Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Renovare si hidroizolatie balcon mic

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
anhdhrew

anhdhrew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.10.2007
Dragi pasionati,


M-am hotarat sa iau pe cont propriu acest proiect. Am ceva habar despre renovari si materiale pentru ca tocmai am terminat de renovat un alt apartament - in sensul ca am cumparat materiale pentru echipa si am mai stat un pic pe langa ei. Dar experienta practica zero.

Datele problemei:
- balcon micut inchis, gen semicerc in bloc construit in ~90, ne-reabilitat
- apartament cumparat in 2014 proaspat renovat de ochii lumii (de vanzare) si cand ploua intra apa in casa si se umezea rau balconul; chemat echipa de hidroizolatie exterioara si parca de atunci nu prea mai intra apa dar balconul trebuie refacut si hidroizolat interior.

Plan:
- vreau sa razui cat de mult se poate, apoi sa dau o strat - doua de ceva hidroizolant
- sa plachez cu polistiren
- sa pun faianta


Intrebari:

- Ce solutie hidroizolanta recomandati, care sa fie aplicata imediat dupa razuit? Ceva de genul celei de mai jos poate? https://www.dedeman....-5-kg/p/6029854

- Ce fel de polistiren? As merge pe extrudat de 3 cm. De fapt mi-a ramas ceva polistiren de 6 mm de la parchet, ar fi total sa exclus sa folosesc asa ceva?

- Daca merg pe extrudat, ce fel de adeziv sa folosesc? Evident ceva care sa mearga peste hidroizolatia de mai sus.

In final vreau o solutie cat mai simpla DYI, le un pret mediu si calitate medie.


Multumesc in avans pentru raspunsuri.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La mine (bloc 2017), pe balcon a izolatie din polistiren 10 (n-am pus rigla, dar e teapana). N-am inteles de ce au pus asa mare, dar imi convine, balconul fiind inchis, tine mai bine caldura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate