Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 

Sunt dependent de iute

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
826 replies to this topic

#127
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Asa tare m am entuziasmat ca nici n am vazut��. Dar este f iute si asa. Data viit o sa iau Tabasco Scorpion.

#128
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Poti sa incerci si aici cand mai vrei sa cumperi ceva iute:

https://chillichump.com/shop/

E un tip din Anglia care face sosuri din ardei pe care ii creste la el in gradina, fara extracte.

Are si unul cu carolina reaper + trinidad moruga scorpion, daca vrei super hot.

Eu il urmaresc pe youtube unde are canalul cu acelasi nume si am invatat multe chestii de la el referitor la sosuri si nu numai.

Nu-i fac reclama si nu am cumparat de la el, dar din ce am putut sa vad de vreo 4 ani de cand il urmaresc face sosuri foarte bune!

#129
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
m-am uitat, foarte profi tipul.

la min 8.22, doborat de iuteala :)

am fost curioasa sa vad cum e cu fermentarea micutilor

#130
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Cu fermentarea e simplu, in schimb rezultatul este destul de spectaculos, in sensul ca toate aromele se amplifica.

Totodata, altceva mai rapid decat fermentarea este coacerea ardeilor in cuptor inainte de a-i baga in blender.

Am facut in paralel 2 retete, una cu ardei fermentati si apoi copti in cuptor si alta cu ardei proaspeti copti.

Pot spune ca pt mine ambele variante coapte in cuptor sunt mai gustoase decat cele doar fermentate :)

#131
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De plictiseala.

Attached Files



#132
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Bonus:

Attached Files



#133
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View Posticrobert, on 01 decembrie 2020 - 19:46, said:

Cu fermentarea e simplu, in schimb rezultatul este destul de spectaculos, in sensul ca toate aromele se amplifica.

Totodata, altceva mai rapid decat fermentarea este coacerea ardeilor in cuptor inainte de a-i baga in blender.

Am facut in paralel 2 retete, una cu ardei fermentati si apoi copti in cuptor si alta cu ardei proaspeti copti.

Pot spune ca pt mine ambele variante coapte in cuptor sunt mai gustoase decat cele doar fermentate :)

Cum îi fermetezi? Si la ce temperatura ii dai la cuptor? Mersi

#134
Rhandy

Rhandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 18.07.2012
Eu ma delectez zilele astea cu bunatatile astea doua

Attached Files



#135
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,336
  • Înscris: 13.01.2011
Eu cu ardei iute verde vinețiu  😁

#136
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Poze sau nu te ustura.

#137
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View PostMachmaldus, on 16 iulie 2021 - 21:23, said:

Cum îi fermetezi? Si la ce temperatura ii dai la cuptor? Mersi
Ii fermentez cam 3 saptamani in saramura, ca in acest video:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iQqyA5zbps0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Singura diferenta este ca nu am capac la borcan ca in video, ci pun o folie/punga pe care o prind cu un elastic pentru bani Posted Image


In cuptor preincalzit  la 250 grade intre 5 si 10 minute maxim. Daca ii lasi mai mult incep sa se usuce.

#138
Machmaldus

Machmaldus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 23.10.2020

View Posticrobert, on 19 iulie 2021 - 08:20, said:


Ii fermentez cam 3 saptamani in saramura, ca in acest video:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iQqyA5zbps0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Singura diferenta este ca nu am capac la borcan ca in video, ci pun o folie/punga pe care o prind cu un elastic pentru bani Posted Image


In cuptor preincalzit  la 250 grade intre 5 si 10 minute maxim. Daca ii lasi mai mult incep sa se usuce.

Super. Mersi. Chiar am 3 soiuri pe balcon, dar cam trist anul ăsta că a plouat mult.
Madam Janet abia are frunze, sa vedem daca iese ceva. Acum 7 ani am avut 2 plante de madam janet și am făcut peste 1 kg de chili, si asta pe balcon. Dar de atunci nu se mai prinde. Păcat, căci au o aromă făină. Aia royal black cresc bine chiar pe balcon

#139
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Poate pui poze. Nu de alta, dar ma impulsionezi sa pun si eu cu ce mi-a crescut.

#140
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Am mancat o supa iute. Si a fost atat de iute incat nici nu mai simteam aroma. Sunt provocari cu supa asta pe aplicatia aia tictac. Si daca eu zic ca e iute, apai e iute.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   80.33K   58 downloads
  • Attached File  2.jpg   72.27K   55 downloads
  • Attached File  3.jpg   62.71K   46 downloads
  • Attached File  4.jpg   93.17K   41 downloads


#141
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,283
  • Înscris: 05.06.2002
Am avut cea simpla, 1x spicy si tot m-ia pus capac. E foarte buna de altfel, dar eu n-am reusit sa mananc decat vreo 1/3 din portie. Pt tine ar putea fi ok. Ti-o recomand.

P.S. tictac e de fapt tiktok. :)

#142
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://kj1bcdn.b-cdn.net/media/47938/carolina-pepper-source-wyoming-public-radio.jpg?format=webp&width=1080&upscale=false - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

The Dragon's Breath sunt cei mai de top ardei iuti.Posted Image

#143
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
Tabasco Habanero are un gust fructat, de citrice, aduce o prospetime aparte. Tabasco Scorpion e Scorpion, tare rau de tot 50 000 Scovile.
Si uite asa ma miram eu de ce nu iese à sosul meu artisanal asemanator cu Tabasco original à, pai daca il faceam din ardei habanero, arômele sunt f diferite.
Cind termin toata menajeria (mai tre sa soseasca un Tabasco Garlic) fac o pasta gen Éros Pista de casa si mai incerc ceva in genul sos Tabasco, din Habanero amestecat cu ce oi mai gasi, ceva rosu oricum.
In reteta originala de Tabasco ardei se toaca cu tot cu simburi si codite, asa am sa fac si eu.

Attached Files



#144
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,836
  • Înscris: 15.08.2014
O sa fac dupa reteta asta, ca nu mi place préparea termica si in plus se apropie de original.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XpgkHYl7SbI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate