Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML
 

Mai exista baterii bune?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
436 răspunsuri în acest subiect

#55
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.724
  • Înscris: 13.06.2004
Au nevoie de încărcător dedicat sau merg cu alea care-s făcute pentru acumulatorii ăia de lanternă?

#56
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.237
  • Înscris: 03.03.2010
ACEST încărcător  inteligent îl am de vreo 8 luni, este excelent pentru încărcarea programată, curent de încărcare orice format de acumulator : NiMH / CD, AAA / Micro, AA / mignon, c. li-ion 26650, 22650, 18650.18490, 18500, 17500, 17355, 16340 (RCR123), 14.500, 10440. Posted Image

#57
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.616
  • Înscris: 08.03.2017
Am luat Litokalla lii-500 pentru functia de descarcare la acc li-ion la tigara electronica si posibilitatea de incarcare independenta a 4 canale cu setari diferite - cand a ajuns am vazut ca el practic incarca tot ce ai prin casa Posted Image , foarte multumit de ce face .
Pentru aparat foto am folosit un Maha powerex mh-c 9000 , un incarcator deosebit la vremea aparitiei lui , nu a gresit niciodata si primul incarcator pe care m-am putut baza ca in momentul cand am scos acc din el a fost real incarcat , il am la pastrat , folosesc doar litokalla.
Ca acc ni-mh din cati am folosit cu rezultate zdrobitoare fata de alte marci au fost : Panasonic(Sanyo) eneloop ca acumulatori de lunga durata, deobicei uitati intr-un aparat cu lunile iar pentru blitz si putere Maha Powerex (maha am inteles ca nu mai au aceeasi calitate, pacat) . Foarte important in utilizarea unui acumulator este incarcatorul , sa fie cu posibilitate de reglaj amperaj incarcare si delta v negativ independent.- aici sunt banii dumneavoastra , aici este diferenta intre 20 lei o petarda si 2-3 sute unul dedicat, la final vei observa ca un maha duce 4-5 ani un set de acc iar unul de 20 lei te va "ajuta" sa ai anual sau semestrial lot nou de acumulatori . Daca ai 4 in toata casa e ok dar daca ai 20-30 bucati deja devine gaura in buget .

Editat de ldpe, 30 iunie 2019 - 17:48.


#58
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.237
  • Înscris: 03.03.2010
Am şi eu un Maha powerex mh-c 9000 achiziționat acu” vreo 7 ani, cred că o să-l scot la vânzare, a fost și este un încărcător profesional, dar Litokalla lii-500 îmi este suficient, mai am și un încărcător profesional Voltcraft CM410 dedicat în special acumulatorilor de nichel-zinc la 1.6V, dar am avut o experiență negativă folosind această chimie instabilă, chiar degradabilă brusc după câteva cicluri ! Posted Image

Editat de Viorelsolar, 30 iunie 2019 - 19:53.


#59
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.373
  • Înscris: 08.12.2008
ce misto de cei fare pot folosi acumulatori reincarcabili in aplicatiile lor.

Editat de carmenclara1, 30 iunie 2019 - 20:04.


#60
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.616
  • Înscris: 08.03.2017
"pot folosi acumulatori reincarcabili in aplicatiile lor."
Da, si la mine s-au restrans destul de mult aplicatiile cu acumulatori. Cand foloseam blitz-ul aveam la greu , acum cu "sapuniera " nu mai am nevoie . Din cauza tensiuni care e de 1,2 volti(aproximativ) multe device-uri nu merg in parametrii optimi plus ai nevoie de incarcator rapid care sa stie si intrare de 12v la bricheta auto , sa stie incarca si in forta nu numai 0,5C dar aici ai nevoie de acc de firma care sa poata prelua 1C sau chiar 2C daca e nevoie , ocazional dar sa poata face fata .

#61
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.939
  • Înscris: 26.05.2007
Topul bateriilor  Zn-Carbon / alkaline / lithium in functie de capacitate, pentru un curent de descarcare ( mare ) de 1000mA.
Surprize ? Astept comentarii !

Fișiere atașate


Editat de ChemTeacher, 30 iunie 2019 - 22:36.


#62
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.373
  • Înscris: 08.12.2008
lipsesc seriile industrial de la ceilalti producatori....

#63
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.190
  • Înscris: 19.09.2005
cele mai rezistente au fost cele aa de la dm, marca lor (unele albastre)

Editat de arg, 01 iulie 2019 - 01:39.


#64
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.724
  • Înscris: 13.06.2004
Baterii?   :)

 ldpe, on 30 iunie 2019 - 20:34, said:

"pot folosi acumulatori reincarcabili in aplicatiile lor."
Da, si la mine s-au restrans destul de mult aplicatiile cu acumulatori. Cand foloseam blitz-ul aveam la greu , acum cu "sapuniera " nu mai am nevoie . Din cauza tensiuni care e de 1,2 volti(aproximativ) multe device-uri nu merg in parametrii optimi plus ai nevoie de incarcator rapid care sa stie si intrare de 12v la bricheta auto , sa stie incarca si in forta nu numai 0,5C dar aici ai nevoie de acc de firma care sa poata prelua 1C sau chiar 2C daca e nevoie , ocazional dar sa poata face fata .

Dacă eşti fotograf profesionist mai ai nevoi de blitz. Mie nu îmi place "săpuniera", dar deocamdată am doar S.L.R., nu şi D.S.L.R.
Poate pe la telecomenzi folosite mai intens să mai fie nevoie de acumulatori. În rest, multe aparate au acumulatori dedicaţi azi...

#65
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.594
  • Înscris: 23.10.2006
nu e un test corect sa amesteci bateriile cu litiu cu cele alcaline si cele nealcaline. Cele zinc carbon au capacitati mari dar nu la curenti mari. Sunt potrivite pentru ceasuri sau alte aplicatii unde trebuie curent mic timp indelungat. Conteaza si pretul si aplicatia. Asa am putea sa bagam in test si acumulatori NiCd si sa testam la 3A si o sa vedem ca acumulatorul NiCd va bate toate bateriile alcaline la curenti mari.

Editat de chilly willy, 01 iulie 2019 - 09:38.


#66
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.724
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă aţi vedea ce baterii de 6 Volţi am eu   :drac:  Şi există şi unele mai mari decât ce am eu. Zinc-Cabon sau cu Clorură de Zinc.
Dacă cineva crede că în materie de baterii cilindrice D (R20) sunt mari... atunci nu a văzut asta... aia mică e AA (R6)   :rolleyes:
Se mai produc de genul, R40 le zice

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e5/R40-Burgess.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#67
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.594
  • Înscris: 23.10.2006
si cele 4R25 contin 4 baterii mai mari ca D-urile. Astea sunt de 6V
Se pare ca nu se mai fabrica baterii de astea No. 6 cum ai tu dar se fac unele de aceeasi marime Zn-aer care au capacitate de 200Ah fata de cca 40 cat avea a ta.

Editat de chilly willy, 01 iulie 2019 - 14:09.


#68
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.724
  • Înscris: 13.06.2004
La cele 2 4R25 pe care le am am observat că compartimentele în care sunt puşi elemenţii sunt mai mici de R20 (D). Cel puţin aşa par compartimentele dacă te uiţi la fundul bateriei. Par a fi 8 x AA (R6).
R40 se mai produc: https://www.bhphotov...inc_carbon.html
https://www.batteryg...m/batteries/EN6
Dar nu am la ce să folosesc aşa ceva şi nici atâţia bani de dat... culmea, unele la fel de bune (sau poate un pic mai bune), ajustate cu inflaţia (m-am uitat pe un catalog din 1957) ar veni maxim 20 de Dolari S.U.A. per bucată (de fapt cam 9-12).
Dacă 2-3 din astea înseriate ţineau un beculeţ aprins 20-30 de ore era ceva la vremea aia.

Fișier atașat  Catalog Montogomery Ward Chiago primvara vara 1957 pg. 510 Lanterne, baterii.jpg   666,04K   11 download-uri

Nu pot să zic la ce poate fi utilizată pentru înlocuire o baterie R40 (mărimea 6)   Posted Image

Editat de djl, 01 iulie 2019 - 19:08.


#69
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.616
  • Înscris: 08.03.2017

 djl, on 01 iulie 2019 - 08:23, said:

Dacă eşti fotograf profesionist mai ai nevoi de blitz. Mie nu îmi place "săpuniera", dar deocamdată am doar S.L.R., nu şi D.S.L.R.
Poate pe la telecomenzi folosite mai intens să mai fie nevoie de acumulatori. În rest, multe aparate au acumulatori dedicaţi azi...
Am ramas doar cu un canon g7 mark2 cu acc proprietar , nu simt nevoia de mai mult , adevarul e ca 90% din poze le fac pe telefon , la ocazii mai merg cu aparatul . Acumulatori  folosesc la reparatii, aici am nevoie la greu , plus ca mai repari la prieteni una alta si-ti cer sa le lasi si bateriile in device ...asta e . Sunt si barbati cu doua maini stangi , i-am reparat la un coleg un moiuse microsoft fara fir si am pus bateria intr-o pungulita , ma suna ca nu merge , ma duc la el si era bateria bagata fortat invers Posted Image

Editat de ldpe, 01 iulie 2019 - 20:07.


#70
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.594
  • Înscris: 23.10.2006
dafuq da de ce is asa scumpe?  O baterie D alcalina e data in datasheet ca avand o capacitate in jur de 12-15Ah in functie de curentul de descarcare. La un curent de descarcare de 100mA bateria Energizer E95 are o capacitate de cca 15Ah. Un set de 24 baterii E95 costa 38.79$ pe amazon deci foarte aproape de bateria asta R40. 4 baterii E95 puse in paralel vor avea 60Ah si vor costa doar 1/6 din pretul acestei baterii si asta la un curent de descarcare de 400mA. Am vazut ca se fac adaptoare de baterii tip 6 care contin baterii D. Asta fiind baterie zinc carbon nici nu are curenti mari de descarcare.
https://www.batterym...n6-battery.html e mai ieftina desi are 200Ah.
http://data.energizer.com/pdfs/e95.pdf
https://www.amazon.c...r/dp/B00MOKYXGG
http://www.batteries... aici zice ca The EB-R40 is ideal for low voltage, high-power demand applications. The have long shelf life and not subject to leaking. They are great as an emergency power supply  si mai jos putin scrie ca This battery is meant to be used for only short periods of time, as it can be exhausted very quickly.  Posted Image   Ce smecherie, au facut o baterie mare care nu e buna de nimic. E doar o baterie de aia 777 ceva mai mare, de fapt de 8x mai mare. O baterie 777 R20 costa 1.10 lei deci asta ar costa corect cam 9-10 lei.

Editat de chilly willy, 01 iulie 2019 - 20:18.


#71
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.724
  • Înscris: 13.06.2004
Nici măcar nu am citit descrierea. Probabil se referă la faptul că nu multă şforţă pentru anumite aplicaţii. Şi scumpe, şi proaste. Scumpe... chiar se mira cineva pe un forum din S.U.A. (unde am mai discutat despre subiectul ăsta) că de ce sunt aşa de scumpe.
Am mai văzut unele care seamănă puţin la ambalaj cu "777" şi cel care le-a testat spunea că doar sunt mari, că în rest sunt mai uşoare decât R40-urile de pe vremuri. Mai bine pun în paralel 2 x R20 (D) într-o carcasă şi am scăpat. De când s-a mutat producţia prin China se pare că uneke chestii au dispărut.
Na, şi mi s-a pus pata să am şi lanterne din alea vechi. Dar nu Made in China şi nici măcar Japan. Deşi nu prea am ce face cu ele.
Astea-s făcute în China de o firmă celebră (nu şi pe la noi din păcate)... mi-aş dori să testez ceva de aici, dar nu ştiu cine îmi poate aduce: http://www.rayovacin...-Batteries.aspx

Vorbin de chestii noi, chiar sunt curios cum sunt acei acumulatori Litiu - Titan. Cine ştie, poate sunt un pas spre viitor. Că cu reglementările privind mediul, cine ştie, poate vom avea din nou produse care să ţină mai mult, că va costa reciclare şi atunci nu le va mai conveni să suporte aşa de multe costuri. Recunosc că îi voi mai lăsa pe colegi să testeze produsul înainte de a îl încerca şi eu.
Problema cu acumulatorii cu Litiu e că din cauza voltajului nu merg băgaţi în aparatele şi dispozitivele care sunt concepute să meargă cu multiplii de 1,2 sau 1,5 Volţi.

#72
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu folosesc de un an și jumătate acumulatori litiu titan de 55A pe sistemul meu fotovoltaic, am dat deja comandă pentru 10 buc. format 18650 LTO pe care-i voi folosi câte 3 înseriați la detectorul de metale Nokta Impact ! Posted Image

Editat de Viorelsolar, 02 iulie 2019 - 09:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate