Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Sunt dependent de iute

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
826 replies to this topic

#217
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostDANANDREI2001, on 15 septembrie 2022 - 18:33, said:

Au iesit foarte buni halapenisii mei murati.
La o farfurie de ciorba unul tocat marunt si 2 linguri de otet ardeiat....beton.
Manca-ti-as halapenisii! (cu ș) Pune poze, nu ne tine cu ochii-n soare la miez de noapte.

Edited by Puferiu_, 16 September 2022 - 22:04.


#218
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,653
  • Înscris: 10.08.2009

View PostPuferiu_, on 16 septembrie 2022 - 22:03, said:

Manca-ti-as halapenisii! (cu ș) Pune poze, nu ne tine cu ochii-n soare la miez de noapte.

E mai sus.Poate pe pagina ailalta.

#219
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Este un fast food chinezesc pe la Romana, ii zice Mei Wei. Dupa mancarea facuta de maica-mea, aici am mancat cea mai buna mancare posibila. De obicei imi iau pui in sos picant, taietei cu pui si coltunasi. Am incercat si pui caramelizat, dar e prea dulce.
Zilele trecute am luat un borcan cu sos picant facut de ei. Avea in jur de 400 de mililitri, 10 lei. E, de fapt, un ulei cu aroma specifica (pe care il pun si in mancarurile facute de ei) si, la fund, ardei iute maruntit. Ieri am pus putin ulei in salata de rosii si puteam sa jur ca ma aflu la Mei Wei. Era semiute, dar avea aroma aia specifica, delicioasa. E bun si pentru cei care nu mananca foarte iute.
Va recomand sosul si localul.

#220
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Niste supe. Unele sunt iuti, altele, nu.

Attached Files



#221
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Ca iuteala, cum ti se pare sosul picant de piri-piri Sole&Mar de la Lidl?
https://app.abillion...i-piri-10255812

#222
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
E ieftin si bun, daca treci peste aroma (specifica) de sosete imputite.

#223
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Povestea Fructelor Pamantului. Mi-a venit apa-n gura cand am vazut pozele.

#224
Olivian-Breda

Olivian-Breda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 13.01.2007
Am căutat articolul ăsta pe blog, nu l-am găsit, mi se pare ontopic. :) Cu video și toate cele.

Am mâncat cea mai picantă pizza din București, cu ardei Carolina Reaper și Trinidad Scorpion - nwradu blog https://www.nwradu.r...esti-paine-vin/

#225
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostPuferiu_, on 05 noiembrie 2022 - 11:10, said:

Este un fast food chinezesc pe la Romana, ii zice Mei Wei. Dupa mancarea facuta de maica-mea, aici am mancat cea mai buna mancare posibila. De obicei imi iau pui in sos picant, taietei cu pui si coltunasi. Am incercat si pui caramelizat, dar e prea dulce.
Zilele trecute am luat un borcan cu sos picant facut de ei. Avea in jur de 400 de mililitri, 10 lei. E, de fapt, un ulei cu aroma specifica (pe care il pun si in mancarurile facute de ei) si, la fund, ardei iute maruntit. Ieri am pus putin ulei in salata de rosii si puteam sa jur ca ma aflu la Mei Wei. Era semiute, dar avea aroma aia specifica, delicioasa. E bun si pentru cei care nu mananca foarte iute.
Va recomand sosul si localul.

   Vand in mod obisnuit sosul pe care l-ai luat tu de la ei sau au facut o exceptie si ti-au dat un borcan?

#226
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
In mod obisnuit. Ba chiar au unul in vitrina, fara pret. Desi arata mai apetisant fata de cel cumparat de mine. E mult spus sos, e mai degraba ulei (de susan, cred) cu mirodenii si ardei iute maruntit. E nemaipomenit in salata.

#227
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostPuferiu_, on 23 ianuarie 2023 - 18:16, said:

In mod obisnuit. Ba chiar au unul in vitrina, fara pret. Desi arata mai apetisant fata de cel cumparat de mine. E mult spus sos, e mai degraba ulei (de susan, cred) cu mirodenii si ardei iute maruntit. E nemaipomenit in salata.

   Eu caut un sos pt a face vita cu legume si nu stiu ce ar fi mai potrivit. La chinezescul din zona mea, au un preparat bun si nu pare foarte complicat de gatit. Contine fasiute de carne de vita, bucatele de ardei si ceapa taiata in bucati mai maricele. Toate trase intr-un wok in care este si un sos sau o mixtura de sosuri. Posibil sa fie doar ulei cu sos de soia dar nu stiu sigur.
  Crezi ca s-ar potrivi la asa ceva? Ei cum il folosesc?


  Cam asa ar arata preparatul

Attached Files


Edited by mrsme21, 23 January 2023 - 19:45.


#228
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Nimeni nu stie cum il folosesc ei.

#229
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002
am facut eu o combinatie destul de reusita: vreo jumatate de kg de ardei capia copt, dat pe blender cu fulgi de peperoncino (niste fulgi de ardei care italienii ii dadeau ca si codiment la masline in piata, dar destul de iuti), apoi adaugat zahar ceva gen 1/1 volumetric, putin otet si sare si iarasi dat pe blender pana s-a topit zaharul. a rezultat un sos dulce dar la care se simte binisor aroma de ardei copt. sunt chiar multumit de el, l-am nimerit cam iute, dar nu-i problema, tine mai mult. :)

#230
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Asta e sosul. Au bagat si supa de pui sau vita, dar aia precis nu e picanta. Plus ca nu aveau azi.

Attached Files



#231
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
E bine ca esti dependent de iute. Bine ca nu esti dependent de tigari

#232
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Eeh, compensez cu cea de femei.

V-am zis aici ca am mancat o supa foarte iute. Am gasit varianta la plic. 10 lei fata de 20, cea la cutie. Bonus, am gasit cu curry.

Attached Files



#233
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,270
  • Înscris: 05.06.2002
ai reusit s-o mananci pe aia din stanga?

#234
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De-abia am luat-o. Dar ti-am zis mai sus ca am mancat ca aia, la cutie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate