Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Casa pe structura din lemn (sau aventura constructiei in regim diy)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
453 replies to this topic

#271
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Xps e mai scump. Doar expandatul e (160-180 vs 230) mai ieftin ca vata.

#272
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Vata aia e mai speciala si banuiesc ca e mai scumpa decat xps.

http://www.mastermat...2.html?view=all

#273
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016

View Postroman_roman, on 18 decembrie 2019 - 17:06, said:

Ce nu inteleg , de ce nu ai folosit la parter xps sau eps cu o densitate marita , in locul vatei care e cam scumputa ? Pe xps ar fi aparut acel zgomot la pasire ?


In vara vreau sa ma apuc si eu de o casuta de vara din lemn pe care o transform intr-o bucatarie de vara cu magazie dupa ce ridic casa. Si cred ca am sa merg si eu cu termoizolatie pe placa ,nu dedesupt. Ideea fara sapa pare interesanta si posibil sa o aplic si eu.

Doar sapa de egalizare peste placa si apoi termoizolant.

Nu stiu daca pe polistirenul ar scartai sub o astfel de sapa.
Nu am gasit nicaieri referinte la folosirea lui sub o dala flotanta din OSB sau din alte placi, ci doar sub sape turnate.

Legat de pret nu e o diferenta foarte mare. EXP de 50 e 23lei/mp.
Eu am folosit-o pe cea de la Knauf, care e mai scumpa cu TVA-ul decat polistirenul.

Mai jos oferta primita pentru cele mai "populare" tipuri de vata pt dale flotante de la noi. Ignorati balbaiala celor de la Isover.

1) Furnizor Ursa
Produsul solicitat 2082506  TSP 15x8x  (1000*600*50)  poate fi disponibil dupa 27.06.2019 daca primim comanda astazi cel tarziu maine.
2082506  TSP 15x8x  (1000*600*50) - 33,28 lei/m2 + TVA sau 159,75 lei/pachet + TVA.

Daca se doreste livrarea mai repede propun sa se utilizeze doua straturi de 25 mm grosime
Produsul propus 2082502   TSP 15x16x  (1000*600*25) este pe stoc in depozitul nostru din RO si poate fi livrat undeva in 4-7 zile.
2082502   TSP 15x16x  (1000*600*25 )- 13,92 lei/m2 + TVA sau 133,60 lei/pachet + TVA.
Livrarea se poate face la nivel de palet cu conditia unei comenzi minime de 5 paleti unde pot fi incluse si alte produse.

2) Furnizor Isover
“PlaciIe ISOVER T-P au fost concepute pentru realizarea izolatiilor fonice si termice la plansee. Placile pot fi instalate pe planseu, sub sapa flotanta (realizata conform normativelor in vigoare).
Pentru realizarea izolatiei pe planseu, sub sapa flotanta (grosime minim 5 cm armata cu plasa) se poate recomanda produsul Fassade Master cu grosimea de 5 cm 2,4 mp/pac – 46,45 ron/pac + TVA
Detalii sapa:
•    Beton minim C16/20 (densitatea cca 2000kg/mc)
•    Armare cu plasa sudata: ochiuri 150x150mm(diam.6mm) sau 200x200mm(diam.7,1mm)
•    Grosime 50-80mm

3) Furnizor knauf
NB POD Extra 50 mm= 23,82 ron/m2+tva
Termen de livrare: aprox 20 zile, in functie de ce comenzi mai sunt deschise pe zona.

4) Furnizor Rockwool – raspunsul furnizorului: ”Nefiind camion complet, trebuie gasit cuplaj. Si nu se poate da termen de livrare”.
Pret valabil pentru plata la max 30 zile.
Valabilitate oferta max 20 zile

#274
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
scumpe rau

#275
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016

View Postaddysoftware, on 18 decembrie 2019 - 23:39, said:

scumpe rau

Relativ.

Daca faci o socoteala pentru 100mp, diferenta dintre extrudatul de 50mm si vata de la Knauf de aceiasi grosime e de doar 100 euro.

Daca as face o casa noua din caramida, as merge la parter pe sistemul clasic, mai ieftin, ca la incalzirea in pardoseala (polistiren cat mai gros, plus sapa armata).
La etaj, chiar daca as avea placa din beton, tot vata+OSB as alege.
Dar, dupa experienta casei actuale, cu siguranta nu as mai alege caramida pentru a face o casa (doar pentru mine; pentru altii as face-o din ce vor ei Posted Image )

#276
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Da ,cred ca e mai rentabil fata de varianta cu termoizolant sub placa. Dar avut in vedere ca incaperile la rosu sa fie mai inalte.
Referitor la subiectul - a face o casa ,observ multa lume ce se chinuie cativa ani sa ridice o casa, timp in care vin la casa pe fuga pentru a mai realiza cate ceva , apoi fac o bucatarie de vara si se muta in ea lasand casa pentru oaspeti sau de curat :)
Eu prefer sa fac invers - sa ridic o bucatarie de vara cu un dormitor,trasformat apoi in magazie ,baie si o magazie , realizata pe structura usoara din lemn pe care sa o execut rapid si sa am unde sa stau. Apoi pot sa ma lungesc cativa ani cu casa , in functie de bani si de timp.

#277
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Nu e mai rentabil decat in cazul izolatiei sub placa.

Daca folosesti un EPS, mutand izolatia pe placa trebuie sa faci suplimentar o sapa armata si o autonivelanta.

Daca ai incalzire in pardoseala ai putea sa ai aceleasi costuri, plus o autonivelanta (daca nu ai o placa foarte bine turnata, ca sa ai contact cat mai mare intre polistiren si placa, evitand astfel tasari neuniforme mai tarziu)


Din punctul meu de vedere avantajul izolatiei pe placa e confortul, nemaiavand o masa termica mare, rece si greu de incalzit sub picioare (cazul fara incalzire in pardoseala).

Reduci astfel si puntile termice la nivelul fundatiei.
Aici castigi,  nemaifiind necesara atat de multa izolatie pe grinzile fundatiei. (la casele din lemn cred ca aproape le elimini).

Daca ai incalzire in pardoseala, aceasta ar trebui sa fie mai eficienta, reducand pierderile prin placa-elevatie-sol, avand 100-300mm de izolatie intre sapa calda si structura rece din beton care iti duce caldura spre sol (in loc de 40-50mm cata e in mod usual intre sapa si placa).


Referitor la cum ne construim casele, pentru mine ideal ar fi sa o finalizezi in cel mult 6 luni si sa te bucuri de ea, dar trebuie sa iti permiti financiar sa lucrezi cu o firma serioasa care sa faca totul.

Cu un pic de talent managerial (si mult noroc) ai putea sa o faci repede si in regie proprie, cu costuri mai mici.
Dar ai nevoie de mult noroc ca sa alinieze toate astrele si sa termini in mai putin de un an.

Daca faci cat mai multe cu mana ta (de nevoie, de placere sau din masochism) trebuie sa te impaci cu ideea ca mai tot timpul tau liber timp de cativa ani il vei trai pe santier.
Iar daca dupa acesti ani de "relaxare", in care ti-ai construit un vis, te muti in cotetul din fundul curtii, atunci sigur esti in categoria «masochist» si iti meriti soarta Posted Image

#278
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

View Postblue_marlin, on 19 decembrie 2019 - 15:03, said:

..... Din punctul meu de vedere avantajul izolatiei pe placa e confortul, nemaiavand o masa termica mare, rece si greu de incalzit sub picioare (cazul fara incalzire in pardoseala).
Reduci astfel si puntile termice la nivelul fundatiei.
Aici castigi,  nemaifiind necesara atat de multa izolatie pe grinzile fundatiei. (la casele din lemn cred ca aproape le elimini)...

Absolut, eu am decis la proiectare sa izolez sub podea. Astfel nu mai a fost nevoie sa izolez fundatia (subsolul, de fapt), si am economisit niste mii bune de euro.
https://forum.softpe...tach_id=1647049

La mine am 0.5 m de izolatie (baloti) sub podea, practic parchetul e la cota +0.65 fata de placa. Ceea ce duce cam sus totul, dar asta si din cauza ca nu m-am certat suficient cu excavatoristul la sapatura (in principiu placa trebuia sa fie la nivelul solului dar a iesit si asta mai sus).
In schimb pierderile de caldura "in jos" vor fi foarte mici.

#279
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Ideea e sa stii cum sa-ti planifici fiecare etapa in functie de vreme-finante si disponibilitate. Sunt cativa pasi de parcurs pana o ridici la rosu ,pana ii pui acoperisul, apeland la utilaje si materiale gata preparate putand sa o executi si singur prin coordonarea acestora ,dar apeland si la prieteni acolo unde e nevoie. Ideea era sa am un loc pe acel teren unde sa stau pe toata perioada constructiei pentru a nu fi stresat cu drumurile pana la apartament , dar si ca un loc de relaxare la un gratar sau un paharel.

#280
cezarius29

cezarius29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.07.2007
Foarte detaliat si precis jurnalul, e de apreciat. Sunt adeptul caselor din lemn, pe sistem american tip framing, foarte multa lume nu le intelege avantajele. Am locuit in astfel de case construite in urma cu mai bine de 150 de ani si nu au nici cea mai mica problema. Avand in vedere ca peste ocean si casele de multe milioane de dolari se contruiesc tot in acest sitem, la ei nu este cel mai mai popular doar pentru ca este mai ieftin decat sitemele clasice, ci pentru ca este mai eficient si avantajos fata de acestea. Daca ar fi sa-mi construiesc o casa, orice buget as avea, nu mi-as construi-o altfel decat din lemn. Asa ca va felicit pentru alegerea si rezultatele obitnute, cu atat mai mult cu cat majoritatea lucrarilor au fost executate in regie proprie.

#281
AlecNaneti

AlecNaneti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.11.2011
Super tare jurnalul!

In locul tau nu stiu daca mai aveam si energia si cheful de a scrie jurnalul.

M-am virusat si eu cu ideea de a face o casa. Structura de lemn, P+M, de forma atelierului tau.

Daca pe Dunare la padelat n-am reusit sa ne intalnim, poate reusim sa ne vedem prin primavara la Sendreni.

#282
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Va multumesc domnilor pt apreciere.

@AlecNaneti: sa stii ca cere cu adevarat multa energie / timp.

Sunt destul greu de impacat munca, nevasta, obligatiile, constructia casei si barca/caiacul, deci trebuie sa mai sacrifici cate ceva.
De cand am inceput constructia am reusit sa ies cu caiacul doar de maxim doua ori pe an, si atunci pe Siret, ca e mai la indemana Posted Image

Deci sansele sa ne vedem pe apa tind spre zero si in anul urmator.

Cand ai chef de o plimbare la Sendreni da un semn. Sunt acolo aproape in fiecare sambata si in alte 2-3 seri in zilele lucratoare.


PS. As vrea sa vad fata arhitectului cand o sa-i ceri o casa gotica cu etaj, pe lemn Posted Image

#283
AlecNaneti

AlecNaneti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.11.2011
Pe asta o stii?

http://strawbalehouse.co.uk/

#284
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016
Nu il vazusem. Imi place cat de usoara e structura.

Vrei paie sau izolatie "clasica" pentru viitoarea casa?

#285
rotarumarius

rotarumarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.12.2019
Cu ce te ajută că e ușoară structura?

#286
AlecNaneti

AlecNaneti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.11.2011
Cred ca voi merge pe paie. Structura va fi un pic diferita de cea din linkul trimis.

#287
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 21.05.2016

View Postrotarumarius, on 02 ianuarie 2020 - 00:12, said:

Cu ce te ajută că e ușoară structura?

Structura usoara -> Masa mica -> "Fain" la cutremur
Structura usoara -> Usor de izolat -> Confort / costuri intretinere mici
Structura usoara -> Materiale putine -> Costuri structura mici
Structura usoara -> Masa mica -> Fundatie  "mica" -> Costuri mici
...

#288
gilica1

gilica1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2008
Jurnalul merita apreciat. Voi incerca si eu ideea unei case pe structura de lemn.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate