Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Ion Antonescu, De Ce A Fost Executat Maresalul? (documentar)

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#181
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 WestPoint, on 02 iulie 2019 - 23:54, said:

O pwula inclina istoria spre varianta doua. Poate cea ultra nationalista sovina si antisemta.

A fost cel mai mare criminal de razboi din Europa.
Nu numai ca a ucis cateva sute de mii de evrei, dar au murit din cauza lui si vreo 250.000 de ostasi romani.
Asta numiti voi "Erou" national?
Cred ca l-ai uitat pe Hitler.

#182
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Dihorul Razboinic, on 03 iulie 2019 - 11:08, said:

Dupa cele mai bune presupuneri ale mele (care insa pot fi gresite) tu scrii pe forumul asta in AD 2019, deci daca presupunerile mele sunt corecte ar fi normal sa bagi in scenariile alea si ceea ce stii ca s-a intimplat din 1941 incoace. Daca stii, daca nu cumva scrii din '41.

Noi vorbeam de Antonescu si deciziile pe care le-a luat la momentul respectiv,asa trebuiesc privite lucrurile

 Mount_Yerrmom, on 03 iulie 2019 - 11:12, said:


Nu pierdeam Cadrilaterul, asta e sigur.

Si poate rusul nu insista sa pastreze Bucovina de Nord.

Era o varianta posibila

#183
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Cind discutati deciziile de atunci cred ca trebuie tinut cont de 2 aspecte: resursele si moralitatea.

Resursele: aveam armata sa ne luptam? Puteam sta impotriva nemtilor sau puteam sa ne luptam alaturi de ei? Parerea mea nu foarte informata este ca nu, armata romana era prost dotata, prost pregatita, cu mobilitatea praf. In invazia URSS ne miscam cu carute si cai si de fapt stateam undeva in spate, rolul nostru era sa umplem un gol si sa eliminam eventualele puncte inamice pentru ca nemtii sa poata avansa cit mai repede. Armata romana, asa putin dotata cum era, era oricum mai potrivita in defensiva decit in ofensiva. Cu un skepsis: nemtii aveau tancuri si avioane. Noi fara multe arme antitanc nu rezistam prea mult in defensiva, cel putin nu pe granite. Pe Carpati era altceva. Atceva ar fi fost si daca aveam mobilitate, masini blindate de exemplu, pentru ca puteam executa raiduri in adincimea teritoriului inamic si sa le reducem avintul.

Moralitatea: nemtii astia erau ceva floare de colt, cei mai frumosi din Europa? De ce am fi tinut cu ei? Criminali inraiti, pusi pe exterminat; oare era moral sa-i sustinem, sa le dam ceva?

Problema insa se pune si invers: daca ne luptam cu nemtii si pierdeam (foarte discutabil, se poate discuta si aici mult, un front antigerman in Est cu sustinerea aliatilor) aia ne ocupau si ce au facut criminalii de la noi faceau criminalii lor la o scara si mai mare. Insa sa dai criminali pe criminali, e un schimb cel putin dubios.

Deci situatia era complicata. E greu de identificat o solutie simpla si la indemina. Eu unul cred insa ca nemtii nu erau deloc frecventabili; pe cit posibil puteam sa ne separam de ei.

 maxxmedia1999, on 03 iulie 2019 - 00:11, said:

Esti total pe dinafara,te ataca sa aibe pozitie strategica bai baiatule,pe sarbi si pe greci de ce crezi ca i-a atacat,Hitler vroia sa invadeze Rusia si pentru asta avea nevoie sa aibe flancurile asigurate
Mda, insa a "omis" flancul britanic, a lasat treaba neterminata si s-a dus in Est. Asta era un semn ca ceva nu merge ca uns in Germania.

#184
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Dihorul Razboinic, on 03 iulie 2019 - 11:45, said:

Mda, insa a "omis" flancul britanic, a lasat treaba neterminata si s-a dus in Est. Asta era un semn ca ceva nu merge ca uns in Germania.

N-a omis nimic,Marea Britanie e o insula si Hitler cucerise deja Belgia si Olanda,deci in partea aia era mai mult ca asigurat decat in alte parti

#185
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,324
  • Înscris: 05.08.2015

 Dihorul Razboinic, on 03 iulie 2019 - 11:45, said:

Deci situatia era complicata. E greu de identificat o solutie simpla si la indemina. Eu unul cred insa ca nemtii nu erau deloc frecventabili; pe cit posibil puteam sa ne separam de ei.

Cand esti in dubiu, lasa-te ghidat de instinct. Nu te aliezi cu nemtii - si ungurii in subsidiar / vezi arbitrajul de la Viena - ca sa te apere de rusi [n-au facut-o] sau ca sa porti razboiul Germaniei in Est pentru a recupera teritoriile cotropite de rusi.

Ideal ar fi fost sa:

- respingem ultimatumul sovietic si orice arbitraj german in favoarea ungariei si/sau bulgariei

Consecinte:

- rusii invadau dar se opreau pe Prut conform intelegerii cu nemtii
- nemtii invadau pentru a-si securiza extractia si prelucrarea petrolului
- ungurii, probabil, luau toata Transilvania
- bulgarii, probabil, luau toata Dobrogea

Dupa razboi, intr-o situatie similara cu Polonia, am fi pierdut Basarabia; probabil ca rusii n-ar fi ocupat Bucovina de Nord pentru ca in intelegerea cu nemtii nu era mentionata; mai mult si, Polonia a primit inapoi o parte din teritoriul ocupat de rusi in 1939, in intelegere cu nemtii.

Dar, fara putinta de tagada, primeam inaopi Transilvania toata si Dobrogea [inclusiv Cadrilaterul]

Poate, asa cum Polonia a fost recompensata in Vest [Silezia, Pomerania, jumate din Prusia Orientala], am fi fost si noi compensati.

Poate, la fel ca-n Polonia si Cehoslovacia, am fi avut mana libera sa deportam locuitorii perceputi ca neloiali [unguri, bulgari, nemti]

Daca si cu parca... Cine stie?

Edited by Mount_Yerrmom, 03 July 2019 - 12:38.


#186
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Mount_Yerrmom, on 03 iulie 2019 - 12:36, said:



Ideal ar fi fost sa:

- respingem ultimatumul sovietic si orice arbitraj german in favoarea ungariei si/sau bulgariei

Consecinte:

- rusii invadau dar se opreau pe Prut conform intelegerii cu nemtii
- nemtii invadau pentru a-si securiza extractia si prelucrarea petrolului
- ungurii, probabil, luau toata Transilvania
- bulgarii, probabil, luau toata Dobrogea

Daca si cu parca... Cine stie?


Si daca nemtii castigau razboiul? la revedere Romania

#187
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 Mount_Yerrmom, on 03 iulie 2019 - 12:36, said:




Poate, la fel ca-n Polonia si Cehoslovacia, am fi avut mana libera sa deportam locuitorii perceputi ca neloiali [unguri, bulgari, nemti]

yidden...

 Mount_Yerrmom, on 03 iulie 2019 - 12:36, said:


Dada si cu parca... Cine stie?
ia mai spune...

#188
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 maxxmedia1999, on 03 iulie 2019 - 12:23, said:

N-a omis nimic,Marea Britanie e o insula si Hitler cucerise deja Belgia si Olanda,deci in partea aia era mai mult ca asigurat decat in alte parti
Da, s-a vazut cit de asigurat a fost, cap de pod american britanicii aia, nu alta.

 maxxmedia1999, on 03 iulie 2019 - 17:34, said:

Si daca nemtii castigau razboiul? la revedere Romania
Pai l-au pierdut. A cita oara iti subliniez faptul asta?

Pentru mine explicatia e simpla: aia erau rai, ailalti erau buni. Aia buni i-au batut pe aia rai. Sovieticii erau si ei naspa, dar fiind atacati au fost de partea celor buni. Undeva trebuie sa vedem si in ce lume am vrea sa traim.

Edited by Dihorul Razboinic, 03 July 2019 - 22:33.


#189
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,324
  • Înscris: 05.08.2015

 maxxmedia1999, on 03 iulie 2019 - 17:34, said:

Si daca nemtii castigau razboiul? la revedere Romania

Castigau si dup-aia mancau

#190
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Dihorul Razboinic, on 03 iulie 2019 - 22:30, said:

Pai l-au pierdut. A cita oara iti subliniez faptul asta?

Pai tu faci scenarii dupa razboi?? normal ca iti alegi variantele care ne convin,si eu ghicesc numerele la loto dupa extragere,eu vorbesc de ce faceai la inceputul razboiului cand nu stiai deznodamantul

 Dihorul Razboinic, on 03 iulie 2019 - 22:30, said:

Pentru mine explicatia e simpla: aia erau rai, ailalti erau buni. Aia buni i-au batut pe aia rai. Sovieticii erau si ei naspa, dar fiind atacati au fost de partea celor buni. Undeva trebuie sa vedem si in ce lume am vrea sa traim.

Daca au batut aia buni de ce n-am ales cu 50 de ani de comunism Posted Image  toti au fost rai,unii mai odiosi ca altii,niste prosti din cauza lor au murit milioane de oameni

#191
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,324
  • Înscris: 05.08.2015

 maxxmedia1999, on 04 iulie 2019 - 13:41, said:

...eu vorbesc de ce faceai la inceputul razboiului cand nu stiai deznodamantul

tu vorbesti de parca ai trai in vid

polacii, cehii, grecii, jugoslavii, belgienii, olandezi, plm, astia au ghicit la loto atunci cand au ales ce-au ales?

nu pricepi ca alegerea facuta de antonescu a fost cea mai prosta, in aceeasi liga cu horthy, mussolini, tiso si alti tembeli de acelasi calibru?

daca nu te duce capul te uiti in plm in jur si vezi ce fac aia pe care ii respecti si-i stimezi: aliatii occidentali.

este de bezna mintii ca un patriot veritabil si un filo-occidental veritabil ca antonescu sa poate ajunge sa fie atat de prost, mai prost decat un picior de masa, incat sa se inhaiteze cu hitler

idiot nu prost - ca si cum cineva i-ar fi extirpat jumate din creier

Edited by Mount_Yerrmom, 04 July 2019 - 16:36.


#192
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 Mount_Yerrmom, on 04 iulie 2019 - 16:31, said:


nu pricepi ca alegerea facuta de antonescu a fost cea mai prosta, in aceeasi liga cu horthy, mussolini, tiso si alti tembeli de acelasi calibru?

baibaiete,
vezi ca nu prea ti-a placut cartea,
de te-ai lasat indoctrinat de comunism.

Uite, ceva materie noua pentru creierasii tai:
http://mobile.hotnew.../stire/23236923

du-te la librarie si cumpara cartea.

#193
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Mount_Yerrmom, on 04 iulie 2019 - 16:31, said:

tu vorbesti de parca ai trai in vid

polacii, cehii, grecii, jugoslavii, belgienii, olandezi, plm, astia au ghicit la loto atunci cand au ales ce-au ales?

Astia au fost ocupati si transformati in sclavi pe timpul razboiului,noi avem de recuperat teritorii si un dusman comun,intrarea in razboi a fost logica,trecerea Nistrului trebuia gandita altfel,sa para ca si mergem cu Germania dar nici sa ne intindem mai mult decat plapuma,trebuia Antonescu sa faca un joc ceva cu Hitler o cacealma,aici pot sa spun ca a gresit


 Mount_Yerrmom, on 04 iulie 2019 - 16:31, said:

nu pricepi ca alegerea facuta de antonescu a fost cea mai prosta, in aceeasi liga cu horthy, mussolini, tiso si alti tembeli de acelasi calibru?

daca nu te duce capul te uiti in plm in jur si vezi ce fac aia pe care ii respecti si-i stimezi: aliatii occidentali.

Cea mai buna alegere a fost ca a intrat in razboi cu Hitler pentru Basarabia,pe cine sa stimezi la momentul ala,Franta era cucerita,SUA nu intrase in razboi,rusii ne dadeau ultimatum,iar betivanul de Churchill se ascundea prin metrou,raporturile de forte s-au schimbat cand a intrat SUA in lupta pana atunci Hitler facea ce vroia prin Europa

 Mount_Yerrmom, on 04 iulie 2019 - 16:31, said:

este de bezna mintii ca un patriot veritabil si un filo-occidental veritabil ca antonescu sa poate ajunge sa fie atat de prost, mai prost decat un picior de masa, incat sa se inhaiteze cu hitler

idiot nu prost - ca si cum cineva i-ar fi extirpat jumate din creier

Churchill si Roosevelt cu Stalin cum a fost,astia cum de s-au inhaitat pentru interesele lor,nu asta a fost marea problema ca s-a inhaitat cu Hitler,problema a fost ca s-au facut mari greseli militare pe front,nu stiu daca el a coordonat atacurile sau generalii,dar au fost victorii platite scump

Edited by maxxmedia1999, 04 July 2019 - 18:32.


#194
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,324
  • Înscris: 05.08.2015

 enough1453, on 04 iulie 2019 - 17:00, said:

baibaiete,
vezi ca nu prea ti-a placut cartea,
de te-ai lasat indoctrinat de comunism.

Uite, ceva materie noua pentru creierasii tai:
http://mobile.hotnew.../stire/23236923

du-te la librarie si cumpara cartea.

fanez, e cald in valea silicoanelor? baga minim 2 litri de apa pe zi.

#195
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 Mount_Yerrmom, on 04 iulie 2019 - 18:48, said:

fanez, e cald in valea silicoanelor? baga minim 2 litri de apa pe zi.
baibaiete,
pe aici nu curge Dambovita,
nu te stergi zilnic de mitici transpirati, cu gulerele murdare de sudoare,
cu tantari, meningita, Nilu, etc.

Aici nu exista umiditate.

Edited by enough1453, 04 July 2019 - 19:34.


#196
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,576
  • Înscris: 02.09.2006

 fqx, on 02 iulie 2019 - 17:53, said:

A fost executat de comunisti, ca multi altii...
desigur ca fostul rege nu a avut nici un amestec in asta!

 sydc, on 02 iulie 2019 - 18:36, said:

Cizmarul  Ceausescu a fost doar un retardat folosit pe post de mascota  scoasa la inaintare cu care sa se vada romanul compatibil.  
Nu el a condus tara, ci elitele PCR manevrate de la Moscova de  KGB.
Cand nu au mai avut nevoie de el si au simtit ca trebuie cumva sa-si prelungeasca conducerea in Romania sub alta masca,  l-au eliminat si au creat apoi FSN aka PSD aka PCR.2.0 de azi, manevrate de regimul Putin.  

Daca comunistii si  securistii au condus Romania atunci, acum ne conduc copii lor, alaturi de interlopi si mafioti care detin trusturile de presa, bancile, institutiile,  partidele si biserica.

Nu e nimic in care sa ai incredere in Romania.
le cam cauti pierdute! zici ca Putin conducea URSS in 89?

iar daca erau peste 4 milioane de membri de partid, ce e de mirare ca fii acestora sint si ei printre cei care conduc tara? si multi care il injura pe Ceausescu, uita ca ii datoreaza viata, pentru ca in lipsa celebrului decret referitor la avorturi, aveau sanse sa ajunga marinari!

#197
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 zoom0mooz, on 02 iulie 2019 - 21:11, said:

Antonescu:
„Această chestiune se tratează la Berlin. Germanii vor să-i ducă pe toți evreii din Europa în Rusia și să-i așeze într-o anumită regiune.

...................................
Și ce învălmășeală s-ar produce, dacă s-ar mai amesteca și evreii în aceste lupte. Eu nu vreau astfel de lucruri; vreau lucru clar. A-i ține acolo este o crimă. Nu vreau să-mi pătez activitatea mea cu această lipsă de prevedere
ceea ce il exonereaza pe Antonescu.

#198
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Mount_Yerrmom, on 03 iulie 2019 - 11:12, said:

Nu pierdeam Cadrilaterul, asta e sigur.
Fii serios, rusii aveau de destul timp o relatie mai speciala cu bulgarii. Nici o sansa ca astia sa nu reprimeasca Cadrilaterul.

 Mount_Yerrmom, on 03 iulie 2019 - 11:12, said:

Si poate rusul nu insista sa pastreze Bucovina de Nord.
Odata ce a pus mana pe Bucovina, nu o mai dadea inapoi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate