). Dupa ce a-ti asezat masina la 45 de grade cum am explicat puteti astepta linistiti momentul in care puteti continua parcarea nestingheriti (util mai ales pt incepatorii timorati) deoarece doar botul masinii va iesi un pic in afara si deci nerabdatorii au loc suficient sa treaca.
Corect, se mai aplica cu succes si pe aleile inguste dintre blocuri, unde daca vei incerca sa pui in aplicare ceea ce te-a invatat instructorul , risti sa ramai fara bara....sau sa darami gardul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate